Gezi Rehberi Seyahat Sitesi

Altınoluk

Kaz Dağları Oksijeni, Nefis Plajları ile Altınoluk Gezi Rehberi

Altınoluk, Kaz Dağlarının depoladığı bol oksijenli havası, plajları ve ucuz konaklama seçenekleri ile sessiz sedasız gibi dursa da, her dönem dikkat çekici tatil yerleri arasında yer almaya devam ediyor.

Altınoluk gezi rehberi

Altınoluk Gezi Rehberi

Altınoluk gezi rehberi yazısında Altınoluk hakkında bilinmesi gereken birçok şeyi bulabilirsiniz.

Altınoluk Nerede ve Nasıl Gidilir?

Altınoluk, Balıkesir’e bağlı Edremit ilçesinin bir beldesi. Edremit’den daha fazla ismi biliniyor gibi olsa da, belediye bölgesi Edremit olarak geçiyor.

Altınoluk’a Çanakkale üzerinden gitmeyi düşünürseniz, İstanbul – Edremit arası yaklaşık 450 kilometre. İzmir’den 185, Ankara’dan 615 kilometre olan Edremit ise Altınoluk’a yaklaşık 25 kilometre mesafede bulunuyor.

İstanbul, Ankara, İzmir‘den sürekli otobüs bulma şansınız olan yöreye aracınızla geliyorsanız, İstanbul Yenikapı’dan bineceğiniz Feribot ile Bandırma’ya inmeniz size kolaylık sağlayacaktır. Yine Edremit üzerinden Altınoluk’a ulaşabilirsiniz.

Altınoluk’un İsviçre’deki Alp Dağları ile birlikte oksijen yoğunluğu açısından dünyada ilk sıralarda yer aldığı söyleniyor.

Altınoluk sahili

Kazdağı eteklerinde bulunan Altınoluk, hava sirkülasyonunu sağlayan Şahin Deresi Kanyonu ile dağdan çektiği çam kokulu oksijen yüklü havayı ovaya dağıtırken, denizden aldığı iyot kokusunu dağa çıkartarak bir çeşit sirkülasyon görevi görüyor.

Altınoluk Gezilecek Yerler

Altınoluk gezilecek yerler bakımından da oldukça zengin bir yöre. Bölgedeki suyun da havası kadar makbul olduğu söyleniyor. Doğa buraya oldukça cömert davranmış çünkü.

Altınoluk gezisi planlarken uğramanız gereken yerler listesine alacağınız Şahin Deresi Kanyonu’na giden yol üzerinde buz gibi, kireçsiz, antioksidan özellikli çok sayıda gölcük bulunuyor.

Suyunun çiçek ve kekik kokularıyla karıştığı coğrafyasında Dereçatı, Naneli Pınar, Gücük Burun, Ağlayan Çam, Kestane Deresi, Yörük Pınarı, Selvili Mezarlık, Ayı Kapıları gibi etaplarıyla, Şahin Deresi Kanyonu da doğa gezileri için bölgeye gelenlere hayli keyif veriyor.

Çevreden tur olarak satın alacağınız jeep safari turları ile bu bölgeyi gezmek en ideal fikirlerden biri.

Altınoluk gezilecek yerler

Rum Evleri ve Papazlık Köyü

Altınoluk’ta gezilecek yerlerden biri de, Kazdağı’nın yeşilliği içinde kurulmuş olan ve Edremit Körfezi’ni adeta kuşbakışı gören Papazlık Köyü.

Papazlık Köyü yapılan planlı çalışmalarla bölgede turizme kazandırılmış köylerden biri. Pek de iyi yapılmış.

Böylece koruma altına alınan çok sayıdaki Rum evi restore edilerek, bir kısmı da işletmeciler tarafından butik otel haline getirilerek oldukça keyifli ortamlar sağlanmış.

İleri de çok daha iyi bir hale geleceğine ve odak noktalarından biri yapılacağına eminim.

Antandros Antik Kenti

Altınoluk Edremit karayolunun ikinci kilometresinde yer alan Antandros Antik Kenti ise Altınoluk’ta mutlaka gezilmesi gereken yerlerden biridir.

Edremit Körfezi’nin kuzeyinde Kaletepe’nin zirvesine ve batı yamaçlarına kurulan Antandros Antik Kenti’nde M.Ö 8.yüzyılda başlayan yerleşim yine M.Ö 5.yüzyıla kadar devam etmiş.

Farklı görüşler yer alsa da, tarihçi Stephanos Bizantios M.Ö 7.yüzyılda Anadolu’ya akınlar düzenleyen Kimmerlerin Anadolu‘da yalnızca buraya yerleştiğini öne sürer.

Romalı şair Vergillius ise Troya Savaşı’nı anlattığı dizelerinde Antandros’un gemi yapımında kullanılan keresteleriyle tanındığından bahseder.

Şehir ünlü Peloponnes Savaşları’nda da tersanesiyle önem kazanmıştır. Yani her açıdan önemli bir tarih burada yatıyor.

Altınoluk Gezisi

Altınoluk’un birçoğu mavi bayraklı olan plajlarıyla da yaz tatil yerleri arasında gözde mekanlardan biri olmaya devam ediyor.

Altınoluk’ta Kordon Boyu ismi verilen deniz kıyısındaki yolda yürüyüş yapabilir, kafelerde oturabilir ve denizin de keyfini çıkarabilirsiniz.

Eğer içinize bol oksijen çekerek kahvaltı etmek veya yemek yemek isterseniz, Narlı, Doyran ve Çam Mahallelerinde, deniz manzaralı olan kır çay bahçelerinde köy kahvaltısı, gözleme çeşitleri, et, tavuk ve balık menülerinden oluşan lezzetleri tadabilirsiniz.

Altınoluk antik

Altınoluk Gezilecek Yerler Biter mi?

Altınoluk tatil yerleri arasında gezilecek yerleriyle ve çevredeki doğal ve tarihi güzellikleriyle de ön plana çıktığını az çok yukarıda anlatmaya çalıştım. Ama Altınoluk, gezilecek yerleri elbette bunlarla bitmiyor.

Ayrı yazılarda okuyabileceğiniz. Sütüven Şelalesi, Şahinderesi Kanyonu, Hasan Boğuldu göleti, Altınoluk çarşısı ve tabii ki az önce bahsettiğim Antandros antik kenti Altınoluk yakınlarında bulunan nefis noktalar arasında yer alıyor.

*İçerik resimleri Edremit Belediyesi web sitesinden alınmıştır.

Yazar Hakkında

Articles

Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.
Bize Katıl
Birlikte Dünyaları Gezelim!

Birlikte dünyaları gezmek ve seyahat gruplarımız için hemen bize katıl!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir