Sicilya gezisi için doğru bir zaman bekliyorsanız; Sicilya’nın mayıs ayı boyunca ve hatta haziran ortalarına kadar “Gezecek kadar serin, ancak denize girecek kadar sıcak” ideal bir tatil noktası olduğunu hatırlatmak gerek!

Sicilya gezi tatil

Sicilya Gezisi Demek Görülmeye ve Tadılmaya Değer Çok Şey Var Demektir!

Catania (Katanya) ve Ragusa yakınlarındaki havalimanlarından faydalanarak ulaşabileceğiniz Sicilya‘ya Türkiye’den Türk Hava Yolları ile direkt uçuşlar bulunuyor. Ayrıca, Roma ve Milano aktarmalı olarak özellikle Katanya’ya her gün uçuş bulabileceğiniz de aklınızda bulunsun.

Tabii ki tüm bu uçuş planlarınızı pandemi dolayısıyla yetkililerin duyurularını takip ederek gerçekleştirin!

Sicilya engebeli arazileri ve birbirinden uzak sayılabilecek yerleşimleri olan bir ada olduğundan, en iyi keşif yolu bir motosiklet veya araç kiralamak. Böylece Sicilya’yı bir çırpıda dolaşabileceğiniz bir bölgeye çevirebilirsiniz.

Sicilya Gezisi

Herhangi bir seyahati daha keyifli bir hale getirebilmek için yazılanlara, anlatılanlara, okunanlara göz kulak gezdirip, sonunda da hayal gücünü eklemek en iyi yoldur. Hele ki cevap aradığınız yer “tarih” boyunca birçok medeniyetin göz koyduğu Sicilya gibi bir yerse!

Sicilya gezisi için kesfet.tv’de daha detaylı içerikler de yer alıyor. Ancak bu yazıyla da seyahat planınızın temelini oluşturabilirsiniz.

Akdeniz’in Silinmeyen İzleri

Anakara İtalya olmasına rağmen kendinde bulunan özellikleri sakladığını hemen hissedebileceğiniz bu adada, geçmişin izlerinin okunabildiği silinemeyen özellikler hala mevcut.

Sicilya Gezisi Makarna

Sicilya’nın öylesine köklü bir geçmişi var ki! Birçok ulus ve hanedan, Romalılardan Normandiyalılara, İspanyollardan Burbonlara kadar birçok hanedanın fetihleri ile yoğrulup, bugünkü haline ulaşarak adanın yaşamına hatıralar kalmış.

Sicilya gezisi

Elbette Sicilya denildiğinde aklınıza ilk gelen görüntülere rastlamanız artık pek olası değil. Özellikle 1980’lere kadar uzanan, kırsal kesimin de içinde bulunduğu bir sahne ile mafya savaşlarının dar sokaklardaki kalabalık Sicilyalı ailelerin yas törenleri gibi bir takım görüntüler yok artık Sicilya’da.

Olabildiğince Akdenizli Sicilya

Ancak Sicilya olabildiğince Akdenizli, olabildiğince düzensiz ve kuralsızlığa hayran bir bölge.

Mafya ve uzantılarının belki şekil değiştirerek devam ettiği sakin görüntüdeki bu adanın, yolsuzluk, rüşvet gibi kimi konularda çok standart olan bir Avrupalı tepkisini göstermediğini hissediyorsunuz.

sicilya gezisi

Adaya gelen turistler genelde sahil bölgelerini tercih ederek ve denizin de tadını çıkararak keyifli saatler geçirirken, Ragusa, Noto ve Modica gibi şehirleri gözardı etmediğinizde gerçek bir Sicilyalı gibi yaşamak için gereken ortamı sağlayabilirsiniz.

sicilya balık

Adanın bu bölgesinde derin vadilerden oluşmuş, sarp kayalara sahip ancak tarlaların kapladığı vadilerdeki sakin görünümlü çiftliklerle dolu müthiş bir görsellik sizi bekliyor.Booking.com

Sicilya Gezisi Akdeniz’in En Lezzetlisi

Adanın bu bölgesine saklanmış gibi duran bu kentler, uzaktan tarihi ve belki biraz “eski”yi anlatırken, içlerinde ve çevrelerinde konaklamadan lezzetli keşiflere kadar olağanüstü alternatifler sunuyor.

sicilya gezisi

Sicilya gezisi öylesine lezzetlere sahip ki.. Bunun nedeni belki buranın doğasından belki şeflerin ustalığından ya da belki de gerçekten ürünlerin doğal ve kaliteli olmalarından.. Ama sonuçta birbirine karışan bu özelliklerin yarattığı tatlara dünyanın birçok yerinde ulaşmanız neredeyse imkansız gibi.

Lezzet konusunda bir şeyleri atlamamak için iyi planlanmış bir “gurme” gezisi gerekiyor. Bu tatlar ucuz sayılamayacak fiyatlara müşterilerini beklerken, benzer özelliklerdeki mütevazi seçeneklere de ulaşmak zor değil elbette.

sicilya gezisi

Sicilya’yı gezmek için sahillerini ve dik yamaçlara kurulmuş denizi karşısına alan kartpostal noktalarını ilk olarak görüp, sonrasında tepelere, kırsal kesime doğru kırın aracınızın direksiyonunu.

Sicilya’da ne istediğinizi biliyorsanız, bütçenizi belirlemiş olsanız bile bir kaç küçük lezzet ve konaklama kaçamağına izin verin derim.

Booking.com
Önceki İçerikKaz Dağları Oksijeni, Nefis Plajları ile Altınoluk Gezi Rehberi
Sonraki İçerikAdrenalin Dolu Rotalar Sizi Bekliyor
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz