PAYLAŞ

Birçok ülkenin tarihi şehirlerinin sembolleri vardır. Kanallar, tarihi binalar, katedraller, surlar veya müzeler gibi. Ancak birçok şehirde de ortak bir sembol daha bulunur. Saat Kuleleri! Özellikle şehirleri gezmeye gelen turistlerin ilgi odağı haline gelen bu noktalar, o şehirde yaşayanlar için de birer buluşma noktası hizmetini görmeye devam ederler. Dünyanın en ünlü saat kuleleri yani dünyada görülmesi gereken beş saat kulesi hangi ülke ve şehirlerde acaba hiç merak ettiniz mi?

İşte bulundukları şehirler kadar ünlü olan saat kuleleri.

Dünyanın En Ünlü Saat Kuleleri

1 – Orloj Astronomik Saat – Prag, Çek Cumhuriyeti

Güzeller güzeli Prag‘ın adeta ikonik simgesi bu saat kulesidir. Ortaçağ döneminden beri ayakta durup hizmet vermeye devam kule, günümüzde inanılmaz derecede ziyaretçi çeken bir yapı. Belki de dünyanın en ünlü saatlerinden biri.

en ünlü saat kuleleriAslında diğer şehirlerdeki gibi tam anlamıyla bir kule olmayan Orloj ismi verilen saat, eski şehir merkezi olarak bilinen bölgede belediye binasının duvarında monte edilmiş şekilde duruyor.

Saat üzerinde 3 bölüm bulunuyor. Bunlardan astronomik bölüm, güneş ve ayın gökyüzündeki yerlerini, Havarilerin yürüyüşü bölümü her saat başı yürüyen 12 havari heykeliyle diğer heykellerin hareketli dönüşünü, Sonradan eklenmiş olan takvim bölümü ise üzerindeki 12 madalyonla ayları temsil ediyor.

Prag gezi rehberi orloj astronomik saat en ünlü saat kuleleri

Dünyanın en ünlü saat kuleleri arasında yer alan Orloj, Prag’a gittiğinizde her saat başı yüzlerce insanın toplandığı enfes bir nokta halinde ziyaretçilerini selamlıyor.

2 – Big Ben – Londra, İngiltere

Dünyanın en ünlü saat kulesi neresi diye sorulsa sanırım büyük çoğunluk “Big Ben” ismini verir. Kulenin Big Ben diye anılmasının sebebi kulenin en büyük çanının isminin Big Ben olması. Ancak yine de kuleye bu ismin verilmesiyle ilgili birçok anlatılan hikaye var.

big ben saat kulesi en ünlü saat kuleleri

Big Ben Saat Kulesi dünyanın 4. en geniş cepheli saat kulesi olarak biliniyor. Westminster Sarayına bağlı olarak görev yapan kule, sarayın 1834 yılında yanmasından sonra yerine yapılan parlemento binasına bağlı kalmış. Big Ben 157. yaşını kutluyor.

3 – Spasskaya Saat Kulesi

en ünlü saat kuleleri Spasskaya saat kulesiDünyanın en ünlü saat kuleleri arasında benim en sevdiğim saat kulelerinden biri Spasskaya saat kulesi. Harikalar diyarı gibi duran Moskova‘nın ünlü Kızıl Meydanına bakan Kremlin’in duvarlarında bulunan kulelerden birinde bulunuyor. Ancak bunun diğer kuleler için bir de sakıncası var. Çünkü Spasskaya saat kulesinin bulunduğu kule nedeniyle diğer kuleler adeta önemsiz hale geliyor. Bu nedenle de Spasskaya ana kule olarak biliniyor.

İtalyan mimar Solari tarafından 1491 yılında inşa edilen bu harika yapı, ismini eskiden kapı girişinde bulunan ve “kutsal kurtarıcı” olarak bilinen ikondan alıyor.

Kule 1491 yılında yapılsa da, üzerinde bulunan saat ancak 19.yüzyıl ortalarında eklenmiş.

4 – Palazzo Vecchio Saat Kulesi

dünyanın en ünlü saat kuleleri Palazzo Vecchio Saat KulesiKlasik saat kulelerine benzemeyen Palazzo Vecchio saat kulesi uzun yıllar boyunca Floransa kentinin simgelerinden biri olmuş. Bir kaleye benzeyen duvarlarıyla birlikte inşa edilen sarayın ön cephesinde yer alan saat Florentine Nicolo Bernardo tarafından yapılmış. 1667 yılında Vincenzo Viviani’nin yaptığı yeni saat ile değiştirilmiş.

Saatin üzerine doğru yükselen kule, ünlü Foraboschi ailesinin La Vacca kulesinden esinlenerek inşa edilmiş. 94 metre yüksekliğinde bulunan kulenin üzerinde ayrıca iki küçük hücre yer alıyor. Bu hücrelerde tarih boyunca ünlü kişiler kalmış.

5 – İzmir Saat Kulesi

İzmir saat Kulesiİzmir’in en karakteristik sembollerinden biri olan saat kulesi 1900’lü yılların başında inşa edilmiş. Fransız mimar ve tasarımcı Raymond Charles Pere tarafından inşa edilen yapı dönemin mimarisi ile Kuzey Afrika esintilerini bir araya sıkıştırmış.

Osmanlı padişahı İkinci Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yılı nedeniyle yaptırdığı kule bu anlama ithafen 25 metre boyunda planlanmış. Kulenin saati ise Alman imparatoru II Willhelm tarafından hediye edilmiş.

Dünyanın en ünlü saat kuleleri arasında yer alan bu 5 saat kulesi de, her birini ziyaret etme şansını yakaladığım simgelerden. Artık diğerlerine doğru yol almak vakti

Booking.com

2 YORUMLAR

  1. Prag’da bulunan Orloj açık ara favorimdir. Henüz kendisi ile yüz yüze tanışmadık fakat bir gün telefonumun saatini ayarlamak için kendisine bir bakış atacağımdan eminim.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin..
Buraya adınızı girin..