Galiba internette hepimiz ucuz uçak bileti, ucuz otel, ucuz tatil için arama yapıp duruyoruz. Seyahat siteleri, gezi rehberleri, gezi blogları, seyahat yazıları, tatil broşürleri ve ilanları gibi yayınlar, gezginlerin ve seyahat severler ve tatil yapmak isteyenlerin mutlaka bir yerlerde karşılaştıkları mecralardır. İnternette geçirdiğimiz süre arttıkça, benim de içerisinde bulunduğum bu yayınların sağladıkları bilgilerin ve yararların yanında sakınılması ve gözden kaçırılmaması gereken yönleri de olduğunu unutmamak gerek.

Konforlu Bir Ucuz Tatil İçin Bilgiler

Hangi çeşidi olursa olsun seyahat strateji gerektiren bir eylemdir! Seyahat stratejileri denildiğinde, aslında pek fazla değişmeyen ve hepimizin uyguladığı birkaç detay var ki, işte onlar bazen elimizde bulunan bütçeyle daha fazla hizmete veya konfora ulaşabilmemizi sağlıyor.

ucuz tatil için

Eğer iyi bir seyahat, kafanızı ağrıtmayacak konforlu ama ucuz tatil geçirmeyi düşünüyor ve bunların yanında da kendinize bazı avantajlar sağlamak istiyorsanız, buyurun çok bilinen ama bazen gözden kaçırdığımız konforlu tatillerin küçük detaylarla nasıl konforlu ama ucuz tatil şekline dönüştüğüne birlikte göz gezdirelim.

Para Para Para

Elbette ilk başlayacağımız madde işin en önemli kısmıyla ilgili. Yani Para ile!

Döviz piyasalarının durumu malum. Euro ve Dolar karşısında değeri geçtiğimiz senelere göre daha da dibe vuran para birimimiz nedeniyle aklımızda alışkanlık yapmış olan çarpanlar sizi yanıltmamalı.

ucuz tatil için

Her seyahat edenin döviz kurları konusunda iyi bir takipçi olması, gideceği ülkenin satın alma gücüyle ilgili bilgi sahibi olması kadar büyük önem taşıyor. Ülkemizde de bulunan çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren birçok markanın ürünlerinin fiyatlarını, gideceğiniz ülkede aynı ürünlerin satış fiyatlarıyla mutlaka karşılaştırmasını yapın. Kendi satın alma gücünüzle, planladığınız yerin satın alma gücü konusunda bir öngörüye sahip olmak için önemli ve oldukça kolay bir yoldur.

Uçak biletinden konaklamaya, yiyecek içecekten alışverişe, kahve fiyatlarına ve eğlence hayatına kadar bir çok planlamanızı bu oran sayesinde daha net öngörebilirsiniz.

ucuz tatil için

Ucuz Bir Seyahat Ucuz Bir Uçak Bileti İle Başlar

Ulaşım için öncelikle bugüne kadar biriktirdiğiniz milleriniz varsa onları bu yıl kullanın!

Birçok mil hizmeti veren firma bu seneye ve size özel avantajlar sunan ve millerinize mil ekleyen kampanyalarla ortalıkta ilan verip duruyorlar. Her yılın başında yeni sezonlar için ve yine özellikle sene sonlarında kampanyalar oldukça çekici hale geliyor.

Eğer harcanmamış milleriniz varsa ve yeterli değilse bu kampanyalarla daha iyi seçenekler oluşturma şansınız da bulunuyor. Hiçbir şekilde kullanamıyorsanız, elde kalan millerinizi uçuşunuzu bir üst sınıfa aktarmak için kullanın. Örneğin aradaki farkı millerinizle ödeyip business uçun. Konforu ucuza alın!

ucuz tatil için

Bunun dışında uçak biletinizi erken alın demeye gerek bile duymuyorum. Bu son dönemde firmaların en iyi avantajları sundukları pazarlama yöntemi olmaya devam ediyor.

ucuz tatil için

Gideceğiniz yerlerin tatil dönemleriyle bayram ve özel günlerini, -dolayısıyla ters yöne olan- yani sizin uçacağınız yere doğru olan uçuş hareketlerini mutlaka kontrol edin. Eğer sizinde uçuş tarihleriniz uyuyorsa, firmaların yoğun ters gelişlerinin boş koltuk veya zorunlu boş bacak dedikleri avantajlı dönemlerini yakalama şansınız olacaktır. En sıkı takip edilmesi gereken konulardan birinin bu olduğunu söyleyebilirim.

Charter sefer yapılan bir destinasyona gidiyorsanız, charter uçuşları ve fırsatlarını da gözardı etmeyin.

Hiçbirşey bulamadığınızda ise sadık bir havayolu müşterisi olun. Yani havayoluna ait kartları puanları kullanın ve aynı havayolunun size zamanla sunacağı fırsatları takip edin.

ucuz tatil için

Ucuz Tatil için: Konforlu Ama Ucuz Otel Hesaplı Konaklama Fırsatları

Bütçenize uygun ve konforlu bir konaklama yapmak istiyorsanız dünyanın birçok yerinde geçerli hizmet ve kampanyalar sunan büyük otel zincirlerini tercih edebilrsiniz. Ayrıca bu zincirlerde yapmayı planladığınız konaklama rezervasyonlarını seyahat acenteleri ve online otel rezervasyon sitelerinden değil, kendiniz bizzat web üzerinden otel ile iletişime geçerek gerçekleştirin.

Çok seyahat ediyor ve bu seyahatlerin konaklama otelleri için üst bir sınıfa göz kırpıyorsanız yine sadık müşteri olun ve birçok yerde aynı oteli tercih ederek “özel müşteri” haline gelin. Bu otellerin de kartlarını, puan sistemlerini kullanın ve özel periyotlarda gerçekleştirdikleri promosyonlardan haberdar olun. Ücretsiz sunacakları hizmetleri ve dönemleri takip edin. Örneğin Hilton’un ünlü müşteri programı HHonors gibi benzer birçok otelin avantajlarından yararlanabilirsiniz.

ucuz tatil için

Konaklamalarda 7 kal 6 öde, 14 kal 12 öde, ikinci gece indirimleri, üçüncü kişi indirimleri ve benzeri birçok kampanyaları mutlaka sorun ve size uygun ne varsa onu mutlaka kullanın.

Tatiliniz İçin Paranızı Daha Ucuza Lüks ve Konfor Almaya Harcayın

Hiç birşey yapamıyorsanız otelden ücretsiz olarak bir üst sınıftaki odayı isteyin. Eğer gittiğiniz bir otelde daha önce kaldıysanız bunu mutlaka yapın.

Uzak destinasyonlarda tatil amaçlı lüks bir otelde kalmayı planladığınızda mutlaka size avantajlar sunan ve yerel bilgi veren web sitelerine göz atın. Başka ülkelerin misafirlerine bir takım avantajlar uyguluyor olabilirler. Bu avantajları siz de isteyin.

Lüks veya normal bir konaklama yapmak istiyor ama tasarruf da etmeyi tercih ediyorsanız kısa dönemler için kiralık olarak sunulan apartman dairelerinden müstakil villalara kadar seçeneklerden faydalanarak kiralama yöntemini tercih edin. Özellikle birlikte konaklama yapacağınız kişi sayısı fazla olduğunda büyük tasarruf getiren bu yol aynı zamanda inanılmaz konforlu, manzaralı ve keyifli seçenekleri de barındırıyor.

İşin özeti; özellikle tatil amaçlı seyahatlerin en tasarruflu olanı da, en fazla konfor ve lüks içerip para saçılanı da -benzer detaylara dikkat edilerek- cebinizde birşeyler bırakıyor.

Parola; zaten alacağınız bir hizmetin içini nasıl dolduracağınız konusunda saklı! Biraz takip, biraz sadakat, biraz araştırma ve biraz da iletişim harika fırsatlar getirebilir. Ayrıca bunları size vermemek için direten bir karşı taraf da yok. Sadece neler istediğinize ve ne için olduğuna odaklanın. Mutlaka iyi birşeyler çıkaracaksınız.

Booking.com
Önceki İçerikTatil Yerleri: Dünyanın En Sessiz ve Issız Köşelerinde Unutulmaz Tatiller
Sonraki İçerikSevilla: Endülüs’ün Başkenti Sevilla Gezisi Başlıyor
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz