Gezi Rehberi Seyahat Sitesi

Bursa

Adım Adım Bursa Gezilecek Yerler ve Dahası

Bursa, çok uzun bir geçmişe sahip tarihi, bu tarihi oluşturan hikayeleri, İstanbul’a yakınlığı, en önemli termal ve kış kayak merkezleri ve Bursa gezilecek yerler ile popülerliğini hiçbir dönem kaybetmeden gözde noktalar arasında yer almaya devam ediyor.

Türkiye‘nin nüfus açısından en kalabalık dördüncü şehri olan Bursa, aynı zamanda Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk başkenti olmasının kente kazandırdığı hazineyi de ziyaretçilerine cömertçe sergiliyor.

Bursa’nın aile ile veya arkadaş gruplarıyla gidilebilecek gözde bir tatil kenti olması, şehrin gezilecek yerlerinin her mevsimde farklı zenginlikler sunması, kentin konaklama seçeneklerinin de bolca alternatif taşımasına neden olmuş.

Kentte kış aylarının gözde kayak merkezi Uludağ‘ın sunduğu eğlence ve heyecan dolu deneyimlerden, bölgenin taşıdığı coğrafi özelliklerin mucizesi kaplıcahamam ve konforlu spa merkezlerinin bulunduğu termal otellere kadar sayısız seçenek yer alıyor.

Bursa gezilecek yerler

Belki bir hafta sonu kayak tatili, belki de ailece gidilen bir sömestr tatili için tercih edilebilecek olan Bursa gezilecek yerler için hatırlatmalar yapmak istedik.

Bursa Gezilecek Yerler

Bursa, gezilecek yerler bakımından yazının başında da belirtiğimiz gibi oldukça fazla seçenek içeriyor.

Bu konuda bir bilgi yığınının altında kalmayın diye Bursa’nın en çekici noktalarını bir kaç başlıkta listelemek sanırım en doğru adım olacak.

Bursa gezilecek yerleri

Uludağ, Kayak ve Eğlence Dolu Kış Tatili

Türkiye’de kış tatili ve kayak merkezi denildiğinde açık ara en önde gelen yerler arasında bulunan Uludağ, bütün bu özelliklerinin yanında şık ve konforlu kayak otelleri ve hareketli eğlence hayatıyla da dikkat çekerken, Bursa’nın gezilecek yerleri arasında her zaman ilk sırada yer alıyor.

Bursa gezilecek yerler Uludağ

Uludağ’ın zirvesi, çoğunluk tarafından -daha kolay görülmesinden olsa gerek- 2486 metre yükseklikte bulunan Keşiş Tepe olarak bilinse de aslında 2543 metre yükseklikte bulunan Uludağ Tepe’dir.

Uludağ, Heredot tarafından antik dünyada Olympos olarak isimlendirilmiş, antik dünyanın en önemli coğrafyacısı sayılan Strabon tarafından da Mysia Olympos olarak tanımlanmış. Günümüzde Yunan mitolojisindeki tanrıların dağı olan Olympos ismini taşıyan 28 dağ bulunduğunu da bir bilgi notu olarak aktaralım.

Uludağ Kayak Pistleri ve Kayak Otelleri

Kayak tatili için Uludağ’ın böylesine popüler olmasını sağlayan en önemli neden ulaşım kolaylığı olarak gösterilebilir.

Özellikle İstanbul’a olan yakınlığı, yollarının uygunluğu ve yeni Bursa Uludağ Teleferik hattının sağladığı kolaylıklar ile çok sayıda kayak pistinin yakınlarında kurulu kayak otelleri, bu çekiciliği artıran sebeplerden sayılıyor.

Bursa gezilecek yerler Bursa Otelleri

Ünlü kayak merkezi, 20 kadar telesiyej ve teleski ile kayak meraklılarını gözde Uludağ Kayak Pistleri ile tanıştırıp, başlangıçtan profesyonele kadar çok farklı zorluk düzeylerinde kayak ve snowboard yapan misafirlerini ağırlayabiliyor.

Uludağ’ın çekici yönlerinin oluşturduğu ilgi nedeniyle, sömestr dönemi başta olmak üzere kış tatili dönemleri ve hafta sonlarında, özellikle Uludağ Otelleri‘nde yer bulmak için erken rezervasyon yaptırmak işinizi bir hayli kolaylaştıracaktır.

Bursa’nın Tarihi Yerleri

UNESCO tarafından birçok noktası Dünya Kültür Mirası olarak korumaya alınan Bursa’nın tarihi yerleri, özellikle bir beylikten imparatorluğa dönüşen Osmanlılara ait sayısız iz barındırıyor.

Bursa gezilecek yerler Hanlar Bölgesi

Arada birçok kez el değiştirse de Türklerin Bursa’yı tamamen ele geçirmeleri 1326 yılına tarihleniyor. İşte özellikle bu tarihten sonra başlayan Bursa’nın yeniden imarı ile Bursa’nın tarihi yerleri de günümüze kadar ulaşan cazibe noktaları arasında yer alıyor.

Külliyeler, Hanlar Bölgesi ve tabii ki ünlü Cumalıkızık Köyü de bunlardan bazıları.

Cumalıkızık Köyü

Osmanlı’nın sivil mimarisinin en karakteristik özelliklerini sergileyen ve tarihi 1300’lü yıllara dayanan Uludağ eteklerine kurulu yedi “Kızık” köyünden biri olan Cumalıkızık’ın önemi, bugüne kadar koruduğu tarihi dokusundan geliyor.

Bursa gezilecek yerler Cumalıkızık

Uludağ eteklerinde yer alan köylere verilen “kızık” isminin, Oğuzların Kızık boyunun yerleştirildiği yerler olması dolayısıyla verildiği biliniyor.

Bursa gezilecek yerler Cumalıkızık Gezisi

Hakkında çok sayıda efsane ve hikayeler bulunan Cumalıkızık Köyü, 180 tanesi günümüzde de kullanılan toplam 270 evi barındıran rengarenk bir dünya sunuyor.

Cumbalı, kafesli evleri, kapı tokmakları, cin aralığı ismi verilen daracık sokağı ve taş döşeli yolları ile Bursa’nın gezilmesi gereken en güzel yerlerinden biri.

Bursa gezilecek yerler

Bursa merkezde yer alan Bursa termal oteller ile arasında toplu ulaşım araçları ile en fazla 30 dakikalık bir yol bulunan Cumalıkızık Köyü, her mevsimde farklı güzellikler barındırıyor.

Hanlar Bölgesi

Bursa’nın tarihi yerleri arasında yer alan hanlar bölgesi, Bursa Ulucami‘nin etrafında yaklaşık 450 dönümlük alnı kapsayan ve Bursa’nın fethinin ardından çeşitli zamanlarda inşa edilen 16 han, arasta, bedesten, pazar yerleri ve iç içe geçmiş çarşılardan oluşuyor.

Bursa'nın Gezilecek Yerleri Çarşı

UNESCO Dünya Mirası listesinde de yer alan Bursa Hanlar Bölgesi, ticaret yolları üzerinde olmasından dolayı uzun yıllar boyunca büyük önem taşımış.

Günümüzde de ticari faaliyetlerin devam ettiği ve İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in Bursa gezisi sırasında ziyaret ettiği Koza Han‘ın da yer aldığı bölgede, Pirinç Hanı, Eski İpek Hanı, Emir Hanı gibi yapılar yer alıyor.

Külliyeler

Bursa’da bulunan tarihi yapılar arasında UNESCO tarafından koruma altına alınan Kültür Mirası listesinde önemli bir yeri de Külliyeler oluşturuyor.

Hüdavendigar (1.Murat) Külliyesi, Yıldırım Külliyesi, Yeşil Külliye, Orhangazi Külliyesi, Muradiye Külliyesi bu eserler arasında yer alıyor.

Bursa gezilecek yerler Bursa Otelleri

Bursa’nın 1326 yılında Osmanlılar tarafından fethedilmesi ile şehri çeviren hisarlar dışarıya doğru gelişmeye başlamış. Kentin surların dışına doğru genişlemesine sebep ise işte bu külliyeler olmuş.

Külliyelerin bir kısmı birbirinden farklı özellikler gösterse de, içerilerinde medrese, cami, imaret, hamam, han gibi yapılar ile bazılarında Osmanlı Sultanları’nın türbeleri bulunuyor.

Bursa’nın tarihi yerlerini Bursa Otelleri’nin de bulunduğu merkezi noktalarda yürüyerek bile kolaylıkla gezebilirsiniz.

Bursa’da ayrıca yine gezilecek yerler arasında bulunan Irgandı Köprüsü, Tophane Saat Kulesi, Bursa Kalesi, Ulucami, Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbeleri ile Gölyazı‘yı da belirtmek geçmek olmaz!

Bursa gezilecek yerler Bursa Gezisi

Şifalı Suları ile Sağlık Dolu Kaplıca Otelleri

Bursa doğumlu olan filozof Dion’un yüzlerce yıl önceki konuşmalarında Bursa’nın sağlık dolu şifalı sularından bahsettiği biliniyor.

Bursa gezilecek yerler Bursa Kaplıcak Otelleri

Hamam ve kaplıcaları ile bu konuda dünyanın en zengin kentlerinden biri olan Bursa’da, hem Doğu Roma hem de Osmanlıdan kalan birçok tarihi kaplıca bulunuyor.

Şehrin batısında yer alan Bademli Bahçe ve Çekirge bölgelerinden çıkan şifalı termal sular, günümüzde konforlu bir konaklama sağlayan termal oteller ve SPA merkezleri ile tatillerinde rahatlık ve dinlenme arayanlarla buluşuyor.

Bursa Termal Sular

Çekirge’de bulunan sulara “çelikli“, Bademli Bahçe’de bulunanlara “kükürtlü” sular ismi veriliyor.

Kara Mustafa Kaplıcası‘nın suyu ise çok daha farklı özellikler taşıyor. Vakıf Bahçe‘de çıkan su, aralarında hamamlar, termal oteller ile bazı evlerin bulunduğu 32 ayrı noktaya iletiliyor.

Bursa gezilecek yerler Spa Otelleri

Sağlıklı ve şifalı suların bulunduğu Bursa Kaplıcaları’nda gündelik yaşamın yoğun temposu içerisinde yorulan vücudunuzu dinlendirebilir ve yıpranan ruh ve beden sağlığınızı tazeleyip yenileyebilirsiniz.

Asırlardır imparatorları, kraliçeleri dinlendiren, iyileştiren, hastalara derman olan kaplıcaların suları, Bursa kaplıca otelleri ile günümüzde de aynı görevi görmeye devam ediyor.

Bursa merkezinde yer alan kaplıcaların en tanınmışları arasında Sultan I. Murad tarafından yaptırılan ve Bursa’nın isminden de anlaşılacağı gibi en eski kaplıcası olan Eski Kaplıca (Armutlu), Sultan I. Bayezid’ın yaptırdığı Kükürtlü Kaplıca, Kanuni döneminde Rüstem Paşa tarafından yaptırılan Yeni Kaplıca ile Kara Mustafa Paşa’nın kendi adına inşa ettirdiği Kara Mustafa Paşa Kaplıca’sı bulunuyor.

Bursa gezilecek yerler Spa

Bursa çevresi de birçok şifalı su kaynağının bulunduğu kaplıca otelleri ile dolu.

Bunların en bilinenleri İnegöl’de Oylat Kaplıcaları ile Çitli Maden Suyu, Mustafakemalpaşa Tümbüldek Kaplıcası, Gemlik’te Umurbey köyü yolunda Terme Kaplıcası ile Orhaneli’ne bağlı Ağaçhisar ve Sadağ Kaplıcaları yüzyıllardır şifa dağıtmaya devam ediyor.

Bursa’da Konaklama

Bursa, zengin çeşitli konaklama imkanları ile ziyaretçilerine, saydığımız bütün bu görülmesi gereken yerlerin özelliklerini taşıyan alternatiflerle dolu tesisler barındırıyor.

Bursa gezisi

Kayak merkezi konaklamasını tercih edenler için kış sporları deneyimleri ve eğlence dolu Uludağ Otelleri, şifalı sular ile rahatlatıcı bir tatil arayanlara yönelik Bursa Termal Otelleri, özellikle sömestr döneminde unutulmaz tatil deneyimleri yaşatabilir.

Bursa gezilecek yerler Irgandı Köprüsü

Bursa gezilecek yerler Saat Kulesi

Yazar Hakkında

Articles

Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.
İlgili Yazılar
Bursa

Bursa'ya Gitmek İçin Birçok Neden Var

1- Ulu Cami2- Yeşil Türbe3- Tophane Saat Kulesi4- Koza Han5- Bursa Kalesi6- Cumalıkızık…
Daha Fazla
Bize Katıl
Birlikte Dünyaları Gezelim!

Birlikte dünyaları gezmek ve seyahat gruplarımız için hemen bize katıl!

1 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir