Tatile gitmek iyi güzel de işte bu güzel tatili gerçekleştiren turistlerin bir dolu kirli işleri var(!). Bunlar öylesine haller alıyor ki, tatil tatil olmaktan çıkıyor sanki! Tatil sohbetleri, tatil dedikoduları gibi bir de Tatil İtirafları var tabii .

Dünya genelinde 30 milyona yakın üyesi bulunan tatil fırsatları uzmanı site “Travelzoo” yaptığı araştırmada bunlara yer vermiş. Yani “tatilcilerin kirli sırları”na.

Peki tatile çıkanların sır gibi sakladıkları davranışlar (ya da bazılarına davranış bozukluğu da diyebiliriz) nelermiş bir göz atalım.

Tatil İtirafları: Denize veya Havuza!

Dünyanın denize veya havuza işeme rakamlarını açıklıyoruz! Tatile çıkan Amerika’lıların yüzde 63’ü bunu yaptığını belirtmiş. Kanadalılarda bu oran yüzde 58. Kanadalıları yüzde 46 ile İngilizler, yüzde 44 ile Almanlar izliyor.
Türkiye’ye en fazla gelen turist sıralamasında Almanların payını hatırlatmak isterim!
Bu arada daha vahim bir durum da var. Tatile çıkan Çinlilerin denizde veya havuzda ihtiyaçlarını giderme oranı ise yüzde 41 olarak açıklanmış. Nüfusla orantılarsak pek fena bir sonuç çıkıyor.

Otellerden Malzeme Yürütmek

Hani çok eski bir gelenek vardır(!) Gidilen otellerden, otelin “armalı” havlu, banyo malzemeleri v.s hatıra(!) olarak almak. İşte bu gelenek, artan otel sayısı ve zincir otellerin markalaşmayı standartlaştırması üzerine artık anlamını yitirdiğinden deyim yerindeyse “yürütme” eylemine dönüşmüş.
Travelzoo araştırmasına göre Amerikalıların yüzde 69’u banyodan malzemeleri yürütüyormuş. Onları Kanadalılar, Çinliler ve İngilizler izliyor. Almanlar burada son sırada yeralıyorlar.

Otel Ekstralarını Ödemeden Kaçanlar

Tatil sırasında yapılan ekstralar bazen sorun olabiliyor. Özellikle yemekler için yapılan harcamalarda. İşte faturayı ödemeden kaçan ve bunu neredeyse planlı yapan tatilcilerde var. Amerikalılar burada yine liderler. Amerikalıların yüzde 13’ü, Kanadalıların yüzde 10’u, İngilizlerin yüzde 9’u ve Almanların yüzde 6’sı restoranlarda faturayı ödemeden uzuyorlarmış.

Tatilde Eşini Aldatan?

Tatil sırasında eşini aldatanların sayısı da bir hayli fazla. Almanların liderliği burada farkediliyor! Almanların yüzde 10’u, Çinlilerin yüzde 5’i, İngilizlerin yüzde 4’ü, Amerikalıların yüzde 3’ü ve Kanadalıların yüzde 2’si tatil sırasında eşini aldattığını belirtmişler.
tatil itirafları
Bunlar dışında tatile çıkanların kirli işleri arasında daha bir çok konu bulunuyor. Yüzde 32 ile Çinlilerin lider olduğu gümrükten mal kaçırma işi, yüzde 64 ile Kanadalıların öne geçtiği sabahın köründe havuzda şezlong kapmak için havlu bırakma hilesi, Mesai sırasınad yapılan tatil planlamaları ve tatildeyken tatili uzatmak için yapılan hasta numaralarında da gayet ciddi oranlar bulunuyor.
Travelzoo araştırmayı faalyet gösterdiği pazarlara yönelik yapmış. Listede karakteristik özellikleri olan Akdeniz, Ortadoğu ülkeleri ile, Ruslar gibi milletler de yer alsaydı çok daha ilginç cevaplar ortaya çıkabilirdi.
Ya bizi de ülke olarak bu araştırmaya alsalardı hangi dalda derece yapardık?
Tatil İtirafları
Booking.com
Önceki İçerikSeyahat Kitapları: Bir Başyapıt Deniz ve Sardinya Adası
Sonraki İçerikEn İlginç Oteller: Bu Uçakta Kokpitte Uyumak Serbest
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz