Akdeniz‘in en büyük adasına yani İtalya‘nın Sicilya adasında birkaç gün geçirmek hatıralarınıza unutulmaz anlar eklemek için nefis bir fikir olabilir! Sicilya’da ne yapılır, Sicilya’nın gezilecek yerleri nereler diye sorulduğunda vereceğim iki cevap var. Biri, güzeller güzeli Taormina mutlaka görülmeli derim, bir diğeri ise beyaz buharlar soluyan Akdeniz’in ortasındaki hırçın tepeye yolunuzu düşürün isterim. Yani hikayeleri dilden dile dolaşan yanardağ olan Etna Yanardağı‘na.

Avrupa’nın En Büyük Adasında En Yüksek Yanardağ

Avrupa‘nın en büyük adasında Avrupa’nın en yüksek yanardağı bulunuyor. Etna Yanardağı’nın yüksekliği ile iligili çeşitli kaynaklarda verilen ölçülerin farklı olduğunu görebilirsiniz. Bu farklılık, Etna Yanardağı’nın halen faaliyetle olan bir dağ olmasında ve lav kalıntılarının bu yüksekliği sürekli olarak değiştirmesinden meydana geliyor.

Etna Yanardağı için bugün 3326 ile 3329 metre arasında değişen ölçüler kabul ediliyor. Yarın ne olur bilemeyiz tabii! 3340 metre ölçüldüğü de olmuş, 3320 metrelerde kaldığı da. Hatta 1865 yılında ölçüldüğünde bugünkünden 52 metre daha yüksekmiş.

Etna Yanardağı Taormina'dan

Etna Yanardağı’na Nasıl Gidilir?

Etna Yanardağı’na gitmek için tabii ki öncelikle Sicilya’da olmak işinizi bir hayli kolaylaştıracaktır! Hatta eğer Sicilya‘nın ikinci büyük kenti Katanya’da gecelerseniz veya güzeller güzeli Taormina’yı tercih ederseniz bir hayli yakınlaşmış da olursunuz.

Katanya ile Etna Yanardağı arası yaklaşık olarak 45 kilometre. Otobüsle gidilmesi mümkün olan bu yol, güzergahın virajlı olmasından dolayı iki saate yakın sürüyor.

Etna Yanardağı Sicilya

Booking.com


Etna Yanardağı’na otobüsle gitmek de mümkün ama Sicilya’da her ne kadar birçok yere ulaşım var gibi görünse de, bunlar özellikle saat ve sefer olarak oldukça yetersizler.

Örneğin; Katanya’dan kalkıp Etna Yanardağı’na gidecek otobüsler günde bir defa sabah saat 08:15’de hareket ediyor. Dönüşler ise 16:30’da. 15 Haziran ile 15 Eylül arasında, yani yoğun dediğimiz turistik sezonda ikinci bir sefer daha gerçekleştiriliyor. Ama siz yine de gideceğiniz sezona göre bu bilgileri gitmeden önce mutlaka kontrol edin. Ancak bu durumda bile bu kadar uzun saat Etna Yanardağı’nda durmak bir hayli sıkıcı olabilir!

etna yanardağı nasıl gidilir

Otobüs yolculuğu daha hesaplı olmasına rağmen zamanlama açısından size uygun gelmezse ve özellikle birkaç kişiyseniz içine Taormina’yı da ekleyeceğiniz bir program yapıp, iyi de bir pazarlık yaparak bir taksi ile de anlaşabilirsiniz.

Böylece hem zamanlama açısından hem program olarak hem de konfor anlamında daha uygun bir gezi gerçekleştirebilirsiniz. (Ancak rent a car işine girecekseniz mutlaka ve mutlaka uluslararası markası bilinen firmalardan araç kiralayın ve sigortalarınızı da İtalya‘nın neresinde olursanız olun mutlaka tam olarak satın alın!)

Ayrıca, Katanya’da Etna Yanardağı’na tur düzenleyen birçok şirket bulunuyor. Eğer siz onların ofislerini bulamazsanız, Katanya merkezinde dolaşırken ellerinde broşürler ile onlar sizi buluyorlar! Merak etmeyin. Meydanda ofisi olan tüm acentelere güvenebilirsiniz.

Etna Yanardağı tren ile

Circumetnea Demiryolu Rotası

Etna Yanardağı’na gitmek ve olayın içine daha bir macera katıp, biraz da yorulmayı göze alabiliyorsanız daha farklı şeylerde yapabilirsiniz.

Örneğin Circumetnea olarak isimlendirilen demiryolu rotası çok cazip bir fikir olabilir. Bu tren yolu ile yapacağınız yolculuğun size oldukça keyifli ve farklı  geleceğinden eminim.

Tren yolunu kullanırken bineceğiniz aracı şimdiden tren olarak isimlendirmeyeyim çünkü gördüğünüzde şaşırabilirsiniz! Circumetnea treni tek bir vagondan oluşuyor. Hani bildiğimiz bir otobüs gibi aslında. Otobüsün raylar üzerinde gideni ve biraz daha kabası işte.

Bu tren yolu Etna Yanardağı’nın eteklerini dolanıyor ve tam bir daire çiziyor. 5-6 saatlik bu yolculuk sırasında farklı bir güzergah ve Etna Yanardağı’nın eteklerinin bereketli topraklarında eski istasyonları da görerek müthiş bir yolculuk yapıyor, planladığınız herhangi bir istasyonda inerek Etna’ya ulaşabiliyorsunuz.

Ancak unutmamanız gereken önemli bir şey var! Günde bir sefer yapan bu trenden indiğinizde dönüşünüzü de ayrıca planlamanız gerekiyor!

Ya da trenden hiç inmeden Etna Yanardağı’nın zirvesine veya sönmüş volkanın olduğu kısımlara çıkmadan da, farklı bir tur gerçekleştirebilirsiniz. Artık hayal gücünüze ve keyfinize kalmış bir durum.

etna yanardağı

Etna Yanardağı’na Çıkıyoruz

Etna Yanardağı’na gitmek için Katanya’dan yola çıktığınızda yol üzerine görülecek pek birşey yok. Ama keyifli bir ada içi yolculuğuyla çevrede üzüm bağlarını, badem ağaçlarını ve sebze tarlalarını seyredebiliyorsunuz.

Belli bir süre yola devam ettikten sonra, yavaş yavaş yükselmeye başladığınızı değişen bitki örtüsü ve toprak yapısıyla farklı bir yere doğru gittiğinizi hemen hissediyorsunuz. Özellikle belirli bir yükseklikten sonra yol kenarlarının tamamen donmuş lavlardan oluşan siyah renkte taş ve kayalarla kaplandığını, toprağın renginin kapkara olduğunu gördüğünüzde bir tuhaf oluyorsunuz.

Bir kısım yerler simsiyah. Bir diğer kısım ise yeşilin en canlı tonları ile çevreyi kaplamış halde. Hele ki gökyüzü açık ve masmavi ise, bir de güneşin ışıltısıyla adeta bir renk cümbüşüne çeviriyor yolu.

etna yanardağı

İtalyanların “Güzel Dağ”ı

Eski İtalyanlar Mongibello diye isimlendirmişler ve de monte bella yani “güzel dağ” demişler Etna’ya.

Sicilyalıların deyimiyle en son “Gaz çıkarmasını” 16 Mayıs 2015 tarihinde gerçekleştirmiş güzel dağ. Toplamda 250’den fazla büyüklü küçüklü krateri bulunan Etna Yanardağı’nın, taban çevresi 140 kilometre ve kapladığı alan da 1190 kilometrekare.

Etna Yanardağı Krateri

Yol güzergahında belirli bir süre ilerledikten ve yükseldikten sonra artık bitki örtüleri tamamen kayboluyor. İşte buradan itibaren birbirinden ilginç görüntüler var.

Yol kenarında duran hurdaya dönmüş bir aracı ve yanına eklediği barakayı satış mağazası haline getiren bir Sicilyalının tezgahının önünde durup, onun hemen çaprazında çıkış yolunun solunda bir evin yarısından fazlasının lavlar altında kaldığını görüyorsunuz.

Üstelik lavlar altında kalan sadece bu ev de değil. Çünkü yüzyıllar boyunca buna benzer birçok ev, tarlalar, yerleşim yerleri ve bazı büyük köyler tamamen lavların altında kalarak yok olup gitmişler. İşte tam bu noktada yeryüzünü kaplayan siyah lav örtüsü çok farklı bir his uyandırıyor insanın içinde.

etna yanardağı

Sicilyalılar, Etna Yanardağı’nın tepesinde devamlı olarak tüten bembeyaz dumanı gördükçe rahatlıyorlarmış.

Çünkü duman çıktıkça, dağ nefes alabiliyor ve rahatlıyor demekmiş. Ama duman kesildiğinde bir problem olduğunu anlıyorlarmış. Zaten bilimsel olarak da bu davranış şekli çok kolay açıklanabiliyor. Dumanın çıkmaması içeride gazın gitgide birikmesi anlamına geliyor.

Aracımızla donmuş lavlara bakarak, lavların altında kalmış hikayeleri seyrederek yukarı doğru çıkmaya Etna Yanardağı’na yaklaşmaya devam ettik.

Silvestri Krateri Etna’nın Araçla Gidilen Son Noktası

Etna Yanardağı’na araçla gidilebilecek en son nokta Silvestri Krateri’ne. Bundan sonrasına araç ile gidilebilmesi mümkün değil. Kraterin hemen yanıbaşında park yerinde iner inmez şöyle bir etrafa bakma ihtiyacı hissediyorsunuz.

Çevrede pek bir yapı yok. Park alanı, turistler için yapılmış birkaç tesis ve karavanlara ayrılan alanların yanında, zaman geçirilebilecek küçük bir de kafe ve restoran bulunuyor.

etna yanardağı

Hemen restoranın yanından tabelayla gösterilen tarafa, yani Silvestri Krateri’ne doğru yürüyebilirsiniz.

Yaklaşık olarak 1900 metre yükseklikte yeralan krater, 1888-1892 yılları arasında yaşanan patlamalar sırasında oluşmuş. Yani yüz yıldan fazla bir geçmişi var. Kratere “Silvestri” ismi verilmesinin nedeni, bu krateri açan patlamanın olduğu gün Aziz Silvestri gününe denk gelmesinden dolayı. Katanya’nın sıcağında bunalanlar için buranın serin havası insana kendini çok iyi hissettirdiğini belirtmeliyiz.

Silvestri Krateri’nin oluşturduğu coğrafi oluşumda oradan oraya yürüyüp duran insanlar görebilirsiniz. İlk defa bir kraterde ve aktif olan bir yanardağın yanıbaşında olmak gerçekten insan ömründe önemli bir an!

etna yanardağı krater

Etna Yanardağı’nda isterseniz daha da ileri gidebilirsiniz. Yani daha da fazla heyecanlanmak için bazı alternatifler bulunuyor.

Bunun için yine Silvestre Krateri’nde inip buradan teleferiklerle devam edip, sonrasında profesyonel rehberler liderliğinde sıkı bir yürüyüşle aktif yanardağın ana kraterinin çok yakınına kadar gidebilirsiniz.

Ancak ana kraterin ağız bölgesine güvenlik gerekçesiyle yaklaşılmasına genel olarak izin verilmiyor. Sadece özel izinle gelen araştırmacılar ve görevlilerin gidebildiği ana krateri yine de göremiyorsunuz anlayacağınız.

Muhteşem Akdeniz ve Katanya manzarası

Etna Yanardağı’nın bu bölgesinde yani Silvestri Krateri’nde eğer şanslı bir gününüzde iseniz ve hava açıksa muhteşem bir manzara sizi bekliyor olabilir.

Böyle bir güne rastladığınızda uçsuz bucaksız görünen bir Akdeniz manzarasını ve Katanya’nın yukardan gözüken yerleşimini izlemek büyük keyif veriyor.

Etna yanardağı gezi yazısı

Etna Yanardağı ve Sicilya’nın Bereketli Toprakları

Sicilya‘ya gittiğinizde sebze ve meyveler başta olmak üzere toprakta yetişen her şeyin lezzetine ve devasa boyutlardaki görüntülerine inanamıyorsunuz.

Kocaman bir top şeklinde olan ve içlerinde neredeyse yarım litre su bulunan limonlar, acayip uzunlukta olan kabaklar, çeşitli diğer sebzelerin boyutları ve şekilleri öylesine şaşırtıyor ki görenleri! Hani tüm bunlara bizim çarşı pazarımız da rastlasak hemen yaftayı yapıştırır ve “hormonlu bunlar” deriz..

Ama işin aslı hiç de öyle değil! Bütün bunların özel bir nedeni bulunuyor. O da, işte bu buhar soluyan güzel dağ Etna.

Etna Yanardağı, lavlarını kustuktan sonra doğaya akan lavlar toprak üzerinde donup kalıyor ve bu lavlardan dolayı yaklaşık elli yıl boyunca bu topraklarda hiçbir hayat hayat belirtisi olmuyormuş. Ancak bundan sonra yıllar içinde toprak öyle zenginleşiyor ve lavlar ile toprak birbirine karışıp öylesine zengin mineralli bir hale geliyormuş ki, bu süre sonrasında doğanın en verimli toprakları bu lavların ilerlediği yollarda bulunan alanlarda yer alıyormuş.

İşte bu kocaman ve lezzet harikası olan ürünlerin sırrı da buradan geliyormuş. Masal veya efsane gibi geliyor ama Sicilya’ya geldiğinizde hem buraları görüp hem de lezzetleri tattığınızda bu gerçekle yüz yüze(!) geliyorsunuz!

Etna Yanardağı, Sicilya gezisi sırasında mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri. Nasıl seyahat ettiğiniz hiç önemli değil. İster bir Sicilya turu satın alarak gelin, isterseniz yalnız başınıza bir yolculuğa çıkın ama önce Etna Yanardağı’nı sonra da rüya gibi bir kasaba olan Taormina’yı mutlaka görün.

Booking.com
Önceki İçerikKarlovy Vary’de Mutlaka Görülmesi Gereken 13 Yer
Sonraki İçerikHatay Turuna Ne Dersiniz? 30 Dakikada Baştan Başa Hatay Vlog
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

2 YORUMLAR

  1. Her yerin ayrı bir güzelliği var..Tıpkı insanlar gibi..Etna yanardağını görme cesaretini kendimde bulamadım nedense..Galiba canım çok kıymetli.))

    • :)) Etna yanardağı da dünyanın üzerinde bulunduğumuz her yer kadar güvenli. Hatta bazı durumlarda daha da güvenli. Yani deprem kuşağında yaşayan bizler için depremden daha önce bilgisi alınabilen, ölçülebilen bir durumu var yanardağların. Yine de yol düşerse selam edersiniz 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz