Seyahat eden kesimin “Müze Gezmek” konusunda ilgisinin çok yüksek olmadığını düşünsek de Mardin Müzesi örneğini gördükten sonra bir müzenin bir kente neler yapabileceğini anladık!

Ülke olarak müzelere çok düşkün olduğumuz söylenemez. Ancak bunun nedeninin müze gezmenin pahalı bir konu olduğu algısının da büyük bir rolü olduğunu göz ardı edemeyiz. Müzelerin halktan uzak durması ve sanki müzeler ile halk arasında bir soğukluk varmış gibi bir his olması da bir diğer etken olabilir.

İşte bunlara benzer şeyler düşünürken Mardin Müzesi örneği, müze ve müze-şehir-halk ilişkisi konsunda akılları gerçekten karıştırıyor!

Mardin Müzesi imaj

Mardin Müzesi

Mardin gibi kendiliğinden doğal çekiciliği olan bir şehirde müzeciliğin aslında hiç de kolay bir iş değil!

Düşünsenize kentin eski şehir merkezinin büyüleyici özellikleri dışında çevresinde bulunan dört bir yanında onlarca gezilmesi gereken yer bulunurken, siz hem kent halkını hem de şehri gezmek için ziyaret eden turist kalabalıklarını, etraf bu kadar ilgi çekiciyken bir binaya sokup müze ziyareti yaptıracaksınız. Hiç kolay değil hiç..

Mardin Müzesi kapısı

Mardin Müzesi de bunun farkında olarak şehrin bir köşesine kurulup arz-ı endam etmek yerine kendini şehrin sokaklarına atıp, yakın uzak farketmeden her köşeye müzenin sihirli tozlarını bırakmayı tercih etmiş.

Buna dair şahit olduğumuz, gördüğümüz her şeyi anlatmak istiyoruz ancak tabii ki bu sadece yazıyla hiç de kolay olmayacak. Bazı konuların üzerinden geçip, gerisini en kısa sürede kendinize bir vakit ayırıp Mardin’i ve tabii ki Mardin Müzesi’ni görmeniz için size bırakıyoruz.

Mardin Müzesi gece

Mardin Müzesi Sadece Bina Değil, Ama Binası Çok Özel!

Öncelikle yukarıda da bahsettiğimiz gibi, böylesi bir kadim kent olan Mardin’de müzeye bir talep oluşturmak gerçekten zor olsa da, Mardin Müzesi konumu bakımından öyle bir yere yerleşmiş ki, duruşu ve konumuyla iddiasını kentin atmosferine bir damga gibi vuruyor.

Mardin’in eski şehrinin tam göbeğinde, tarihi kentin meydanında yer alan Mardin Müzesi binası, 1895 yılında Antakya Patriği İgnatios Behnam Banni tarafında “Süryani Katolik Patrikhanesi” olarak yapılmış.

Binanın doğu kısmına düşen yerde Meryem Ana Kilisesi bulunuyor. Binayı Süryani Katolik Vakfı’ndan satın alan Kültür ve Turizm Bakanlığı, binayı restore ettirerek “Mardin Müzesi” olarak hizmete açmış.

Mardin Müzesi teşhir salonları

2000 yılında açılan bina öyle güzel bir yerde ve konumda ki, geleneksel Mardin evi mimarisini de tüm karakteristik özellikleri ile birlikte şehri ziyaret eden istisnasız herkese gösteriyor.

Mardin Müzesi’nin dışardan görülen kısmında, tam önünde yer alan avluda bir Arkeopark ve yaklaşık beş yüz kişilik bir amfi tiyatro yer alıyor.

İşte daha burada, bir müzenin sadece binalardan oluşan bir şey olmadığını anlıyorsunuz. Mardin Müzesi, Mardin’de hayatın öyle içinde ki..

Çocuklar İçin de Bir Dünya Var! Arkeopark 

2010 yılında müze binası önündeki yaklaşık 2 bin metrekarelik açık alan, Mardin Müzesi Arkeopark olarak düzenlenmiş.

Mardin Müzesi Arkeopark

Arkeopark’ta 2×3 metre ölçülerinde 50 santimetre derinliğinde dört arkeolojik kazı alanı oluşturulmuş. Mimari buluntularla birlikte geçmişin bilgi kaynağı olan ve çocukların yorumlayabilecekleri eserlerin imitasyonları kazı alanına bırakılıp, üzerleri toprakla kaplanmış.

Çocuklar kazılarda buldukları tablet, çanak, çömlek, mutfak eşyaları, heykeller, figürler, para, takı vb. eserlerin hangi malzemeden, ne için yapıldığı ve ne işe yaradığı sorularına cevaplar arıyor, yorumluyor ve öğreniyorlar.

İşin en güzel taraflarından biri de kazı alanında arkeolojik bir kazının, “kazı izinlerinin alınması da dahil olmak üzere” tüm detaylarıyla çocuklara aktarılması!

Mardin Müzesi

Alanda bilgi panoları, el değirmenleri, seramik çarkı ve daha birçok detay yer alıyor. Çocukların hatıra fotoğraf çekebilecekleri figürler bile Mezopotamya uygarlıklarından seçilmiş.

Okullar ziyaret ediyor, çeşitli etkinlikler düzenleniyor ve çocukların dünyasına “arkeoloji ve müze” çok da sevimli etkinliklerle sunuluyor.

Mardin Müzesi atölye

Atölyeler.. Tarihi Paraları Kendiniz Basın!

Mardin Müzesi içerisinde bulunan atölyeler gerçekten çok ilgi çekici ve müzeyi ziyarete gelen herkesi eğlenceli ortamıyla etkisi altına alıyor.

Mardin Müzesi sikke

Atölyede en çok dikkat çeken bölümlerden biri Sikke Basım Atölyesi. Her yaştan ziyaretçinin büyük keyif aldığı bu atölyede, öğrenciler ve müzenin ziyaretçileri parayı ilk icat eden Lidyalılardan 1820’li yıllara kadar devam eden bir teknik olan “darp tekniği” ile hatıra paralarını basıyor.

Bu paralar da, bastıkları tarihi paranın özelliklerine göre bilgilerinin bulunduğu kart ile birlikte işlemi uygulayan ziyaretçiye veriliyor.

Mardin Müzesi kök boya

Sikke basım atölyesi dışında seramik, mozaik, ebru, heykel, kukla, linol baskı, cam altı, karagöz ve tasvir, masal, uçurtma ve kök boya baskı atölyesi gibi faaliyetler de aynı sikke basım atölyesinde olduğu gibi uygulamaları ve ziyaretçilerin etkin katılımları ile sürdürülüyor.

Yine keyif veren çalışmalar arasında yer alan kök baskı atölyesinde yaptığımız baskıları atölyede unuttuğumuzdan üzülmedik değil. Ne yapalım bir şekilde bir daha gitmek için bahanemiz olur bu da belki!

Mardin Müzesi buluntular

Mardin Müzesi Gezisi 

Mardin Müzesi’nin etkinliklerini anlatırken daha müzenin içine giremediğimi farkettim. Öyleyse vakit kaybetmeden buyurun içeri girelim.

Mardin Müzesi sergi

Mardin Müzesi galeriler

Mardin Müzesi, müze ve idari birimlerden oluşan iki ayrı binada yerleşmiş. Müze bölümünde çeşitli tematik salonlar yer alıyor.

Salonların düzeni ve ışıklandırması oldukça başarılı. Taş salonların da verdiği his bunda oldukça etkili.

Mardin Müzesi

Mardin Müze Müdürlüğü başkanlığında, Mardin ve çevresinde bulunan antik yerleşimlerde yapılan arkeolojik kazılarda ortaya çıkarılan eserler “Arkeolojik Kazılar Salonu” olarak isimlendirilen salonda sergileniyor.

Mardin Müzesi ilk tapu senedi

Ilısu Barajı Projesi (Hasankeyf- Buranın da son haline gidemedik.) şantiye alanında yapılan kazılar ile Kerküşti kazısı, Nusaybin Girnavaz kazısı, Dara kazısı, Midyat Aktaş Mevki Nekropol kazısı, Nusaybin Mor Yakup Kilisesi kazısı, Mardin Kale kazısı buluntularından çıkarılan eşsiz eserler bu salonda görülebiliyor.

Mardin Müzesi inanç

Mardin Müzesi İnanç Salonu’nda ise Mezopotamya ve Anadolu uygarlıklarının inançları anlatılıyor.

Eski Mezopotamya mitolojisi, ilk çağ dinleri, Paganizm, Hristiyanlık, İslamiyet dinlerine ait eserler ve gelenekler ile totem, bereket, şifa, büyü gibi ritüeller tanıtılıyor.

Mardin Müzesi

“Sürekli Definesi” Mardin Müzesi’nde Sergileniyor

Mezopotamya’da ticaretin ortaya çıkışı, ilk ödeme araçları, paranın serüveni, yazının icadı, taşımacılık gibi insanoğlunun ekonomi ve ticari hayatının nasıl şekillendiği ise Ticaret Salonu’nda sergileniyor.

Mardin Müzesi sürekli definesi kazısı

Salonda en dikkat çekici teşhir Kızıltepe Sürekli Köyü’ndaki kurtarma kazısında ele geçen “Sürekli Definesi”

Sürekli Definesi’nde 9-14 yüzyıllar arasına tarihlenen Abbasiler, İlhanlılar, Eyyubiler, Bizanslılar, Zengiler, Artuklular gibi birçok medeniyete ait altın ve gümüş eserler bulunuyor.

Define öyle etkileyici bir şekilde sergileniyor ki dikkatinizi çekmemesi imkansız.

Mardin Müzesi define

Bu salonda bir diğer dikkat çekici eser küçücük bir tapu senedi. Gerçekten çok etkileyici bir detay.

Yaşam Salonu ise Mardin ve Mezopotamya kültürünün sosyal yaşamı üzerine eserlerle ve fotoğraflarla dolu.

Mardin Müzesi

Beslenme, Müzik, Süslenme, Savunma temaları ayrı ayrı sergileniyor. Mardin geleneksel müziği eserler üzerinde anlatılıyor. “Mardin’in Sesleri” filmi tanıtılıyor ve çok çeşitli eserler sergileniyor.

Mardin Müzesi ilk oyuncak araba

Mardin Müzesi’nde Sahte Eserler Var!

Evet bu başlık aslında bir haber olabilir. Ancak durum pek de öyle değil! Mardin Müzesi binasının ikinci katında nefis bir salon var. Sahte eserler salonu..

Mardin Müzesi sahte eserler

Bu salonda tarihi eser kaçakçılığında ve dolandırıcılığında kullanılırken yakalanan objeler sergileniyor. Görülmeye değer çok ilginç hikayelerin anlatıldığı nefis bir teşhir alanı.

Mardin Müzesi

Mardin Müzesi sadece bu kadar değil tabii ki. Başlangıçta, müze olarak hepimizin algısında oluşup öyle tanımlanan yere ait birkaç küçük detay vermeye çalıştık.

Oysa Mardin Müzesi başka bir şey. Mardin ne kadar büyükse, Mardin Müzesi’ni anlatmak da o kadar uzun işte.

Mardin Müzesi sedef

Booking.com
Önceki İçerikAsmara veya Diğer Adıyla Küçük Roma
Sonraki İçerikAnamur Antik Dönemin Rüzgarlı Burnu
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz