Güney Kore

Kore’de En İyi 5 Gezilecek Yer

Kore, Kore Yarımadası olarak isimlendirilen ve Asya kıtasınında en doğu ucundan güneye doğru uzanan parçasında kurulu olan ve mutlaka görülmesi gereken bir ülke. Kore’de gezilecek yerler de gözden kaçırılmaması gereken detaylar arasında yer alıyor.

Ancak Kore denildiğinde aklımıza genellikle sadece Kore’nin ya da bizim “Güney Kore” olarak bildiğimiz ülkenin başkenti olan Seul geliyor. Bir de tabii ki Kuzey Kore ve Güney Kore olarak ikiye bölünmüş bir görüntü var aklımızda. Dünyayı etkisi altına alan Kore sineması ve Kore dizileri ile K-Pop olarak tanımlanan Kore pop müziği de aynı zamanda bir Kore kültürünü dünyaya estiriyor. Ama Kore aslında bildiğimizden çok farklı.

Kore Gezilecek Yerler

Kore’ye gittiğinizde Seul dışında gezilecek öyle çok yer ve yaşanacak öyle çok hikaye var ki, bunları mutlaka yapılacaklar listenize eklemeniz gerekiyor. Buyurun Kore’nin en iyileri ve Kore gezilecek yerler listesi..

1- Andong Hahoe Köyü

Kore’nin klan tabanlı köylerinin en güzel örneklerinden biri olan Hahoe Köyü, Kore’nin en ünlü “üst sınıf” köyü olarak biliniyor.

Hahoe Köyü’nde Joseon Hanedanlığı’na ait geleneksel evlerin, orijinal halleriyle günümüze kadar korunmuş hallerini görmek olağanüstü bir deneyim!

Kore gezilecek yerler

Pungsan Ryu ailesinin klan köyü olarak bilinen mekan, bir zamanlar insanların ve özellikle de üst sınıfa mensup olan ailelerin nasıl yaşadıklarını gözler önüne seriyor.

Andong uluslararası maskeli dans festivali zamanında görülmesi gereken köy, aynı zamanda içerisinde bulunan Konfüçyüs Akademisi ile de görülmeye değer noktalar arasında bulunuyor.

2- Gyeongju Tarihi Bölgesi

Tarihi Silla Krallığı‘nın bin yıllık geçmişinden parçaların izlenebildiği adeta nefes alıp veren canlı bir müze olan Gyeongju bölgesi, özellikle Namsan ve Wolseong bölümleri ile cezbedici.

Kore Gezisi

Bölge, 1968 yılında Ulusal Park ilan edilmiş. Ardından 2000 yılında UNESCO Dünya Mirasları listesine giren Gyeonglu Tarihi Bölgesi, çok sayıda eser barındırıyor.

Silla Krallığı döneminden kalma tarihi ve efsanevi kalıntılar ile çok sayıda kraliyet mezarı, yıkılmış saraya ait parçaların bulunduğu bölgede budist eserler de yer alıyor. Gyerim Ormanı, Woseong Hisarı, Cheomseongdae Gözlemevi gibi noktalar da görülmesi gereken yerler arasında.

3- Suwon Hwaseong Hisarı

Kore gezi rehberi

Joseon Handanlığı döneminde bilimin zirvesi olarak gösterilen, askeri mevzileri tasarımla birleştiren müthiş bir yer olan Suwon Hwaseong Hisarı, UNESCO Dünya Mirası olarak tanımlanan noktalardan biri.

Altı kilometre uzunluğundaki bu hisarın içerisinde bulunan yapılar, mimarileri ve tasarımları ile ziyaretçilerini adeta büyülüyor.

Kore

Hwaseong kültürünün bir örneği olan yapı aynı zamanda müze, saray, tapınak ve hanedan mezarlıklarını içeren bir kompleks halinde yer alıyor.

4- Seongsan Ilchulbong Zirvesi

Kore’nin en çekici yerlerinden biri de, Jejudo’nun en güzel bölgesi olan ve Lav Tünelleri olarak da isimlendirilen Seongsan Ilchulbong Zirvesi.

Jejudo Adası’nın doğusunda bulunan yer, Orta Buzul Çağı olarak bilinen dönemde püsküren lavlarla oluşmuş 182 metre yüksekliğinde bir krater.

Kore Seongsan Krateri

Jeolojik nedeni ile UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan bölge, 2000 yılında doğa anıtı olarak ilan edilmiş.

5- Upo Sulak Arazisi

Eşine az rastlanabilir ekolojik bölgelerden biri olan Upo, Kore’nin en eski ve en büyük sulak arazisi olarak biliniyor.

Upo Kore

1998 yılında Ramsar anlaşması ile koruma altına alınan bölge, Upo, Mokpo, Sajipo ve jjokjibeol bölgelerinden oluşuyor.

Bölgenin 140 milyon yıllık bir oluşum süresi olduğu söyleniyor.

About author

Articles

Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.
Bize Katıl
Birlikte Dünyaları Gezelim!

Birlikte dünyaları gezmek ve seyahat gruplarımız için hemen bize katıl!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir