PAYLAŞ

Mdina isimli bir yere gidiyoruz şimdi. Gidelim ki, Malta’nın gezilecek yerlerini anlatmaya devam edelim!

Daha önceki yazılarda “Adım Adım Malta gezisi” için bilgiler aktarmıştım. Malta gezisi yapmak için önce Malta gezilecek yerler listelerinin başında gelen başkent Valletta‘yı anlatmış ve sonrasında Malta’nın balık restoranlarıyla ve balıkçılarıyla ünlü nefis bir koyda yer alan Marsaxlokk‘a uğramıştık.

Şimdi de Malta turu sırasında görülecek bir diğer nokta, Malta’nın en eski şehri ve en güzel yerlerinden biri olan Mdina için yola çıkıyoruz.

Malta gezi rehberi ilk olarak Valletta ile başlamıştı. Malta’nın gezilecek yerlerinden en önemlisi olan başkent Valletta gezisi yazısını buradan okuyabilirsiniz.

Malta gezisinin önemli duraklarından biri de Marsaxlokk. Malta kuşatması sırasında Osmanlıların karaya çıktıkları noktada kurulu olan Malta’nın gezilecek görülecek yerlerinin başında gelen balıkçı kasabası Marsaxlokk gezisi yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

Malta’nın En Eski Şehri Mdina

Mdina çok eski bir şehir. Burada “eski bir şehir” derken gerçek anlamda surların içerisinde bulunan ve tamamı bir film platosu gibi olan bozulmamış bir ortaçağ şehrini kastediyorum.

Duvarlarını gördüğüm andan itibaren içimde bir görkem hissi uyandırıyor Mdina. Evet Mdina eski bir şehir ve hatta Malta’da bulunan şehirlerin en eskisi.

Malta Gezi Rehberi

Mdina İsmi Nereden Geliyor?

Adayı hakimiyeti altına alan birçok uygarlık Mdina‘yı başkent olarak kullanmış. Bunun ana nedenlerinden biri Mdina’nın adanın iç bölgelerinde yer alması ve savunma yönünden korunaklı bir durumda olması olmuş.

Kente Fenikeliler Maleth, Romalılar Melita ismini vermişler. Düşman saldırılarına karşı 8.yüzyılda Araplar tarafından inşa edilen surlardan sonra kent Mdina ismini almış. 1530 yılında adaya gelen St.Jean şövalyeleri büyük limanı merkez ve başkent olarak seçtikten sonra da şehire “Eski Şehir” anlamında Citta Vecchia ismi verilmiş.

Mdina bugün ise, Arapların verdiği isimle anılmasına rağmen “Sessiz Şehir” olarak da biliniyor. Bunun dışında şehrin yönetim merkezi olmasından dolayı kente “Citta Notabile” yani “Soylular Şehri” de denilmiş.

Malta gezi rehberi Mdina gezisiMdina gezi rehberi

Zamanın dışında kalan atmosferiyle beni gerçekten etkileyen Mdina‘nın, aynı zamanda adanın en önemli hikayelerinden biri olan St. Paul’un geçirdiği gemi kazasından sonra yerleştiği yerlerden biri olduğuna da inanılıyor.

1693 yılındaki büyük depremden sonra adanın birçok yerinde olduğu gibi Mdina‘da da yıkımlar olmuş ve yeniden yapılıp bugünkü haline gelmesi için yaklaşık olarak 27 yıl geçmiş. Ortaçağ özelliklerini taşıyan saray ve sokaklar bulunan Mdina’da devlete ait olan binaların birçoğu barok döneminden esinlenerek yenilenmiş.

Mdina gezi rehberi

Mdina‘da bugün hala soylulara ait olan ve onların variscileri tarafından kullanılan yapılar bulunuyor. Malta’yı gezmek için bir program yaptığınızda Mdina mutlaka gideceğiniz yerlerden biri olsun. Mdina gezisi için ise anlatacağım şu yolu takip edebilirsiniz.

Malta’nın En Eski Şehri Mdina Nasıl Gezilir?

Malta gezilecek yerler Mdina gezisiMdina gezisi

Mdina kentine geldiğinizde, buraya ne ile gelirseniz gelin şehrin ana kapısının dışında bulunan yerde inip şehre yürüyerek giriyorsunuz. Giriş kapısından geçtikten sonra hemen sağınızda “The National Museum of Natural History” Ulusal Doğa Tarihi Müzesini göreceksiniz.

Burası eski hükümet sarayı. Yerel yönetim ve meclis buradaymış. Büyük üstad Manoel de Vilhena tarafından 1720 yılında yapılmış. Eğer müzelerden hoşlanıyorsanız girişi ücretli olan bu müzeyi gezmenizi tavsiye ediyorum.

Tarih müzesinin karşısında turizm bilgi ofisi var. Oraya girip hemen bir Mdina gezi haritası alın ve haritanın üzerinde belirtilip çizildiği rotayı takip ederek Mdina’yı gezmeye başlayın.

Mdina gezisi

Bu rotaya göre, Ulusal Doğa Tarihi Müzesini hemen geçtikten sonra sağa doğru kıvrılın. Burası Triq Inguanez yani Inguanez caddesi. Devam edin ve sola (Triq Pawl) Pawl sokağına dönün. Darlaşan bu sokaktan dümdüz ilerleyin. Bir süre ilerledikten sonra sanki yol bitiyormuş hissine kapılacaksınız. Çünkü karşınızda düz bir bina duvarı görünecek.

Ama siz yürümeye devam edin. Yol bitiyormuş gibi gösteren duvarın yanına doğru ilerledikçe sola doğru bir çıkış göreceksiniz. İşte burası önemli noktalardan biri. Piazza Tal Arcisqof. Sola dönerken gördüğünüz meydana bakan bina Katedral Müzesi. Girişi ücretli. Hangi katedralin müzesi mi? Hemen karşısında duran yanından gördüğünüz katedralin. St. Paul Katedrali’nin.

Mdina gezisiMdina gezisi

Mdina Gezisi Keyif Dolu

Katedralin müzesini solunuza doğru alıp devam ettiğinizde St.Paul Katedrali’nin görkemli bir şekilde gözüktüğü St. Paul Meydanına çıkacaksınız. Burada bulunan binalar en iyi bu meydandan fotoğraflanıyor. Meydanı kesen sokak ana caddelerden biri olan “Triq il Villegaignon”

Buradan itibaren istediğiniz gibi sokakları gezebilirsiniz. Ama daha öncesinde Mdina’da görülmesi gereken yerlerden birine daha götürmek istiyorum sizi.

St.Paul katedralinin hemen yanından yani katedrale doğru bakarken solundan doğru ilerleyip birkaç metre yürüyüp önce sağa sonra sola dönün. Birkaç kafe göreceksiniz ve biraz daha ilerlediğinizde Fontanella Tea Garden isimi bir çay bahçesini geçin ve Triq Is Sur’a gelin. Basamaklardan balkon gibi görünen surların üzerine çıkın ve Malta’nın neredeyse her tarafını görebileceğiniz müthiş manzarasına bakın. Olmadı çay bahçesinde bu manzara eşliğinde içeceklerinizi yudumlayın. Malta gezisi yapan birçok kişi bu noktayı mutlaka ziyaret eder.

Mdina gezisiMdina gezi rehberiMdina Malta Mdina’yı gezmek çok kolay. Bundan sonra kendinizi tarihin derinliklerine bırakıp sessiz şehirde dolaşın durun. Şehrin içerisinde ilgi çekici birkaç nokta daha var.

Örneğin Mdina zindanları, Mdina Experience ve şövalyeler multimedia müzesi ile yöreye özgü ünlü cam eşyaları satan Mdina Glass dükkanı ziyaret edilebilir.

Malta gezisi Mdina şehrinin büyüleyici atmosferi ile renk dolu hale gelebilir.Mdina gezi rehberiMalta gezi rehberi Erkut Özen

Booking.com

3 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin..
Buraya adınızı girin..