Vanuatu.. Bir Ülke tabii ki! Ama Vanuatu nerede, nasıl gidilir, ne yer ne içerler ve hatta ilginç milli marşlarına kadar ayrıntılara göz atmak ister misiniz?

Türkiye’ye vize uygulayan Vanuatu ile bundan yaklaşık üç sene kadar önce vizeleri kaldırdık. Muhtemelen ismini bile duymamış olabileceğimiz Vanuatuu “bize neden vize uyguluyormuş ki?” diye içinizden bir sordunuz. Ben bunu Vanuatuluların da pek bildiğini sanmıyorum ama uluslararası ilişkiler diyelim geçelim işte!

Vanuatu hakkında biraz bilgilenelim öyleyse. Ülkenin nerede olduğundan, başkenti ve bayrağının nasıl olduğundan bahsedip birkaç ilginç bilgi daha aktarayım.

Vanuatu Nerede?

Öncelikle Vanuatu’ya kolayca seyahat edip bu ülkeye vizesiz girme şansınız var. Çünkü Vanuatu yukarıda da belirttiğim gibi vizesiz. Böylece Türk vatandaşlarının vizesiz seyahat edebildiği ülke sayısı da haylice yükseldi.

İyi de peki bu Vanuatu nerede? Buyurun birkaç kelimeyle artık vizesiz olan Vanuatu..

Vanuatu nerede harita

Vanuatu Cumhuriyeti, Güney Pasifik Okyanus’ta yer alan bir ada ülkesi. 200, binin biraz üzerinde nüfusu ile bir adalar grubu hatta. Avustralya’nın 1750 kilometre doğusunda yer alan Vanuatu, Yeni Kaledonya’nın 500 kilometre kuzeydoğusunda, Fiji’nin batısında ve Solomon Adalarının güneyinde yer alıyor. Başkenti de Port Vila.

Biliyorum haritada pek görünmüyor ve bu yüzden de çok şey ifade etmedi. Öyleyse bu ülkeye biraz daha ısınalım ve Yumi Yumi Yumi’yi dinleyelim! Ne mi bu? Tabii ki Vanuatu Milli Marşı..

Vanuatu Ulusal Marşı

Buyurun Vanuatu milli marşı! Hadi birlikte söyleyelim, yok yok tamam sadece dinleyelim. Ama ismine bayıldım..

Ama dinlemek yetmiyor ve söyleyenlere eşlik etmek isterseniz buyurun bunlarda sözleri.

Yumi, Yumi, Yumi i glat blong talem se,
Yumi, Yumi, Yumi i man blong Vanuatu!

God i givim ples ia long yumi,
Yumi glat tumas long hem,
Yumi strong moyumi fri long hem,
Yumi brata evriwan!
Yumi, Yumi, Yumi, Yumi i glat blong talem se,
Yumi, Yumi, Yumi i man blong Vanuatu!

Plante fasin blong bifo i stap,
Plante fasin blong tedei,
Be yumi i olsem wan nomo,
Hemia fasin blong yumi!
Yumi, Yumi, Yumi, Yumi i glat blong talem se,
Yumi, Yumi, Yumi i man blong Vanuatu!

Yumi save plante wok i stap,
Long ol aelan blong yumi,
God i help em yumi evriwan,
Hemi papa blong yumi,
Yumi, Yumi, Yumi i glat blong talem se,
Yumi, Yumi, Yumi i man blong Vanuatu!

vanuatu nerede vizesiz ülkeler

Vanuatu Ulusal Futbol Takımı Son Dünya Kupası Brezilya’da

Yer almadı tabii ki! Çünkü zorlu Brezilya 2014 Dünya Kupası elemelerinde Tahiti, Yeni Kaledonya ve Samoa ile yer aldıkları Okyanusya gruplarında elemeleri geçemedi!

Vanuatu futbol takımı Fifa listesinde yer alan ülkelerin son sıralarında. En son 176. sıradaydı.

Bayrakları Bayrak Yapan..

13 Şubat 1980 tarihinde ulusal simge olarak kabul edilen Vanuatu bayrağı, Vanuatu adalarına yukardan bakıldığında görülen Y harfi şeklinde dizayn edilmiş.

Vanuatu nerede bayrakları

Altta yeşil zemin, üstte kırmızı bir zeminden oluşuyor. Bayrağın sol tarafından başlayıp ortasına doğru devam eden ve siyah üçgen taban üzerine yerleşimli Y harfi bulunuyor. Bu üçgen içinde ise 2 eğrelti otu yaprağı ve domuz dişinden oluşan bir amblem yer alıyor. Yoğun mesajlar içeriyor anlayacağınız!

Siyah renk Vanuatu nüfusunun çoğunluğu oluşturan Melanesian halkını, kırmızı renk kan yoluyla alınan ülkenin birliğini, yeşil renk tarım yapılan topraklarını, sarı renk ise hristiyanlığı ve onların üzerine doğan ışığı temsil ediyor. Adalılar tarafından takılan domuz dişi kolyesi de, ülkenin zenginliğini ve refahını temsil ediyor. Yapraklar ise barışı simgeliyor. Mesaj üzerine mesaj yani. Çok derin!

Dünyanın en çok yerine uçan ulusal havayolumuz Türk Hava Yolları tabii ki Vanuatu’ya uçmuyor.Ayrıca bu ülkeye Türkiye’den direkt uçuş da bulunmuyor. Ancak Vanuatu gerçek bir cennet görünümünde ve olağanüstü bir canlı çeşitliliği, muhteşem sahiller ve bir o kadar deniz ve denizaltı güzelliği sunuyor.

Sahi Vanuatu onca yıldır bize neden vize uyguluyordu hakikaten?

Vanuatu Nerede

3 YORUMLAR

BİR YORUM BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin..
Buraya adınızı girin..