“Tost dediğin nedir ki ya? Tost her yerde tosttur işte” derseniz pişman olabilirsiniz. Ayaküstü lezzetler arasında da yer alan, sabahların pek keyifli çözümlerinden olan ve hele o iki ekmeğin arasında sevdiğiniz lezzetler de bulunuyorsa pek keyiflidir “tost” yemek!

Son dönemlerde büfelerin de zincir hale gelmesi ve Ayvalık örneğinde olduğu gibi, bazı yörelerin kendi markasını ve tadını verdikleri ürünleri ve çeşitleriyle tost, kendince bir kademe atladı gibi! Tire tostu da işte tam böyle bir şey.. Ya da çok daha başka bir şey!

Size  “tost” diye isimlendirilen, ancak ne olduğu hakkında tam bir tanımlamanın eksiklik yaratacağı bir lezzetten bahsetmek istiyorum. Hem tost, hem sandviç, hem de ızgaranın işin içine girdiği ancak ortada bir tost makinesinin bulunmadığı şartlarda yapılan bu lezzete yörenin sakinleri “Tire Tostu” demişler.

Tire Tostu Tire’nin İki Güzelinden Biri

Henüz global(!) bir hale gelmemiş Tire tostu. Her ne kadar birkaç şehirde yine Tireliler tarafından yapılsa da bu lezzeti tatmak için hala öncelikle Tire’ye gitmeniz gerekiyor.

İzmir’den yaklaşık 85 kilometre uzaklıktaki Tire’ye gitmek için; İzmirli değilseniz Kuşadası veya Bodrum taraflarına doğru bir yolculuğunuz olduğunda geçerken de uğrayabilirsiniz. Çünkü Selçuk ve Şirince gibi yöreler de pek uzak sayılmaz!

Bu arada Tire tarafına gittiğinizde salı gününe denk getirmeye çalışın. Çünkü ünlü Tire pazarı da salı günleri kuruluyor.

Ünlü demişken Tire’nin bir de dillerden düşmeyen bir köftesi var. İşte o iki güzelden biri de Tire köftesi. Gerisi mi? Tire öyle bir yer işte..

Biz gelelim Tire tostu konusuna!

Tire’ye geldiğinizde merkezine doğru giderseniz bir meydana ulaşacaksınız. Zaten bütün merkez de burası sayılır. İşte tam bu meydanın hemen ortasından girilen bir “tostçular sokağına” denk geleceksiniz. Burası Tire’nin gerçek anlamda foodcourt’u diyebileceğimiz bir nokta. Yani bu küçük ilçenin yiyecek içecek noktası.

Tire Tostu

Sokak, tahmin edebileceğiniz gibi ismini aldığı tostçulardan oluşuyor. Sokağın her iki tarafında dizili ve hepsi birbirine benzeyen ağaçlar altındaki tost büfeleri ve önlerinde bulunan küçük tabureler ve masalarla çok da keyifli bir yer olduğunu göreceksiniz.

Tire’nin tostçularının bulunduğu bu sokakta, ilçede yaşayan herkesin kendi tercih ettiği bir büfe var. Herkes kendince lezzetli bulduğu veya tanıdık, ahbap olan büfelere gidiyor ve böylece her bir büfenin birçok müdavimi oluyor.

Tire tostu

Kullanılan ürünlerin neredeyse tamamı her büfede aynı. Ben pek aksine rastlamadım ancak yine de ürünlerin yazılı olduğu logolara bakıp, yörenin ürünü olan meşhur “Ege Sucukları” kullanılan bir büfede siparişinizi vermenizi tavsiye ediyorum.

Peki Nedir Bu Tire Tostu ve Nasıl Yapılır?

Tire tostu yapımıyla da dikkat çekici. Büfelerde tezgahın ön tarafında bulunan mangallar bu işin püf noktası sayılıyor. Kömür ateşinde Tire tostuna özel ekmeklerin ısıtılmaya başlanmasıyla, lezzet alarmları çalmaya başlıyor.

Bir püf nokta da işte tam burada gerçekleşiyor. Tostları pişiren usta, elinde bulunan ahşap bir aletle ekmeklerin üzerlerine baskı yapıyor. Bir çeşit tost makinesi yani!

Ekmeklerin dışı kömürde kızarırken iç taraflarına sürülen salçayla nefis bir hale bürünüyor. Hemen o sırada pişen ekmeğin yanına sucuklar tek tek belirli bir intizam ve boyutla sıralanıyor. Kaşar peynirleri de hemen üzerlerine.

Salçalı olan tarafın da biraz ısınmasıyla birlikte sucuk ve peynirlerin üzerine bastırılarak tek hamle de ekmeğin içine alınan malzeme öylesine iştah açıcı görünüyor ki, işte tam bu güzelliği yeme vakti geldiğini hissedip tezgaha doğru yöneliyor ya da olmadı masum bir yutkunma hareketi yapıyorsunuz.

Tire Tostu sokağı

Oysa ki, işlem henüz bitmedi. Bu aşamadan sonra tostun içerisine domates, çeşitli mevsim yeşillikleri ve isteğe göre baharat, mayonez ve ketçap da ekleniyor. Sonrasında ise tost sıkı sıkı sarmalanıyor ve sarılmış bir kağıt içerisinde servis ediliyor.

Bundan sonra yapacağınız tek bir şey var. Önce tostunuzdan bir ısırık almak ve hemen ikincisinin siparişini vermek! Tire’ye kadar gelmişsiniz hiç bir tane ile olur mu?

Tire tostu yanında ne içilir derseniz; yine yöreye özgü Tire ayranı öneriyorum. Yemek sonrası ağaçların altında mutlaka çayınızı da yudumlayın tabii.

Booking.com
Önceki İçerikAskıda Kahve ve Napoli Kafeleri
Sonraki İçerikYükselen Yıldız Sinematik Seyahatler ve Film Rotaları
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz