Meksika, bulunduğu coğrafyada dönem dönem çeşitli sorunları ile gündeme gelse de, cazibesi, dokusu ve hikayeleri ile tatil yerleri arasında en gözde noktalardan biri olarak dikkat çekmeye devam ediyor. Meksika’nın gözde tatil noktalarından Mazatlan da, bir zamanların gözde destinasyonu olarak bundan payını alıyor.

Mazatlan Meksika

“Bir zamanların” diyoruz çünkü pasifik sahillerinde yer alan bu nefis köşe, 19. yüzyılda Alman, Fransız ve Meksikalı aristokratların tatillerini geçirdiği ve Meksika’da birçok yerde olduğu gibi “Centro Historico” olarak tanımlanan eski kent merkezinde kendilerine yazlık ev aldıkları bir şehirdi.

Mazatlan Meksika

Mazatlan Meksika’da Yeniden Gözde Oldu

Bu yıllar öylesine popüler ve şaşaalı geçti ki; 20. yüzyılların başlarında seçkin sınıf için Mazatlan hala gözdeydi! 1960’lı yıllarda Los Angeles‘dan yaklaşık üç saat uçuş mesafesinde bulunan kent, büyük yolcu gemilerinin uğrak limanlarından biri haline geldi.

Mazatlan Meksika

Güney ve Aşağı Kaliforniya’nın karşısında bulunan Mazatlan‘ın, alışveriş merkezleri, kafe ve restoranları 20 kilometre boyunca uzanan “Zona Dorada” (Altın Bölge) caddesini süslemeye başladı.

Eski dönemden kalan dökme demir balkonları ile dikkat çeken 5 metre yüksekliği tavanları bulunan malikaneler yeniden gözde hale geldi.

Mazatlan Meksika

Mazatlan Nerede?

Mazatlan Meksika’nın Sinaloa eyaletinde bulunuyor. Pasifik kıyılarında yer alan Baja California yarımadası’nın ucunun hemen karşısında yer alıyor. Yerel Nahuati dilinde “Geyik Yeri” anlamına gelen Mazatlan, günümüzde popüler tatil yerlerinden biri.

Mazatlan Meksika

Yaklaşık 500 bin nüfusu olan Mazatlan‘ın 1531 yılında İspanyol ordusu tarafından kurulduğu biliniyor. Şehirde bir de Uluslararası Havaalanı bulunuyor. 

Mazatlan Gezilecek Yerler

Mazatlan‘ın eski şehir merkezi yaklaşık 282 dönüme denk gelen bir alan kaplıyor. Birçok kafe ve restoran ile butik oteller şehri canlandırıyor.

Mazatlan Meksika

Mazatlan’ın turistik alanı her ne kadar Altın Bölge olan Zona Dorada olsa da sz eski şehir merkezinin -yenilenerek bazı özelliklerini kaybatmesine rağmen- tadını çıkarın. Çünkü sokaklarda yürümek Mazatlan’da belki de yapılacak en önemli aktivitelerden biri. Kentin zengin mimari geçmişini yansıtan görkemli binalar gerçekten hayranlık verici.

Mazatlan Meksika

Rengarenk evlere hayranlıkla bakmak isterseniz Plazuela Machado‘ya yolunuzu düşürün. Ağaçlarla kaplı bahçeler ve meydan gerçekten harika.

Tadını çıkarmak demişken mesela 130 yıllık bir binada yer alan ve Meksikalı aktör Pedro Infante ile Ranchera şarkıcısı Lola Beltran’dan ismini alan Pedro y Lola restoranını mutlaka ziyaret edin.

Mazatlan Meksika

Casa Canobbio‘nun hikayesini bir yerden öğrenin ve keşfedin! Biz küçük bir ipucu verelim bu yerel efsane yüzlerce insanı gençleştiren büyülü bir iksirin aktığı bir çeşmeden bahsediyor. Gençlik çeşmesi. Ama aynı isimdeki İtalyan restoranı ile de karıştırmayın sakın!

Mazatlan Meksika

Mazatlan’da görkemli Angela Peralta Tiyatrosu, El Rincon de Pedro Infante Müzesi, Arkeoloji Müzesi, Sanat Müzesi de gezilecek diğer noktalar arasında yer alıyor. Bu coğrafyanın en güzel mimarisine sahip Cathedral Basilica de Mazatlan‘a da uğramayı unutmayın.

Mazatlan Meksika

Geleneksel renk ve tatlar için de Pino Suarez Belediye Pazarı ilginizi çekecektir.

Mazatlan Meksika

Mazatlan Meksika

Mazatlan Meksika

Booking.com
Önceki İçerikUcuz Uçak Bileti Bulmak İçin 5 Öneri
Sonraki İçerikEn iyi Skate Parklar: Dünyanın En İyi 10 Skatepark’ı
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz