Soruyu baştan sorup, sonra cevabı arayalım. Ucuz tatil nasıl alınır? Ucuz tatil gerçekten mümkün mü?

Hayata dair yapmak istediğimiz birçok şey gibi, tatile çıkmadan önce de plan yapmayı çok seviyoruz. Gidilecek ve kalınacak yerler, bir takım çevre gezileri ile yemek programlarını yaparken en dikkat çekici bölüm maliyetlerden oluşuyor. Maliyetler yüzünden hayallere bile yön verip, bazılarını çok istememize rağmen üzerini çiziyoruz. Ortada soru işareti bırakmamak adına öncelikle konuyu bir netleştirelim. Ucuz tatil mümkün mü? diye soruyorum. Yani seyahat, yolculuk veya satın alınacak herhangi bir yemek, konaklama, ara ulaşım gibi araçlardan değil, sadece “tatil paketi” almaktan bahsedeceğim. “Ucuz tatil nasıl alınır?”dan bahsedeğim.

Ucuz Tatil Nasıl Alınır?

İşte bu nedenle gezi ve seyahat eyleminin dışında, en fazla önem verilmesi gereken olgu seyahat kültürünün tabanını oluşturan kısım. Yani tatil paketi satın alma bilinci. Tatil yapmak ve dinlenmek için planlanıp, satın alınan bu alışverişi anlatırken; “Şu ucuz olur, bu ucuz olur, şunu şöyle bunu böyle yaparsın” şeklindeki önerilerin en azından bir kısmını gözardı edeceğim.

Tatil Bir Hayal mi? Hayaller Gerçek Olur mu?

Bunun sebebi ürünün isminin ya da almak isteyen kişinin hayalinin “tatil” olması. Tatili öylesine çeşitlendirebiliriz ki, ne kadar yazarsam yazayım emin olun eksik kalır. Başlıkta sorduğum soruyu cevaplamak da öylesine geniş zamanlar istiyor ki, bunu da sanırım sadece ana fikirleriyle anlatabilirim buraya.

Malum tatil sezonu dediğimiz yaz mevsimi geliyor. Güneş pek bir parıldayıp, şehirlerde bizi daha da bunaltmaya başlayacak. Belki önceden planlarınızı yapıp kendi tatillerinizi organize ettiniz. Ya da daha önceki yıllarda gittiniz, iyi kötü bir tatil geçirdiniz ve geldiniz. Ne güzel! Ama yaz her yıl bir daha gelecek. Bu defa daha erkenden neler yapılabilir bir bakalım mı?

ucuz tatil nasıl alınır

Tatil denildiğinde normal bir kişinin aklına gelen ilk şeylerden biri kendisi, sevdikleri veya ailesiyle işinden izin alabildiği bir döneme denk getirdiği, belirlediği bütçe ve standartlarda bir otelde kalarak klasikleşmiş “deniz, güneş, kum” üçgenine sıkıştırdığı ve yurtiçinde yapılacaksa, Ege – Akdeniz sahillerine doğru uzanan planlardan ibaret bir aktivite akıllara geliyor.

Tatil Satın Almadan Önce

Tur şirketlerinden ve online rezervasyon sitelerinden fiyatlar araştırılır ve hangi standart aranırsa aransın kendi skalasında en ucuzu bulunmaya çalışılır varsa taksitlendirilir, gidilir, yenir, içilir, denize girilir, bol bol fotoğraf çektirilip “kendi beğendikleri ve seçtikleri” sosyal medyada, beğenmedikleri data olarak bir yerlerde saklanır. En sonunda “Seneye buraya gitmeyelim” derler. Çünkü muhtemelen falancalar daha iyi bir yere daha ucuz fiyatla gitmişlerdir.

Ucuz Tatil Olur Mu? (Olursa Ucuz Tatil Nasıl Alınır Sorusu da Cevaplanmış Olur)

Gerçekten ucuz tatil paketi olur mu? derseniz ; “Elbette olur ama sakın ha!” diye eklerim. Çünkü işin doğası gereği (burada izin döneminiz, tatile çıktığınız sezon ve periyot çok önemli) tatil paketiniz normal şartlarda asla ucuz olamaz. Olmamalıdır!

Ucuz uçak bileti olabilir. Hatta bunun için çok değişik taktikler uygulayabilir ve er ya da geç başarılı olma şansını yakalayabilirsiniz. Ancak aldığınız ucuz uçak bileti, sizin normal de pahalı fiyatla sunulan bir uçaktan belirli şartları gerçekleştirerek aldığınız bir bilettir. Aldığınız uçak bileti hizmetinin katlanılabilecek standartları vardır ve bunun dışında kalan bazı hizmetler ek ücretlerle size sunulabilir. Bundan dolayı almak veya almamakta serbestsinizdir.

Yine aklınızdaki planlarınız doğrultusunda, bir takım standartları gözeterek ve yine kendi tercihlerinizle ucuz otel bulmanız da oldukça olasıdır. Yani seyahati oluşturan temel maddelerden ucuz ulaşım ve ucuz konaklama imkanlarına tercihleriniz ve bazen de şansınız ile oldukça uygun şartlarda ulaşabilirsiniz.

Tatil Paketi Satın Alırken

Ancak bunların hiçbiriyle uğraşmadan, uğraşılacak bütün bu işleri sizin adınıza yapmasını tercih ettiğiniz bir seyahat acentasına bıraktığınızda, onlar size, sizin yapabileceğinizden fazlasını vermek durumundadırlar.

Ucuz sunabildikleri şeyler için mutlaka aklınızda soru işaretleri kalsın. Hatta nedenini bile araştırın, gerekirse sorun. Ama size verecekleri cevabın “Efendim biz yüksek volümlü olduğumuzdan dolayı sizden daha iyi fiyata alıyoruz” olmasına izin vermeyin.

Örneğin konu konaklama tesisi ile ilgili bir ucuzluksa, tesisin yerini, merkeze uzaklığını, ulaşımını, sunduğu hizmetlerle ilgili araştırmasını yapın. (Gerçek dışı otel puanlama sitelerini – özellikle yurtdışı menşeili olanları – çok da fazla ciddiye almayın, çünkü fena söylentiler var bu sıralamalar hakkında) Otellerin değişen yönetimi, finansal durumu bile sizi sıkıntıya sokacak nedenlerden olabilir. Bunu bile öğrenmeye çalışın.

Fiyatından ve hizmetinden emin olduğunuz bir tesisi dışarıdan daha uygun fiyata sunulduğunu gördüğünüzde elbette satın alın, ancak rezervasyonunuzu otelden teyit ettirin. Ne olur olmaz! Kimbilir, belki de hayalinizi kurduğunuz tesis yerine birkaç gün veya tatilinizin tümünde başka bir otelde konaklamak zorunda kalırsınız(!)

Aldığınız fiyata neler dahil olduğuna emin olun. Sürprizler bu işin olmazsa olmazlarıdır.

Ücretsiz Ulaşım, Ücretsiz Transfer, 7 Kal & Öde Gerçek mi?

Fiyatlar da yazan “Ücretsiz Ulaşım, Ücretsiz Transfer, 7 kal 6 öde” ve çok daha çeşitli olan promosyonları dikkate alın ama inanmayın. Size sunulan ne ulaşım, ne transfer ne de herhangi başka bir hizmet ücretsiz olarak veriliyor. Sadece aldığınız pakete dağıtılmış durumda bulunuyor. Bu nedenle genel fiyatı hesaplarken karşılaştırma yapın.

Eğer tatilinizi bir acenta satış görevlisinden alıyorsanız “en son soruyu en önce sorup” örneğin; “Kişi başı bin TL. istiyorsunuz bunun dışında herhangi bir ödemem olacak mı? Bu fiyat dışında başka neler için ödemem yapmam gerekebilir, ben unutabilirim bunları bir kağıda yazar mısınız?” diye mutlaka sorun! Hele ki yurtdışına gidiyorsanız. Ne istediğinizi, tatil paketinizi satın alırken fiyata neleri dahil ettiğinizi ve ürünü aldıktan itibaren öncesi, tatil esnası ve sonrasındaki haklarınızı bilin ve yazılı olarak da elinizde bulunsun.

Bitirirken şunu özellikle eklemek istiyorum. Ucuz uçak bileti, ucuz otel, ucuz seyahat, ucuz yolculuk hepsi ayrı ayrı belirli dönemlerde çeşitli şekiller ve şartlarda alınabilir. Ama bunların hepsi profesyonel bir kurum veya bir başkası tarafından planlandığında ucuz olması, her zaman aldığınız ürünün güzel ve tatmin edici olması anlamına gelmez.

Profesyonel planlanan ucuz tatiller genellikle beklentileri karşılamaz (Beklentilerinizi ödediğiniz ücrete göre belirleyin). Tüm bunlar toplu hareketi artırmak içindir. Ne aldığınızı bilir ve bunun bilincinde olursanız hem mutlu olursunuz hem de iyi bir tatil geçirip evinize dönersiniz. Ödediğiniz ücrete göre “havalarda uçan vaatlerle” sağlanmış büyük beklentileriniz varsa bu sizi yorabilir, üzebilir. Tatil anlamını yitirebilir ve herşeyiyle “ucuz” olur.

Tatilin matematiği, hizmet satılan tüm ürünler gibidir. Ucuz tatil istediğinizde ucuz bir hizmet satın alırsınız. Hesaplı olmanın ucuz olmakla arasındaki fark, sizin mutlu tatiliniz olarak cebinizde kalacaktır. Ucuz tatil nasıl alınır kısmı artık tamamen size kalmış bir durum!

Booking.com
Önceki İçerikSalzburg Gezisi: Bavyera’nın En Güzel Şehri
Sonraki İçerikBali Tatil Rehberi: Bali’den Bunları Yapmadan Dönmeyin!
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz