PAYLAŞ

Akdeniz’in en büyük adasına yani İtalya’nın Sicilya adasına birkaç gün daha geçirmeye geldim. Sicilya’da ne yapılır, Sicilya’nın gezilecek yerleri nereler diye sorulduğunda vereceğim iki cevap var. Biri güzeller güzeli Taormina mutlaka görülmeli derim, bir diğeri ise beyaz buharlar soluyan Akdenizin ortasındaki hırçın tepeye yolunuzu düşürün isterim. Yani Etna Yanardağı‘na.

“Sicilya’da mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gördüğüm güzeller güzeli Taormina gezisini detaylarıyla burada anlattım. Okumak isteyenler linki kullanabilir.”

Avrupa’nın En Büyük Adasında En Yüksek Yanardağ

Avrupa’nın en büyük adasında Avrupa’nın en yüksek yanardağı bulunuyor. Etna’nın yüksekliği ile iligili çeşitli kaynaklarda verilen ölçülerin değiştiğini görebilirsiniz. Bu durum Etna Yanardağının halen faaliyetle olan bir dağ olmasında ve lav kalıntılarının bu yüksekliği devamlı olarak değiştirmesinden meydana geliyor.

Etna Yanardağı için bugün 3326 ile 3329 metre arasında değişen ölçüler kabul ediliyor. Yarın ne olur bilemem tabii. 3340 metre ölçüldüğü de olmuş, 3320 metrelerde kaldığı da. Hatta 1865 yılında ölçüldüğünde bugünkünden 52 metre daha yüksekmiş.

Etna Yanardağı gezisi

Etna Yanardağı’na Nasıl Gidilir

Etna’ya gitmek için tabii ki önce Sicilya’da olmak işinizi bir hayli kolaylaştıracaktır! Şaka bir yana ben Etna’ya gitmeden önce Katanya’da gecelediğimden dolayı işim çok zor olmadı. Katanya ile Etna arası yaklaşık olarak 45 kilometre. Otobüsle gitmeniz mümkün olan bu yol, güzergahın virajlı olmasından dolayı iki saate yakın sürüyor.Booking.com


Etna yanardağına otobüsle gitmek de mümkün ama Sicilya’da her ne kadar birçok yere ulaşım var gibi görünse de, bunlar özellikle saat ve sefer olarak oldukça yetersizler.

Örneğin Katanya’dan kalkan Etna’ya gidecek otobüsler günde bir defa sabah saat 08:15’de hareket ediyor. Dönüş ise 16:30’da.15 Haziran ile 15 eylül arasında ani yoğun sezonda ikinci bir sefer daha oluyor. Ancak siz yine de gideceğiniz sezona göre yine de bu bilgileri gitmeden önce kontrol edin. Ama bu durumda bile bu kadar uzun saat Etna’da durmak bir hayli sıkıcı olabilir!

etna yanardağı

Otobüs yolculuğu daha hesaplı olmasına rağmen zamanlama açısından size uygun gelmezse ve özellikle birkaç kişiyseniz içine Taormina’yı da ekleyeceğiniz bir program yapıp, iyi de bir pazarlık yaparak bir taksici ile de anlaşabilirsiniz. Böylece hem zamanlama açısından hem program olarak hem de konfor anlamında daha uygun bir gezi gerçekleştirebilirsiniz. (Ancak rent a car işine girecekseniz mutlaka ve mutlaka uluslararası bilinen firmalardan araç kiralayın ve sigortalarınızı da İtalya’nın neresinde olursanız olun mutlaka tam olarak satın alın!)

Ayrıca, Katanya’da Etna’ya turlar düzenleyen şirketler var. Eğer siz onların ofislerini bulamazsanız, Katanya merkezinde dolaşırken ellerinde broşürler ile onlar sizi buluyorlar. Merak etmeyin meydanda ofisi olan tüm acentelere güvenebilirsiniz.

Etna Yanardağı tren ile

Circumetnea Demiryolu Rotası

Etna’ya gitmek için olayın için daha bir macera katıp biraz da yorulmayı göze alabiliyorsanız daha farklı şeylerde yapabilirsiniz. Circumetnea olarak isimlendirilen demiryolu rotası çok cazip bir fikir olabilir. Bu tren yolu ile yapacağınız yolculuğun size oldukça değişik geleceğinden eminim.

Tren yolunu kullanırken bineceğiniz aracı şimdiden tren olarak isimlendirmeyeyim çünkü gördüğünüzde şaşırabilirsiniz! Circumetnea treni tek bir vagondan oluşuyor. Hani bildiğimiz bir otobüs gibi aslında. Otobüsün raylar üzerinde gideni ve biraz daha kabası işte.

Bu tren yolu Etna Yanardağı’nın eteklerini dolanıyor ve tam bir daire çiziyor. 5-6 saatlik bu yolculuk sırasında farklı bir güzergah ve Etna’nın eteklerinin bereketli topraklarında eski istasyonları da görerek müthiş bir yolculuk yapıyor, planladığınız herhangi bir istasyonda inerek Etna’ya ulaşabiliyorsunuz. Ancak unutmamanız gereken önemli bir şey var! Yine günde bir sefer yapan bu trenden indiğiniz için dönüşünüzü de ayrıca planlamanız gerekiyor!

Ya da trenden hiç inmeden Etna’nın zirvesine veya sönmüş volkanın olduğu kısımlara çıkmadan da, farklı bir tur gerçekleştirebilirsiniz. Artık hayal gücünüze ve keyfinize kalmış bir durum.

Neyse biz Etna’ya doğru yola koyulalım.

etna yanardağı

Etna Yanardağı’na Çıkıyoruz

Etna Yanardağı’na gitmek için Katanya’dan yola çıktığınızda yol üzerine görülecek pek birşey yok. Ama keyifli bir ada içi yolculuğuyla çevrede üzüm bağlarını, badem ağaçlarını ve sebze tarlalarını seyredebiliyorsunuz.

Belli bir süre yola devam ettikten sonra, yavaş yavaş yükselmeye başladığınızı değişen bitki örtüsü ve toprak yapısıyla hemen hissediyorsunuz. Özellikle belirli bir yükseklikten sonra yol kenarlarının tamamen donmuş lavlardan oluşan siyah renkte taş ve kayalarla kaplandığını, toprağın renginin kapkara olduğunu gördüğünüzde bir tuhaf oluyorsunuz.

Bir kısım yerler simsiyah bir diğer kısım yeşilin en canlı tonları gökyüzü masmavi ve iyi bir havadaysanız bir de güneşin ışıltısı adeta bir renk cümbüşüne çeviriyor yolu.

etna yanardağı

Güzel Dağ Etna Yanardağı

Eski İtalyanlar Mongibello diye isimlendirmişler ve de monte bella yani “güzel dağ” demişler Etna’ya.

Sicilyalıların deyimiyle en son “Gaz çıkarmasını” 16 Mayıs 2015 tarihinde gerçekleştirmiş güzel dağ. Toplamda 250’den fazla büyüklü küçüklü krateri bulunan Etna’nın, taban çevresi 140 kilometre ve kapladığı alanda 1190 kilometrekare.

Yol güzergahında belirli bir süre ilerledikten ve yükseldikten sonra artık bitki örtüleri tamamen kayboluyor. İşte buradan itibaren birbirinden ilginç görüntüler var.

Yol kenarında duran, derme çatma bir aracı ve yanına eklediği barakayı satış mağazası haline getiren bir Sicilyalının tezgahının önünde durup onun hemen çaprazında çıkış yolunun solunda bir evin yarısından fazlasının lavlar altında kaldığını görüyorsunuz.

Üstelik lavlar altında kalan sadece bu ev de değil. Çünkü yüzyıllar boyunca buna benzer birçok ev, tarlalar, yerleşim birimleri ve bazı büyük köyler tamamen lavların altında kalarak yok olup gitmişler. tam bu noktada yeryüzünü kaplayan siyah lav örtüsü çok farklı bir his uyandırıyor insanın içinde.

etna yanardağı

Sicilyalılar, Etna’nın tepesinde devamlı olarak tüten bembeyaz dumanı gördükçe rahatlıyorlarmış. Çünkü duman çıktıkça, dağ nefes alabiliyor ve rahatlıyor demekmiş. Ama duman kesildiğinde bir problem olduğunu anlıyorlarmış. Zaten bilimsel olarak da bu davranış şekli çok kolay açıklanabiliyor. Dumanın çıkmaması içeride gazın gitgide birikmesi anlamına geliyor.

Aracımızla donmuş lavlara bakarak, lavların altında kalmış hikayeleri seyrederek yukarı doğru çıkmaya Etna Yanardağına yaklaşmaya devam ettik.

Silvestri Krateri Etna’nın Araçla Gidilen Son Noktası

Aracımızla gidilebilecek son nokta olan Silvestri kraterine vardık. Bundan sonrasına araç ile gidilebilmesi mümkün değil. Kraterin hemen yanıbaşında aracı parkettikten sonra şöyle bir etrafa bakma ihtiyacı hissediyorsunuz.

Durduğumuz yerde araçlar için bir park alanı, turistler için yapılmış birkaç tesis ve karavanlara ayrılan alanların yanında, zaman geçirilebilecek küçük bir de kafe ve restoran bulunuyor.

etna yanardağı

Hemen restoranın yanından tabelayla gösterilen tarafa, yani Silvestri Kraterine doğru yürüdüm. Yaklaşık olarak 1900 metre yükseklikte yeralan krater, 1888-1892 yılları arasında yaşanan patlamalar sırasında oluşmuş. Yani yüz yıldan fazla bir geçmişi var. Kratere “Silvestri” isminin verilmesinin sebebi de patlamanın olduğu gün Aziz Silvestri günü olmasından dolayıymış.

Katanya’nın sıcağından bunaldığımdan burasının serin havası çok iyi hissettiriyor. Silvestri kraterinin oluşturduğu coğrafi oluşumda oradan oraya yürüyüp durdum. İlk defa bir kraterdeyim ve aktif olan bir yanardağın yanıbaşındayım. Heyecanlanmamak elde değil.

etna yanardağı

etna yanardağı

İsterseniz daha da ileri gidebilir yani daha da fazla heyecanlanabilirsiniz!

Bunun için yine Silvestre kraterinde inip buradan teleferiklerle devam edip sonrasında profesyonel rehberler liderliğinde sıkı bir yürüyüşle aktif yanardağın ana kraterinin çok yakınına kadar gidebilirsiniz. Ancak ana kraterin çok  fazla yakınına güvenlik gerekçesiyle yaklaşılmasına izin verilmiyormuş. Sadece özel izinle gelen araştırmacılar ve görevlilerin gidebildiği ana krateri yine de göremiyorsunuz anlayacağınız.

Muhteşem Akdeniz ve Katanya manzarası

Silvestri kraterinde eğer şanslı bir gününüzde iseniz ve hava açıksa muhteşem bir manzara sizi bekliyor olabilir. Böyle bir güne rastladığınızda uçsuz bucaksız görünen bir Akdeniz manzarasını ve Katanya’nın yukardan gözüken yerleşimini izlemek büyük keyif veriyor. Ben de kahvemi tam bu manzara da büyük bir hazla yudumlamaya başladım.

Etna yanardağı gezi yazısı

Etna Yanardağı ve Sicilya’nın Bereketli Toprakları

Sicilya’ya gittiğinizde sebze ve meyveler başta olmak üzere toprakta yetişen herşey öylesine lezzetli ve devasa boyutlarda ki inanamayacaksınız.

Kocaman bir top şeklinde olan ve içlerinde neredeyse yarım litre su bulunan limonlar, acayip uzunlukta olan kabaklar, çeşitli diğer sebzelerin boyutları ve şekilleri öylesine şaşırttıki beni. Hani tüm bunlara bizim çarşı pazarımız da rastlasam hemen yaftayı yapıştırır ve “hormonlu bunlar” derdim.

Ama işin aslı hiç de öyle değil! Bütün bunların özel bir nedeni varmış. O da, işte bu buhar soluyan güzel dağ Etna’ymış.

Etna lavlarını kustuktan sonra doğaya akan lavlar akıp donuyor ve yıllar içinde toprağı öyle zenginleştiriyor ve toprakla birbirine öyle karışıyormuş ve lavlardan dolayı yaklaşık elli yıl boyunca hayat belirtisi vermeyen toprak öylesine zengin mineralli bir hale geliyormuş ki, bu süre sonrasında doğanın en verimli toprakları bu lavların ilerlediği yollarda bulunan alanlarda yer alıyormuş.

İşte bu kocaman ve lezzet harikası olan ürünlerin sırrı da buradan geliyormuş. Masal veya efsane gibi geliyor ama Sicilya’ya geldiğinizde hem buraları görüp hem de lezzetleri tattığınız da gerçekle yüz yüze geliyorsunuz.

Etna yanardağı, Sicilya’ya geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri. Nasıl seyahat ettiğiniz hiç önemli değil. İster bir Sicilya turu satın alarak gelin, isterseniz yalnız başınıza bir yolculuğa çıkın ama önce Etna’yı sonra da rüya gibi bir kasaba olan Taormina’yı mutlaka görün.

Booking.com

2 YORUMLAR

  1. Her yerin ayrı bir güzelliği var..Tıpkı insanlar gibi..Etna yanardağını görme cesaretini kendimde bulamadım nedense..Galiba canım çok kıymetli.))

    • :)) Etna yanardağı da dünyanın üzerinde bulunduğumuz her yer kadar güvenli. Hatta bazı durumlarda daha da güvenli. Yani deprem kuşağında yaşayan bizler için depremden daha önce bilgisi alınabilen, ölçülebilen bir durumu var yanardağların. Yine de yol düşerse selam edersiniz 🙂

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here