Bu aralar seyahat planları yapmak için -zorunlu da olsa- bolca zamanım var! Bu nedenle çeşitli nedenlerle gerçekleştirme imkanı bulamadığım, aklımın bir yerlerinde kalmış görülmesi gereken noktaları tek tek planlamalar arasına alıyorum. Online seyahat planı yapmak için de bir şeyler karaladım.

Bir seyahati planlarken gideceğim yeri ne kadar iyi bilirsem bileyim bir araştırma yapmak, yorumlar okumak, resimlere ve çekildikleri açılara bakmak konusunda çok çalışkan olduğumu söyleyebilirim. Elbette tahmin ettiğiniz gibi internet denilen bu illet(!) en büyük yardımcım.

Online Seyahat Planı

Seyahatlerde herkes gibi ben de, öncelikle o yer hakkında ki genel bilgileri, orada ve oraya kadar gitmişken yakınlarında bulunan görülmesi gereken noktaları, yiyecek ve içecek hakkında öneri ve durakları bir yerlere not ediyorum.

online seyahat planı

Bu araştırmalarda en çok faydalandığım kısımlardan biri de, o yerleri daha önce ziyaret etmiş olan gezginlerin notları oluyor. Ancak bu araştırmaları yaparken ve bu notları değerlendirirken dikkat etmek gereken bir kaç husus var. Sonuç olarak bunlara ne kadar tarafsız gezi notları olarak baksak da, okuduğum bazı örnekler inanın hiç de öyle değil. Örneğin dünyadaki görülmesi gerekenler listelerinde daima ön sıralarda yer alan birçok yer için öyle inanılmaz yorumlar var ki!

online seyahat planı

Mesela gittiği yerde susuzluğunu gidermek için aldığı içecek ile ilgili bir problem nedeniyle o noktayı yerden yere vuran gezgin yazarlar web üzerinde kol geziyor. Ya da görmek istediği yere gitmek için bindiği ulaşım aracına 15 $ veren biri, bu yeri ve ulaşım imkanlarını öylesine kötüleyebiliyor ki, insanın inanası gelmiyor.

Bir de gereksiz laf kalabalığı yapanların bulunduğu yorum sitelerinde trend bir espri yapmak adına yapılmış yorumlar sizi yanıltabiliyor. Phi phi adasında “The Beach” filmine vurguyla  “Burada Di Caprio gibi olamıyorsunuz! Gitmeye hiç gerek yok” diye belirtildiği gibi, Mısır piramitleri için “kalabalık oluyor“ diye uyaran garip insanlar da çıkabiliyor arada. Rahatsız olmuş yavrum! “Gitmeden önce söyleseydin, boşaltırdık!”

online seyahat planı

Profesyonel(!) Gezi Rehberleri

Kendisini profesyonel olarak adlandıran gezgin yorumlarına ise özellikle dikkat edin! Hatta onlardan kaçının. Çünkü bu tarz kişiler sayesinde bir çok yeri göremeyebilirsiniz. Hatta bir çok yer hakkında “çok turistik, turistler istila etmiş, çok pahalı” v.s şeklinde sınıflandırıcı ve sizi keyiften uzak tutacak açıklamalar görebilirsiniz.

Birbirinden çok farklı tarzları olan, hayata bakışı çeşitli bir çok insanın birbirine benzemeyen görüşleri olması kadar doğal birşey olmadığından sizin yapacağınız birşey var. Programınızı kendiniz yapacaksınız ve kararlarınızı kendiniz vereceksiniz. Bu yorumlara takılıp şurası şöyleymiş, burası böyleymiş tarzı önyargılar yaratmayın kendi kendinize.

online seyahat planı

Seyahatinizi Planlayın

Ben, yol – ulaşım, konaklama dışındaki araştırmamı şu şekilde yapıyorum. Belki sizde kendinize uyarlayabilirsiniz. Bir takım yaşam standartları ve şartları nedeniyle süreli programlar yapmak zorunda olduğumdan öncelikle gidilen yerde ve oraya yakın önemli gördüğüm noktaları mutlaka belirliyorum. Sonrasında ulaşım için bir kaç parçaya ayırıyorum. Sırasıyla ;

 • Yürüyerek veya lokal toplu ulaşım araçları ile gidilecek yerler,
 • Günübirlik, toplam 5-7 saat gidiş dönüşü olabilecek program dışında ters noktaya düşen yerler,
 • Gidildiğinde yapılan program gereği konaklama yapılacak yerler.

Bunları ayırdığım küçük bir listeden sonra, turistik olan noktaların hem keyfini çıkarabilmek, hem iyi fotoğraf çekebilmek hem de otoritelerin koyduğu kurallar ile kısıtlamamak için tercih edilmeyen, boş olan saatleri araştırıyorum.

Burada ilk yapılması gereken şey tur programlarını incelemek. Turizm şirketlerinin ve yerel acentelerin hazırladığı programların tersini yaptığınızda rahat bir gün geçirebilirsiniz. Yine bazı yerlerde birtakım saatlerde giriş ücreti olan yerler belirli dönem ve saatler için promosyon yapabiliyorlar. O saatler biraz daha ucuz ancak daha kalabalık olabiliyor. Yine ulaşım, şehir biletleri v.s konusunda en güncel fiyatlar, tarifeler için de yine danışacağımız adres, ilgili yerlerin konuyla ilgili kuruluşlarının web siteleri olmalı.

Yemek konusunda da bu yorumlar için benzer önyargılar mevcut. Her kentin ünlü ve önemli restaurantlarından, ucuz ayaküstü lezzet mekanlarına kadar birçok bilgi var web üzerinde. Ancak bunlar bir çok sitede ve yorumda yer almasına karşın size hiç de hitap etmeyebilir. Burada önemli olan sadece şu olmalı! “Orada olmak istiyor musunuz?” sorusuna hemen bir cevap verin ve yorumları boşverin.

online seyahat planı

Bir önemli konu da bu içeriklerin web sitesine hangi tarihte girildiği bilgisine mutlaka bakın. Çok eski, güncel olmayan bilgiler aklınızı bulandırmasın.

Seyahat konusunda web siteleri, sadece bilinçli şekilde kullanırsanız size yardımcı olabilir. Çünkü yapmış olduğunuz programda uğramayı düşündüğünüz noktaların bir çoğu, aynı zamanda parayla satılan bir üründür. Dünya üzerinde o noktalarla ilgili bir çok pazarlama amaçlı bilgi ve resim bulunmaktadır. Yani yanıltıcı olabilecek -satış amaçlı oluşturulmuş- bir çok döküman karşınıza çıkabilir. Sonuç olarak dikkat etmeniz gereken nokta “Ne bunlar sizi yanıltsın, ne de sizden önce oralara giden ancak aslında sizden çok farklı zevk ve tatlara sahip birinin yaptığı yorumlar yönlendirsin.”

Siz kendi programınızı dilediğiniz gibi yapıp web üzerinden işinize yarayacak bilgilerin dışında hiçbir şeyi kafanıza yük etmeyin. Yapmak istediklerinizi gerçekleştirmenin, görmek istediklerinize bakmanın ve tatmak istediğiniz lezzetlere ulaşmanın keyfini çıkarın.

Yolunuz açık olsun..

Booking.com
Önceki İçerikSalzburg Festivali: Mozart’ın Şehrinde Festival Başlıyor
Sonraki İçerikPamukkale Turizm: Bir Otobüs Yolculuğu Deneyimi
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

2 YORUMLAR

 1. Sıklıkla kullandığımız ifade “İnternette okuduğunuz her şeye inanmayın” seyahat ile ilgili bilgi alacağınız her site için de geçerli. Dediğiniz gibi internette inanılmaz bir bilgi kirliliği ve de “yorum kirliliği” var. Yorum kirliliği derken kastım kişisel fikirlerin çok kolay telaffuz edilmesi. En geniş şekliyle “Hindistan mı? Sakın gitme pislikten geçilmiyor” cümlesiyle özetlenebilir sanırım demek istediğim. Konu seyahat olunca da zevkler ve renkler tartışılmıyor maalesef. Ben şahsen bu tip “kişisel” yorumlara pek güvenmem. Birinin çok sevip sitesinde anlattığı bir yöresel yemeği hiç beğenmediğim çok olmuştur. Ya da tam tersi benim çok sevdiğim bir tanesine başkalarının burun kıvırması.
  Bence işin doğrusu bir diyara seyahat etmeyi kafaya koyduysanız boş verin başkalarının ne dediğini… Okuyun, araştırın ama önceden gidenlerin yorumlarına çok da güvenmeyin.
  Plan yapmak ise bence çok daha kolay. Hele de gideceğiniz diyar her ne kadar bu laftan pek hazzetmesem de “turistik” ise. O kadar çok bilgi var ki…
  Bence yapılması gereken en önemli şey seyahat planlarınızda majör değişiklikler yapabilecek şeylerden kaçınmak… 2 günde ancak gezebileceğiniz bir yeri 1 güne sığdırmaya çalışmak gibi…
  Onun dışında her şey hallolur sanki.

BİR YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz