Ana Sayfa Akdeniz Antalya Antalya’nın Bilinmeyenlerle Dolu Yapısı Hıdırlık Kulesi

Antalya’nın Bilinmeyenlerle Dolu Yapısı Hıdırlık Kulesi

0

Antalya’nın en merkezi yerlerinden birinde, kendine özgü duruşuyla dikkat çeken Antalya‘nın sembol eserleri arasında yer alan bir yapı var. Hıdırlık Kulesi.

Hıdırlık Kulesi, her ne kadar bütün ihtişamı ile denizi ve ziyaretçilerini selamlıyor görünse de, hakkında bilinmeyen onca şey ile aslında Antalya’nın gizem dolu eserleri arasında yer alıyor.

Hıdırlık Kulesi

Hıdırlık Kulesi Antalya’nın Önemli Simgelerinden

Hıdırlık Kulesi, Antalya Karaalioğlu Parkı içerisinden denize doğru gidildiğinde önünüze çıkan meydanın ortasında yaklaşık 25 metre mesafede yer alıyor. Aynı zamanda Kaleiçi‘ne kıvrılırken de yine kulenin önünden geçiyorsunuz.

Birçok kimsenin fazla dikkatini çekmese de, Hıdırlık Kulesi çok eski bir tarihe sahip ve Kaleiçi bölgesinin sağlam olarak günümüze ulaşan en önemli eski eserlerinden biri.

Altı kare üzerinde bulunan silindir şeklindeki bloguyla oluşturduğu iki katlı yapı, Akdeniz’e hakim konumuyla da oldukça dikkat çekici.

Hıdırlık Kulesi Antalya

Hıdırlık Kulesini Kim Ne İçin Yaptı?

Hıdırlık Kulesi, şu anda kullanılan isminden dolayı çoğunluk tarafından Türk eseri sanılıyor. Ancak durum hiç de öyle değil! Kule milattan sonra 1 veya 2. yüzyıl ile tarihlendiriliyor. Yani Hadrianus Kapısı gibi Hıdırlık Kulesi de bir Roma dönemi eseri.

Roma döneminin güzel kenti Atteleia (Antalya) kentinde ne amaçla yapıldığı bilinmeyen, ancak genel görüşe göre dönemin surlarının dışında kalan bir anıt mezar olduğu tahmin edilen Hıdırlık Kulesi‘nin, bilimsel bir kanıtı olmamasına rağmen bugünkü isminin çevresindeki yeşillik alanda yapılan Hıdrellez kutlamaları nedeniyle Türkler tarafından verildiği sanılıyor.

Hıdırlık Kulesi, alt katında yaklaşık 17X17 ölçülerinde bir alana sahip. Bu alanın üstünde de 7,95 çapında bir silindir forma sahip olan ikinci kat bulunuyor. Özgün yapıda iki kat için de ayrı girişler bulunuyormuş. Ancak erken Bizans (Doğu Roma) döneminde kapatıldığı düşünülüyor.

Denize Hakim Bir Kule

Hıdırlık Kulesi, sonraki dönemlerde; önce kent surlarına bağlı ve üst katı okçular ve mancınık için, alt katı ise şapel olarak kullanılan bir savunma kulesine, çok daha yeni dönemlerde de 1950’li yıllara kadar Antalya Belediyesi’nin malzeme deposu dönüştürülmüş.

Hıdırlık Kulesi‘ne günümüzde girişi sağlayan ve yapıldığı dönemde ana giriş olarak kullanılan İon tarzındaki anıtsal kapı, yapının kuzeydoğu cephesinde yer alıyor. Kapının her iki yanında Latince’de “fasces” olarak adlandırılan ve gücü de sembolize eden 6 adet “kamış demetine bağlanmış balta” betimlemeleri bulunuyor. Yapının bu özellikleri ile bir valinin veya üst düzey bir Romalı kahramanın ve ailesinin mezarı olduğu düşünülüyor.

Hıdırlık Kulesi

Mezar olarak kullanıldığı düşünülen mekanın duvarlarında Hıristiyanlık döneminde de şapel olarak kullanıldığına ilişkin duvar resimleri kalıntıları bulunuyor.

Kule üzerinde günümüzde bir Türk Bayrağı dalgalanıyor. Bu bayrağın olduğu platform benzeri yerde, antik dönemde büyük bir ihtimalle mezarda yatanlara ait heykel-simge gibi eserler olduğu düşünülüyor.

Hıdırlık Kulesi

YORUM YOK

BİR YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz