Birçok ülkede yer alan ve özellikle tarihi çok eski zamanlara dayanan şehirlerinin sembolleri bulunur. Bunlar kanallar, tarihi binalar, katedraller, surlar veya müzeler olabilir. Ancak bütün bunlara rağmen birçok şehirde de ortak bir sembol daha vardır. Saat Kuleleri! Özellikle şehirleri gezen turistlerin ilgi odağı haline gelen bu noktalar, o şehirde yaşayanlar için de birer buluşma noktası hizmetini görürüler. Dünyanın en ünlü saat kuleleri ya da dünyada görülmesi gereken beş saat kulesi hangi ülke ve şehirlerde acaba hiç merak ettiniz mi?

İşte bulundukları şehirler kadar ünlü olan saat kuleleri.

Dünyanın En Ünlü Saat Kuleleri

Orloj Astronomik Saat Kulesi – Prag, Çek Cumhuriyeti

Güzeller güzeli Prag‘ın adeta ikonik simgesi işte bu saat kulesidir. Ortaçağ döneminden beri ayakta durup hizmet vermeye devam kule, günümüzde inanılmaz derecede ziyaretçi çeken bir yapı. Orloj Astronomik Saat Kulesi, dünyanın en ünlü saatlerinden biri olarak tanımlanıyor.

en ünlü saat kuleleri Prag turları rehber Erkut ÖzenAslında diğer şehirlerdeki örnekleri gibi tam anlamıyla bir kule olmayan Orloj ismi verilen saat, eski şehir merkezi olarak bilinen bölgede belediye binasının duvarında monte edilmiş şekilde duruyor.

Saat üzerinde üç bölüm bulunuyor. Bunlardan “astronomik” bölüm, güneş ve ayın gökyüzündeki yerlerini, “havarilerin yürüyüşü” bölümü her saat başı yürüyen 12 havari heykeliyle diğer heykellerin hareketli dönüşünü, Sonradan eklenmiş olan “takvim” bölümü ise, üzerindeki 12 madalyonla ayları temsil ediyor.

Prag gezi rehberi orloj astronomik saat en ünlü saat kuleleri

Dünyanın en ünlü saat kuleleri arasında yer alan Orloj, Prag’a gittiğinizde her saat başı yüzlerce insanın toplandığı enfes bir nokta halinde ziyaretçilerini selamlıyor.

Big Ben – Londra, İngiltere

“Dünyanın en ünlü saat kulesi neresi?” diye sorulsa sanırım büyük çoğunluk “Big Ben” ismini verir.

Kulenin Big Ben diye anılmasının sebebi kulenin en büyük çanının isminin Big Ben olması. Ancak yine de kuleye bu ismin verilmesiyle ilgili birçok anlatılan hikaye var.

big ben saat kulesi en ünlü saat kuleleri

Big Ben Saat Kulesi dünyanın 4. en geniş cepheli saat kulesi olarak biliniyor. Westminster Sarayı’na bağlı olarak görev yapan kule, sarayın 1834 yılında yanmasından sonra yerine yapılan parlemento binasına bağlı kalmış. 1859 yılında yapılan Big Ben saat kulesi 96 metre yüksekliği ile de göz alıcı bir eser.

Spasskaya Saat Kulesi

en ünlü saat kuleleri Spasskaya saat kulesiDünyanın en ünlü saat kuleleri arasında en güzel saat kulelerinden biri Spasskaya saat kulesi.

Harikalar diyarı gibi duran Moskova‘nın ünlü Kızıl Meydan‘ına bakan Kremlin‘in duvarlarında bulunan kulelerden birinde yer alıyor. Ancak bunun diğer kuleler için, bir de sakıncası var. Çünkü Spasskaya saat Kulesi’nin bulunduğu kule nedeniyle diğer kuleler adeta önemsiz hale geliyor. Bu nedenle de Spasskaya ana kule olarak biliniyor.

İtalyan mimar Solari tarafından 1491 yılında inşa edilen bu harika yapı, ismini eskiden kapı girişinde bulunan ve “kutsal kurtarıcı” olarak bilinen ikondan alıyor.

Kule 1491 yılında yapılsa da, üzerinde bulunan saat ancak 19.yüzyıl ortalarında eklenmiş.

Palazzo Vecchio Saat Kulesi

dünyanın en ünlü saat kuleleri Palazzo Vecchio Saat KulesiKlasik saat kulelerine benzemeyen Palazzo Vecchio saat kulesi uzun yıllar boyunca Floransa kentinin simgelerinden biri olmuş. Bir kaleye benzeyen duvarlarıyla birlikte inşa edilen sarayın ön cephesinde yer alan saat, Florentine Nicolo Bernardo tarafından yapılmış. 1667 yılında Vincenzo Viviani‘nin yaptığı yeni saat ile değiştirilmiş.

Saat Kuleleri İtalya Floransa Turları Rehber Erkut Özen

Saatin üzerine doğru yükselen kule, ünlü Foraboschi ailesinin La Vacca kulesinden esinlenerek inşa edilmiş. 94 metre yüksekliğinde bulunan kulenin üzerinde ayrıca iki küçük hücre yer alıyor. Bu hücrelerde tarih boyunca ünlü kişiler kalmış.

İzmir Saat Kulesi

İzmir saat Kulesiİzmir‘in en karakteristik sembollerinden biri olan saat kulesi 1900’lü yılların başında inşa edilmiş.

Fransız mimar ve tasarımcı Raymond Charles Pere tarafından inşa edilen yapı dönemin mimarisi ile Kuzey Afrika esintilerini bir araya sıkıştırmış.

Osmanlı Padişahı İkinci Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yılı nedeniyle yaptırdığı kule, bu anlama ithafen 25 metre boyunda planlanmış. Kulenin saati ise Alman imparatoru II. Willhelm tarafından hediye edilmiş.

Dünyanın en ünlü saat kuleleri arasında yer alan bu beş saat kulesi de, seyahatler sırasında görülmesi gereken yerler listesine alınması gereken yapılar.

Booking.com
Önceki İçerikLangkawi Adaları ile Malezya Çok Farklı
Sonraki İçerikEn Güncel Seyahat Kaynakları ve Gezi Siteleri
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

4 YORUMLAR

  1. Mekke’deki dünyanın en yüksek ve en gelişmiş saat kulesi olan Zemzem Tower’ı unutmuşsunuz. Tabi çok özel bir ayrıntıyı belirteyim; Mekke’ye sadece Müslümanlar girebiliyor. Hatta işin ilginci saat Almanlar tarafından yapıldı fakat binanın tepesine Müslümanlar tarafından yerleştirildi. Saat firmasının mühendisleri saati telsizler yardımıyla iletişim kurarak Mekke şehrinin mikat sınırı dışındaki bölgesinden koordineli bir şekilde Müslüman işçilere verdikleri direktiflerle kulenin üstüne montajladılar.

    • Merhaba, Unutmak değil de henüz gitme fırsatını yakalayamadığımızdan ekleyemedik diyelim. Nefis bir detay aktarmışsınız. Notumuzu aldık. Paylaşımınız için teşekkür ederiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz