Rusya her zaman çekici bir coğrafya. Moskova ise bu çekici coğrafyanın gerçek vitrini, asıl yüzü, giriş kapısı. Ya da artık siz her ne diyorsanız O’su işte! Şimdi Rusya’yı anlatmaktan ziyade Rusya’nın “birçok şeyi” olan Moskova’dan gerçek deneyimlerden ve tabii ki Moskova Gece Hayatı kısmından kısaca bahsedeceğim.

Birçok kez çeşitli yerlerde anlattım. Genel prensiplerimden biri olarak iş için gittiğim şehirler hakkında Gezi Yazıları yazmıyorum. Tamam yazmıyorum ama bir o kadar yerde öylesine çok bilgi ve deneyim birikiyor ki, ben de herkese özel elektronik postalar atmak yerine bu izlenimlerden kısaca bahsetmeye karar verdim.

Moskova Gece Hayatı ve Lüks Kulüpler

Evet Moskova! Moskova herşeyiyle farklı ama gece hayatı bizim gibi birkaç saatte, üstelik birkaç zaman öncesine kadar vizesiz olarak ulaşabilen bir ülkede yaşayanlar için oldukça cazip bir çekicilik yaratıyordu. Şimdi Rusya ile vize uygulaması yeniden başlamasına rağmen bu çekicilik kaybolmuş değil tabii.

Önce şunu bir söyleyeyim. Moskova hakkında ne anlatsam mutlaka bir yerlerde eksiklikler kalıyor. Ama Moskova gece hayatı, hani faydalanıp deyim yerindeyse akıp kopmak isteyenler için başlamamız gereken nokta “high level” lüks kulüpler! Moskova’nın tadı buralarda çıkıyor.

Moskova gece hayatı

Moskova’nın lüks gece kulüplerinin ortak noktaları genelde şık oldukça lüks ve tabii ki pahalı olmaları. Bir diğer ortak noktaları da beğenmedikleri tipleri asla ve asla kapıdan almamaları.

Özellikle hafta sonunda veya event’lerin olduğu bir gece, normal şartlarda da uygulanan “face control” işi tamamen kişisel kaprislere, yüklü bahşişlere, kapıya geldiğiniz arabaya veya yanınızdaki insanların görünüşlerine(!) bağlı.

Moskova Gece Hayatı Localarla ve V.I.P Konuklarla Dolu

Tüm kulüpler hafta sonları 21:00-22:00 ‘den sonra hareketlenmeye başlıyor. Kulüplerin bir çoğunda Rusların pek sevdiği v.i.p müşteriler için özel masalar veya localar bulunuyor.

Dünyanın her yerinde bulunan bu “özel” kısımları Moskova’da yaşayan Rus “zengin” kesim kadar abartan başka bir millet varsa, o da onları kullanan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarıdır. Bu masalarda “yanar dönerli” birçok ikramın yanında enerji içeceklerinden alkollü ve alkolsüz içkilere kadar çok çeşitli bir göz zenginliği bulunur. Masaya ulaşmak da genelde zordur. Çünkü bu loca veya masalar mekanın şekline göre önceden belirlenen albenisi olan ortama hakim yerlere kurulur. Bu merkezi ve çevreye hakim localar, suratsız ve vücut geliştirme aletlerinde unutulmuş insanlar görünümüdeki bir kaç Rus bodyguard ile koruma altında tutulurlar. Locada oturanlarda bundan pek bir keyif alır. İyi giyimli ve bol para saçan abiler ile yine iyi giyimli ve bakımlı coğrafyanın güzel kadınları bu localarda takılıp dururlar.

Eğer iyi bir kulüpte locaları rezerve ettirme gibi bir düşünceniz varsa, 4-5 kişi için normal standartlarda bir masaya ödeyeceğin 5 bin dolar civarı bir parayı gözden çıkartman gerekebilir. Tabii ki istersen bunu çok daha üst boyutlara taşıyabilirsin. Ancak yine de kişi başı 400-500 dolar bu mekanların özel koltukları için her zaman iyi ve makul bir rakamdır.

Moskova gece hayatı

Moskova gece hayatı

Moskova’da eğlenmek için gideceğiniz birçok ünlü kulüp ve mekan gerçekten çok hoş ve etkileyici tarzlarda dizayn edilmişler. Bir eski sanayi yapısının üzerinde yer alan özellikle yazlık terasında bulunan beyaz tenteler altında Moskova nehri ve manzarasını seyrederken eğlencenin dibine ulaşabileceğiniz, harika performans gecelerine de sahne olan Krysha Myra her zaman çok gözde.

Ancak bu mekana geç saatlerde gitmeniz bence çok daha hareketli anlara denk gelmenize sebep olacaktır. Gece yarısından sonra idealdir. Mekan Kutuzovski prospekt, metro Smolenskaya’da.

Moskova gece hayatı

Ünlü Gypsy Bar ise bir süre kapalı kalmasına rağmen 2015 yılında tekrar açıldı. Burada Moskova’nın top modelleri adeta cirit atıyorlar. Eğlencenin doruğuna çıkılan birçok aktiviteye evsahipliği yapıyor. Sabah 06’ya kadar hareket hiç durmuyor.

Ancak herşeye rağmen hala en sevilmeyen yerlerden biri. Çünkü Moskova’nın bir klasiği haline gelen “face control” uygulamasının neredeyse ırkçılık düzeyinde gerçekleştirildiği Gypsy, aynı zamanda içeri girdikten sonra da taşkınlık yapanları affetmiyor. Bildiğiniz anlamda tipine göre adam alıp, keyiflerine göre de içeri almıyorlar. Beklettiklerini bir başkasına gösterdiklerini bile bilirim. Güzel müzik yapan ve Rusya’nın elite kesimi ile Moskova’da yaşayan üst düzey yabancıların çok ziyaret ettikleri yerlerden biri. Gypsy Bar, Bolotnaya naberezhnaya’da.

Moskova gece hayatı mekanlar

Hala karar veremedik mi? O zaman kim tutar, devam edelim!

Moskova gece hayatında mekanları gezmek için bazen gecenin süresi yetmeyebilir. Alternatifleri düşünmeden bile önünüze trend olarak gelecek mekan sayısı oldukça fazla.

Şimdi yine popüler mekanlardan birine daha bakalım. Icon. Bolotnaya Embankment’da bulunan Icon müthiş derecede bir eğlence sunuyor. Partilerin ana mekanı ve hıncahınç dolu olduğu gecelerin tadı bambaşka oluyor. İçeride 2 bin 500 kişi aynı anda kurtlarını dökebiliyor.

Moskova Gece Hayatı Diğer Kulüpler ve Mekanlar

Parti geceleri ve uluslararası ya da Rusya’nın ünlü DJ’lerinin performansları ile dolu hafta sonu özel programları var. Go go dansçıları elbette Icon’un da diğer birçok kulüp gibi sunduğu güzelliklerden. Vip localardan uzak durursanız (Yine de ucuz bir mekan değil) çok fazla ödemeden kalabalığın arasında güzelce eğlenebilirsiniz.

Bu arada Gypsy kadar olmasa da özellikle hafta sonu “face control” daha önce de dediğim gibi ICON için de bir Moskova klasiği.

Space Moscow ise bir başka dev eğlence adresi. Kutuzovsky Prospekt’de bulunan Space Moscow’da özellikle “Event”leri ile gözde mekanlar arasında. Dj performansları, konserler için harika bir atmosferi var Space Moscow’un. Diğer kulüpler için geçerli olan birçok şey burada da geçerli.

Moskova’da gezmeye devam etmek ve alternatiflere de göz atmak isterseniz bir kaç adres daha vereyim size. Polyanka caddesinde Brodnikov 8 adresinde bulunan Garaj (tabii ki Rus Kiril harfleri ile«Гараж» şeklinde yazılıyor) Moskova’nın en eski ve köklü kulüplerinden biri. Devamlı iyi bir kitle ve daha makul şartlarda bir eğlence de mümkün.

Moskova gece hayatı

Bir de adından da anlaşılacağı gibi, diningroom, discoroom, barroom ve poolterrace halinde bölümlere ayrılmış keyifli mekan sohorooms’u da boş geçmeyin. Siz sormadan belirteyim “Evet.. Pahalı!”

Moskova gece hayatı hakkında ya da aslında Moskova hakkında yazacak daha çok şey var. Kimbilir belki bir iş gezisi dışında daha uğrarım “Mutlu” Moskova”ya.

BİR YORUM BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin..
Buraya adınızı girin..