Vanuatu.. Bir ülke tabii ki! Ama Vanuatu nerede, nasıl gidilir, ne yer ne içerler ve hatta ilginç milli marşlarına kadar ayrıntılara göz atmak ister misiniz?

Daha önceki yıllarda Türkiye’ye vize uygulayan Vanuatu ile bundan yaklaşık üç sene kadar önce vizeleri kaldırdık. Muhtemelen, ismini bile duymamış olabileceğiniz Vanuatu için;“bize neden vize uyguluyormuş ki?” diye içinizden bir sordunuz. Bunu Vanuatuluların da pek bildiğini sanmıyoruz ama “uluslararası ilişkiler” diyelim ve geçelim işte!

Vanuatu Gezi Rehberi

Vanuatu hakkında biraz bilgilenelim öyleyse. Ülkenin nerede olduğundan, başkenti ve bayrağının nasıl olduğundan bahsedip birkaç ilginç bilgi daha paylaşalım.

Vanuatu Nerede?

Öncelikle Vanuatu’ya kolayca seyahat edip bu ülkeye vizesiz girme şansınız var. Çünkü Vanuatu, yukarıda da belirttiğimiz gibi vizesiz. Böylece Türk vatandaşlarının vizesiz seyahat edebildiği ülke sayısı da bir hayli yükseldi!Booking.com


İyi de peki bu Vanuatu nerede? Buyurun birkaç kelimeyle vizesiz Vanuatu..

Vanuatu nerede harita

Vanuatu Cumhuriyeti, Güney Pasifik Okyanusu‘nda yer alan bir ada ülkesi. 200 binin biraz üzerinde nüfusu ile bir adalar grubu da denilebilir hatta.

Avustralya’nın 1750 kilometre doğusunda yer alan Vanuatu, Yeni Kaledonya‘nın 500 kilometre kuzeydoğusunda, Fiji‘nin batısında ve Solomon Adaları‘nın da güneyinde yer alıyor. Başkenti de Port Vila. Biliyoruz haritada pek görünmüyor ve bu yüzden de çok şey ifade etmedi size.

Öyleyse bu ülkeye biraz daha ısınalım ve Yumi Yumi Yumi‘yi dinleyelim! Ne mi bu? Tabii ki Vanuatu Milli Marşı..

Vanuatu Ulusal Marşı

Buyurun Vanuatu milli marşı! Hadi birlikte söyleyelim, yok yok tamam sadece dinleyelim. Ama ismine bayıldık..

Ama dinlemek yetmiyor ve söyleyenlere eşlik etmek isterseniz buyurun bunlarda sözleri.

Yumi, Yumi, Yumi i glat blong talem se,
Yumi, Yumi, Yumi i man blong Vanuatu!

God i givim ples ia long yumi,
Yumi glat tumas long hem,
Yumi strong moyumi fri long hem,
Yumi brata evriwan!
Yumi, Yumi, Yumi, Yumi i glat blong talem se,
Yumi, Yumi, Yumi i man blong Vanuatu!

Plante fasin blong bifo i stap,
Plante fasin blong tedei,
Be yumi i olsem wan nomo,
Hemia fasin blong yumi!
Yumi, Yumi, Yumi, Yumi i glat blong talem se,
Yumi, Yumi, Yumi i man blong Vanuatu!

Yumi save plante wok i stap,
Long ol aelan blong yumi,
God i help em yumi evriwan,
Hemi papa blong yumi,
Yumi, Yumi, Yumi i glat blong talem se,
Yumi, Yumi, Yumi i man blong Vanuatu!

vanuatu nerede vizesiz ülkeler

Vanuatu Ulusal Futbol Takımı Son Dünya Kupası Brezilya’da

Yer almadı tabii ki! Çünkü zorlu Brezilya 2014 Dünya Kupası elemelerinde Tahiti, Yeni Kaledonya ve Samoa ile yer aldıkları Okyanusya gruplarında elemeleri geçemedi!

Vanuatu futbol takımı, Fifa listesinde yer alan ülkelerin son sıralarında. En son 176. sıradaydı.

Bayrakları Bayrak Yapan..

13 Şubat 1980 tarihinde ulusal simge olarak kabul edilen Vanuatu bayrağı, Vanuatu adalarına yukardan bakıldığında görülen Y harfi şeklinde dizayn edilmiş.

Vanuatu Rehberi

Altta yeşil zemin, üstte kırmızı bir zeminden oluşuyor. Bayrağın sol tarafından başlayıp ortasına doğru devam eden ve siyah üçgen taban üzerine yerleşimli Y harfi bulunuyor. Bu üçgen içinde ise 2 eğrelti otu yaprağı ve domuz dişinden oluşan bir amblem yer alıyor. Yoğun mesajlar içeriyor anlayacağınız!

Siyah renk Vanuatu nüfusunun çoğunluğu oluşturan Melanesian halkını, kırmızı renk kan yoluyla alınan ülkenin birliğini, yeşil renk tarım yapılan topraklarını, sarı renk ise hristiyanlığı ve onların üzerine doğan ışığı temsil ediyor.

Adanın Simgesi

Adalılar tarafından takılan domuz dişi kolyesi de, ülkenin zenginliğini ve refahını temsil ediyor. Yapraklar ise barışı simgeliyor. Mesaj üzerine mesaj yani. Çok derin!

Dünyanın en çok yerine uçan ulusal havayolumuz Türk Hava Yolları tabii ki Vanuatu’ya uçmuyor. Zaten bu ülkeye Türkiye’den direkt uçuş da bulunmuyor.

Vanuatu hakkında

Vanuatu, gerçek bir cennet görünümünde. Olağanüstü bir canlı çeşitliliği, muhteşem sahilleri ve bir o kadar deniz ve denizaltının güzelliği bu ada ülkesini tam bir cazibe noktası haline getiriyor.

Vanuatu Nerede

Booking.com
Önceki İçerikMaldivler Hakkında Merak edilen 10 İlginç Özellik!
Sonraki İçerikKaz Dağları Oksijeni, Nefis Plajları ile Altınoluk Gezi Rehberi
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz