Seyahat ve yolculuk halini farklı şekilde sınıflandırıp, kendinden olmayanları tu-kaka ilan edenlerle dolu garip bir dönemi atlattığımızı düşünüyorum. Hala tek tük son örnekleri görünse de “Benim ki, seninkinden daha iyi!” anlayışlarını daha önce kesip atmıştım kendi yolumdan. Bunu bir “Kim daha uzağa …. ?” şekline çevirmenin pek bir anlamsız ve pek bir seviye altında kaldığını da daha önce yazmıştım.

Seyahat etmek, bu hakkı kendinde gören herkesin kendi istediği şartlarda, kendi oluşturduğu standartlarda gezmesi, seyahat ve yolculuk yapmasıdır.

Seyahat ve Yolculuk Hali

Önemli olan savunduğunuz bir çok şeyi, tarzdan çok felsefeye döndürdüm dediklerinizi “birşeyler azıcık farklı bir hale gelince” bırakmamaktır. Çünkü bunu yapmak, işin ondan sonrası için çok fazla karmaşık olur! Hem de öncesinde yaptığınız her şeyi “Boşu boşuna” yapılmış hale getirir ki, işte o duygunun iç kemirmesi de pek acı gelir!

“Yani sevgili arkadaşım; nedenleriyle değil, kendin istediğin için seyahatte ol. Seyahat etmenin güzelliğinde kendi keşfini yaparken akışa bırak herşeyi.. Yol senin yolun ve istediğin şekilde çiz kıvrımlarını.. Gülüp geç yoluna laf söyleyenlere.. Onu yapmaya bile değmediğinde ise duymamazlıktan gel her bir şeyi! İnan bana, “yolculuğun” sana bambaşka güzel sesler duyuracaktır..”

İş hayatında seyahat ve tatil üzerine çalışan, yani dolayısıyla hayaller organize eden, satışını gerçekleştiren biri olarak “naçizane” –ben’den– ufak bir tavsiye! “Seyahatlerinizde dilediğinizi yapın, kıyaslamalardan uzak durun, aklınıza takılanları yapın ama aklınızı taktıklarınızı boşverin!

Seyahatinize ne ismi verirseniz verin, ismi size kalsın. Siz ona sadece “Yolculuk” deyin. O sadece sizin yolculuğunuz olsun.

İşte o “yolunuz” hep açık olsun!

seyahat ve yolculuk

BİR YORUM BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin..
Buraya adınızı girin..