Tenerife, seyahat ederek gezmek ve görmek isteyen farklı bir tatil arayışındaki birçok seyahatsever için farklı bir destinasyon sunuyor. Değişik bir alternatif arıyorsanız bu defa bir adaya gidin ve Tenerife’de tatil yapın! Tenerife gezi rehberi bu defa kaçamak tatil konusunu aktarsın öyleyse!

Tatil planı yapacak öyle çok ada var ki, onlardan birkaç tanesi de yine yakınımızda Hırvatistan’da. Hırvatistan’ın adalarını yazdığım yazıyı buradan okuyabilirsiniz. 

Tenerife Gezi Rehberi – Kısa Bir Tenerife Tarihi

Kaşiflerin 15.yüzyılda ulaştığı ada aslında çok daha eski bir geçmişe sahipti. Adanın ilk konukları Guançeler’dir. Avrupa’lı kaşiflerin adaya gelmesi ise çok sonraları gerçekleşir. 1493 yılı sonlarında Alonso Fernandez de Lugo, Kastilya ve Aragon Kralları adına adanın fethi için hazırladığı orduyla, 1494 yılı Nisan’ında 9 ayrı küçük kabileye bölünmüş olan adaya hakim olur. Yerli halk köle yapılır. Ancak beyaz adamların getirdikleri hastalıklara alışık olmayan bünyeleri nedeniyle kısa bir sürede hepsi yaşamlarını yitirir. Ada artık İspanyol hakimiyetindedir.”

Tenerife’nin tarihini anlatmak Tenerife gezi rehberi’nde böyle kısa bir özet yapılabilir. Tenerife adasının elbette ki daha detaylı ve aslında çok zor dönemlere sahne olmuş bir tarihi var. Ancak yüzyıllardır orada bulunan İspanyol hakimiyeti neredeyse bu tarihi unutmuş ve kendilerinin adaya gelişini bu adanın tarihinde “başlangıç” olarak almışlar.

Tenerife Gezi rehberi

Fas kıyılarına yaklaşık olarak 300 km. uzaklıkta bulunan Tenerife, günümüzde Avrupalı turistlerin tatil tercihlerinde ön planda yer alan bir merkez konumuna gelmiş.. 12 ay boyunca 25 C ‘nin üzerinde bir sıcaklığa sahip bulunan ada aynı zamanda bir Atlantik Okyanusu durağı.

Tenerife gezi rehberi

Tenerife’de ne yapılır? Tenerife Gezilecek Yerler

Tenerife’de gezilecek ve görülecek yerler nereler? derseniz, Tenerife’nin en büyük kenti Santa Cruz ile başlamak gerekir. Şehir modern bir “ada başkenti” görünümünde.

Daha önceleri çiftlik duvarlarına ait olduğu sanılan taşlarla 1991 yılında yeniden inşa edilerek piramitler haline getirilen ve günümüzde “kültürel merkez” olarak kullanılan gözalıcı ve etkileyici mekan mutlaka ziyaret edilmesi gereken noktalardan biri.

Eğer İspanyol mimarisine ait örnekler görmek isterseniz, La Orotova’da bunlara rastlayabilirsiniz. Hayran kalınacak 17.yüzyıldan kalma malikanelerin bulunduğu caddenin ismi “SanFrancisco”. Özellikle büyük bir insan emeği ile işlenmiş balkon oymaları çok etkileyici. Bakımsızlığı ve zamana direnememeleri en büyük eksiklikleri. Ancak yine de elden geçirilmiş olanlarına ve aynı ruhun korunduğuna da şahit olabilirsiniz.

Tenerife gezi rehberi

Adanın 16. yüzyıla kadar en gösterişli ve varlıklı semti olan Garachico bir başka görülmesi gereken yerlerden biri. Semtin aynı yüzyılda gerçekleşen bir volkan patlamasıyla limanı dolmuş ve eski önemini yitirmiş. Ancak bugün de dar sokakları ile çok ilginç ve keyifli fotoğraflar veren bir yer.

Mutlaka görülmesi gereken bir diğer yer ise tabii ki Masca! Masca için Tenerife’nin Machu Pichu’su diyorlar. Beklentileri aynısını görmek üzerine kurmazsanız çok hoşlanacağınızdan eminim.

Tenerife gezi rehberiTenerife gezi rehberi

Bunlardan başka adanın vadilerinde yeşilliklerinde gezinebilir, dağ bisikleti ile turlayabilir, teleferikle tepelere çıkabilir veya oditoryumu gezebilirsiniz.

Yine mutlaka gidilmesi gereken yerlerden biri olan, elde sarılmış sigaralar satılan El Guajiro’yu ziyaret edebilirsiniz. El Guajiro, üçyüz yıla varan tarihiyle en eski tütüncülük okulu. Görülmeye değer..

Tenerife gezi rehberi

Konaklama için tercih edebileceğiniz her bütçeye yönelik seçenekler bulunan Tenerife’de önereceğim rahat ve konforlu otellerden biri Hotel San Roque.

Tenerife gezi rehberi

Hotel San Roque, Tenerife’de bambaşka zamanlara ait bir mekan sunuyor konuklarına. Rahat ve konforlu bir konaklama yanında sağlık ve güzellik için bakım imkanları, golf severler için olanaklar bulabileceğiniz Hotel San Roque’da farklı bir atmosferde tatiliniz için enfes anılar biriktirebilirsiniz.

17. ve 18. yüzyıla ait mimarinin çekici yönleriyle oluşturulmuş, ahşap balkonlarla bezenmiş ve modern bir dekorasyona sahip odaları Hotel San Roque’u tercih etmek için sadece bir kaç neden.

Tenerife gezi rehberiBüyük otel kavramının dışında rahat ve sıcak bir atmosfer sunan otelin 20 odası bulunuyor. Hotel San Roque mimarisininden de ipuçlarını tahmin edebileceğiniz gibi Garachico’da bulunuyor.

Tenerife gezi rehberi

*Fotoğrafların bir bölümü Tenerife resmi web sitesi tarafından sağlanmıştır

Booking.com
Önceki İçerikGezi Kitapları: Nedim Gürsel Yine Bana Döneceksin
Sonraki İçerikGranada Gezisi: Endülüs’ün Sihirli Kentine Merhaba
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

2 YORUMLAR

    • Evet Gülsever hn. Tenerife İspanya’ya bağlı bir ada olduğundan Schengen vizesi ile girilebiliyor. Normal şartlarda direkt vize alarak Tenerife’ye gidecekseniz vizeyi İspanya’dan almanızda da fayda var.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz