Almanya’yı gezmek için bir seyahat programı yaptığınızı düşünelim. Almanya’da gezilecek yerler listenizde aklınıza ilk gelen şehirlerin benim aklıma gelenlerle az çok aynı olduğunu düşünüyorum. İşte bu nedenle muhtemelen, o şehirlerin dışında kültür, sanat ve müzik ile iç içe geçmiş, belki de Almanya’nın içerisinde çeşitli görkemler barındıran en nefis kenti Leipzig’i gezmeden döneceksiniz! Gelin bu hatayı yapmayın! Gelin birlikte turlayalım. Bakın Leipzig Gezi Rehberi‘nde neler neler var. Haydi öyleyse Leipzig’e nasıl gidilir ve neler yapılır diye başlayalım.

Leipzig gezisi rehberi olarak kesfet.tv’de birçok detay ve içerik bulunuyor. Bunlardan biri de Leipzig’de mutlaka gezilmesi gereken yerleri anlattığım yazımı buradan okuyabilirsiniz.

Leipzig Gezi Rehberi panorama

Leipzig Gezi Rehberi – Leipzig Nerede ve Nasıl Gidilir?

Leipzig, eski Doğu Almanya‘nın bir şehri. Saksonya eyaletinin Dresden ile birlikte en büyük şehirlerinden biri. Berlin’e ve Dresden’e oldukça yakın. Berlin’e yaklaşık olarak 190 kilometre uzaklıktaki Leipzig, Dresden’e ise 120 kilometre mesafede yer alıyor.

Almanya haritası leipzig

Eğer İstanbul’dan Leipzig’e gidecekseniz, Türk Hava Yolları’nın her gün karşılıklı  İstanbul – Leipzig – İstanbul uçuşlarının olduğunu ve bu uçuşların saatlerinin de, bir seyahat planlaması için çok uygun olduğunu belirteyim. Leipzig uçuşu yaklaşık olarak 2 saat 50 dakika sürüyor ve keyifli bir yolculukla Leipzig/Halle Havaalanına iniyorsunuz. Leipzig, havalimanının ismini komşusu olan “Halle” kenti ile paylaşıyor.

Leipzig/Halle Havaalanından Şehir Merkezine Ulaşım

Leipzig Havaalanindan sehir merkezine nasil gidilir harita

Leipzig/Halle Havaalanına indiniz ve Leipzig şehir merkezine gitmek istiyorsunuz. Yapmanız gereken şey çok basit. Öncelikle ucuz bir tercih yapmak isterseniz tren hatlarını kullanmanızı öneririm. S-Bahn ile 4,20 Euro ödeyerek şehir merkezinde bulunan merkez istasyon “Leipzig Hauptbahnhof”a kolaylıkla gelebilirsiniz. Bunun dışında taksi kullanmak isterseniz ortalama ödemeniz gereken tutar 40 Euro civarında. Havaalanında bulunan “information” noktasından bilgi alarak shuutle v.s gibi ulaşımla ilgili dğer konularda da bilgi alabilirsiniz.

Leipzig ulasim detaylari harita

Leipzig’i Gezmek, Görmek, Anlamak

Bilirsiniz, kesfet.tv’de herhangi bir şehir veya ülkeyi anlatırken önce tarihinden bahseder ve sonrasında gezilecek ve görülecek yerleri bahsettiğim bu tarihi hikayelerle özdeşleştirerek aktarmaya çalışırım. Leipzig için de anlatılacak şey çok fazla ama ben bu defa öncesini kısa bir özetle geçip, gerisini kentin sokaklarına, binalarına ve doğasına bırakacağım. Çünkü Leipzig benim anlatacağımdan çok daha keyifli aktarıyor kendi hakkındakileri.Booking.com

Leipzig aslında çok eski bir şehir. Ticaret yollarının kesişiminde bulunmasından dolayı ekonomik canlılığıyla tarihin bir çok döneminde cazibe noktası haline kent, verilen belirli ticari imtiyazlar ile bu özelliğini uzun bir süre iyi bir şekilde kullanmış. Şehrin hala bir fuar merkezi olması geçmişinde bulunan ticari pazar yeri olma özelliğinden geliyor.

1409 yılında kurulan Almanya’nın en eski ikinci üniversitesi konumundaki Leipzig Üniversitesi ise ketin bugüne gelen kültürel birikiminin en önemli temel taşını oluşturuyor.

