Kış tatillerinin kayak ve snowboard gibi bir takım deneyimler istediği düşüncesi fazlasıyla yaygındır. Kış tatili dediğin biraz daha tematiktir ve “eğer bu sporları yapmıyorsam ne işim var oralarda?” gibi, kendi kendinizi sorgulatabilir. Yani aslında kışın yapılan tatil bir spor ismiyle belirtilir. Mesela Kayak Tatili denir.

Ancak kaldığınız tesisin hemen dibinde bulunan ve uçsuz bucaksız bir şekilde uzanmış olan bembeyaz kar tepeleri, güneşli bir havada teraslarda ve keyifli kafelerde yudumlanan sıcacık içecekler, bir şöminenin başında dışarıda yağan kar tanelerinin görüntüleri kış tatillerinin bambaşka özellikler de taşıdığını göz önüne serer.

Kışın Yapılan Tatillerin Rahatlatıcı Tarafları Vardır

Sevimlilik, romantizm öğeleri ve konforu iç içe bulunduran tesislerin sağladığı ortamlar -bütün gün kayak ve diğer yorucu spor aktivitelerini yapıyor olsanız bile- rahatlatıcı ve dinlendirici özel anlar sunar.

kayak tatili st moritz

Hayatımın bir bölümünde çok yoğun kış ve kayak tatil merkezlerinde bulunmam ve aylarca bu ortamları yaşamam nedeniyle beyaz zamanların bende yeri hep ayrıdır.

Seyahat siteleri, gezi rehberleri ve seyahat bloglarının kayak tatilleri ve kış tatilleri için gidilecek yerler konusunda fazlasıyla zorlanması ve kısır bir döngü içerisinde tekrarlara girmesi işin doğal tarafı gibi görünüyor.

Nasıl sörf, golf, kite-board gibi aktiviteler tematik tatil konularına giriyorsa, kış sporlarını içeren kayak tatilleri de bundan payını fazlasıyla alıyor.

kayak tatili keyfi

Kayak Tatili İçin Olağanüstü St.Moritz

St.Moritz, daha çok deneyimli kayakçıların ve kendilerine oldukça tatmin edici fazla sayıda pist ve parkur sağladığı için snowboardcuların tercih ettiği özel noktalardan biri olarak ön plana çıkıyor.

Eğer kayak sporuyla orta derecede bile ilgileniyorsanız St.Moritz’i mutlaka görmeniz gerekir. Off-pistleri meşhur olan Diavole zza-Lagalb bölgesi ise deneyimli kayakçıların tercihlerinde hep ilk sıralarda yer alıyor.

St.Moritz’in en önemli özelliklerinden biri, böylesi bir kış merkezinde güneşli gün sayısının oldukça fazla olması. Bunun sayesinde az önce de bahsettiğim kayak sporuyla çeşitli nedenlerle ilgilenemeyenlere de oldukça cazip olanaklar ortaya çıkıyor. Keyifli anlar için nefis imkanlar yaratılabiliyor.

St. Moritz’in özellikle yeme-içme konusundaki canlılığı ve çeşitliliği ile lezzet katılmış bembeyaz bir kayak tatilini anılarınıza ekleyebilirsiniz.

kayak tatili için isviçre

St.Moritz’de Kalmak İçin Nefis Bir Otel

St. Moritz’de nerede kalınır diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Tabii ki imkanlar dahilinde ve eğer yer bulabiliyorsanız(!) size bir efsaneden başka yeri öneremeyeceğim! Badrutt’s Palace Hotel.

20 dönümden fazla bir yere kurulu bulunan şık bir şato veya saray diyebiliriz buraya. Zaten onlarda öyle diyorlar. Hiçbir odanın bir diğerine benzemediği Badrutt’s Palace, sessiz bir noktada, St.Moritz gölünü gören, bünyesinde biri dünyaca ünlü Nobu dahil olmak üzere yedi restoran barındıran nefis bir tesis. Elbette bölgenin en pahalı noktalarından biri.

“Peki St. Moritz’de sadece kayak sporları ve konfor mu var?” derseniz, skydive, nordic walking gibi alternatif aktiviteleri barındıran ve bu gibi servisleri veren noktaların olduğunu da notlarınıza alın.

Herhalde İsviçre’ye ve de St.Moritz’e kadar gitmişken fondü yemek gerektiğini hatırlatmama gerek yoktur değil mi?

kayak tatili

Booking.com
Önceki İçerikBisiklet Dünyası: Bisiklet Almak Neden Gerekli Dedirtecek 10 Fotoğraf
Sonraki İçerikYol Şarkıları: Seyahatlerde Dinlediğim En iyi Yol Şarkıları
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz