Gezi Rehberi Seyahat Sitesi

Seyahat Rehberi

Ucuz Bilet Nasıl Bulunur? Ekonomik Uçak bileti Almak İçin İpuçları

Ucuz bilet nasıl bulunur? diye sayısız yazı ve makale okumuş olabilirsiniz. Sanırım yıllarca da okumaya devam edeceksiniz. Çünkü ” Ucuz uçak bileti bul ” araması, seyahat edenlerin en fazla ilgi gösterdiği konu olmaya devam ediyor. Ucuz uçak bileti bulmak için neler yapılmalı? Ekonomik uçak bileti nasıl alınır? Ucuz uçak bileti siteleri ve uçak bileti nereden alınır? sorularıyla aklınızı çok meşgul etmeden okumaya başlayın.

Aslında bu konunun çıkış noktası, havayolu firmalarının artan rekabetinde yolculara sunduğu avantajlardan yararlanmanın yanında, uyguladıkları satış stratejileri ile kullandıkları sistemlerin mantığını çözmekten ibaret! Yani ucuz uçak bileti almak kadar, pahalıya uçak bileti almamak da konunun temel noktalarından birini oluşturuyor.

Peki “ucuz uçak bileti nasıl bulunur?” sorusunun cevabını bulmak için küçük ipuçları var mı? Ucuz uçak bileti almak gibi bir amacınız varsa bu yazıdaki bilgilerin zaman zaman bir kısmı, bazen de hepsi! fazlasıyla işinize yarayacak..

Ucuz Uçak Bileti Nasıl Bulunur Gerçekten?

Az önce “Ucuz uçak bileti almak kadar pahalı uçak bileti almamak da önemli” dedik ya. İşte temel nokta gerçekten bu.

İlk bakışta aynı şeymiş gibi görününen bu cümlelerin ortaya çıkardığı en önemli gerçek ise “uçak bileti fiyatları”nın bir standartının olmadığıdır!

Yani şöyle ki; herhangi bir yolculuğunuz için aldığınız uçak biletine ödediğiniz rakam, biletinizi uçuş tarihinden çok önce bir dönemde almış olmanız ve belki de bazı promosyonlardan bile yararlanmanıza rağmen, aynı uçakta birlikte uçacağınız birçok yolcudan pahalıya ya da farklı fiyata almış olabilirsiniz!

Elbette bunun birçok sebebi var. Tüketici olarak bizlerin dikkat etmesi gereken birçok noktanın bulunduğu gerçeği gibi!

ucuz ucak bileti nasil bulunur

Ucuz Uçak Bileti Almak Mümkün. Ama Nasıl?

Öncelikle “ucuz uçak bileti nasıl bulunur?” sorusunun cevabı için tek bir doğru olmadığını aklınıza yerleştirin!

Hatta bu konuda bazen birçok şartın “doğru” şekilde gerçekleştirimesine rağmen yine de bir doğruyu(!) oluşturmadığı durumlara rastlamanız oldukça mümkün.

Kimi zaman da ayrı ayrı doğrular nefis sonuçlar da ortaya çıkarabiliyor tabii ki. Bu durum şimdi size içinden çıkılmaz bir denklem gibi gelmeye başlamış olabilir. Moralinizi bozmayın. Şimdi bildiklerimizi tek tek uygulamaya başlayalım.

1- Uçak Bileti Karşılaştırma Siteleri

Önce yapılması gereken ilk iş, uçuş tarihlerinize uygun olan tarihlerde gideceğiniz yöne doğru olan uçuşların listesine uçak bileti fiyat karşılaştırma sitelerinden mutlaka bir göz gezdirmek. Bu sayede aklınızda size makul gelecek ve karar verecek bir fiyat aralığı oluşmasına fırsat vermiş olursunuz.

Bu işlemi mutlaka karşılaştırma sitelerinden yapmalısınız. Çünkü birçok online satış sitesi gelen sorguları -basit anlatımıyla- “Belirttiğiniz tarih ve yöne fazla talep var” şeklinde algılıyor. Peki öyle algılıyorsa, yani bir ürüne çok fazla talep varsa ne olur? Elbette -sabit fiyat bulunmayan bir üründe- fiyatlar artmaya başlar. Çok klasik tanımlamasıyla “Arz – Talep” dengesi!

Yani aslında biz daha işin başındayken ve henüz bilet fiyatlarını kontrol etmeye çalışırken havayollarının ve / veya online uçak bileti satış siteleri ve uygulamalarından fiyatların yükselmesi için sistemi tetiklemiş oluyoruz. Evet tam da tahmin ettiğiniz gibi “fiyatların belirlenen bir algoritmada ve yine belirli bir fiyat / zaman aralığındaki artışları” bize bağlı bir durum yaratıyor.

Karşılaştırma siteleri de vermiş / girmiş olduğunuz önergelerdeki sorguları xml olarak havayolu firmalarından alıyor ancak bu işlemi tümünden bir kerede çözmüş oluyorsunuz.

2- Gerçek Çözüm Uçak Biletini Erken Almak mı?

Ucuz uçak bileti nasıl bulunur? sorusunun her yerde anlatılan ve efsanevi şekilde dilden dile dolaşan, en bilinen, her yerde duyurulan, en kısa ve en kolay görünen yolu “uçak biletini erken almaktır”. Peki gerçekten öyle mi dersiniz?

Belki de bu öyle bilinilmesinin istendiği çok zaman geçerli olsa da birçok durumda sadece bir “görünen yol”dur. Yani şöyle anlatayım bunun asla bir kesinliği ve garantisi yoktur!

Ancak bazı durumlar hariç tabii ki. Yani herhangi bir havayolu firması düzenlediği bir kampanya ile gideceğiniz tarih ve yer için çok ileriye dönük olarak gerçekten “absürt” sayılabilecek bir fiyatla uçak bileti sunuyor ve siz de uçak biletinizi olağanüstü indirimli bir fiyatla alabiliyorsanız, yazının da bundan sonrasını okumanıza pek gerek yok! diyebilirim. Hatta zaman zaman firmalar öyle promosyonlar yapıyorlar ki, bir sene sonrası için gitmeyi düşünmediğiniz bir destinasyon için bile plan yapabiliyor ve biletinizi alabiliyorsunuz. Aslına bakarsanız genelde bu alımlar sonrasında da genelde bu seyahate çıkmıyorsunuz! (İstatistiklere göre bu biletlerin kullanılma oranı oldukça düşük ve zaman zaman havayollarının en iyi gelir kalemlerinden biri olabiliyor! Bunun dışında kimi havayolları bazı destinasyonların programlarını da bu şekilde belirliyorlar.). Hatta yurt içinde bir sene sonraya örneğin 99 TL’na bilet satan bir havayolundan, bir sene sonraki uçuşta yine aynı fiyata bilet almanız bile mümkün olabiliyor.

Yani, eğer gerçekten sıra dışı bir kampanya değilse, normal bir bileti çok erkenden almak onu ucuza temin etmek konusunda maalesef her zaman işe yaramıyor!

3- Uçak Bileti Almak için Zamanı Kullanabilirsiniz

Dünyada pazarlama ve satış departmanları dışında “Eğer aceleniz yok ve seyahatinize daha çok zaman varsa” -ve belirttiğim gibi o uçuş için çok önemli bir promosyon yoksa- araştırmaya başladığınız ilk gün biletinizi almanız tavsiye edilmiyor!

Ucuz uçak bileti bulmak için araştırmanızı takip eden birkaç gün daha aynı sorgulamaları (Yukarıda belirttiğim sorgu uyarısını dikkate alarak, ve çok zaman o uçuşa ait talep yoğunluğunu gözden kaçırırsanız risk de alarak!) arama gerçekleştirmeye devam edin.

Firmalar yeni koltukları kendi satış istatistiklerine göre yeniden ve daha uygun fiyatlarla daha da önemlisi her zaman “belirli sayıda” koltuğu kapsayacak şekilde planlayabiliyor. Ya da sizin gideceğiniz tarih ve yöne doğru toplu rezervasyon yapmış bir turizm firması, yeterli katılım sağlayamadığı bir turunu iptal ederek, anlaşma süresi içerisinde havayolu firmasına bu uçuş için kapatmış olduğu koltukları iade etmiş olabiliyor. İşte bu durumlarda kazanan bunu takip eden yolcular oluyor. Eğer kendinize güveniyor, risk alabiliyor ve hareketleri takip edebiliyorsanız biletinizi almak için biraz bekleyebilirsiniz. Zaman bazen de kazandırır!

4- Ucuz Bilet İçin Gideceğiniz Yere Ait Trendleri Takip Edin!

Bilinen ve belki de klasik bir madde olacak ama ucuz uçak bileti nasıl bulunur? sorusunun sihirli cevaplarından biri de, gideceğiniz şehrin / ülkenin tatil dönemlerinin, festivallerinin ve olası önemli organizasyonlarının tarihlerini gözden geçirin.

Eğer mümkünse yolculuk tarihinizde ileri veya geriye doğru bu dönemleri düşünerek yeni bir düzenleme yapın. Böylece herhangi bir organizasyon sebebiyle  gerçekleşecek bir yolcu akışının getirdiği pahalı uçak bileti fiyatlardan etkilenmezsiniz. Örneğin Adana Gastronomi Festivali olduğunda Adana bilet fiyatları artacaktır. Ya da Milano’ya Milano Moda Haftası’nın başladığı gün için bir program yapmanız cebinizden çok daha fazla ödeme gerçekleştireceğinizi gösterir.

ucuz uçak bileti

5- Tatil Dönemleri Ucuz Bilet İçin Bazen de İşe Yarar!

Yukarıda bahsettiğim maddeye şimdi bir de diğer açıdan bakalım. Bazen bu organizasyonlar ciddi bir şekilde işinize de yarayabilir!

Örneğin; gideceğiniz ülkenin tatil dönemine denk gelen bir seyahat planınız var. Bu ülkenin tatil dönemi o ülkede yaşayan insanları uzaklara gönderecek kadar uzunsa, o insanlar da muhtemelen dünyanın çeşitli noktalarına seyahat etmek için programlar yapacaklardır. Türkiye’de bu programlar arasında yer alacaktır. İşte bu durum sizi fazlasıyla mutlu edebilir! Bu nedenle böyle bir durumda önce gideceğiniz yere olan uçuşları değil! aynı tarihte o yönden sizin gideceğiniz yöne olan uçakları kontrol edin!

Yoğun bir Türkiye gelişi programlaması yapan bir havayolu, uçağının dönüşü için boş ve doldurulması zorunlu koltuklara sahip demektir! Bu da ucuz uçak biletinin yolunu açan durumlardan biri olabilir.

Aynı şekilde o ülke insanlarının tatil dönüşlerini de sizin ülkeye dönüşünüze denk getirebilirseniz ciddi bir indirimli bilet alma şansı yakalayabilirsiniz. Örneğin İspanya’ya tur programlayan turizm firmalarının bu tarihleri çok profesyonel kullandığını ve böylece belirli dönemlerde İspanya turlarının ne kadar ucuzladığı buna iyi bir örnektir.

6- Direkt Uçuşlar Her Zaman Ucuz Olmaz

Gitmek istediğiniz ülke veya şehre karar vermiş olabilirsiniz. Ancak oraya direkt uçan havayolları bazen sizin düşündüğünüzden çok daha pahalı uçak bileti satıyor olabilirler.

Bu nedenle uçacağınız şehre yakın bir başka şehir veya alternatif başka bir havaalanına yapılan uçuşlarda çok daha uygun fiyatlar bulabilirsiniz. Bir çok ülke ve şehirde otobüs, tren vb. gibi yerel ulaşım araçlarını kullanarak gideceğiniz yere çok uygun ve kısa bir transferle ulaşabilirsiniz.

7- Tarifeli Havayolları Dışında Alternatif Bakın

Ucuz seyahat etmek için sadece tarifeli havayolları ile sınırlı kalmayın. Mutlaka charter uçuş fiyatlarını gözden geçirin. Bu firmalara ulaşın. Charter havayollarının seferlerini nereden mi bulacaksınız?

Yapmayın! Dünya artık her türlü bilgiye ulaşmak için çok uygun bir yer değil mi?

8- Gidiş Bileti Ucuz ise Yolculuk Ucuz mudur?

Çok ucuza tek yön uçak bileti bulup ve onu satın alıp kar ettiğinizi asla düşünmeyin. Dönüş biletinizi de mutlaka hesaba katın. Yoksa çok ucuz bir gidişin sizi çok zor durumda bırakabilecek bir dönüşü olabilir.

Bazı durumlarda gidiş – dönüş uçak bileti almak da çok karlı fiyat alternatifler sunabilir. Ancak bu bir kural değildir ve bazen de tam tersi olabilir. Çapraz sorgulamaları yapmadan biletiniz almayın!

9- Havayolu Mil Puanları

Profesyonel bir mil kullanıcısı olun. Mil kullanım işi artık bir uzmanlığa dönüştü. Web üzerinde bu konuyla ilgili bu işin gerçekten uzmanı olan kişilerin tavsiyelerini okuyun. Değişen koşulları takip edin. En azından bir sonraki seyahatiniz için avantajlar yaratın. İnanın pek çok fırsat çeşitli uçuş ve havayolu arasında ezber bozabiliyor.

10- Online Uçak Bileti Almak Ucuz mudur?

Ucuz uçak bileti bulmak için yaptığınız araştırma ve satın almanızı internet ve dolayısıyla teknoloji üzerinden gerçekleştirdiğinizi asla aklınızdan çıkarmayın.

Bilmeniz gereken en önemli husus; karşınızda belirli koşul ve yönergelerle birer pazarlama ve satış harikası olan yazılımlar ve tüketici davranışlarına göre hareketlerini geliştiren yapay zekalar olduğu!

Tamam çok akıllılar ve tahmin ettiğimizden daha da sık güncellenen, çeşitli durumlara  göre değişen bazı yönerge ve algoritmalarla çalışıyorlar. Ancak ne kadar iyi olurlarsa olsunlar en iyisinin bile birçok robotik davranışı ve dolayısıyla açıkları bulunuyor. Örneğin en basitinden başlarsak aynı saatlerde farklı siteler üzerinden yaptığınız sorgulamalarla artan fiyatların, belli bir süre sonra daha makul fiyatlara düşmesi olduğunu siz de görebilirsiniz.

Ne dersiniz zaman zaman aklımıza gelir gelmez google’ı tırtıklayıp(!) yaptığımız arama işine biraz ara mı versek?

11- Hangi Bilet Sitesi Daha Ucuz?

Önemsiz sayılamayacak bir diğer önemli husus da, havayolunun kendi sisteminden daha uygun fiyatla satış yapabilen başka siteler bulunmasıdır.

Yüksek miktarda satış yapan bu siteler havayolundan aldıkları komisyon ve yararlandıkları sözleşmelere dayanan avantajları pek çok zaman rekabet için kampanya ve pazarlamalarına yansıtıyorlar. Yani bunu bazen size ödemiş oluyorlar bazen de size aracılık yapan kurumlara ödüyorlar.

Daha yazacak çok şey var ama önce biraz takip edip bu bilgileri uygulayıp yararlanmakta fayda olabilir.

Yazar Hakkında

Articles

Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.
İlgili Yazılar
KaradenizSeyahat Rehberi

Karadeniz Turları: Yeşilin ve Mavinin Büyüsüne Kapılın

Karadeniz’in En Popüler ŞehirleriKaradeniz’in En Popüler Turistik YerleriKaradeniz Efsanesi…
Daha Fazla
Seyahat ipuçlarıSeyahat Rehberi

Seyahat Bavulu Nasıl Optimize Edilir? 10 Pratik İpucu!

1. Seyahat Planınızı Yapın2. Bavulunuzu Seçin3. Eşyalarınızı Küçültün4.
Daha Fazla
Seyahat Rehberi

Bilmediğiniz Bir Şehirde Yerel Yemek Nerede Yenir?

Yerel Yemek Nerede Yenir?1. Yerel Rehberlerden Faydalanın2. Yerel Halka Danışın3. Yerel Bloglar…
Daha Fazla
Bize Katıl
Birlikte Dünyaları Gezelim!

Birlikte dünyaları gezmek ve seyahat gruplarımız için hemen bize katıl!

8 Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir