Balkanlar gezilecek yerler diye bir liste yapsam, Şar dağlarının eteklerinde dünyanın en yeni devletlerinden biri olan Kosova’nın bence en güzel kenti olan Prizren’i bu listeye mutlaka eklerim. Prizren Kosova’nın aynı zamanda bir sınır kenti. Makedonya ve Arnavutluk’a da sınırı olan Prizren’e, bir Balkanlar turu gezisi yaparsanız bu ülkelerden de geçebilirsiniz. Prizren Gezisi başlasın..

Prizren Gezisi: Kosova’nın İncisi

Neredeyse tüm Balkan coğrafyasında olduğu gibi Kosova’nın da bırakın tarihi yakın geçmişte yaşadığı birçok acılı olay var. Ancak 2008 yılında Sırbistan’dan tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Kosova, bugün -en azından şimdilik- huzurlu küçük bir ülke. Küçük olmasına rağmen bölgede çok da azımsanmayacak bir nüfusa sahip olan Kosova, yaklaşık olarak 2 milyon kişiyi bu topraklarda barındırıyor.

Kosova, bizim içinde önemli coğrafyalar arasında yer alıyor. Bu nedenle de balkanlar gezilecek yerler denildiğinde ilk akla gelen gezi köşelerinden biri. Prizren gezisi gibi.

Tarihimize not düşülen en önemli savaşlardan biri bu topraklarda gerçekleşiyor. Dahası Osmanlıların savaş meydanında şehit olmuş tek Padişahı olan Sultan Murat Hüdavendigar’da Kosova savaşı sırasında hayatını kaybediyor. Kosova savaşının yapıldığı yerler, Sultan Murat’ın türbesi de yine Kosova’da yer alıyor ama oradan bir diğer yazıda bahsedeceğimden şimdi Prizren’e dönelim.

Prizren Gezisi

Prizren Adeta Bir Türk Şehri

Prizren’e geldiğiniz ilk andan itibaren bir Türk şehrine gelmiş gibi oluyorsunuz. Hatta öylesine ki; Türkiye’nin böylesi Osmanlı motifleri taşıyan kentlerine rastlamak daha zor gibi! Ayrıca ekleyeyim; şehirde neredeyse herkes Türkçe konuşup, anlayabiliyor.

Prizren’de gezilecek ve görülecek yerler küçük bir alanda gibi görülse de, aslında burada konaklama yapmadan günübirlik görmeniz halinde, halkının yaşantısı, akşamları kafeleri ve çay bahçelerinin keyfi ile kentin ortasından geçen Bistriça nehrinin serinliğini almadan dönmeniz olursunuz. Prizren’e bahar veya yaz aylarında giderseniz, özellikle turistlerin ve genç nüfusun yoğunluğundan dolayı şaşırtıcı derecede eğlenceli bir hayata da rastlayabilirsiniz.

 prizren gezisiPrizren’de Gezilecek ve Görülecek Yerler

Prizren gezisi’nde hem nefis fotoğraflar çekmek için bir dolu imkanınız var hem de lezzetli Balkan yemeklerini ve özellikle etlerini tatmak için harika mekanlar bulunuyor.

Kente girdiğinizde ilk dikkatinizi çeken şehrin içinden geçen Bistrica nehri ve hemen kenti çevreleyen tepede bulunan kale oluyor. Yaklaşık 600 metre yükseklikte bulunan Bizans zamanı kalesi bölgede hüküm süren tüm güçler tarafından zaman zaman kullanılmış. Tabii Osmanlılar da kaleyi uzun süre kullanmışlar. İçerisi çok birşey vaadetmese de, Prizren’i tepeden resimlemek için enfes bir nokta.

Yıllarca bu topraklarda hüküm süren medeniyetlerin bıraktığı eserler tabii ki kentin gezilecek ve görülecek yerlerinin başında geliyor. Ak Nehir olarak isimlendirilen Bistrica üzerindeki köprüler ve tabii ki Taş köprü yine kentin önemli noktası. Avrupa’nın çeşitli yerlerinde bulunan köprülere aşkını kilitleyip anahtarını nehire atma geleneği tabii ki içinden su geçen kentlerden biri olarak Prizren’de de bulunuyor.

Prizren Gezisi

Balkanlar Gezilecek Yerler Prizren Gezisi ile Zamana Karışıyor

Bunun dışında Osmanlı döneminden kalma çok sayıda cami, imarethane, hamam v.s gibi yapıların bulunduğu Prizren’de üç adet Ortodoks ve bir de Katolik kilisesi bulunuyor. Prizren’in en önemli eserlerinin başında ise Sinan Paşa Camii geliyor. Balkanlarda uzun süre beylerbeyliği yapan Sinan Paşa’nın ismini taşıyan caminin yapımında eski bir manastırın taşlarının kullanıldığı iddiasıyla yıllar süren bir polemik yaşanmış ve hatta caminin yıkımı için harekete geçilmiş küçük bir bölümü de yıkılmış. Ancak bölgenin kalabalık müslüman nüfusu buna engel olmuş ve daha sonra da cami yakın dönemlerde çeşitli restorasyonlardan geçmiş. 1615 yılına tarihlenen cami, bugün hala Prizren ve Kosova’nın en önemli tarihi eserleri arasında yer alıyor.

Prizren Gezisi

Prizren’de ayrıca Fatih Sultan Mehmet döneminde yapılan kentin ilk dini yapısı olan Kırık Mescid veya Kırık camii olarak bilinen Namazgah bulunuyor.

Şehrin merkezi Şadırvan olarak anılan yer. Çarşı, çeşitli kafeler ve restoranlar bu noktadan itibaren çevreye açılan sokaklarda bulunuyor. Hani bir anda herhangi bir sokağa girip kaybolma duygusunu yaşadığınızı hissedip, asla kaybolmayacağınız ama şehrin dokusunu hissedebileceğiniz şahane sokaklara açılan bir merkez burası.

Prizren GezisiPrizren GezisiPrizren Gezisi

Prizren Gezisi: Prizren’e Nasıl Gidilir?

Ben kente birçokları gibi Makedonya’nın başkenti Üsküp üzerinden geldim. Ancak özellikle Türkiye’den Kosova’nın başkenti Priştine’ye direkt uçup yaklaşık 85-90 kilometrelik bir yolu takip ederek de Prizren’e ulaşmanız mümkün. Ucuz uçak bileti bulmanın yollarını deneyerek direkt Pristine’ye veya yakın bir başka havaalanını tercih ederek bir şekilde Prizren’e daha hesaplı ulaşmanız mümkün. Priştine’den Prizren’e devamlı otobüs seferleri bulunuyor.

Prizren GezisiPrizren GezisiPrizren ayrıca Arnavutluk ile de sınır olduğundan, eğer ucuz bir alternatif yakalamışsanız bunu da kullanabilirsiniz. Tabii yine unutulmaması gereken en önemli detaylardan biri, tabii ki uçuşun yapıldığı havalimanı ile Prizren arasındaki ulaşım ücretinin de kontrol edilmesi! Yoksa ucuz uçak bileti aldım derken, bir o kadarını yollarda harcamayın.

Prizren Gezisi

Prizren, Balkanlar ilgili her yazımda belirttiğim gibi acı dolu geçmişlerin yaşandığı ve henüz bu acıların çok da fazla soğumadığı harika yerlerden biri. Balkanların her noktasında kaçıncı defa da gitsem her seferinde tekrar tekrar büyüleniyorum. Seviyorum bu toprakları. Prizren’e yolunuz düşerse faytonla küçük bir tur atıp benden de selam söyleyin.

Prizren Gezisi

Booking.com
Önceki İçerikYurtdışında Maraton Koşmak Hakkında Her Şey
Sonraki İçerikBoğaz Vapuru ile Anadolu Kavağı Gezisi: Anadolu Kavağı Nasıl Gidilir?
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz