Leipzig’in gezilecek yerleri yazılarını yazmaya devam edeyim derken, aklıma birden kentin ilgi çekici müzelerinden biri olan Asisi Panometer geldi. Birçok ülkede benzerlerini gezdiğimden dolayı müze diye bahsettim ama Asisi Panometer’a müze demek ne derece doğru şimdi tam olarak karar veremedim. Belki de sergi, gösteri, çalışma vs gibi kelimeler kullanılmalı. Leipzig’de gezilmesi gereken yerlerden biri de Yadegar Asisi Panorama Müzesi.

Panorama müzeler ilginizi çekiyorsa, Hollanda’da Den Haag yani Lahey’de bulunan Panorama Mesdag’ı da mutlaka görmelisiniz. Panorama Mesdag ile ilgili yazıyı buradan okuyabilirsiniz.

yadegar asisi panorama müzesiyadegar asisi panorama müzesiyadegar asisi panorama müzesi

Leipzig’in Şaşırtıcı Yadegar Asisi Panorama Müzesi

Aslen İran asıllı Viyana doğumlu bir sanatçı olan Yadegar Asisi’nin dünyanın birçok yerinde benzer çalışmaları bulunuyor aslında. Yani sadece Leipzig’e özgü bir kişi değil Yadegar Asisi. Örneğin Berlin’de, ülkemizden götürülen tarihi eserlerle oluşturulmuş bulunan Bergama müzesi’nde, eseri için inşa edilen silindir binada “Bergama – Antik metropolün panoraması” ismiyle ve müzede bulunan 450 antik obje ile tam bir milyon kişinin görmesini sağlamış. Hatta en büyük hayallerinden biri de, Bergama konulu panoramik sergisini antik kentin bulunduğu orjinal yerde gerçekleştirmekmiş. Bunun dışında Yadegar Asisi’nin Fransa’nın Jeanne D’arc ile anılan şehri Rouen’de gerçekleştirdiği Rouen 1431 sergisi de oldukça ses getirmiş.Booking.com

İşte bu sanatçı Leipzig’de koca eski silindirik bir binayı sanatının merkezi haline getirmiş ve olağanüstü gösterilerini ziyaretçilerine sunuyor. Asisi Panometer isimli binada sanki sihirli dünyalara giriyorsunuz.

yadegar asisi panorama müzesiyadegar asisi panorama müzesiyadegar asisi panorama müzesiyadegar asisi panorama müzesi

Ben Leipzig’i gezerken Asisi’nin denizaltı dünyasını bir silindir yapıya sığdırdığı “Great Barrier Reef” sergileniyordu. Çok yakında yani Ocak 2017’de Leipzig’de ki bu binada “Titanic” isimli sergi ziyarete açılacak.

Great Barrier Reef isimli sergide, bir çok panoramik müzede olduğu gibi etrafınızı çevirmiş olan derin maviliğin içerisine düşmüş gibi oluyorsunuz. Koca bir salonun içerisinde oluşturulan platform kulenin seyir teraslarına çıkarak bu maviliği değişik açılardan görüyor ve gündüz gece değişimlerindeki ışıklar ile denize ait oluşturulan ses ve müzikler ile başka diyarlara sürükleniyorsunuz.

yadegar asisi panorama müzesiyadegar asisi panorama müzesiyadegar asisi panorama müzesi

Panoramik Müze Nedir?

Çok fazla yerde devamlı olarak karşımıza çıkmaya panoramik müzelerin geçmişi aslında çok eskiye dayanıyor. İskoç ressam Robert Barker tarafından bugünkü anlamda ilk panoramik eserin yapıldığı kabul ediliyor ve bu sanat 19.yüzyıl Avrupa’sına adeta damga vuruyor. Tabii o yıllarda daha çok ressamların yaptıkları eserlerden oluşan panoramik eserler, günümüzde fotoğraf teknikleri ve digital imkanlarla son derece etkileyici hale getiriliyor.

yadegar asisi panorama müzesi

Panorama sanatı özünde, farklı karelerin gerçeğin birebir ölçülerinde olacak şekilde 360 derecelik bir ortam veya tuval üzerinde baskı teknikleriyle bir araya getirilmesinden oluşuyor. Tabii ki az önce dediğim gibi günümüzde digital imkan ve teknolojik yardımlar ile ses ve ışık efektleri de eklenince ortaya çıkan eser bu tarz sergileri ziyaret eden kişiler üzerinde büyük etki bırakıyor.

yadegar asisi panorama müzesi

Yadegar Asisi’nin zaman zaman başka şehir ve ülkelerde düzenlediği panoramik sergilere rastlayabilirsiniz ancak Leipzig’e giderseniz merkezden tramvaya atlayın ve Yadegar Asisi Panorama müzesi – Asisi Panometer sergisini ziyaret edin.

yadegar asisi panorama müzesiyadegar asisi panorama müzesi

Booking.com
Önceki İçerikAtatürk Havaalanına Nasıl Gidilir? Atatürk Havaalanına Metrobüs ile Ulaşım
Sonraki İçerikAntalya Oyuncak Müzesi ile Geçmişe Yolculuk
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz