Salı günleri kurulan Tire Pazarı çok ünlü ünlü olmasına da, bunun yanında Tire için de söylenecek çok şey var aslında.

Tarihçi Pachmeres’in “Keşişler Yöresi“ ismin verdiği, Evliya ÇELEBİ’nin Seyahatnamesinde “Şehr-i Muazzam Tire” olarak not düştüğü bir yer burası. Tarihi kaynaklarda ne zaman kurulduğu hakkında çok kesin bilgiler olmayan Tire için, milattan önce 2 bin yıllarında bile isminin geçtiği belgelere rastlanıyor.

En parlak dönemlerini antik çağda Lidya egemenliğinde ve sonrasında ise Romalılar hükümdarlığında yaşayan Tire, böylesi bir tarih ve kültür zenginliği içerisindeki hikayesinin en sönük dönemlerini de cumhuriyet sonrasında yaşıyor gibi.

tire pazarı

Binlerce yıldır böylesi bir yaşam ve kültür merkezi olan Tire’de, göçler, hüküm süren devletlerin çeşitliliği ve yerel halkın sanat ve zanaat ile uğraşmasıyla ticaret, kültürel bir zenginlik kazanmış.

Geleneksel yöntemlerle üretim yapan bir çok el sanatları ustası, hala eski çarşıda üretimlerine devam ediyor.

Ünlü Tire Pazarı

Kentin tarihteki ticaret kültürü ve ticari gücünün bir yansıması ise salı günleri kurulan ünlü Tire pazarı.

Türkiye’nin en büyük geleneksel açık hava pazarlarından olan Tire pazarı, eski Tire olarak adlandırılabilecek olan çarşısının neredeyse tamamına yayılıyor.

Tire Pazarı Kadınlar

Sabah belediye hoparlöründen okunan bereket duasıyla açılan pazar bu yönüyle de oldukça hoş bir tat bırakıyor.

Tire Pazarı, salı günleri 2 bine yakın tezgah, binlerce esnaf ve yaklaşık 10 bin ziyaretçisiyle neredeyse her hafta düzenlenen bir festival alanı gibi.

Tire Pazarı’nda ve yakın ilçelerin dağ köylerinden getirilen bildiğimiz yüzlerce ürünün yanında, heryerde bulma imkanınız olmayan veya ismini bile daha önce duymadığınız bir çok bitki, ot v.s rastlıyorsunuz. Ballık, Zilcan, Turp otu, Tilkicek, İğnelik, Deniz börülcesi, Çoban Düdüğü, Şıngıldak bunlardan sadece bir kaçı.

Tire Pazarı çeşitlilik

Pazarda ayrıca yine yöresel olarak hazırlanmış salça, tarhana, karadut pekmezi gibi ürünler de, hem doğal hem de temiz bir şekilde satışa sunuluyor.

Büyükşehirlerdeki profesyonel pazarcılardan değil, üretici olan elleri nasırlı, kasketli amcaların, beyaz yemenili teyzelerin tezgahlarından aldığınız ürünler doğal bir güven veriyor. Belki de unuttuğumuz gerçek “sokak pazarı“ görüntüleri etkiliyor. Normal olması gerekene ne kadar da şaşırıyoruz böyle!

Tire Pazar’ı İçinde Bir Pazar Daha! Kadınlar Pazarı

Tüm bunların yanında “kadınlar pazarı” ismi verilen kısımda iğne oyaları, örtüler, danteller ve çok dahası ele emeği göz nuru ile yine Tire’nin bu ünlü pazarında çıkıyor karşımıza.

Pazar, bölgede öylesine ünlü bir hale gelmiş ki, İzmir dahil çevre yerlerden gelenlerin yanında, yakın turistik bölgelerdeki ziyaretçilere satılan ekstra bir tur olarak gezi programlarında yer almaya başlamış.

Burada bizi korkutan tek şey ekonomik harekete dışardan müdahale edilip bu gelenekselliğin ve sıcacık amatörlüğün bozulabilecek olması. Yakınsanız veya yolunuz düşerse, bir an önce siz de Tire’de bir pazara çıkın.

Booking.com
Önceki İçerikKasımiye Medresesi Mardin’in Efsanelerinden Birini Saklıyor
Sonraki İçerikAsmara veya Diğer Adıyla Küçük Roma
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz