Toledo‘ya Madrid üzerinden tren ile ulaşmak, bu muhteşem kente gidişin en rahat çözümü. Toledo merkeze nasil gidilir? diye soralım ve cevaplayalım öyleyse..

Toledo’ya tren ile geldiniz ve trenden indikten sonra istasyon çevresinde -istasyon garı haricinde- size anlatılıp duran muhteşem Toledo‘ya ait bir şey göremediniz!

Elbette tahmin ettiğiniz gibi..

Toledo‘ya geldiniz ama Toledo’yu görmek için, tarihi kentin biraz dışında kalan istasyondan şehir merkezine ulaşmanız gerekiyor.

Toledo Merkeze Nasıl Gidilir?

Toledo tren istasyonundan şehir merkezine gitmenin en kolay çözümü taksi gibi görünüyor.

İstasyon çıkışında gelen trenleri bekleyen ve sıraya girmiş çok taksi görebilirsiniz. Taksi ile şehir merkezine gitmek için 6-9- Euro arası bir ücret alınıyor. Eğer seyahatte tek kişi değilseniz yani birkaç kişilik grupla birlikte seyahat ediyorsanız taksi, en ekonomik tercih olabilir.

Ancak eğer Toledo’yu benim yaptığım gibi günübirlik ziyaret edecekseniz, akşam tekrar istasyona döneceğiniz için gidiş dönüş olarak yaklaşık 12 Euro ödeyerek Toledo şehir merkezi – Toledo istasyonu arasındaki ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz. (Yalnız bunun için kış döneminde olmanız gerekiyor. Yoksa ücret 19 Euro civarında)

Toledo şehir merkezine gitmek için günübirlik seyahatler için her şehirde bulunan turistik “City Bus” otobüsleri kullandım. Çift katlı üstü açık bu otobüslerle Toledo ve çevresini dilediğiniz takdirde gün boyu defalarca inip binerek 12 Euro (promosyon fiyatı) karşılığında, Toledo merkez ve Toledo istasyonu arasında gidiş ve dönüş transferinizde kullanabilirsiniz.

Yani sadece transferleriniz de bile kullansanız taksiye göre daha az ücret ödeyebilirsiniz. Üstelik bilet aldığınız için bu araçları gün boyu kullanma şansınız olduğundan alternatif bir Toledo turuna da ek bir ücret daha ödemeden katılabilirsiniz.

Trenin Toledo’ya varış saatinde bu kırmızı otobüsler istasyonun hemen çıkışında sizi karşılıyor ve kulaklıklı-rehberli olarak da birçok dilde bilgi veriyor. Siz yine de Toledo‘ya gitmeden hem sezonluk fiyat hem de otobüslerin saatini kontrol etmeyi unutmayın.

Toledo merkeze nasil gidilir

Panoramik rotayı takip ederek giden bu otobüs ile Toledo‘ya ulaşmak bir o kadar havalı(!) ve de taksiye göre çok daha keyifli. Çünkü Toledo‘ya daha varmadan bile popüler fotoğraf noktalarında durarak sürprizler yapıyor.

Taksi dışında böyle bir alternatif kullandığınız taktirde dikkat edeceğiniz en önemli noktanın, bu tarifeli turlar gerçekleştiren araçların, bulunduğunuz sezona ait tarife saatlerini inceleyerek, kendi tren saatinize denk gelecek bir seferini programınıza göre uyarlamanız olacağını unutmayın! Treni kaçırmak isteyeceğinizi düşünmüyorum bile..

Booking.com
Önceki İçerikLos Angeles Las Vegas Yolu: Bir Amerikan Rüyası
Sonraki İçerikRadisson Blu Hotel & Spa Tuzla: İstanbul’da Bir Nefes Alma Mekanı
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

2 YORUMLAR

  1. Erkut Bey Madrid havalimanından şehr merkezine sizin önerileriniz doğrultusunda gidip yazdıklarınızı birebir uyguladım. Harikaydı sorunsuz Madrd’deyim artık. Pazar günü Toledo’ya gidicem ben de. Yukardaki yazıdan notlarımı aldım. Teşekkürler gerçekten abi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz