PAYLAŞ

İtalyanlar “Küçük Roma” diyorlar buraya. Bunun nedeninin biraz da mimarisi nedeniyle olduğunu söylemek isterdim ama konu aslında tabii ki bir mimari etkilenmenin çok ama çok ötesinde. Eritre’nin başkenti Asmara’dan bahsediyorum. Ya da diğer adıyla Küçük Roma Asmara‘dan..

Küçük Roma Asmara

Eritre’nin Başkenti Küçük Roma Asmara

Bundan tam 126 sene önce İtalyanlar tarafından işgal edilerek kolonileştirilen Eritre bir süre sonra, yani İtalyanların ikinci dünya savaşını kaybetmesinden sonra, önce Etiyopya’ya devredildi. Sonra da yeni sayılabilecek bir tarihte “1993” yılında bağımsız bir devlet oldu.

Anlayacağınız yeni bir ülke gibi görünse de, Eritre’nin farklı bir geçmişi var. Tarihinin derinliklerinde Etiyopya etkisinden tutun da, yazının başında belirttiğim İtalyan havasının getirdiği ve bu coğrafyaya kattığı farklı bir anlamı var.

Asmara

İtalyan Mimarisi ve Kültürel İzler

Eritre’nin nüfusu yaklaşık 6 milyon kişiden oluşuyor. Başkenti ise Asmara. Asmara’nın en önemli taraflarından biri, İtalyan mimarisinin kente bıraktığı kültürel izler. Asmara sokaklarında yürüyüp de eski bir İtalyan binasına rastlamamak neredeyse imkansız gibi.

Coğrafyanın etkisinde kalmayan yönlere de sahip olan Asmara’da bir geri dönüşüm pazarı bulunuyor. Kentin Kuzey doğusunda yer alan bir bölgede kurulan Medebar Market ise adeta bir açık hava atölyesi görünümünde.

Asmara’ya geldiğinizde madem Medebar Market’e kadar gittiniz o zaman yolunuzu Güney’e doğru çevirin. Çünkü orada Asmara Büyük Camii yer alıyor. Klasik ve İslami mimari tarzların bir sentezi olan yapı 1938 yılında tamamlanmış.

Küçük Roma

Bir çok şehir de olduğu gibi eğer şehri tepeden görmek isterseniz yapacağınız şey Asmara’nın en yüksek binası olan Çan Kulesi‘ne çıkmak.

Arapça, İngilizce ve yerel dil olan Tigrinyaca konuşulan Eritre’de çok kültürlü bir ülkede farklı anlar yaşayabilirsiniz.

Asmara seyahat edeceğiniz ve sonrasında farklı hislerle döneceğiniz gerçekten ayrı bir kent.

Booking.com

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin..
Buraya adınızı girin..