Seyahat ve yolculuk halini farklı şekilde sınıflandırıp, kendinden olmayanları tu-kaka ilan edenlerle dolu garip bir dönemi atlattığımızı düşünüyorum. Hala tek tük son örnekleri görünse de “Benim ki, seninkinden daha iyi!” anlayışlarını daha önce kesip atmıştım kendi yolumdan. Bunu bir “Kim daha uzağa …. ?” şekline çevirmenin pek bir anlamsız ve pek bir seviye altında kaldığını da daha önce yazmıştım.

Seyahat etmek, bu hakkı kendinde gören herkesin kendi istediği şartlarda, kendi oluşturduğu standartlarda gezmesi, seyahat ve yolculuk yapmasıdır.

Seyahat ve Yolculuk Hali

Önemli olan savunduğunuz bir çok şeyi, tarzdan çok felsefeye döndürdüm dediklerinizi “birşeyler azıcık farklı bir hale gelince” bırakmamaktır. Çünkü bunu yapmak, işin ondan sonrası için çok fazla karmaşık olur! Hem de öncesinde yaptığınız her şeyi “Boşu boşuna” yapılmış hale getirir ki, işte o duygunun iç kemirmesi de pek acı gelir!

“Yani sevgili arkadaşım; nedenleriyle değil, kendin istediğin için seyahatte ol. Seyahat etmenin güzelliğinde kendi keşfini yaparken akışa bırak her şeyi.. Yol senin yolun ve istediğin şekilde çiz kıvrımlarını.. Gülüp geç yoluna laf söyleyenlere.. Onu yapmaya bile değmediğinde ise duymamazlıktan gel her bir şeyi! İnan bana, “yolculuğun” sana bambaşka güzel sesler duyuracaktır..”

İş hayatında seyahat ve tatil üzerine çalışan, yani dolayısıyla “hayaller” organize eden, satışını gerçekleştiren biri olarak “naçizane” -ben’den- ufak bir tavsiye! “Seyahatlerinizde dilediğinizi yapın, kıyaslamalardan uzak durun, aklınıza takılanları yapın ama aklınızı taktıklarınızı boşverin!

Seyahatinize ne ismi verirseniz verin, ismi size kalsın. Siz ona sadece “Yolculuk” deyin. O sadece sizin yolculuğunuz olsun.

İşte o “yolunuz” hep açık olsun!

seyahat ve yolculuk

Booking.com
Önceki İçerikOhrid Gezisi: Makedonya’da Gezilecek Yerlerin En Ünlüsü
Sonraki İçerikParis’te Aşk: Paris’te Aşk Başka mı Gerçekten?
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

BİR YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz