Ucuz uçak bileti Nasıl Bulunur? diye sayısız yazı ve makale okumuş olabilirsiniz. Sanırım yıllarca da okumaya devam edeceksiniz. Çünkü ” Ucuz uçak bileti bul ” araması, seyahat edenlerin en fazla ilgi gösterdiği konu olmaya devam ediyor.

Aslında bu konunun çıkış noktası, havayolu firmalarının artan rekabetinde yolculara sunduğu avantajlardan yararlanmanın yanında, uyguladıkları satış stratejileri ile kullandıkları sistemlerin mantığını çözmekten ibaret! Yani ucuz uçak bileti almak kadar, pahalıya uçak bileti almamak da konunun temel noktalarından birini oluşturuyor.

Peki ucuz uçak bileti nasıl bulunur?” sorusunun cevabını bulmak için küçük ipuçları var mı? Ucuz uçak bileti almak gibi bir amacınız varsa bu yazıdaki bilgilerin zaman zaman bir kısmı, bazen de hepsi! fazlasıyla işinize yarayacak..

Ucuz Uçak Bileti Nasıl Bulunur Gerçekten?

Az önceUcuz uçak bileti almak kadar pahalıya uçak bileti almamak da önemli” dedik ya. İşte temel nokta gerçekten bu.

İlk bakışta aynı şeymiş gibi görününen bu cümlelerin ortaya çıkardığı en önemli gerçek ise uçak bileti fiyatlarının bir standartının olmadığı!”.

Yani şöyle ki; herhangi bir yolculuğunuz için aldığınız uçak biletine ödediğiniz rakam, biletinizi uçuş tarihinden çok önce bir dönemde almış olmanız ve belki de bazı promosyonlardan bile yararlanmanıza rağmen, aynı uçakta birlikte uçacağınız birçok yolcudan pahalıya almış olabilirsiniz!

Elbette bunun sebepleri var. Dikkat edilmesi gereken birçok hususun da olduğu gibi!

ucuz ucak bileti nasil bulunur

Ucuz Uçak Bileti Almak Mümkün. Ama Nasıl?

1- Öncelikle ucuz uçak bileti nasıl bulunur?” sorusunun cevabı için tek bir doğru olmadığını aklınıza yerleştirin!

Hatta bu konuda bazen birçok şart doğru şekilde gerçekleşmesine rağmen yine de bir doğruyu(!) oluşturmadığı durumlara rastlamanız oldukça mümkün. Kimi zaman da ayrı ayrı doğrular nefis sonuçlar da ortaya çıkarabiliyor tabii ki. Biliyoruz şimdi size içinden çıkılmaz bir denklem gibi gelmeye başladı. Moralinizi bozmayın. Şimdi bildiklerimizi uygulamaya başlıyoruz.

Önce yapılması gereken ilk iş, uçuş tarihlerinize uygun olan tarihlerde gideceğiniz yöne doğru olan uçuşların listesine karşılaştırma sitelerinden mutlaka bir göz gezdirmek. Bu sayede aklınızda size makul gelecek ve karar verecek bir fiyat aralığı oluşmasına fırsat vermiş olursunuz.

Bu işlemi mutlaka karşılaştırma sitelerinden yapın. Çünkü birçok online satış sitesi gelen sorguları “Belirttiğiniz tarih ve yöne fazla talep var” şeklinde algılıyor. Çok fazla talep olursa ne olur? Elbette fiyatlar artmaya başlayabilir.

Yani biz daha işin başındayken fiyatların yükselmesi için sistemi tetiklemiş oluruz. Karşılaştırma siteleri de vermiş/girmiş olduğunuz önergelerdeki sorguları xml olarak havayolu firmalarından alıyor ancak bu işlemi bir kerede çözmüş oluyorsunuz.

2- Ucuz uçak bileti nasıl bulunur? sorusunun en bilinen, her yerde duyurulan, en kısa ve en kolay görünen yolu “biletinizi erken almaktır”. Peki öyle mi gerçekten?

Belki de belirttiğimiz gibi bu sadece bir “görünen yol”dur. Yani bir kesinliği ve garantisi yoktur! Ancak gideceğiniz tarih ve yer için çok ileriye dönük olarak yapılmış gerçekten absürt sayılabilecek bir fiyatla uçak biletinizi alabiliyorsanız, yazının da bundan sonrasını okumanıza pek gerek yok! Hatta zaman zaman firmalar öyle promosyonlar yapıyorlar ki, bir sene sonrası için gitmeyi düşünmediğiniz bir destinasyon için bile plan yapabiliyor ve bilet alabiliyorsunuz. Sonrasında da genelde bu seyahate çıkmıyorsunuz (Bu biletlerin kullanılma oranı çok düşük ve havayollarının en iyi gelir kalemlerinden biri!). Hatta yurt içinde bir sene sonraya 39 TL’na bilet satan bir havayolundan, bir sene sonraki uçuşta yine aynı fiyata gitmeniz bile mümkün.

Yani, eğer gerçekten sıra dışı bir kampanya değilse, normal bir bileti çok erkenden almak onu ucuza temin etmek konusunda maalesef her zaman işe yaramıyor!

Zamanı Kullanın

3- Eğer aceleniz yok ve seyahatinize daha çok zaman varsa -ve belirttiğimiz gibi o uçuş için çok önemli bir promosyon yoksa- araştırmaya başladığınız ilk gün biletinizi almanızı tavsiye etmiyoruz!

Ucuz uçak bileti bulmak için araştırmanızı takip eden birkaç gün daha aynı sorgulamaları (Yukarıda belirttiğim sorgu uyarısını dikkate alarak, ve bazen de risk alarak!) arama gerçekleştirmeye devam edin.

Firmalar yeni koltukları kendi satış istatistiklerine göre yeniden ve daha uygun fiyatlarla belirli sayıda koltuğu kapsayacak şekilde planlayabiliyorlar. Ya da sizin gideceğiniz tarih ve yöne doğru toplu rezervasyon yapmış bir turizm firması, yeterli katılım sağlayamadığı bir turunu iptal ederek, anlaşma süresi içerisinde havayolu firmasına bu uçuş için kapatmış olduğu koltukları geri verebilir. Bize kalırsa biraz bekleyebilirsiniz. Zaman bazen kazandırır!

4- Bilinen ve klasik bir madde olacak ama ucuz uçak bileti nasıl bulunur? sorusunun sihirli cevaplarından biri de, gideceğiniz ülkenin tatil dönemlerinin, festivallerinin ve olası önemli organizasyonlarının tarihlerini gözden geçirin. Eğer mümkünse yolculuk tarihinizde ileri veya geriye doğru bu dönemleri düşünerek yeni bir düzenleme yapın. Böylece herhangi bir organizasyon sebebiyle  gerçekleşecek bir yolcu akışının getirdiği pahalı uçak bileti fiyatlardan etkilenmezsiniz.

ucuz uçak bileti

5- Yukarıda bahsettiğim maddeye şimdi bir de diğer açıdan bakalım. Bazen bu organizasyonlar ciddi bir şekilde işinize de yarayabilir!

Örneğin; gideceğiniz ülkenin tatil dönemine denk gelen bir seyahat planınızda o ülkenin tatil dönemi ülke insanlarını uzaklara gönderecek kadar uzunsa, mutlaka Türkiye’ye de gelmektedirler. Bu da fazlasıyla bizi mutlu edebilir. Bu nedenle gideceğiniz yerden bu yöne olan uçakları kontrol edin.

Yoğun bir Türkiye gelişi programlaması yapan bir havayolu, uçağının dönüşü için boş ve doldurulması zorunlu koltuklara sahip demektir! Bu da ucuz uçak biletinin yolunu açan durumlardan biri olabilir.

Aynı şekilde o ülke insanlarının tatil dönüşlerini de sizin ülkeye dönüşünüze denk getirebilirsiniz. İspanya’ya tur programlayan turizm firmalarının bu tarihleri çok profesyonel kullandığını ve böylece belirli dönemlerde İspanya turlarının ne kadar ucuzladığı buna iyi bir örnektir.

Ucuz Uçak Bileti Bulmak Sanıldığı Kadar Zor Değil

6- Gitmek istediğiniz ülke veya şehre karar vermiş olabilirsiniz. Ancak oraya direkt uçan havayolları bazen sizin düşündüğünüzden çok daha pahalı uçak bileti satıyor olabilirler.

Bu nedenle uçacağınız şehre yakın bir başka şehir veya alternatif başka bir havaalanına yapılan uçuşlarda çok daha uygun fiyatlar bulabilirsiniz. Bir çok ülke ve şehirde otobüs, tren vb. gibi yerel ulaşım araçlarını kullanarak gideceğiniz yere çok uygun ve kısa bir transferle ulaşabilirsiniz.

7- Sadece tarifeli havayolları ile sınırlı kalmayın. Mutlaka charter uçuş fiyatlarını gözden geçirin. Firmalara ulaşın. Charter havayollarının seferlerini nereden  mi bulacaksınız?

Yapmayın!! Dünya artık her türlü bilgiye ulaşmak için çok uygun bir yer değil mi?

8- Ucuz tek yön bir uçak bileti bulup ve onu satın alıp kâr ettiğinizi asla düşünmeyin. Dönüş biletinizi de mutlaka hesaba katın. Yoksa çok ucuz bir gidişin sizi çok zor durumda bırakabilecek bir dönüşü olabilir. Bazı durumlarda gidiş – dönüş bileti almak da çok karlı fiyat alternatifler sunabilir. Bazen de tam tersi olabilir. Çapraz sorgulamaları mutlaka yapın!

9- Profesyonel bir mil kullanıcısı olun. Mil kullanım işi artık bir uzmanlığa dönüştü. Web üzerinde bu konuyla ilgili bu işin gerçekten uzmanı olan kişilerin tavsiyelerini okuyun. Değişen koşulları takip edin. En azından bir sonraki seyahatiniz için avantajlar yaratın.

10- Ucuz uçak bileti bulmak için yaptığınız araştırma ve satın almanızı internet ve dolayısıyla teknoloji üzerinden gerçekleştirdiğinizi asla aklınızdan çıkarmayın.

Bilmeniz gereken en önemli husus; karşınızda belirli koşul ve yönergelerle birer pazarlama harikası olan yazılımların olduğu!

Tamam çok akıllılar ve sürekli olarak güncellenen, değişen bazı önerge ve algoritmalarla çalışıyorlar. Ancak en iyisinin bile birçok robotik davranışları ve dolayısıyla açıkları bulunuyor. Aynı saatlerde farklı siteler üzerinden yaptığınız sorgulamalarla artan fiyatların, belli bir süre sonra daha makul fiyatlara düşmesi gibi örneğin..

Ne dersiniz arama işine biraz ara mı versek?

11- Önemsiz sayılamayacak bir diğer önemli husus da, havayolunun kendi sisteminden daha uygun fiyatla satış yapabilen başka siteler bulunması.

Yüksek miktarda satış yapan bu siteler havayolundan aldıkları komisyon ve yararlandıkları sözleşmelere dayanan avantajları pek çok zaman rekabet için kampanya ve pazarlamalarına yansıtıyorlar. Bunu bazen size ödemiş oluyorlar bazen de size aracılık yapan kurumlara..

Biraz takipte fayda var gibi..

8 YORUMLAR

  1. Ucuz uçak bileti bulmak aslında biraz da sabır isteyen bir konu, eğer yolculuk yapacak olan kişinin vakti varsa, birkaç gün boyunca ara ara fiyatları kontrol etmesinde fayda var, aynı borsa gibi fiyatlar bir düşüyor bir çıkıyor.

  2. Hemen herkesin anlayabileceği sadelikte bir yazı olmuş. Ucuz uçak bileti bulmak gerçekten önemli hale geldi. Zira rakamlar çok oynak; havayolu sitesinde bin dolara gördüğünüz bir uçak biletini uçak bileti karşılaştırma sitelerinde üçte bir fiyatına bulabiliyorsunuz. Tüketiciler uyanık olmalı. Bilgilendirici yazınız için sizi kutlarım.

  3. Sektörün içinde birisi olarak yazınızı keyifle ve gülümseyerek okudum. Hava Yolları firmalarının stratejilerinden tutun, büyük firmaların yaptığı klasik davranışlara, internet sitelerinde ki ufak detaylara kadar bir çok şeyi çözümlemişsiniz. En azından artık sizin pahalı fiyata bilet almayacağınızdan eminim! 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz