Antalya

Dünyanın İlk Kadın Belediye Başkanı Plancia Magna Nasıl Görünüyordu?

Dünyanın ilk kadın belediye başkanı olarak tanımlanan ve bu tanımlamayı yapmamızı sağlayan neden olan “Demiurgos” ünvanını 3 kez üstlenen ve Artemis Rahibesi, Kentin Kızı gibi çeşitli isimlerle anılan Plancia Magna, hakkında ne biliyorsunuz? Plancia Magna nasıl görünüyordu hiç merak ettiniz mi?

Dünyanın İlk Kadın Belediye Başkanı Plancia Magna

Milattan sonra 1 ve 2. Yüzyıllar arasında Pamphylia olarak isimlendirilen bölgenin güzel kenti Perge, Plancia Magna’nın yaşadığı şehir. Perge’de İtalya kökenli Plancius ailesinin kızı olan Plancia Magna, senatörlük ve çeşitli eyalet valilikleri yapmış olan babası M. Plancius Varus’un belki de başkent ile iyi ilişkilerinin de yardımıyla tarihin en önemli karakterleri arasında yer almış.

Perge Plancia Magna ile Bambaşka

Plancia Magna’nın yaşadığı kent olan Perge antik kentini adım adım gezmiş ve videoda anlatmıştık. Perge videosunu buradan izleyebilir ve Antalya’da yer alan en önemli gezilecek yerler arasındaki Perge’yi dilediğiniz yerden izleyerek gezme fırsatı yakalabilirsiniz.

Plancia Magna’dan bahsedilen ve Perge antik kenti ile dünyanın en önemli arkeoloji müzeleri arasında gösterilen Antalya Müzesi arasında turlayarak gerçekleştirdiğimiz video ise aşağıda yer alıyor. Plancia Magna’yı daha iyi anlamak ve o dönemde nasıl göründüğünü öğrenmek için sizi Plancia Magna videosuna davet ediyoruz.

Roma geleneklerine göre babasının ve kocasının gölgesinde bir hayat yaşaması olağan olan ama bütün bunlardan sıyrılarak kendi adıyla yükselen bir kadın olan Plancia Magna, ailesinin sahip olduğu maddi imkanlar ve kendi kişisel birikimleri ile kabiliyetlerini birleştirerek Perge için pek çok şey yapmış olan bir karakter.

Plancia Magna ile tarihe bir yolculuk yapmak ve Antalya Müzesi’nde bulunan döneme ait Plancia Magna heykelini de görebileceğiniz bu video, Keşfet TV youtube kanalı “Hikayeler ve Kişiler” serisinde yer alıyor.

Antalya Müzesi Plancia Magna

About author

Articles

Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.
Related posts
Antalya

Aspendos: Tüm Detayları ve Hikayesi ve Belgesel Videosu ile

Aspendos Hakkında Her ŞeyAspendos’un TarihiRoma’nın Gözde Kentlerinden…
Read more
Antalya

Antalya'da Bilinmezliklerle Dolu Gizemli Bir Yapı: Hıdırlık Kulesi

Hıdırlık Kulesi Antalya’nın Önemli SimgelerindenAntalya Hıdırlık Kulesi’ni Kim Ne…
Read more
Antalya

Aspendos Video Youtube'da!

Aspendos Video Youtube’da Keşfet TV kanalındaAspendos Antik Kenti ve Su KemerleriKeşfet TV…
Read more
Bize Katıl
Birlikte Dünyaları Gezelim!

Birlikte dünyaları gezmek ve seyahat gruplarımız için hemen bize katıl!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir