Mdina

Sessiz, Soylu ve Büyülü Kent Mdina

Malta sürprizlerle dolu etkileyici bir ada ülkesi. Ülkenin iç bölgeleri olarak sayılabilecek bir yerde konumlanan adanın eski başkenti Mdina ise gerçek bir zamanda yolculuk şehri.

Malta’nın En Eski Şehri Mdina

Mdina çok eski bir şehir. Burada “eski bir şehir” derken; gerçek anlamda surların içerisinde bulunan ve tamamı bir film platosu gibi olan, sanki hiç bozulmamış bir ortaçağ şehrinden bahsediyoruz.

Duvarlarını gördüğüz andan itibaren içinizi kıpır kıpır yapan ve sanki saklı kalmış bir görkem hissi uyandırıyor Mdina. Evet Mdina eski bir şehir ve hatta Malta‘da bulunan şehirlerin en eskisi!

Mdina Malta

Mdina İsmi Nereden Geliyor?

Malta Adası‘nı hakimiyeti altına alan birçok uygarlık Mdina’yı başkent olarak kullanmış. Bunun ana nedenlerinden biri Mdina’nın adanın iç bölgelerinde yer alması ve savunma yönünden korunaklı bir durumda olması olmuş.

Kente Fenikeliler Maleth, Romalılar Melita ismini vermişler. Düşman saldırılarına karşı 8.yüzyılda Araplar tarafından inşa edilen surlardan sonra kent Mdina ismini almış. 1530 yılında adaya gelen St.Jean şövalyeleri büyük limanı merkez ve başkent olarak seçtikten sonra da şehire “Eski Şehir” anlamında Citta Vecchia ismi verilmiş.

Mdina bugün ise, Arapların verdiği isimle anılmasına rağmen Sessiz Şehir olarak da biliniyor. Bunun dışında şehrin yönetim merkezi olmasından dolayı kente “Citta Notabile” yani “Soylular Şehri” de denilmiş.

Mdina gezisiMdina gezi rehberi

Zamanın dışında kalan atmosferiyle gerçekten etkileyici bir atmosfere sahip olan Mdina’nın, aynı zamanda Malta‘nın en önemli hikayelerinden biri olan St. Paul’un geçirdiği gemi kazasından sonra yerleştiği yerlerden biri olduğuna da inanılıyor.

1693 yılındaki büyük depremden sonra adanın birçok yerinde olduğu gibi Mdina’da da yıkımlar olmuş ve yeniden yapılıp bugünkü haline gelmesi için yaklaşık olarak 27 yıl geçmiş.

Ortaçağ özelliklerini taşıyan saray ve sokaklar bulunan Mdina’da devlete ait olan binaların birçoğu barok döneminden esinlenerek yenilenmiş.

Mdina gezi rehberi

Mdina’da bugün hala soylulara ait olan ve onların variscileri tarafından kullanılan yapılar bulunuyor. Malta‘yı gezmek için bir program yaptığınızda Mdina mutlaka gideceğiniz yerlerden biri olsun.

Mdina gezisi için ise anlatacağımız şu yolu takip edebilirsiniz.

Malta’nın En Eski Şehri Mdina Nasıl Gezilir?

Malta gezilecek yerler Mdina gezisiMdina gezisi

Mdina kentine geldiğinizde, buraya ne ile gelirseniz gelin şehrin ana kapısının dışında bulunan yerde inip şehre yürüyerek giriyorsunuz. Giriş kapısından geçtikten sonra hemen sağınızda “The National Museum of Natural History” Ulusal Doğa Tarihi Müzesini göreceksiniz.

Burası eski hükümet sarayı. Yerel yönetim ve meclis buradaymış. Büyük üstad Manoel de Vilhena tarafından 1720 yılında yapılmış. Eğer müzelerden hoşlanıyorsanız girişi ücretli olan bu müzeyi gezmenizi tavsiye ediyorum.

Tarih müzesinin karşısında turizm bilgi ofisi var. Oraya girip hemen bir Mdina gezi haritası alın ve haritanın üzerinde belirtilip çizilen rotayı takip ederek Mdina’yı gezmeye başlayın.

Mdina gezisi

Bu rotaya göre, Ulusal Doğa Tarihi Müzesini hemen geçtikten sonra sağa doğru kıvrılın. Burası Triq Inguanez yani Inguanez caddesi. Devam edin ve sola (Triq Pawl) Pawl sokağına dönün. Darlaşan bu sokaktan dümdüz ilerleyin. Bir süre ilerledikten sonra sanki yol bitiyormuş hissine kapılacaksınız. Çünkü karşınızda düz bir bina duvarı görünecek.

Ama siz yürümeye devam edin. Yol bitiyormuş gibi gösteren duvarın yanına doğru ilerledikçe sola doğru bir çıkış göreceksiniz. İşte burası önemli noktalardan biri. Piazza Tal Arcisqof. Sola dönerken gördüğünüz meydana bakan bina Katedral Müzesi. Girişi ücretli. Hangi katedralin müzesi mi? Hemen karşısında duran yanından gördüğünüz katedralin. St. Paul Katedrali’nin.

Mdina gezisi KatedralMdina

Etkileyici Mdina Sokakları

Katedral Müzesi’ni solunuza doğru alıp devam ettiğinizde St.Paul Katedrali’nin görkemli bir şekilde gözüktüğü St. Paul Meydanı’na çıkacaksınız. Burada bulunan binalar en iyi bu meydandan fotoğraflanıyor. Meydanı kesen sokak ana caddelerden biri olan Triq il Villegaignon

Buradan itibaren istediğiniz gibi sokakları gezebilirsiniz. Ama daha öncesinde Mdina’da görülmesi gereken yerlerden birine daha götürmek istiyoruz sizi.

En Güzel Malta Manzarası

St.Paul Katedrali’nin hemen yanından, yani katedrale doğru bakarken solundan doğru ilerleyip birkaç metre yürüyüp önce sağa sonra sola dönün. Birkaç kafe göreceksiniz ve biraz daha ilerlediğinizde Fontanella Tea Garden isimi bir çay bahçesini geçin ve Triq Is Sur’a gelin.

Basamaklardan balkon gibi görünen surların üzerine çıkın ve Malta‘nın neredeyse her tarafını görebileceğiniz müthiş manzarasına bakın. Olmadı çay bahçesinde bu manzara eşliğinde içeceklerinizi yudumlayın. Malta gezisi yapan birçok kişi bu noktayı mutlaka ziyaret eder.

Mdina manzaraMdina gezi rehberiMdina Malta Tur Rehberi Erkut Özen Mdina’yı gezmek çok kolay. Bundan sonra kendinizi tarihin derinliklerine bırakıp sessiz şehirde dolaşın durun. Şehrin içerisinde ilgi çekici birkaç nokta daha var.

Örneğin Mdina zindanları, Mdina Experience ve Malta Şövalyeleri Multimedia Müzesi ile yöreye özgü ünlü cam eşyaları satan Mdina Glass dükkanı ziyaret edilebilir.

Akdeniz’in en çekici noktalarından biri olan Malta seyahatiniz, Mdina şehrinin büyüleyici atmosferi ile unutulmaz hale gelebilir.Mdina gezi rehberiMalta gezi rehberi Erkut Özen

Mdina’ya Nasıl Gidilir?

Malta Adası küçük bir ada olmasına rağmen ulaşımı yolları ve sağdan trafik nedeniyle oldukça sıkıntılı olabiliyor.

Ancak başkent Valletta, Sliema, St.Julian gibi şehirlerde konaklama yapıyorsanız Mdina’ya nasıl gidilir sorusunun cevabı kesinlikle otobüsleri kullanmak olacak! Çünkü bu şehirlerden çok sık seferler düzenleniyor.

Belediye otobüsleri özellikle Valletta eski şehir girişinde yer alan ana duraklarından düzenli olarak hareket ediyorlar. Dikkat etmeniz gereken tek şey dönüş saatlerinizi de kontrol etmek.

About author

Articles

Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.
Bize Katıl
Birlikte Dünyaları Gezelim!

Birlikte dünyaları gezmek ve seyahat gruplarımız için hemen bize katıl!

6 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir