Sırbistan, özellikle bizim tarihimizle kesişen ve ortak hikayelerimiz ile birçok benzerliklerimiz olan bir ülke. Son yıllarda vizesiz seyahat edilebilmesi ve Belgrad’ın hareketli gece hayatıyla da ön plana çıkan Sırbistan’da, Belgrad dışında da gezilmesi gereken yerler var. Niş kenti bunlardan biri. Niş gezisi yaparken uğramanız gereken ilginç noktalardan biri de Cele Kula orjinal ismiyle Kelle Kule (Skull Tower).

Kelle Kule, Sırbistan’ın tarihi bakımından büyük önem taşıyan bir tarihi eser. Büyük bölümü ayakta olmasa da kalan kısmıyla tüyleri ürpertmeye yetiyor.

Kelle Kule niş

Kelle Kule ve Hikayesi

Kelle Kule‘nin hikayesi şöyle; Uzun yıllardır Osmanlı hakimiyetinde yer alan Sırplar, 1804 yılında başlayan isyanlarla birkaç kez ayaklanırlar. Bu isyan ve sonrasında gelen muharebelerde pek başarılı olamasalar da, Osmanlı yönetimini oldukça zor durumda bırakırlar.

İsyanların beşinci senesine denk gelen 1809 yılının 15 Nisan’ında, kimi kaynaklara göre 3 bin, kimilerine göre ise yaklaşık 10 bin kişilik bir kuvvetle Miloş Petroviç komutasında büyük bir isyan başlatırlar.

İsyanın ilk günlerinde ilerlemeleri hızlı olur. Sırp milisleri altı ayrı yerde siperler kazar ve Niş Kalesi yakınlarında bulunan Kamenica, Gornji ve Donji Matevac köylerine yaklaşırlar.

Böylece kazılan siperlerle Osmanlı yönetiminde Hurşit Ahmet Paşa komutasında bulunan Niş Kalesi’ni kuşatmışlardır.

Kelle Kule sırbistan

Cegar tepesinde kazılan siperin başında Dük Stefan Sindeliç vardır. Sırplar, zaman zaman Niş kalesine saldırıyor ve sonrasında kuşatmayı kaldırmadan Hurşit Ahmet Paşa komutasında bulunan kalenin teslim olmasını bekliyordu. Hurşit Ahmet Paşa ise emrinde bulunan yaklaşık 8 bin askerle kaleyi teslim etmiyordu.

Yaklaşık bir buçuk ay süren kuşatmada iki tarafta kayıplar veriyordu. Ancak Sırpların durumu daha iyi görünüyordu.

20 Mayıs 1809 tarihinde Edirne, Üsküp ve Selanik‘ten takviye Osmanlı kuvvetleri geldi. Sırp mevzilerini kuşatıp karşı saldırılara geçtiler. Sırp siperleri arasında bağlantı ve yardımlaşma koptu.

Cegar Tepesi‘ne arka arkaya saldıran Osmanlı kuvvetleri, kendileri de büyük kayıp vermesine rağmen göğüs göğüse çarpışmalarla Sırplara büyük kayıplar verdirdiler. Cegar Tepesi komutasını elinde bulunduran Stefan Sindeliç, yapacağı bir şey kalmadığını anladığında cephane fıçıları ve diğer mühimmatın olduğu yere doğru koşup ateşledi. Büyük bir patlama meydana geldi ve son askerleriyle birlikte kendisi de orada öldü.

Kelle Kule gezisi

Sırplar Çegar muharebesini kaybetmişlerdi. Hurşit Paşa tüm cesetlerin kafalarının toplanıp derilerinin de yüzülmesini ve bu kafataslarından bir kule yapılmasını emretti.

Kafatasları ile İstanbul‘a giden yol üzerinde bir kule yapılarak, Osmanlıya başkaldırmaya cüret edenlere ibret olmasını amaçlıyordu. Deriler ise toplanıp içleri doldurularak İstanbul’a Padişah II.Mahmut’a gönderildi.

Kelle Kule

Toplanan toplam 952 kafatasından 3 metre yüksekliğinde dört yanına 14 sıra kafatası dizilmiş bir kule inşa edildi.

Bu kulenin inşasından sonra gelen yıllarda Sırbistan bağımsızlığa kavuştu. Bağımsızlığın ardından kulenin üzeri bir çatıyla örtüldü ve Sırbistan’ın hemen her yerinde toplanan bağışlarla kulenin etrafını örtecek şekilde bir şapel inşa edildi.

Kelle Kule hikayesi

Niş‘te bulunan bu kule uzun yıllardır Sırp bağımsızlığı ve milliyetçiliğinin simge eserlerinden biri olarak ziyarete açık bir şekilde kullanılıyor.

Günümüzde yapı içerisinde bulunan kulede 58 kafatası bulunuyor. Stefan Sindeliç’e ait olduğu sanılan kafatası ise ayrı olarak sergileniyor.

Sırbistan‘ın Niş kentinde gezilecek yerler arasında Nazi Toplama Kampı ve Niş Kalesi dışında Kelle Kule‘de bulunuyor.

Kelle Kule Niş

Booking.com
Önceki İçerikICES ile Geleceğinizi Güvence Altına Alın
Sonraki İçerikSanatçılar Kasabası Szentendre
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz