Endülüs bölgesine varmak için İspanya’nın başkenti Madrid‘den, Castilla-La Mancha bölgesinin başkenti Toledo’ya da uğrayarak gitmek bu gezi rotasında yapacağınız en doğru hareketler içerisinde yer alıyor! Gerçi bırakın Endülüs’e Madrid üzerinden gidenleri, Madrid’e veya İspanya‘ya gelen herkesin mutlaka görmesi gereken İspanyol kentlerinden biri olan Toledo, her daim çekiciliğini koruyor. Böyle bir seyahatte size oldukça yardımcı olacak Toledo Gezi Rehberi tüm detayları ile yine kesfet.tv’de. Adım adım Toledo gezisi için bize kalırsa mutlaka vakit ayırın..

Toledo Gezi Rehberi

Toledo İspanya Turu Rehberi Erkut Özen

Toledo Hakkında Kısa Bilgiler

Toledo, İspanya’nın Castilla-La Mancha özerk bölgesinin başkenti olmakla birlikte, İspanya tarihinin emperyal eski başkentidir. Hristiyan, Müslüman ve Yahudi kültürünün etkileri, Toledo’nun “üç kültürün şehri” olarak bilinmesine neden olmuş.

Romalılardan Arapların fethine, Katolik Krallıklar döneminden Engizisyon acılarına ve İspanyol iç savaşına kadar birçok döneme sahne olan Toledo, hikayeleri ile de oldukça erkileyici.

Toledo Gezi rehberi

Toledo, günümüzde 85 bine yaklaşan nüfusuyla kalabalık olmamasına rağmen İspanya’nın en ilgi çeken şehirleri arasında yer alıyor. Bunun nedeni tabii ki tarihi dokusunun ihtişamlı bir şekilde korunarak, adeta bir müze şehir gibi ilgi çekmesi.

Toledo Nerede?

Toledo, deyim yerindeyse İspanya‘nın tam ortasında bulunuyor. İspanya’nın 17 özerk bölgesinden biri olan Kastilya La Mancha‘nın başkenti olan şehir, başkent Madrid‘in yaklaşık olarak 70 kilometre güneyinde yer alıyor.Booking.com

Toledo’ya Ne Zaman Gidilir?

İspanya turları genelde çok daha keyif almak için; ilkbahar ve sonbahar ayları ile yazın çok bunaltıcı sıcakları olmayan dönemlerde idealdir. Toledo turları için de bu durum böyle. Özellikle ilkbahar aylarında Toledo’nun nefis havası ve çevresinin canlılığı sizi oldukça keyiflendirecektir.

Toledo, 12 ay boyunca ziyaret edebileceğiniz şehirler arasında yer almasına rağmen özellik haziran, temmuz ve ağustos aylarında sıcakları ile sizi bezdirebilir. Zira kent, dar sokakları ile fazla rüzgar almayan yapısıyla ve Tajo nehrinin çevrelediği bir tepenin üzerinde kurulduğundan yürürken çok fazla yokuş olmasından dolayı sıcakları oldukça hissettiriyor.

Toledo’ya Nasıl Gidilir?

Toledo’ya başkent Madrid’den hızlı trenler ile gitmek en kolayı. Siz yine de Toledo’ya nasıl gidilir? sorusunun yanıtını detaylı olarak buradan okuyabilirsiniz.

toledo hızlı tren

Eğer Madrid’den hızlı tren ile Toledo’ya gidecekseniz, aldığınız biletin üzerinde de yazacağı gibi (Madrid ana istasyonu Atocha baz alınarak) yolculuğunuz sadece 33 dakika sürüyor. Hızlı trenlerin şehir içi ve diğer ara istasyonlara gelmeden önce yavaşlamalarını da dikkate aldığımızda, aslında yaklaşık 25 dakikalık bir yolculuk bu.

Seyahat Yazarı Erkut Özen Toledo Gezi Rehberi

Madrid – Toledo hızlı tren fiyatı tek yön için 13,90 Euro. Yalnız bilet fiyatlarının erken alınıp alınmadığı, trenlerin doluluk oranları ve dönemsel promosyonlara göre değişiklikler gösterdiğini belirtelim. İspanyol demiryolları Renfe sitesinden biletlerinizi online olarak alabilirsiniz.

Toledo İstasyonu

Toledo istasyonuna geldiğinizde hayalinizdeki Toledo kentini göremeyeceksiniz. Panik yapmayın! İstasyon tabelasında “Toledo” yazıyorsa doğru yerdesiniz.

İstasyonun ana binasını görünce işaretleri almaya başlayacaksınız. Çünkü gerçekten sanat eseri gibi bir istasyon binası var Toledo’nun. Bakımlı, onarımlı ve tarih kokan bir yapı.

Toledo istasyonu

Toledo istasyonu, Endülüs mimarisinden etkilenmiş islami bir tasarıma sahip. Bu tarz mimariye verilen bir de isim var. Neomudejar deniyor. Mudejar arapça müdeccen kelimesinden gelen İspanyolca bir kelime. “Kalanlar” anlamına geliyor ve İspanya’nın müslümanlardan alınmasından sonra “elde kalanlara” verilen bir isim.

Bu isim 20. yüzyılın başında ise mimaride gözde bir tarz halini alarak kullanılmaya başlıyor. Bu istasyon da geçtiğimiz yüzyıla ait bir eser olmasına rağmen etkilendiği Neomudejar tarzının iyi bir örneği olarak gösteriliyor.

Trenden indikten sonra bilgi almak amaçlı istasyonda bulunan turizm ofisine uğrayabilirsiniz. Her ne kadar bir yere gitmeden önce onca araştırma yapsanız bile, gittiğiniz yer hakkında en güncel bilgiler her zaman bu turizm ofislerinde bulunuyor.

Toledo istasyonu içi

Toledo şehir merkezi gidiş

Toledo İstasyonu, Toledo şehir turu yapan araçların da uğrak yeri. kenti gezmek için bu araçları da kullanabilirsiniz. Yine Toledo şehir merkezine nasıl gidilir? diye sorarsanız o detaylara da bu linkten ulaşabilirsiniz.

Toledo Gezi Rehberi

Toledo Gezilecek Yerler

Toledo Gezi rehberi

Mirador del Valle Seyir Terası

Toledo şehir merkezine girmeden önce gidilecek en önemli yer, Toledo’nun çevresinden geçen Tagus veya Tajo ismiyle anılan ve kenti çevreleyen nehrin hemen kıyısında bulunan yamacın üzerindeki seyir terası.

Bu nokta Mirador del Valle olarak anılıyor. Göreceğiniz manzara karşısında etkilenmemeniz mümkün değil. Bu noktadan baktığınızda karşınızda bir ortaçağ şehri, koyu sarı rengiyle adeta sizi selamlayacak.

Bu doku ve renkler karşısında bir anda Mardin’i aklıma getirsem de, aslında sadece binlerce yıllık medeniyetlerin izleri ve belki de yorgunluğu ile yaşayan şehirlerden aldığım benzer hisleri yaşadım yine.

Toledo Gezi Rehberi

İspanya‘da birçok kente öyküler bırakmış olan Cervantes‘in “İspanya’nın en değerli mücevheri” olarak tanımladığı Toledo, bu noktadan baktıkça keyif veren görüntüsüyle sokaklarında dolaşma isteğinizi bir anda zirve yaptırıyor.

Birçok şehirde bulunan “turistik fotoğraf çekme” noktasından çok daha fazlasını hissettiren bir yer burası.

Toledo Tajo

Toledo Gezi Rehberi

Zamanın rakamlarını algılamayı bıraktığınızda, Toledo’nun neden başkent olarak seçildiği ve binlerce yıldır önemini koruduğunu, kenti bu noktadan süzerek daha iyi anlıyorsunuz. Şehrin etrafını çeviren ve buradan Portekiz‘e, oradan da okyanusa ulaşan Tajo nehri, Toledo‘yu adeta doğal ve savunma amaçlı bir hendek ile çeviriyor. İşte bu stratejik konumu ile Toledo her devirde göz önünde kalmayı başarmış bir şehir.

Toledo Gezi Rehberi

Tajo Nehri

Tajo Nehri, İspanya’da doğduktan sonra uzun bir yol katederek Portekiz’i dolaşıyor ve sonunda Atlas Okyanusu’na dökülüyor. Tajo nehri aynı zamanda İber Yarımadası’nın en uzun nehri.

Toledo Gezi Rehberi

Tajo Nehri‘nin toplam uzunluğu 1.038 kilometre. 716 kilometresi İspanya topraklarında bulunan nehrin, 275 kilometresi ise Portekiz topraklarında yer alıyor. Tajo nehri’nin 47 kilometresi ise İspanya – Portekiz arasındaki sınırın bir bölümünü oluşturuyor.

Toledo Gezi Rehberi

Toledo’nun eski şehir merkezinin büyük bölümünü doğal bir hendek misali çeviren Tajo Nehri, yüzyıllar boyu kentin en önemli stratejik boyutunu oluşturmuş.

Alcantara ve San Martin Köprüleri

Toledo şehrini ve Tajo nehrini Mirador del Valle seyir terasından izledikten sonra kıvrılan yollar ile birlikte kısa mesafeleri katederek kente girişi sağlayan nehir üzerindeki köprüleri görüyorsunuz.

Özellikle Alcantara ve San Martin Köprüleri Toledo’nun güzelliğine nefis katkılar yapıyor.

Toledo Alcantara köprüsü

Alcantara köprüsü, Romalılar tarafından inşa edilmiş. San Martin Köprüsü ise 14. yüzyıla ait bir yapı. San Martin Köprüsü için, ortaçağ döneminde Avrupa’da inşa edilen en görkemli köprülerden biri olduğu söyleniyor.

Toledo’nun ana giriş kapısı da San Martin Köprüsü üzerinde bulunan Bisagra (Puerta de Bisagra) kapısı.

Toledo’ya giriş için kullanılan bu kapıdan geçerken, kapının günümüzde turistik özellikler taşısa da, zamanında ne gibi büyük bir öneme sahip olduğunu az çok anlayabiliyorsunuz.

Toledo Bisagra

Toledo Gezi Rehberi

Alcazar de Toledo

Alkazar İspanya’da birçok şehirde göreceğiniz görkemli kale-saray karışımı yapılara verilen isim. İspanya’daki birçok kelime gibi Arapça kökenli. Al-Kasr yani hisar, kale anlamlarına geliyor.

Çeşitli şehirlerde bulunan Alcazar yapıları, inşa edildikleri dönemlerde İspanyol gücünün simgesi olarak inşa edilmiş kombine yapılarmış. V. Karl’ın güçlendirilmiş olan sarayı, eski dönemlerde yine bu noktada bulunan eski Roma, Vizigot ve Müslümanların kalelerinin yerine inşa edilmiş.

Sarayın kare yapısı üç yangında zarar gördükten sonra, 1936 yılında İspanyol iç savaşı sırasında 70 gün kuşatma altında kalmış ve neredeyse bütünüyle harap olmuş. Saray, orijinal planlarına sadık kalınarak restore edilmiş.

Toledo Alkazar

Toledo Gezi Rehberi

Toledo Gezi Rehberi

Toledo Gezi Rehberi

Teatro de Rojas Bu Defa Sokaktaydı

Toledo Alkazar‘ından aşağı doğru inerken bir tiyatro binasının önünden geçiyorsunuz.. Burası ünlü “Teatro de Rojas” binası. İspanya’da kültür ve sanat alanında önde gelen sahnelerden biri olduğu gibi, bir de ismine düzenlenen ve Toledo’nun ev sahipliği yaptığı ödül törenine ev sahipliği yapıyor.

Toledo tiyatro

Toledo de rojas

Oyun takvimi, büyük bütçeli prodüksiyonları ve tarihi bina ve salonu ile dikkat çekici bir kültür olayı olan Teatro de Rojas‘ın hemen önündeki merdivenlerde tanık olduğum gösteri, hem işin ne kadar detaylı olduğunu görmemi sağladı hem de benim için görsel bir şölen oldu.

Tiyatro binasının önünde, yani sokakta gerçekleştirilen bu gösteri bir geleneği yansıttığı gibi, sanatı halkın arasına indirmeyi ve tabii ki sanatçıların oyunlarını tanıtmasını sağlayan, şehirde yaşayanları hedeflemesine rağmen İspanyolca bilmeyen turistlerin de oldukça ilgisini çeken bu aktivite gerçekten oldukça keyifliydi.

Toledo de rojas tiyatro

Toledo Gezi Rehberi

Toledo Katedrali

Toledo kentinin en dikkat çekici yapılarından biri olan Toledo Katedrali, Vizigotlar tarafından yapılan sonrasında Magripliler tarafından camiye dönüştürülen ve en sonunda da Katedral olarak inşa edilen bir yapı.

Yapımının 200 yıldan fazla sürdüğü bilinen katedral “Katolik Krallar” döneminde tamamlanmış. İspanyol mimarisinin Fransız Gotik tarzının etkilerini taşıdığı yapı, Toledo içerisinde gerçekten çok görkemli duruyor.

Katedralin üç ana kapısından biri benim geldiğim yönün karşı tarafında küçük bir meydana açılıyor. Ayuntamiento Meydanı. Ayuntamiento İspanyolcada belediye binalarına verilen isim.

Toledo katedrali

Ancak katedrale ziyaret için girişler Ayuntamiento Meydanı tarafından değil hemen yan sokağındaki kapıdan yapılıyor.

Giriş biletini yan sokaktaki resmi hediyelik/hatıra eşyalarında satıldığı bilet ofisinden alarak sıraya geçiyor ve bir süre bekledikten sonra içeriye girebiliyorsunuz. Kapı önündeki görevliler içeride fazla bir yığılmaya engel olmak için kontrollü giriş yaptırıyorlar.

Toledo Gezisi Ayuntamiento Meydanı

Toledo Gezi Rehberi

Toledo Katedrali, yaşanan bir dolu olayı hatıralarına gömüp saklayan bu kentin en sır dolu yerlerinden biri. Verilmeye çalışılan büyüklük ve ihtişam hissinin -katedralin yapıldığı dönemlerde- ne anlama geldiğini ve ne kadar etkileyici olduğunun farkına varmak ve mimarinin bu etkisini hissetmek için Toledo Katedrali’nin yanıbaşında taşlara oturup biraz soluklanmanızı öneririm. Toledo Katedrali aynı zamanda adeta bir sanat eserleri müzesi gibi. El Greco eserleri yanında Goya, Vasques, Rubens gibi sanatçıların yapıtları katedralde sergileniyor.

Katedrale giriş ücretli. Toledo manzarasını en iyi seyredebileceğiniz yerlerden biri olan çan kulesi seçeneğinin de bulunduğu Toledo Katedrali giriş ücretleri 12,50 €. Normal ziyaret ise 10 €.

Toledo Katedrali Pazar günü hariç her gün 10:00 – 18:00 arası ziyaret edilebilen katedralde pazar günleri ve dini bayramlarda ayinler gerçekleştirildiğinden bu günlerde de 14:00 – 18:30 saatleri arasında yine katedral açık bulunuyor. Toledo Katedrali hakkında daha geniş içeriği yine kesfet.tv’de bulabilirsiniz.

Ayuntamiento Meydanı Küçük Bir Mola için İdeal

Toledo surlarının bir bölümünü Vizigotlar, bir bölümünü Magrip döneminde Araplar inşa etmişler.

Dini yapılarını ise şehri her fetheden ulus, kendi inançlarına göre dönüştürerek onarımdan geçirmiş. Bu nedenle her dönemden eser ve her dönemden izler kalmış kıyıda köşede. Katedralin karşısında oturup soluklanabileceğiniz basamaklardan, küçük Ayuntamiento meydanına ve Toledo Katedrali’ne bir kez daha bakabilirsiniz.

Toledo sokakları

Toledo Sokakları

Toledo’da görmeniz gereken yerleri gezerken gözünüzden kaçırmamanız gereken en büyük detaylardan biri de Toledo sokakları. Bu daracık sokakları keşfetmek için kendinizi bırakmanız yeterli olabiliyor.

Toledo Gezi Rehberi dar sokaklar

Toledo sokaklarının en önemli özelliklerinden biri sıcağı bastığı saatlerde sokakların darlığının sizi güneşten alabildiğine koruması!

Bu sizi hem sakinleştiriyor, hem dinlendiriyor hem de sokakların güzelliği, evlerin ahengi ve kaldırım taşlarının verdiği görüntülerle başka bir zaman götürüyor.

Toledo Gezi Rehberi Toledo sokakları

Toledo Gezi Rehberi

Sokaklarda kaybolmaya başladığınızda bazı sokakların ıssızlığına kendinizi kaptırısanız,  adımlarınızın çıkardığı sesler bile kulağınıza rahatsız edici gelebiliyor. Hal böyleyken o devirlerin “Kutsal Kardeşlik” örgütü olan Santa Hermanded şövalyelerinin zırhlarının ve silahlarının çıkardığı metalik seslerin, evlerde nasıl bir tedirginlik ve gerginlik yarattığını düşünmeden edemiyorsunuz.

Toledo Sokakları’nı gezerken aklınızdan her sokağın birbirine benzediği klişesini atın gitsin. Çünkü sadece bakmayı, görmeyi, farketmeyi ve bunlarla beraber algılamayı bir kaç derece yükseltebildiğiniz an, aslında hiçbir şeyin birbirine benzemediğini göreceksiniz.

Toledo Gezi Rehberi

Toledo sokakları, dar ve arnavut kaldırımı benzeri taşlar döşeli. Sokakların kemerleri ve evlerin küçük balkonlarında olağanüstü güzel çiçekler var. “Öylesine birbirine benzer sokaklar işte!” deyip geçmemek için bu dar sokakları oluşturan evlere, evlerin renklerine, perdelere, perdelerin kapanış biçimlerindeki detaylara, kapıların üzerinde yazan yazı ve numaralara, çiçeklerin cinsine, evlerin kapılarının açılıp kapandığında çıkardığı sese, sokak ortasından çıkan bir yaban otuna bakmadan ya da aslında onları görmeden ve hepsinin içine insanı yani hayatları katmadan geçmemek en önemli seyahat prensiplerinden biri olmalı.

Bu zamanın dışında olan sokakları var Toledo’nun. Uzak coğrafyaların izleri kazılı her yerde. Yaşananları bir nebze de olsa unutturmak için semavi dinlere ait işaretler, yazılar, mekanlar bulunuyor.

Belki hiçbir zaman dönülmeyecek zamanlara ait yorgunlukların ve kırgınlıkların kokusu tütüyor.

Toledo Gezi Rehberi

Toledo sokaklarını yürümek zorunda değilsiniz. Turistik rotayı takip ederek görmeniz gereken noktaları görüp gidebilirsiniz. Ancak herhangi bir şehirde bunu yaptığınızda, oraya sadece gitmiş olduğunuzu ve görmeyi tercih etmediğinizi de unutmayın!

Toledo Gezi Rehberi sokaklar

Santa Cruz

Calle Miquel Cervantes” üzerindeki Santa Cruz Müzesi, Toledo’da yine görülmesi gereken noktalardan biri.

Santa Cruz Müzesi, Kardinal Mendoza’nın 16. yüzyılda kurduğu hastanenin binasında bulunuyor.

Toledo Gezi Rehberi

Santa Cruz etkileyici bir mimarisi olan bir yer. Magribi ve Hristiyan mimarinin izleri iyice birbirine girmiş durumda olan binanın ana menfez, merdivenler ve revak gibi bazı rönesans mimari özellikleri oldukça dikkatinizi çekecek. Ayrıca binanın Yunan haçı şekli verilmiş olan dört kanadı güzel sanatlara adanmış.

Müzede birçok sanatçıya ait resimler, heykeller, duvarlara yapılmış sanat eserleri ile portreler, Ortaçağ ve rönesans goblenleri, çelik üzerine altın işlemeli zırhlar, kakmalı kılışlar, tabak ve mücevherler gibi Toledo’ya ait özellikli işçilik içeren eserler de yer alıyor.

Santa Cruz Müzesi Toledo içinde ki önemli gezilecek noktalardan biri olduğundan turistik kalabalıklara yakalanmamak için öğleden sonrayı buraya ayırmanızda fayda var. Saat 18:00’e kadar açık olan müzenin giriş ücreti 4 €.

Toledo Gezi Rehberi

San Juan de Los Reyes

San Juan de Los Reyes, Katolik Krallar döneminde yani Isabel ve Ferdinand tarafından kazanılan Toro Savaşı zaferinin şerefine yaptırılmış.

Toledo Gezi Rehberi

Katolik Hükümdarlar’ın buraya gömülmesi planlanmış ancak daha sonra Granada‘ya gömülmüşler.

1496 yılında tamamlanan manastırın içine girdiğinizde, zaten sessiz bir şehir olan Toledo’da adeta sessizliğin en ucuna ayak basıyorsunuz.

Manastırın içerisinde oldukça huzurlu bir hava var. Bahçesi ve bahçeyi çeviren kemerli balkonların çevresindeki heykeller ve duvarlardaki işlemeler oldukça dikkat çekici. Napolyon’un birlikleri tarafından 1808 yılında tahrip edilen manastırın kilisesi de, gotik revakları, mudejar tavanı gibi özellikleri korunarak restore edilmiş.

Toledo Gezi Rehberi

Binanın dışında, çıktıktan sonra sağına doğru gittiğinizde dış cephede asılı zincirler göreceksiniz. Bu zincirlerin iki ayrı hikayesi bulunuyor. Bunlardan ilkine göre; Bu zincirler, Katolik Krallığın hükümdarlarından Isabel tarafından Endülüs fethedildikten sonra kurtarılan Katolik Hristiyanlardan çıkarılan zincirler. Bundan dolayı kazanılan zaferi simgelemesi için astırılmış. Bir diğer hikaye ise, yine Endülüs’ün fethi sırasında esir alınan müslümanların bu zincirlere bağlanarak vahşi bir şekilde öldürülmelerini anlatıyor.

Toledo Gezi Rehberi

Toledo Gezi Rehberi

Toledo Zocodover Meydanı

Toledo’da kentin buluşma alanı ve en hareketli noktası Zocodover Meydanı. Bir şeyler yemek ve serinlemek için soğuk içeceklerinizi dinlenerek yudumlayabileceğiniz bir meydan olan Zocodover, klasik bir eski şehir meydanı.

Toledo Gezi Rehberi

Toledo Gezi Rehberi

İspanyol meydanlarının karakteristik özelliklerini çok taşımayan Zocodover Meydanı’nda kış aylarında saat başlarında, yaz sezonunda ise yarım saatte bir hareket eden Zocotren isimli bir gezi treni bulunuyor.

Tren şeklinde bir araç demek daha uygun olan Zocotren ile yolculuk 45 – 50 dakika kadar sürüyor. Böylece şehri turlamak daha az yorucu olabiliyor.

Zocodover Meydanı’nın hemen kenarına dizilmiş dükkanlarda fast food zincirlerinden İspanyol usulü kafelere kadar bir çok seçenek bulunuyor.

Toledo Gezi zocodover

Toledo Gezi Rehberi

Sinagoga del Transito ve Sinagoga Santa Maria la Branca

Katolik Krallar Isabel ve Ferdinand’ın, o dönemlerin çok renkli ve hoşgörülü bir coğrafyasında yarattıkları tek renk ve karanlıklarla dolu bir inanç savaşının sonuçları tüm İspanya’da olduğu gibi Toledo için de çok ağır sonuçlar doğurmuş.

Diğer semavi dinlerin yeniden manevi dünyalarıyla Toledo’da yer alması, belki de günümüzde Toledo’nun ziyaretçilerine sadece turistik bir anlam katıyor. Toledo sokaklarını gezerken rastlayacağınız dini yapılar arasında Santa Maria la Branca Sinagogu da bulunuyor. Toledo’da yer alan sinagogların en büyük ve en eskisi olan yapı, 12-13. yüzyıllardan kalma bir eser.

Yahudilerin sürülmesinden sonra 1405 yılında kiliseye çevrilen yapı her ne kadar orjinal haline dönüştürülse de, 1391 yılında yahudilerin burada katledilmiş olması Toledo’da sona eren hoşgörünün simgesi olarak biliniyor.

Toledo Gezi Rehberi

Sinagoga del TransitoMuseo Safardi isminde sefarad yani İspanyol yahudilerine ait bir müzeyi de barındıran bir yapı. Kentin en incelikli Mudejar iç mekanına sahip olarak gösteriliyor.

Buraları gezip görmek, 1492 yılında Osmanlı İmparatorluğu tarafından kucak açılan ve gemilerle bu coğrafyadan taşınan bir avuç yahudinin hikayesini anlamak için neredeyse şart gibi.

El Transito ve Santa Maria La Branca Sinagogları diğer tüm gezilecek yerler gibi ücretli.

El Greco

Sinagoga del Transito lokasyonunda ilginizi çekecek bir yapı daha bulunuyor. Toledo’ya anlam katan, eserleri ile kentin en unutulmazları arasında ilk sırada bulunan, Yunan asıllı Domenikos Teotokopulos ya da İspanyolların ona verdikleri isimli “El Greco” adına düzenlenen müze.

Toledo El Greco Müzesi

El Greco o dönemde Venedik idaresindeki Girit adasında doğmuşÖnce eğitim almak amacıyla Venedik’e sonrasında Roma’ya giden Domenikos, anlatılan rivayete göre büyük bir salgın haline gelen veba hastalığı nedeniyle İspanya’ya, Toledo’ya gelmiş.

Sonrasında Toledo ile özdeşleşen sanatçıya yine rivayete göre isminin zor telaffuz edilmesi nedeniyle “El Greco” yani Yunanlı anlamında yeni bir isimle hitap edilmeye başlamış.

İspanya sarayı başta olmak üzere kiliselere ve katedrallere yaptığı çalışmalarla hayatını sürdüren El Greco, bugün eserlerine paha biçilemeyen bir sanatçı olmasına rağmen 1614 yılında sefalet içinde hayata veda etmiş.

Toledo’da Yemek ve Alışveriş

Toledo sokaklarında bulunan dükkanlarda oldukça keyifli vakit geçirebilirsiniz. Özellikle Toledo’lu ustaların ellerinden çıkma, ortaçağ dönemine ait zırhlar, kılıçlar, mızraklar ve bunların minyatür hediyelikleri ile çelik işçiliği Toledo’nun en ünlü ürünlerinden biri.

Yine Toledo’da Damaskino ismi verilen yöreye özgü geleneksel altın işlemeciliği yapan dükkanlar oldukça hoş ürünler ortaya çıkarıyorlar.

Toledo Gezi Rehberi

Yemek konusunda gelirsek; Toledo bütün bu dokusu ile 1986’dan itibaren Unesco korumasında olsa da tamamen turistik bir şehir. Bu nedenle turistlere yönelik bir çok restoran zengin şarap koleksiyonları sunan mahzenleriyle hizmet veriyor.

Eski şehirin ve yeni Toledo’nun bulunduğu yerlerde de birçok alternatifiniz var. En hızlı ve en iyi alternatiflerden biri ya fastfood zincirlerine kendinizi bırakmak ya da turistik olmayan bölümde tapas veren dükkanlarda yemek faslını halletmek.

Booking.com
Önceki İçerikTazı Kanyonu: Instagram Fotoğraflarının En Gözde Mekanı!
Sonraki İçerikİstanbul Havaalanı Ulaşım ve Taksi Ücretleri
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

20 YORUMLAR

 1. Mukemmel bir yazi .. Su anda 2 gundur Toledo dayim ve ve burda sanirim olene kadar yasayabilirim .. Tarih kokan bu sehirde benim gibi hisseden birini daha gormek guzel ..

 2. Sayın Özen,23 Nisan-03 Mayıs 2015 tarihleri arasında sırası ile Barcelona,Sevilla,Cordoba,Granada,Madrid ve Toledo programı yaptık.Sizin yazılarınız ana rehberimiz oldu.Rotamızla iligili yazılarınızı copy-past yaptık.Şimdiden aydınlatıcı yazılarınız için teşekkürler.Saygılarımla.Süleyman Özgül.İstanbul-Ataşehir.

  • Selamlar Süleyman Bey, Öncelikle yorumunuza teşekkür ederim, umarım faydam dokunmuştur. Granda ve Sevilla yazıları ve detayları da siz oradayken yayında olur sanırım 🙂 Belki okur ve siz de birşeyler eklersiniz. Şimdiden iyi seyahatler olsun..

 3. Harika bir anlatımla müthiş bir kaynak hazırlamışsınız Erkut Bey. Ben ki Toledo’ya gittim ama sizin anlatımınızla gezmemiştim. Birgün birlikte gezelim 🙂

  • Toledo’dan Portekiz’e geçmek için ya belirli bir rotayı takip ederek Portekiz’e doğru devam edeceksiniz ya da Madrid üzerinden ulaşacaksınız. Ama Toledo – Portekiz arasında direkt bir ulaşım noktadı değil. Teşekkürler

  • Elif hn, yazıda da belirttiğim üzere konaklamayı Toledo’da değil Madrid’de gerçekleştirdim. Bu nedenle hızlı tren ile 30dk.lık bir yolculuk yeterli oluyor. Programınızı bilmiyorum ama benim rotam Endülüs’e devam ettiği için madrid günlerimde Toledo’yu aradan çıkardım.
   Yinede Toledo’da konaklamak için farklı bütçeler için alternatifler mevcut. İyi bir seyahat diliyorum size de. Dönünce tecrübelerinizi bizimle de paylaşın.

 4. Planladığım İspanya turum için faydalanacağım harika ve güncel bir post. Zamanım dolayısıyla Toledo’yu pas geçecektim ama öyle bir anlatmışsınız ki adeta ağzımın suyu aktı 🙂
  Sizin gibi gezebilir ve hissedebilirim umarım.

  • Planlarınız arasına ilgi alanınıza göre Toledo mutlaka eklenmeli. Pas geçmeyin derim!
   Gezmek ve hisssetmek konusundan çokca bahsediyorum yazılarda. İnanın bu çok zor değil. Şimdiden iyi yolculuklar ve seyahatler.

 5. Harika bir rehber olmuş. Endülüs yazılarınızı zaten bekliyordum ama bekleyişe değdi.
  Her zamanki gibi emek verilmiş bir yazı büyük bir seyahat rehberi olmuş. Tebrikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz