PAYLAŞ

Endülüs hayali(m) çocukluğuma kadar gitse de, onun beni meraklandıracak zamanları çok daha eskilerden başlıyordu. Tüm zamanlarımın içerisinde bir yerlerde, karşıma çıkıp hayallere belli belirsiz görüntüler ekliyor, görüntülere kattığı onca imge yanında, adıyla da gel diyordu bana Endülüs.

Yakınlarda olmasına rağmen bir türlü gerçekleşemeyen buluşmamıza inat önüme çıkmaya devam ediyordu. Kitaplar, kitaplardaki hikayeler, tarihi belgeler, dünyanın harikalarına inat gibi yapılmış olan eserler, birbiri üzerine binmiş kültürler ve o kültürlerin çatışmasından çıkmış alelade olmayan, acı kokan, esrarlı ama tınılarında haykıran müzikler ve tabii ki danslar.

Endülüs hayali

Endülüs Hayali

Bugüne kadar anlatılanlara rağmen anlatılacak öyle çok şey var ki, haksızlık etmekten korktuğum anlar oluyor.

Endülüs’ü dolandım. Baştan aşağı.. Turistik yerler dışında ovalarından, köylerinden, eski at arabalarının geçtiği yollarından geçerek. Tozunu ayaklarımda, havasını ciğerlerimde, rüzgarını yüzümde ve yakan güneşini tenimde hissederek.

Geride çok şey bırakıp, birçok şeyi göremeden dönme hissi kaldı içimde. Belki de tekrar gitmek için yarattığım bahane kaldı biryerlerde.

Akıl Tutulmasının İzlerinin Bulunduğu Şehirler

Bu defa ki seyahatimin tek amacı vardı. O da işte bu hissetmek duygusuydu. Özlemle, hayallere kattığım anlamlarla uğradığım hiçbir nokta şaşırtmadı beni, yanıltmadı hayallerimi.

Eğer acılar yaşandıysa dünya üzerinde, en büyüklerinden ve en aklını kaçırmış anlarından biri işte bu topraklarda yaşandı. Kan, su gibi aktı Endülüs’de. Bugüne bıraktıkları sadece görebildiklerimiz oldu. Göremediklerimizi kimse anlatmadı, anlatamadı.

Ama Endülüs unutmadı..

Seyahate çıkmadan önce sırasıyla, 1100’lü yıllardan itibaren veda edenlerin bıraktıkları, 1236 ve sonrası gelenlerin de bir daha ayrılamadığı bir şehre ait görüntüler izlemiştim. Okuduğum birçok kitabın hikayelerinin geçtiği sokaklara, yollara, ağaçların gölgelerine ve evlerinin bahçelerine ait, Cordoba’ya ait görüntüler. Tamamen tanıtım amaçlı olan ve turistik görüntüler. Ancak belki de bölgenin bana olan sihirine ait en etkileyicilerinden.

Bu topraklara dair birşeyler görmek isterseniz eğer, Endülüs’e doğru seyahate çıkmadan önce son gördüklerimi sizinle paylaşabilirim. İşte o görüntüler aşağıda, ötesi Endülüs yazılarında..

Günün birinde Endülüs taraflarına yolunuz düşmeden önce aşağıdaki videoyu izleyin. Bakalım aynı hisleri alabilecek miyiz..

Booking.com

2 YORUMLAR

  1. Keyifle takip ediyoruz sizi. Endülüs gezinizi de merakla bekliyoruz. Çok okuduğum yazarlara sizide ekledim. Endülüs isminde gizem olan bir bölge. Video da çok güzel. Kıskanmamak elde değil gibi 🙂 şaka şaka başarılar diliyorum. İyi yolculuklar

    • Candan hn. Endülüs gezisi benim içinde çok önemli ve gerçekten saklı hislerle dokuydu. Güney İspanya hakkında çok güzel içerikleri -kendi hikayemin sıralamasına- dikkat ederek paylşacağım. Yola çıkaran her materyal değerlidir. Videoda o yüzden burada. Adı kıskanmak olmasa da eğer yola çıkaracak bir katkı yapacaksa demek başarılı olmuş. :)) çok teşekkürler değerli yorumunuza.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin..
Buraya adınızı girin..