Niş

Niş Gezisi ve Bir Nazi Toplama Kampı

Dünyanın koca tarihinde dönem dönem akıl tutulması diyebileceğimiz zamanlar yaşanıyor. Antik dönemden bu yana akıl almaz acılara, savaşlara ve uygulamalara sahne olan dünyamız üzerinde bu akıl tutulmalarının izleri hala duruyor. Sırbistan şehirlerinden Niş‘te rastladığımız, İkinci Dünya Savaşı’nın acımasız olaylarına sahne olan Nazi toplama kampı da işte bu izler arasında yer alıyor.

niş gezisi

Niş Gezisi Sırasında Bir Nazi Toplama Kampı

İkinci Dünya Savaşı’nın yaşandığı yıllarda sistematik olarak gerçekleştirilen “soykırım”, ardında tarifi imkansız acılar bıraktı.

Nazi işgali yaşanan birçok yerde kurulan bu ve benzer toplama kampları, açlığın, işkencenin, ölümün kol gezdiği ve savaş suçlarının işlendiği yerler olarak ziyaretlere açık tutuluyor.

Sırbistan‘ın Niş kentinde bulunan nazi yönetimine ait toplama kampı, benzerlerine göre daha küçük olsa da, içerisinde yaşananlar bakımından diğerlerini aratmıyor.

Sırbistan Niş Toplama Kampı
niş gezisi

Tüyler Ürpertici Detaylar

Niş gezisi sırasında uğradığımız Nazi toplama kampı bir çeşit eski kale görünümünde. Dört tarafı duvarlar ve dikenli tellerle çevrili ve gözetleme kuleleri, bir ana bina ile küçük baraka benzeri yapılardan oluşuyor.

Sırbistan Niş gezisi

Büyük bina kampın yönetim ve cezaevi kısmı. Özellikle sorun çıkaran mahkumları kapattıkları üst katta bulunan hücreler tüyler ürpertici.

Tabanları dikenli tellerle döşeli yaklaşık ikişer metrekarelik hücrelerde, bu dikenli tellerle mahkumların karanlıkta içeri atılarak yaralanması ve içeride bulundukları sürede de oturması, yatması engelleniyormuş.

Bina bugün müze olarak kullanılıyor. Hayatlarını kaybeden insanların resimleri hikayelerle duvarlarda yer alıyor.

Niş gezisi yaparken görmek için uğradığımız bu toplama kampında insan çok fazla kalmak istemiyor. Ama yine de hikayeleri öğrenmek ve yaşananları bilmek gerekiyor.

Niş Gezisi Toplama Kampı

Niş Toplama Kampının Hikayesi

Bu toplama kampında özellikle ilk yıllarda soykırım amaçlı kimse öldürülmemiş. İçeride Yahudi, Sırp ve Romen asıllılar tutulmuş.

Sırp milisleri tarafından başlatılan bir direniş ve sonrasında kaçmaya çalışan 105 kişiden (82’si öldürülmüş) sonra durum değişmiş. Çeşitli dönemlerde toplam 30 bin kişinin tutulduğu kampta 10 binden fazla kişi infaz edilmiş.

Çok daha acı hikayeler öğrenmeme rağmen daha fazla bir şey aktarmak istemiyorum.

Sırbistan‘a ve Niş kentine yolunuz düşerse Niş Kalesi arkasında bulunan ve insan aklını karmakarışık hale getiren bu Nazi kampını da görebilirsiniz.

About author

Articles

Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.
Bize Katıl
Birlikte Dünyaları Gezelim!

Birlikte dünyaları gezmek ve seyahat gruplarımız için hemen bize katıl!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir