Kuzey Işıkları bir hayal gibi..

Seyahat üzerine planlar yapmak bazen hayal kurmakla eşdeğer kalabiliyor. Bu nedenle bundan sonra planlarımı ya da hayallerimi ancak gerçekleşince açıklamak gereği bile duymaya başladım.

Maalesef hayalleri olanlara hoşgörü göstermemiş, onları kimi zaman uçarılıkla suçlamış, “aklı bir karış havada” diye atasözlerine bağlamış bir toplum altyapısına sahibiz.

Hala hayalleri olan, her geçen gün yenilerini ekleyebilen, kimi zaman uçarı ve kimi zaman da atalarımızı utandırmamak adına “aklı bir karış havada” olan ve buna şükür eden biri olarak elbette diğerlerinin yanında seyahat üzerine de hayaller biriktiriyorum.

Kuzey Işıkları

Kuzey Işıkları Hayali

Olağanüstü hazırlık ve planlamaya rağmen gerçekleştiremediğim, hayalini kurup, işimi, gücümü, yıllık iznimi ayarlayıp, seyahate dair olan tüm planlarımı yaptığım bir Orta Amerika gezisi hayali örneği var ki önümde! Hala içimde bir yerlerde uyuyor.

Gitmeden önce hayatınızı, hayalinizi, planınızı ona göre yapmak zorunda olduğunuz, çalıştığınız iş yerinizin bir kaç ayda, hem de planlarınıza göre sizin gideceğiniz aylarda fırtınalara yakalanıp, yenik düşmesi durumu, önceden olan bir engeli kaldırıyor gibi algılanabilir ilk bakışta. Nasıl olsa artık ortada herhangi bir zaman sorunu yok gibi gelebilir.

Ancak elbette öyle olmuyor. Önceliklerin, planlamalara “biraz geciktireceğiz” demeye yetkileri varsa da, hayallere bir şey söylemek hadlerine olmuyor. Bu nedenle kaybolmayan yolculuk umutları dallanmaya, yeşermeye devam ediyor.

Büyük planların yanında, belirli dönemlerde gidip, keşfetmek, izlemek, fotoğraflamak istediğim bir başka hayalim var ki, işte onu ben de hala neden gerçekleştiremediğime pek bir anlam veremiyorum. “Kuzey Işıkları” renklere bürünüp, kuzeyin soğuk coğrafyasını her ne kadar aydınlatsa da, o ışıklara bir türlü bakamadım.

Kuzey Işıkları‘nın hikayesini bilmeme rağmen, kendi kuzey ışıkları hikayemi henüz bilmiyorum. Nedenini bilemediğim tutukluklar engel olsa da, ışıkların en cazibelilerinden olan  ve en soğuk coğrafyalardan birinde yansıttığı sıcak görüntülerinden çok uzun bir süre ayrı kalacağımı da sanmıyorum!

Bu defa planları, hayal edileni söylemek yok. Bekleyelim bakalım kuzeyin ışıklarını. Orada olana dek.

2 YORUMLAR

  1. Ne güzel yazmışsınız!
    Benim de böyle bir hayalim var, gerçekleştirebilmek ümidiyle..
    Yazınız için ayrıca teşekkürler, beni heveslendirdi..
    Selamlar,

    • Hayallerimize eklediğimizde gerçekleştirmek için alınacak yolun büyük kısmının tamamlandığını düşünürüm. Siz de yolu yarılamışsınız demektir! . Yorumunuz için ben teşekkür ederim.. Selamlar..

BİR YORUM BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin..
Buraya adınızı girin..