Hollanda

Scheveningen: Hollanda’nın Uçsuz Bucaksız Kuzey Sahilleri

Hollanda gezilecek yerler bakımından çok fazla seçenek var. İşte onlardan biri de Scheveningen sahili. Hollanda ve deniz denildiğinde aklımıza ilk olarak, Hollanda’nın deniz seviyesinin altında birçok bölgeye sahip olan toprakları, Amsterdam‘ın ünlü kanalları ve neredeyse su ile birlikte yaşayan Hollandalılar geliyor. Scheveningen Gezisi yazısı için buyurun devam edelim..

Ancak Hollanda’nın deniz ile bu kadar haşır neşir olmasına rağmen çoğu yolculuklarını Amsterdam’a yapanlar sanırım gözlerinin önüne hiçbir zaman uçsuz bucaksız deniz, kilometrelerce uzanan kum dolu sahilleri getirmiyorlar. Varsa yoksa Amsterdam ve kanalları.

Hollanda Gezilecek Yerler Sadece Amsterdam’da Değil

Kuzey’in bence en keyifli ülkelerinden biri olan Hollanda‘ya yolunuz düştüğünde Hollanda’yı gerçek anlamda görebilmek, tanımak ve tadını çıkarabilmek için asla Amsterdam ile sınırlı kalmayın. Amsterdam’a yakın gezilip görülecek öyle harika yerler varken, buraya kadar gelmiş olmanın avantajını mutlaka iyi kullanın.Booking.com

Hollanda’nın Muhteşem Kumsalları Scheveningen Gezisi

Den Haag, ya da bizim fazlasıyla aşina olduğumuz ismiyle Lahey şehrinde Scheveningen ülkenin en popüler plajlarına sahip tatil yeri olarak ziyaretçilerini misafir ediyor.

Lahey (Den Haag) Hollanda’da gezilecek yerler arasında yer alan başlıca şehirlerinden biri. Lahey gezi rehberi yazısını buradan okuyabilirsiniz.

Scheveningen Gezisi Erkut Özen

Sahil bölgesi olan Scheveningen, Hollandalıların özellikle güneşin iyice ısıttığı yaz aylarında denize girip güneşlendikleri müthiş kumsallara sahip olmasının yanında, hayatın tüm hızı ve enerjisiyle sürdüğü aktivitelerle dolu bir eğlence merkezi.

Scheveningen müthiş bir kumsala sahip olsa da denizinin temizliği bakımından aynı şeyler söylenmiyor. Aynı zamanda –belki de özellikle bizler için- buz gibi sulara sahip olduğunu belirtmeme gerek yok sanırım. Ama Hollandalılar bunu pek dert etmiyor ve güneşlenmenin yanında bolca denize de giriyorlar.

Scheveningen sahilleri sert rüzgarlara açık bir bölge. Bu nedenle özellikle bazı su sporları için çok uygun şartlara sahip olan bir yer. Scheveningen’in hırçın ve dalgalı denizi kimi zaman sörf, kite board tutkunu bir çok sporseverinde tercihlerinde yer alıyor.

Hollanda'da gezilecek yerler Scheveningen Gezisi

Scheveningen Gezisi: Bu Kumlar Sıcak Değil Soğuk!

Bu sahillerde çıplak ayakla yürüdüğünüzde, kumların sıcaklığından çok serinletici hatta -bazen ciddi anlamda soğuk olduğundan- üşütücü etkisini hissedebiliyorsunuz.

Scheveningen ve Scheveningen gezisi az önce de bahsettiğim gibi aktivitelerle dolu bir bölge. Çeşitli amaçlar için Svheveningen’e gelenlerin konaklamaları için denize paralel sıralanmış bir çok otel, motel ve özel villa bulunuyor. Bunların en dikkat çekici tarafı bence hiçbir otelin kendine ayırdığı bir plajını olmaması. Bütün plajlar herkese aynı şartlarda açık. Önünden geçilmesini engelleyen şartlar da oluşturulmamış. Sahiller Hollandalıların ve Scheveningen’e gelmiş olan konuklara bırakılmış..

Hollanda gezilecek yerler Scheveningen Gezisi

İskele mi Uçak Gemisi mi?

Denize doğru uzanan ve limana yanaşmış bir cruise veya bir uçak gemisine benzeyen üçyüz metre uzunluğundaki iskelesi de oldukça dikkat çekici. Camekanlarla kapatılıp kafe ve restoranlar ile seyir terasları haline getirilen bölümler oldukça keyifli. Bu yapının en ucunda Bungee Jumping için bir atlama kulesi yapılmış.

Hollanda'da gezilecek yerler Scheveningen Gezisi

Sahil boyunca çeşitli dünya mutfaklarına ait restoranların bulunduğu Scheveningen’de (Elbette Türk restoranı da var!) bence açlığınızı sahile dizili bulunan büfelerde deniz ürünlerini ayaküstü tüketerek giderin. Bu arada martılara dikkat etmenizde fayda var. Çünkü her türlü durumda yemeğinize orta oluyorlar. İnsanlarla öylesine haşır neşirler ki, elinizde tuttuğunuz yemeğinizi bir anda alıp gözden kayboluyorlar!

Scheveningen Gezisi

Scheveningen, Amsterdam’a yaklaşık olarak 55 kilometre uzaklıkta ve çeşitli yollarla ulaşım imkanınız olan bir yer. Aktiviteleri, sert esmesine rağmen nefes aldığınızı hissettiren rüzgarları, restoran ve kafeleri, gözlerinizi ufka diktiğinizde karşıda göreceğiniz İngiltere silüeti ile sadece yaz aylarında değil her mevsimde görülebilecek Hollanda’nın gezilecek yerleri arasında en güzellerinden biri.

About author

Articles

Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.
Related posts
Hollanda

Marken Gezisi: Hollanda'nın Rüya Gibi Küçük Balıkçı Kasabası

Hollanda’da Gezilecek YerlerBugün Marken’de Güzel Bir Gün OlacakHollanda Hemen…
Read more
Den HaagHollanda

Lahey veya Den Haag Hollanda'nın Gerçek Başkenti

Lahey veya Den Haag Gezi RehberiDen Haag, Lahey’e Nasıl Gidilir?Den Haag İsmi Nereden…
Read more
Bize Katıl
Birlikte Dünyaları Gezelim!

Birlikte dünyaları gezmek ve seyahat gruplarımız için hemen bize katıl!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir