Gezi Rehberi Seyahat Sitesi

Güney Afrika

Ümit Burnu ve Hikayesi

Güney Afrika, Atlantik kıyılarını selamladığı bir uzantıya ev sahipliği yapıyor. 245 metreye ulaşan yüksekliği, koyu kahverengi kayaları ve denizin köpüklü dalgalarla dolu hırçınlığı ile ürperti veren Ümit Burnu.

Ümit Burnu hikayesi

Ümit Burnu ve Hikayesi

Ümit Burnu, 1488 yılında Portekizli kaşif Bartolomeu Dias tarafından keşfedildi. Dias buraya “Fırtınalar Burnu” ismini verse de, 1453 yılında İstanbul‘un Türkler tarafından fethi sonrası yeni bir deniz yolu bulunması için Portekiz Kralı tarafından görevlendirilen Dias’ın verdiği bu isim Kral tarafından değiştirildi. Sebep ise; açılacak yeni ticari deniz yolunun üzerinde bu isimde bir yerin bulunması, denizcileri olumsuz etkileyebilir ve gitmek istemeyebilirlerdi. Oysa ki o dönemde baharat her şey demekti ve bu zenginliğe giden yol olumsuz bir isimle riske atılmamalıydı.

Ümit Burnu Keşfi

Bartolomeu Dias, Hindistan‘a giden yeni bir yolun önünü Ümit Burnu keşfi ile açmıştı ama, gemilerinin ve mürettabatının iyi halde olmaması ve gemilerde erzakların azalıp salgın hastalık başlaması ile patlayan isyan sonrası, Hindistan’a ulaşamadan ülkesine geri döndü.

Ümit Burnu Portekiz

Dias Hindistan’a ulaşamadı ama 1498 yılında diğer bir Portekizli ünlü kaşif Vasco de Gama, zorlu fırtınalar ve çok ağır şartlarda Afrika sahillerini dolaşarak Hindistan’a ulaştı ve yeni bir dönem başlamış oldu. Artık Avrupalılar, açtıkları yeni yollarla baharat ve ipek yollarını gözden düşürdü ve İran ile Osmanlı İmparatorluğu’nun ticaret yolları üzerindeki hakimiyetini bitirdi.

Ümit Burnu

Ümit Burnu Afrika’nın En Güney Ucu mu?

Yıllarca Afrika‘nın en güney noktası olarak bilinen Ümit Burnu, bu ünvanını yaklaşık 160 kilometre güneyinde yer alan Agulhas Burnu’na bıraktı.

Ümit Burnu Güney afrika

Her ne kadar bu özelliğini yitirse de, özellikle efsanelerinden dolayı Ümit Burnu, Afrika’nın en bilinen coğrafi özelliklerinden biri olarak kalmaya devam edecek.

Ümit Burnu

Yazar Hakkında

Articles

Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.
Bize Katıl
Birlikte Dünyaları Gezelim!

Birlikte dünyaları gezmek ve seyahat gruplarımız için hemen bize katıl!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir