PAYLAŞ

Sicilya bana her zaman çekici gelmiştir. 25 bin kilometrekarelik yüzölçümü ile Akdeniz’in en büyük ve 5 milyondan fazla nüfusu ile de en kalabalık adası olan Sicilya, her ne kadar özerk bir statüde olsa da aslı tabii ki İtalyandır. İşte bu İtalyan asıllı Akdeniz adası Sicilya gezilecek yerler listesinde birbirinden güzel noktalar var. Palermo ve Katanya en büyük iki kenti. Ben de bu defa Katanya’ya Türk Hava Yolları ile direkt uçup rahat bir yolculuktan sonra ulaştım. Katanya’yı ayrıca anlatırım. Ancak önce Etna Yanardağı’na ve sonrasında gittiğim güzeller güzeli, tarih dolu ve romantizmin enfes şehri Taormina gezisinden bahsetmek istiyorum. Taormina Gezi Rehberi

Sicilya gezisinde ziyaret ettiğim noktalardan biri de, Sicilya’da mutlaka gezilmesi gereken olan Etna Yanardağı. etna Yanardağı gezisi yazısını buradan okuyabilirsiniz.

Sicilya Gezilecek Yerler Derken Önce Taormina Gezi Rehberi: İtalya’nın Anahtarı

Goethe “Cennet Parçası” olarak tanımladığı Sicilya için söylediği “Sicilya’yı görmeden İtalya’yı anlamak mümkün olmaz” sözünü Taormina’da söylemiş ve buraya İtalya’nın Anahtarı” tanımını yapmış.

Taormina Gezi Rehberi

Tauro dağı ismi verilen tepeye kurulu Taormina ismini de bu tepeden alıyor. Ben Etna yanardağı tarafından denize doğru inerek geldim Taormina’ya. Öylesine etkileyici bir manzarayla buraya doğru yol alınca, Taormina için beklentilerimde arttı tabii ki. Ancak hiç bir hayal kırıklığı yaşamama fırsat vermeyen Taormina, öyle etkileyici bir şekilde beni karşıladı ve öylesine sarstı ki, inanın uzun zamandır böylesine saklı bir kent görmemiştim.

Taormina Gezi Rehberi

Taormina Gezi Rehberi

Taormina, küçücük bir şehir aslında. İki kapısı arasında kısacık olan ancak bu şehir için uzunca sayılabilecek bir yol var. Bu yolun etrafında harika süslü balkonlara sahip eski ama bakımlı ve modern evleri ile onlarca ara sokak. Birkaç küçük meydan, harika korunmuş ve müthiş bir manzaraya sahip olan antik tiyatro ve lezzet dolu dükkanlar. İşte Taormina sadece bu kadar anlatılabilir. Ama gerçekten sadece bu kadar mı?

Taormina Gezi Rehberi: Taormina’nın Kapılarından Girince

Taormina’nın içine girmek için şehrin iki kapısı var demiştik. İşte bunlardan biri Messina tarafında yer alıyor ve ismi Porto Messina (Ben de buradan girdim). Porto Messina kapısı önünde aracınızdan inip şehre girdiğinizde eski bir kent dokusu olağanüstü bir huzurlu ortamda alıp sarmalıyor sizi. Bu kapının girişini biraz da bizim Antalya-Side‘nin giriş kapısına benzettim. Ama girdikten sonra değil. Side bir Taormina’nın lezzetini vermiyor maalesef. Keşke Side’de böyle kalabilseymiş.

Taormina Gezi RehberiTaormina Gezi Rehberi Sicilya

Diğer tarafta kalan kapı Katanya tarafında olduğundan bu kapıya da “Porto Catania” ismi verilmiş. İşte bu iki kapı arasında uzanan yolun yani trafiksiz caddenin ismi de “Corso Umberto”. Dükkanlar, kafeler, seyir teraslı enfes restoranlar ve manzaralı meydanlar.. Yani anlayacağınız Taormina’nın birçok özel noktası bu cadde üzerinde. Adeta belirli saatlerde hayat burada dönüyor. Porto Messina kapısından gidiğinizde yolu dümdüz takip ederseniz, Corso Umberto’yu takip ederek Porto Catania’ya ulaşacaksınız.

Taormina Gezi RehberiTaormina Gezi Rehberi

Antik Yunan Tiyatrosunda Enfes Bir Manzara Sürprizi

Ben de öyle yaptım. Yani Corso Umberto üzerinden devam etmek için Porto Messina’dan Taormina’ya girdim. Ancak yola devam etmeden önce bir köşesinde 16. yüzyıl eseri olan Santa Caterina Kilisesi ve 11. Yüzyılda Arap döneminde yapılmış olan Corvaja Sarayı da kalan küçük meydandan sola doğru yöneldim. Antik Yunan tiyatrosunun olduğu yere doğru yürümeye başladım. Kısa bir yürüyüşten sonra ulaştığım antik tiyatronun 8 Euro olan giriş ücretini de ödeyip içeriye adım attım. İşte bundan sonrası da adeta bir masal. Tiyatronun, onarımlar görse de ilk halini yansıtan yapısı ve karşısına aldığı ucundan dumanı tüten Etna Yanardağı’nın manzarası tam sahne arkasında hayallere sürüklüyor izleyenleri. Tiyatronun yapımı helenistik dönemde başlamış ancak Romalılar tarafından bitirilmiş. Yine de Yunan tiyatrosu olarak anılıyor.

Taormina Gezi RehberiTaormina Gezi Rehberi

Tiyatronun yorucu merdivenlerinden yukarıya doğru çıkarsanız manzaranın sadece Etna yanardağından ibaret olmadığını görüyorsunuz. Çünkü tiyatronun sırtını dayadığı taraf iyice yüksekte kalıyor ve yamaçların altında masmavi Akdenizin muhteşem görüntüsü sizi karşılıyor. Hava burada sanki daha sıcak. Ama nefis bir esinti de var. Bu yamaçlardan aşağı doğru inerseniz yani “Via Bagnoli Croce” yi takip ederken Taormina’nın enfes bahçelerini seyredebilir ve aralarında dolanabilirsiniz.

Taormina Gezi Rehberi

Bir süre vakit geçirdikten sonra antik tiyatroya doğru geldiğim yolu takip ederek geri Corso Umberto’ya geri döndüm. Taormina’nın bu güzel caddesinin tadını çıkararak yürümeye başladım. Porto Catania’ya doğru yürürken sağ tarafınızdaki sokaklar hep yokuş yukarı çıkmanız gereken ve çoğunlukla bir yerde önü kayalarla kesilen çıkmaz sokaklardan oluşuyor.

Sol taraftakiler ise dar, merdivenli ve yokuş aşağı. Manzaraları ve sokakları çevreleyen evler harika görünüyor. Neredeyse her bir sokağı gezdim ve dolaştım. Balkonların müthiş keyifli süslemeleri dikkat çekici. Çiçekler heryerden aşağılara sarkıyor. Balkonlarda kötü ruhları kovduğuna inanılan insan başı heykeller asılı. Burası çok fena bir yer dostum!

Taormina Gezi RehberiTaormina Gezi Rehberi

Corso Umberto’ya yeniden çıktığımda aynı yöne doğru yürümeye devam ediyorum. Yol hafifçe kıvrılsa da aynı cadde üzerindeyim. Biraz daha yürüyünce Taormina’ya göre büyük bir meydana ulaşıyorum. Piazza 9 Aprile. Buraya bayılacaksınız. Piazza 9 Aprile öyle bir manzaraya sahip ki, manzara yüzünden Torre Dell Orologio isimli saat kulesi ve birçok kafe ile hemen meydanın bir yanında duran San Giuseppe kilisesini bir süre göremeyebiliyorsunuz.

Taormina Gezi RehberiTaormina Gezi RehberiTaormina Gezi Rehberi

Burada manzaraya daldım gittim. Bir süre Akdeniz’e bakıp soluklandım. Fotoğraflarımı çekip yeniden Corso Umberto üzerinden Porto Catania yönüne doğru yürümeye devam ettim. Kısa bir yürüyüşten sonra İtalya’nın birçok yerinde olan meydanlarla aynı ismi taşıyan Piazza Duomo’ya yani katedral meydanına geldim. Burada 1600’lü yıllarda yapılmış katedral ve meydanla birlikte simge olan kafası at, kuyruğu deniz kızı şeklinde bir çeşme var. Çok güzel görünüyor.

Taormina Gezi RehberiTaormina Gezi RehberiTaormina Gezi RehberiBiraz daha devam ettiğinizde Porto Catania’ya varıyorsunuz. Bu sokakların güzelliğine öyle çok insan vurulmuş ve hayran kalmış ki, sanki heryerde izleri var. Richard Burton’un Elizabeth Taylor ile aşkının en romantik duraklarından olan Taormina, Steinbeck’ten Sophia Loren’e, Woody Allen’a kadar birçok ünlünün kaçış noktası olmuş.

Taormina Gezi Rehberi ve Taormina elbette bu kadar değil. Bu enfes tatil beldesi aynı zamanda denize girmek isteyenlere de harika fırsatlar veriyor. Porto Messina kapısından çıkıp Via Pirandello’yu takip ederseniz bir teleferik istasyonu göreceksiniz. Buradan deniz kıyısında bulunan Mazzaro bölgesine kısa bir teleferik yolculuğu yapabilirsiniz. Teleferikten inip karşınıza çıkan alt geçitten direkt olarak plaja ulaşıyorsunuz.

Bu teleferik yolculuğuyla ilgili yazımı nuradan okuyabilirsiniz.

Taormina Gezi Rehberi Mazzaro teleferikTaormina Gezi Rehberi

Burada kısa bir sahil yürüyüşü yaptığınızda Isola Bella adası da tam karşınızda duruyor olacak. Ada dememe bakmayın. Bir kaya parçası gibi ve incecik duran kaya ve kum karışımı yoldan yürüyüp geçebileceğiniz bir yer.

Sicilya’nın güzeller güzeli Taormina’sı dışında gezilecek ve görülecek daha pek çok noktası var. Sicilya’yı rotalarınız arasına mutlaka ekleyin.

Taormina Gezi Rehberi
En iyi Cannoli’yi yiyebileceğiniz ünlü ve tarihi Roberto’nun mekanı..

Taormina Gezi Rehberi

Booking.com

2 YORUMLAR

    • Teşekkürler Onur. “İlham verici” yorum nasıl yazılır diye sorarlarsa senin yorumunu göstericem. 🙂 okuyunca yola çıkasım geldi benimde! Teşekkürler tekrar!

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin..
Buraya adınızı girin..