Leipzig Gezi Rehberi Leipzig meydanlari

Leipzig’e geldiğiniz andan itibaren bir kültür, sanat yoğunluğu hissedeceksiniz. Sokaklarında yürürken her köşebaşından bir müzik sesi, binalardan gelen piyano melodileri, duvarlarında birer sanat eseri gibi duran graffitileri ve meydanları selamlayan heykelleri görmemeniz, duymamanız imkansız gibi. Müzeler, kütüphaneler, kurumsal binaların mimarisi, parklar ve kenti çevreleyen doğa ise bunların üzerine birer süsleme adeta.

Leipzig Gezi Rehberi thomas kilisesi ve bachLeipzig Gezi Rehberi kentin meydanlariLeipzig Gezi Rehberi goethe heykeli

“Meydanları selamlayan heykeller” dedim ama bu heykeller öylesine bir hikayeleri olmadan yapılmış, kondurulmuş kişilere ait değil. Bir tarafta Johann Sebastian Bach’ı görüyor diğer bir yanda Goethe’ye bakıyor bir taraftan Mendelsohn’u arıyorsunuz. Hele bir de öyle bir görkemli yapı daha var ki!. İşte ona da sonraki yazılarda değineceğim.

Leipzig biraz sakin ruhlu, biraz anarşist kişilikli, biraz romantik ve bohem ama çokca özgür, alabildiğine sanatçı ve renkli bir şehir.

Leipzig Gezi Rehberi sokak muzisyenleriLeipzig Gezi Rehberi bachLeipzig Gezi Rehberi sokak sanatcisi

Leipzig Gezi Rehberi: Leipzig için Seyahat Planı

Leipzig için anlatılacak şey elbette çok. Ama çok daha mantıklı olan şey, yani “Leipzig’i anlamak için gerekli olan” hiç zaman kaybetmeden en kısa zamanda, içinde Leipzig’i de barındıran bir seyahat planlamak!

Leipzig Gezi Rehberi sokaklarLeipzig Gezi Rehberi sehrin disiLeipzig Gezi Rehberi Kano turu

Leipzig küçük bir şehir gibi görünüyor ancak sokaklarına çıktığınızda keyif almak için öyle çok yer barındırıyor ki, bir kaç gün hiç bir şekilde yetmiyor bu kente. Ama planınızı şöyle yapabilirsiniz; Örneğin perşembe – pazar gibi uzun bir hafta sonu veya programlarınıza uygun değilse “hiçbir şekilde yetmez ama!” cuma-pazar Leipzig’in sokaklarına çıkabilir ve Leipzig ile tanışabilirsiniz. Ancak bana sorarsanız eğer bir hafta gibi bir zamanınız varsa, direkt olarak Leipzig’e uçun, üç gün buraya ayırın sonra hemen yakındaki Dresden’e gidin ve bambaşka bir dünyaya dalın ve hatta birazcık daha yol yapıp Dresden’den çok yakın olan Prag’a geçin. Sonra dönün Leipzig’e ve son akşamınızın keyfini de yine Leipzig’de çıkarın.

Leipzig Gezi Rehberi carsilarLeipzig Gezi Rehberi street artLeipzig Gezi Rehberi graffiti

Bu kenti geç keşfettiğime hayıflanmıştım ancak şimdi de seyahatimin kısa olan süresinden dolayı aynı duyguları hissediyorum. En kısa zamanda bir daha uğramam gerek. Leipzig’le geçirilecek daha uzun zamanlarım var.

Bu şehir hakkında daha öyle şeyler anlatacağım ki, okuyan herkese bir Leipzig programında küçük küçük de olsa ilhamlar bırakırım umarım.

Leipzig Gezi Rehberi kent kanallariLeipzig Gezi Rehberi gezi genelLeipzig Gezi Rehberi genel

Booking.com
Önceki İçerikSalda Gölü: Offroad Araçlarla Salda Gölü Gezisi
Sonraki İçerikPenta Hotels Leipzig: Almanya’da Nefis Bir Tasarım Otel
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

6 YORUMLAR

  1. Öğüdünüze uyarak önce 3gece Leipzig sonra 3 gece Dresden ve son gece tekrar Leipzig planım tamam. 11-18 aralık bir plan.Umarım karlı olur. Kışın da keyifli olacak mı sizce?

    • Rica ederim öğüt değil tavsiye diyelim. 🙂 Kar konusuna bölge ve biraz da değişen iklimler yüzünden emn değilim. Keyifli olur olmasına da sokaklarda dolaşmak için soğuk olacağı kesin. 🙂 Artık bundan sonrasını sizden dinleyeceğiz. Şimdiden iyi yolculuklar dilerim.

  2. Ne güzel anlatmışsınız.Tarih, kültür müzik bir toplum hakkında ipuçları veren değerler. Fotoğraflar da ruhumuzu besledi.) Emeğinize sağlık.)) devamını bekliyoruz.) çok özendim çokkk..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz