Den HaagHollanda

Lahey veya Den Haag Hollanda’nın Gerçek Başkenti

Hollanda‘nın başkenti Amsterdam olarak bilinse de, ülkenin yönetim merkezi Den Haag (Lahey) kentinde bulunuyor. Anlayacağınız Den Haag ya da anılan diğer ismiyle Lahey, uluslararası normlara bakıldığında Hollanda’nın gerçek başkenti!

Hollanda denildiğinde neredeyse Amsterdam‘dan başka bir yer akıllara gelmiyor. Oysa ki Hollanda; ne sadece Amsterdam’dan ibaret, ne de yalnızca Amsterdam’a gidip, gezen biri bütün Hollanda’yı görmüş oluyor. Amsterdam, Hollanda anayasasına göre tabii ki ülkenin başkenti. Ancak onlar bu ünvanı eğlence ve turizmin de başkenti olarak kullanmayı tercih etmişler gibi..

Lahey veya Den Haag Gezi Rehberi

Den haag harita

Lahey, aslında Den Haag’da bulunan bir semt. Ancak burada bulunan yönetim birimleri, Kraliyet konutu ve çalışma ofisleri ile yine Lahey’de bulunan Uluslarası Adalet Mahkemesi veya bizim aşina olduğumuz ismiyle Lahey Adalet Divanı, kentin isminin bu şekilde anılmasına yol açıyor.

Lahey Adalet Divanı, elbette kentin neredeyse en bilinen kurumu. Ancak tarih, politika, Avrupa Kraliyet aileleri veya kuzey Avrupa mimarisi ilginizi çekiyorsa, Den Haag yani Lahey, size çok daha fazla şey ifade edecektir.

Hollanda gezilecek yerler

Den Haag, Lahey’e Nasıl Gidilir?

Amsterdam’a yaklaşık olarak 50 kilometre uzaklıkta bulunan Lahey’e gitmek için en kolay yollardan biri tren.

Yaklaşık olarak bir saate yakın bir tren yolculuğuyla ulaşabileceğiniz Lahey’de şehir merkezine ulaşmak için Den Haag HS istasyonu yerine Centraal’da inmeniz gerekiyor.

Lahey’e geliş treninizle birlikte dönüş için de mutlaka saatleri kontrol edin ve gerekirse dönüş biletlerinizi de önceden alın.

Lahey çok büyük bir şehir değil. Dilerseniz yürüyerek dilerseniz de tramvay veya otobüsleri kullanarak çevreyi dolaşabilirsiniz.

Lahey gezilecek yerler

Den Haag İsmi Nereden Geliyor?

Lahey olarak bildiğimiz şehrin asıl ismi Den Haag demiştik. Bunun nedeni de uzun yıllar öncesine dayanıyor.

Bundan yaklaşık 800 yıl öncesinde burada bulunan Ridderzaal Kalesi, Hollanda kontlarının ikamet adresi olarak kullanılıyormuş. Kale inşaat edilmeden önce çitlerle çevrili olarak yapılmış olan bir av köşkü varmış ve çitlerin etrafında bir yerleşim oluşmaya başlamış. Bu yerleşimle oluşan yere Gravenhage (kontun çiti) ismi verilmiş. Sonrasında bu isim Den Haag, The Hague veya ingilizce The Hedge olarak yani “Çit” olarak sadeleşmiş.

Den haag gezi rehberi

Den Haag’da gezilecek ve görülecek yerler arasında Kraliyet Sarayı, Vredespaleis olarak isimlendirilen Birleşmiş Milletler Uluslararası Adalet Mahkemesi, Parlamento binası, Hapishane Kapısı – Gevangenpoort müzesi, eski şehir merkezinde bulunan Escher in het Palais, sıra dışı bir manzaraya sahip Panorama Mesdag ve Scheveningen kıyısı yer alıyor.

Uluslararası Lahey Adalet Divanı – Vredespalais

Den Haag gezi rehberi Lahey adalet divanı

Uluslararası Adalet Divanı olarak bilinen Vredespalais – Barış Sarayı olarak da biliniyor. 1899 yılında inşa edilmiş görkemli ve etkileyici bir bina olan Vredespalais bir Amerikalı olan Andrew Carnegie tarafından yaptırılmış.

Bina özel durumlar ve uluslararası çok önemli davalar görülmediği zamanlarda ve belirli vakitlerde gezilebiliyor (rehber eşliğinde).

Hollanda Gezilecek Yerler

Museum de Gevangenpoort (Hapishane Kapısı)

15.yüzyıla ait bir hapishane olan bu yerde işkence aletleri ve işkence odası oldukça ilgi çekici. Ancak bunun dışında da binada ilginizi çekecek daha pek çok şey var.

Hapishane’yi çeşitli dillerde rehberlik hizmeti alarak gezebiliyorsunuz. Açık olduğu gün ve saatleri öğrenerek gitmenizde fayda var. Girişi ücretli.

Escher in het Paleis

Den Haag gezilecek yerlerBir zamanlar Kraliyet Sarayı olarak kullanılan, eski şehir merkezi olarak bilinen yerdeki Lange Voorhout Sarayı, günümüzde Hollandalı grafik sanatçısı Maurits Cornelis Escher tarafından hazırlanmış olan dünyanın en büyük sanat koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapıyor.

Sanatçının yaptığı neredeyse bütün eserler burada sergileniyor. Ünlü “Bunwaterfall” eseri de burada yer alıyor. Kafe olarak kullanılan mekanın Kraliçe’nin eski mutfağı olduğunu da belirtelim.

Panorama Mesdag Müzesi

Hollanda Gezilecek Yerlerİnanılmaz bir an yaşamak için Panorama Mesdag müzesine mutlaka uğrayın. Hendrik Willem Mesdag‘ın Den Haag‘ın hemen yanında bulunan Scheveningen‘de bulunan sahilleri ve kum tepelerini 360 derece boyama tekniğiyle resmettiği ve olağanüstü bir manzaraya dönüştürdüğü bu mekan mutlaka ziyaret edilmeli.

Çeşitli dillerde eserin nasıl yapıldığı ile ilgili dinletiye denk gelirseniz, Türkçe yapılan kısımda detayları da öğrenebilirsiniz. Tur ile ziyaret ettiğinizde rehberiniz bu işleri hallediyor. Giriş ücretli.

Hollanda Gezilecek Yerler

About author

Articles

Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.
Related posts
Hollanda

Marken Gezisi: Hollanda'nın Rüya Gibi Küçük Balıkçı Kasabası

Hollanda’da Gezilecek YerlerBugün Marken’de Güzel Bir Gün OlacakHollanda Hemen…
Read more
Hollanda

Scheveningen: Hollanda'nın Uçsuz Bucaksız Kuzey Sahilleri

Hollanda Gezilecek Yerler Sadece Amsterdam’da DeğilHollanda’nın Muhteşem Kumsalları…
Read more
Bize Katıl
Birlikte Dünyaları Gezelim!

Birlikte dünyaları gezmek ve seyahat gruplarımız için hemen bize katıl!

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir