Gezi Rehberi Seyahat Sitesi

Seyahat Rehberi

Online Seyahat Planı: Seyahat Planı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu aralar seyahat planları yapmak oldukça zaman alan bir çalışmadır. Bu nedenle çeşitli nedenlerle gerçekleştirme imkanı bulamadığınız ve aklınızın bir yerlerinde kalmış görülmesi gereken noktaları tek tek planlamalar arasına alın. Böylece zamanı kullanmak konusunda da bir sıkıntı yaşamamış olursunuz. Bu planlar arasında çağın getirdiği imkanları yani teknolojiyi kullanmak işin neredeyse olmazsa olmazı! Online seyahat planı yapmak ilginizi çekiyorsa aşağıdaki yazı sizi ilgilendiriyor demektir.

Bir seyahat planlarken gidilen yeri ne kadar iyi bilirseniz bilin bir araştırma yapmak, o yere daha önce yapılan geziler hakkındaki yorumları okumak, videolara resimlere ve çekildikleri açılara bakmak büyük önem taşıyor. Elbette tahmin ettiğiniz gibi elimizin altında bulunan internet ve tabii ki uygulamalar en büyük yardımcımız oluyor.

Bu konuda yani bir seyahate çıkmadan önce ben neler yapıyorum konusunda birkaç küçük not aktarıyorum.

Online Seyahat Planı

Seyahatlerde herkes gibi ben de, öncelikle o yer hakkında ki genel bilgileri, orada ve oraya kadar gitmişken gideceğim yerin yakınlarında bulunan görülmesi gereken noktaları, yiyecek ve içecek hakkında öneri ve durakları bir yerlere not ediyorum.

online seyahat planı

 

Bu araştırmalarda en çok faydalandığım kısımlardan biri de, o yerleri daha önce ziyaret etmiş olan gezginlerin notları oluyor. Ancak bu araştırmaları yaparken ve bu notları değerlendirirken dikkat etmek gereken önemli birkaç husus var. Sonuç olarak bunlara ne kadar tarafsız gezi notları olarak baksak da, okuduğum bazı örnekler inanın hiç de öyle değil! Örneğin; dünyanın herhangi bir yerindeki görülmesi gereken yerler listelerinde daima ön sıralarda yer alan birçok nokta için öyle inanılmaz yorumlar var ki!

 

Mesela gittiği yerde susuzluğunu gidermek için aldığı içecek ile ilgili bir problem nedeniyle o noktayı yerden yere vuran gezgin yazarlar Instagram, Twitter gibi sosyal medya araçlarında, seyahat bloglarında ve web üzerinde kol geziyor. Ya da görmek istediği yere gitmek için bindiği ulaşım aracına 15 $ veren biri, bu yeri ve ulaşım imkanlarını öylesine kötüleyebiliyor ki, insanın inanası gelmiyor.

online seyahat planı

Bir de gereksiz laf kalabalığı yapanların bulunduğu yorum sitelerinde trend bir espri yapmak adına yapılmış yorumlar sizi yanıltabiliyor. Phi phi adasında “The Beach” filmine vurguyla  “Burada Di Caprio gibi olamıyorsunuz! Gitmeye hiç gerek yok” diye belirtildiği gibi, Mısır piramitleri için “kalabalık oluyor“ diye uyaran garip insanlar da çıkabiliyor arada. Rahatsız olmuş yavrum! “Gitmeden önce söyleseydin, boşaltırdık!”

Profesyonel(!) Gezi Rehberleri

Kendisini profesyonel olarak adlandıran gezgin yorumlarına ise özellikle dikkat edin! Hatta onlardan kaçının. Çünkü bu tarz kişiler sayesinde bir çok yeri göremeyebilirsiniz. Hatta bir çok yer hakkında “Çok turistik, turistler istila etmiş, çok pahalı” v.s şeklinde sınıflandırıcı ve sizi keyiften uzak tutacak açıklamalar görebilirsiniz.

Birbirinden çok farklı tarzları olan, hayata bakışı çeşitli farklılıklar taşıyan birçok insanın birbirine benzemeyen görüşleri olması kadar doğal birşey olmadığından sizin yapacağınız daha doğru bir şey var. Programınızı kendiniz yapacaksınız ve kararlarınızı kendiniz vereceksiniz. Bu yorumlara takılıp şurası şöyleymiş, burası böyleymiş tarzı önyargılar yaratmayın kendi kendinize.

Kamboçya Tur Rehberi Erkut Özen

Seyahatinizi Planlayın

Ben, yol/ulaşım, konaklama dışındaki seyahat hazırlığı araştırmamı şu şekilde yapıyorum. Belki siz de kendinize uyarlayabilirsiniz.

Öncelikle bir takım yaşam standartları ve hayat şartları nedeniyle süreli programlar yapmak zorunda olduğumdan gitmek istediğim yerde bulunan ve oraya nispeten yakın önemli gördüğüm noktaları mutlaka belirliyorum. Sonrasında bunları ulaşımı daha ekonomik hale getirebilmek için birkaç parçaya ayırıyorum.

Sırasıyla ;

  • Yürüyerek veya lokal toplu ulaşım araçları ile gidilecek yerler,
  • Günübirlik, yani yolculuk süresi toplam 5-7 saat gidiş- dönüş şeklinde olabilecek ana programın dışında yer alan hatta ters noktaya düşen ama mutlaka görülmesi gereken yerler,
  • Gidildiğinde yapılan program gereği konaklama yapılacak şehirler ve tesisler.

Herkesin Gezmediği Zamanlarda Gezin

Bunları ayırdığım küçük bir listeden sonra, turistik olan noktaların hem keyfini çıkarabilmek, hem daha iyi performanslı fotoğraf ve videolar çekebilmek, hem de yerel otoritelerin koyduğu kurallar ile kısıtlamamak için kalabalıklarca tercih edilmeyen yani boş olan saatleri araştırıyorum.

Bunu sağlamanın kolay bir yolu da bulunuyor. Popüler yerlerde kalabalıklardan arınmak için ilk yapılması gereken şey, turları ve tur programlarını incelemek! Turizm şirketlerinin ve yerel acentelerin hazırladığı programların tersini yaptığınızda rahat bir gün geçirebiliyorsunuz.

Resmi Seyahat Bilgilerini Takip Edin

Yine bazı mutlaka gidilmesi gereken yerler arasında bulunan mekanlar birtakım saatlerde -özellikle giriş ücreti olan yerler- belirli dönem ve saatler için promosyon yapabiliyorlar. O saatler biraz daha ucuz ancak daha kalabalık olabiliyor. Yine ulaşım, şehir biletleri v.s konusunda en güncel fiyatlar, tarifeler için de danışacağımız adres mutlaka ilgili yerlerin konuyla ilgili kuruluşlarının web siteleri olmalı. Arama motoru üzerinde araştırma yaparken reklam tuzaklarına düşmemek de ana amacınız olmalı. Yani Google aramalarında önünüze çıkan başlıklardan çok link verilen adresin resmi ve güncel kaynak olması önemli.

Ya Lezzetler ve Öneriler?

Yemek konularında da benzer önyargılar mevcut. Her kentin ünlü ve önemli restoranlarından ucuz ayaküstü lezzet mekanlarına kadar birçok bilgi var sosyal medya balonunda ve internet üzerinde. Ancak bunlar birçok sosyal medya hesabında ve internet sitelerindeki yorumlarda yer almalarına karşı size hiç de hitap etmeyebilir. Burada önemli olan sadece şu olmalı. “Gerçekten orada olmak istiyor musunuz?” sorusuna hemen bir cevap verin ve yorumların tamamını boşverin.

Seyahat Yemekleri

 

Bir önemli konu da bu içeriklerin sosyal medya hesapları ve web sitelerine hangi tarihte girildiği bilgisine mutlaka bakın. Çok eski, güncel olmayan bilgiler aklınızı boş yere bulandırmasın.

Ya Pek Çoğu Gerçek Değilse?

En önemli konuyu da sona bırakalım. Sizin sosyal medya üzerinde takip ettiğiniz kişiler eğer sosyal medya paylaşımlarını bir iş amacıyla yapıyorlarsa -ki şu anda öyle yap(a)mayanların bile büyük birçoğunun hedeflediklerinin arasında var – yapılan bu paylaşımlar reklam büyük ihtimalle gerçek görüşleri içermeyebilir. Yani bu paylaşımı yapan kişi sosyal medyada paylaştığı otele, restorana veya herhangi başka bir mekan ya da etkinliğe davetli, karşılıklı işbirliği gibi nedenlerle gitmiş olabilir. İşte böylesi bir durumda paylaşılan bilgileri mutlaka başka kaynaklardan araştırmalısınız. Çünkü unutmayın böyle hallerde ürün baktığınız paylaşımda yer almıyordur(!) Yani muhtemelen öyledir.. Çünkü ürün sizsinizdir!

Seyahat konusunda web siteleri, sadece bilinçli şekilde kullanırsanız size yardımcı olabilir. Çünkü yapmış olduğunuz programda uğramayı düşündüğünüz noktaların bir çoğu aynı zamanda parayla satılan bir üründür. Dünya üzerinde o noktalarla ilgili birçok pazarlama amaçlı bilgi ve resim bulunmaktadır. Yani yanıltıcı olabilecek -satış amaçlı oluşturulmuş- bir çok döküman karşınıza çıkabilir. Sonuç olarak dikkat etmeniz gereken nokta “Ne bunlar sizi yanıltsın, ne de sizden önce oralara giden ancak aslında sizden çok farklı zevk ve tatlara sahip birinin yaptığı yorumlar sizi yönlendirsin.”

Siz kendi programınızı dilediğiniz gibi yapıp sosyal medya ve internet üzerinden işinize yarayacak bilgilerin dışında hiçbir şeyi kafanıza yük etmeyin. Yapmak istediklerinizi gerçekleştirmenin, görmek istediklerinize göz gezdirmenin ve tatmak istediğiniz lezzetlere ulaşmanın keyfini çıkarın.

Yazar Hakkında

Articles

Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.
İlgili Yazılar
Seyahat Rehberi

Dünyanın En Ünlü Saat Kuleleri

Dünyanın En Ünlü Saat KuleleriOrloj Astronomik Saat Kulesi – Prag, Çek CumhuriyetiBig Ben…
Daha Fazla
KaradenizSeyahat Rehberi

Karadeniz Turları: Yeşilin ve Mavinin Büyüsüne Kapılın

Karadeniz’in En Popüler ŞehirleriKaradeniz’in En Popüler Turistik YerleriKaradeniz Efsanesi…
Daha Fazla
Seyahat ipuçlarıSeyahat Rehberi

Seyahat Bavulu Nasıl Optimize Edilir? 10 Pratik İpucu!

1. Seyahat Planınızı Yapın2. Bavulunuzu Seçin3. Eşyalarınızı Küçültün4.
Daha Fazla
Bize Katıl
Birlikte Dünyaları Gezelim!

Birlikte dünyaları gezmek ve seyahat gruplarımız için hemen bize katıl!

2 Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir