Dünyanın koca tarihinde dönem dönem akıl tutulması diyebileceğim zamanlar yaşanıyor. Antik dönemden bu yana akıl almaz acılara, savaşlara ve uygulamalara sahne olan dünyamız üzerinde bu akıl tutulmalarının izleri hala duruyor. Sırbistan‘da Niş gezisi sırasında rastladığım, ikinci dünya savaşının acımasız olaylarına sahne olan Nazi toplama kampı da bunlardan biri.

niş gezisi

Niş Gezisi ve Unutulmaması Gereken Dönemler

İkinci Dünya Savaşının yaşandığı yıllarda sistematik gerçekleştirilen soykırım, ardında birçok acı bıraktı. Nazi işgali yaşanan birçok yerde kurulan bu toplama kampları, açlığın, işkencenin, ölümün kol gezdiği ve savaş suçlarının işlendiği yerler olarak ziyaretlere açık tutuluyor.

Sırbistan’ın Niş kentinde de bunlardan bir tanesi bulunuyor. Niş’te bulunan nazi toplama kampı, benzerlerine göre daha küçük olsa da içerisinde yaşananlar bakımından diğerlerini aratmıyor.


niş gezisi

Sırbistan’ın Niş kentindeki Nazi toplama kampı bir çeşit eski kale görünümünde. Dört tarafı duvarlar ve dikenli tellerle çevrili ve gözetleme kuleleri ile bir büyük bina ile küçük baraka benzeri yapılardan oluşuyor.

Büyük bina yönetim ve cezaevi kısmı aslında. Özellikle sorun çıkaran mahkumları kapattıkları üst katta bulunan hücreler tüyler ürpertici. Tabanları dikenli tellerle döşeli yaklaşık ikişer metrekarelik hücrelerde bu dikenli tellerle mahkumların karanlıkta içeri atılarak yaralanması ve içeride bulundukları sürede de oturması, yatması engelleniyormuş. Bina bugün müze olarak kullanılıyor. Hayatlarını kaybeden insanların resimleri hikayelerle duvarlarda yer alıyor.

Niş gezisi sırasında görmek için uğradığım bu toplama kampında çok fazla kalmak istemiyor insan. Ama yine de hikayesini öğrenmek ve etrafı görmek için bir kaç tur daha attım.

Niş Gezisi

Bu toplama kampında özellikle ilk yıllarda soykırım amaçlı kimse öldürülmemiş. İçeride Yahudi, Sırp ve Romen asıllılar tutulmuş. Sırp milisleri tarafından başlatılan bir direniş ve sonrasında kaçmaya çalışan 105 kişiden (82’si öldürülmüş) sonra durum değişmiş. Toplam 30 bin kişinin çeşitli dönemlerde tutulduğu kampta 10 binden fazla kişi infaz edilmiş.

Çok daha acı hikayeler öğrenmeme rağmen fazla bir şey aktarmayacağım. Niş gezisi için Sırbistan‘a yolunuz düşerse Niş kalesi arkasında bulunan ve insan aklını karmakarışık hale getiren Nazi kampına da uğrarsınız.

BİR YORUM BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin..
Buraya adınızı girin..