Yurt dışında hangi hat daha ucuz? Yurtdışında hangi hatla internet kullanımı daha ucuza yapılır? Yurt dışı konuşma ücretleri ne kadar? Yurtdışı telefon hatları data paketleri neler? Telefon hattımı yurtdışına açtırmalı mıyım? gibi, sonunda kötü bir sürprizle karşılaşmamak için sizinde aklınızı kurcalayan sorular mı var? Gelin öyleyse hep beraber bir daha güncel olarak yurt dışı telefon kullanımı için telefon operatörlerinin yurt dışı paketlerine bir bakıp, yurtdışında hangi hat daha ucuz diye kontrol edelim.

Yurt Dışı Telefon Kullanımı

Önceki yıllarda yurt dışında telefon kullanımı başlıbaşına bir sorundu. Bilinçli bir kullanım yapılmadığında (Sunulan telefon tarifeleri ile bilinçli bir kullanım yapmak neredeyse imkansızdı!) seyahatinizin ulaşım ve konaklama masraflarının çok üzerinde faturalarla karşılaşmak seyahatleri kabusa, seyahat edenleri de sinir hastasına(!) çeviriyordu. Akıllı telefonların 8-10 senede iyice yaygınlaşmasıyla birlikte telefon gereksiniminin önüne internet bağlantısı ihtiyacı geçti.

Yurt Dışında Telefon ve İnternet Kullanmak için En Hesaplı Paketleri Hangi Operatör Sunuyor?

yurt dışı telefon kullanımı hangi hat

Yurtdışı seyahatinizde gideceğiniz ülkede uzun süre kalacaksanız yapacağınız en doğru şey; gidilen ülkeye ait bir operatörün uygun hatlarından birini almak! Birçok ülkede avantajlı operatör ve paketler bulunuyor. Hatta turistik kısa kullanımlı paketler de oldukça hesaplı fırsatlar sunuluyor.

Yukarıda bahsettiğim konu aklınızın bir köşesinde kalsın tabii ama şu an bizim konumuz bu değil. Biz Türkiye’de kullandığımız kendi hattımızı kullanarak, daha kısa bir süre için yurtdışına çıktığımızda ya da çok fazla ülke değiştirmemiz gerektiğinde ne yapmalıyız?sorusuna güncel yurtdışı telefon tarifeleri ile yanıt bulmaya çalışacağız.

Yani yurtdışında telefon kullanımı ile 2018 yılında yurtdışında en hesaplı telefon konuşması ve internet kullanımı için hangi hattı kullanmalıyım? Hangi cep telefonu operatörünün paket ve tarifeleri bana uygun? gibi sorulara yanıtlar arayacağız.

Yurt Dışında Kendi Hattımızı Nasıl Kullanırız?

Hattınızı yurt dışında kullanmak için öncelikle ülkemizde kullandığınız hattı “yurtdışı kullanımına” açtırmalısınız.

Hattınızı, dilerseniz cep telefonu operatörlerinin internet siteleri veya uygulamalarından ya da çağrı merkezlerinden yurtdışı kullanımına açtırabilirsiniz. Bu işi hallettikten sonra işleyiş hakkında küçük bilgilerden haberdar olmanız gerekiyor.

Şöyle ki; Cep telefonu operatörleri hatlarını yurtdışında kullanıma açtıran abonelerine, bulundukları ülkenin kendileriyle anlaşmalı olan yerel operatörleri ile hizmet veriyor. Bu nedenle Türkiye’de aldığımız hizmetten farklı olarak “telefonumuz sadece arama yaparken değil arandığımızda da ücretlendiriliyor”

Bir diğer önemli konu da, “hücresel veri bağlantısı-data iletişimi” ya da hadi hep beraber “internet bağlantısı” ücretlendirmeleri diyelim. Cep telefonu operatörlerinin akıllı telefonlarla birlikte en önemli gelir kalemlerinden biri olan bu konu, iyice dikkat edilmediği taktirde tatilinizin zehir olmasına yol açabilecek en tehlikeli fatura kabartma kalemi!

yurdisi telefon kullanimi

Bu önemli detayları gözardı etmeden, cep telefonu operatörlerinin güncel yurtdışı fiyatlandırmalarına bir göz gezdirelim. (Dikkate alıp karşılaştırma yaptığım paketler üst segment olan ve firmaların platinum, red v.s diye tanımladıkları faturalı hatlardır.) 

Turkcell Yurtdışı Konuşma Paketleri ve Yurtdışı İnternet Ücretleri

Turkcell, güçlü altyapısı ve sağlam hamlelerine rağmen son üç dört yıla kadar en yetersiz bulduğum alanları olan yurtdışı konusunda en yakın rakibinin kullandığı avantajlı hamleyi aynen uygulayarak çok doğru bir atak yaptı.

yurtdisi turkcell

Turkcell Süper Yurtdışı kampanyası, aynı Vodafone’da olduğu gibi Türkiye’de kullanmış olduğunuz paketinizi günlük 35 TL. ödeyerek kullanmanıza imkan veriyor. (Geçen yılın başında 9,90 TL. kısa bir süre sonra 12,90 TL. olan tarife 14,90 TL, sonra da 19,90 TL’ye çıktı ve sonra bir baktık 24,90 TL. olmuş. Sonra 35 TL. Şimdi mi?? Tam 39 TL.)

Turkcell, tarifenin geçerli olduğu ülkeler kendi sitesinde şöyle belirtmiş ;

ABD, Almanya, Arnavutluk, Avustralya, Avusturya, Azerbaycan, Banglades, Belçika, Beyaz Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri, Birleşik Krallık (İngiltere, Kuzey İrlanda, İskoçya, Galler), Bosna Hersek, Brezilya, Brunei, Bulgaristan, Cebelitarık, Çekya, Çin, Danimarka, Ekvador, Ermenistan, Faroe Adaları, Fiji, Filistin, Finlandiya, Fransa, Guatemala, Güney Afrika, Güney Kore, Gürcistan, Hırvatistan, Hollanda, Hong Kong, Irak, İran, İrlanda, İspanya, İsrail, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Kanada, Karadağ, Katar, Kazakistan, Kırgızistan, KKTC, Kosova, Kosta Rika, Lihtenştayn, Lüksemburg, Macaristan, Makao, Makedonya, Malezya, Malta, Mısır, Moldova, Monako, Montserrat, Nepal, Nijer, Norveç, Panama, Polonya, Portekiz, Porto Riko, Romanya, Rusya, San Marino, Sırbistan, Singapur, Slovakya, Slovenya, Sri Lanka, Suudi Arabistan, Tacikistan, Tayland, Tayvan, Tunus, Ukrayna, Uruguay, Yeni Zelanda, Yunanistan

Turkcell yurtdışı telefon kampanyasının geçerli olduğu ülkeler bunlar. Ancak siz yine de yurtdışına çıkmadan önce “Turkcell web sitesinden tekrar kontrol etmenizde” fayda var. Çünkü zaman zaman operatörler anlaşmaları yüzünden değişiklikler yapabiliyorlar.

Turkcell aynı zamanda günlük ve aylık yurtdışı konuşma, sms ve internet paketleri sunuyor. Ancak yukarıdaki tarife kısa süreli yurtdışı seyahatlerinde çok avantajlı.

Türk Telekom Yurtdışı Konuşma Paketleri ve Yurtdışı İnternet Ücretleri

yurtdisinda telefon kullanimi turk telekom

Kısa bir süre öncesine kadar Türk Telekom, kullanıcılarına Türkiye içinde oldukça cazip kampanya ve paket sunan operatörlerden biri olmasına rağmen yurtdışı kampanya/paketleri en yetersiz cep telefonu operatörlerinden idi. Sanırım bu hedef kitle ve pazarlama stratejileri ile ilgili bir durumdu. Ancak onlar da gelen talepleri ve diğer operatörler ile rekabeti gözönüne alarak benzer bir uygulamaya geçtiler.

Türk Telekom da abonelerine yurtiçinde kullandıkları tarifeyi yurtdışında kullanma imkanını sunmaya başladı. Kampanya şu an için aşağıda belirtilen 74 ülkede geçerli. Kampanyanın en önemli özelliği de diğer rakip GSM operatörlerine göre hayli ucuz bir fiyatla piyasada olması

  • Almanya; Amerika Birleşik Devletleri; Arnavutluk; Avustralya; Avusturya; Azerbaycan; Bahreyn; Bangladeş; Belçika; Beyaz Rusya; Bosna Hersek; Brezilya; Bulgaristan; Çek Cumhuriyeti; Çin; Danimarka; Endonezya; Ermenistan; Estonya; Filistin; Finlandiya; Fransa; Gana; Guatemala; Gürcistan; Hırvatistan; Hollanda; Hong Kong; Irak; Birleşik Krallık (İskoçya, Galler, İngiltere, Kuzey İrlanda); İran; İrlanda; İspanya; İsrail; İsveç; İsviçre; İtalya; İzlanda; Japonya; Jersey; Kanada; Karadağ; Katar; KKTC; Kuveyt; Letonya; Litvanya; Lüksemburg; Macaristan; Makao; Makedonya; Malezya; Malta; Moldova; Myanmar; Nepal; Norveç; Pakistan; Papua Yeni Gine; Polonya; Portekiz; Romanya; Rusya; San Marino; Sırbistan; Singapur; Slovakya; Slovenya; Suudi Arabistan; Tayland; Tayvan; Ukrayna; Yeni Zelanda; Yunanistan

Siz yine de eğer Türk Telekom abonesi iseniz, yurtdışı seyahatiniz öncesi olası son dakika değişiklikleri için Türk Telekom web sitesinden güncel tarifeleri ve detayları alın.

Vodafone Yurtdışı Konuşma Paketleri ve Yurtdışı İnternet Ücretleri

Vodafone, cep telefonuyla yurtdışında telefon kullanımı ve yurtdışı konuşma ve internet paketlerinde bu konuda uzun bir süre en iddialı operatör olarak liderliğini sürdürdü. Hatta 17-18 yıllık bir abonelik süresi sonunda Vodafone’a geçme kararımı, Vodafone’un bu konudaki iddiası ve sunduğu avantajlar etkilemişti.

Sonrasında ise Vodafone, bu avantajlardan kazandığım her şeyi bir faturayla benden geri alınca(!) yeniden abonelikten ayrıldım. O dönemde servis ve tarifelerinden memnun olmadığım Turkcell’de yine bu konu başta olamak üzere daha iyi bir servis vermeye başlayınca yeniden Turkcell kullanmaya başladım.

Vodafone’un “Red” ismi verilen tarifelerinde Turkcell’in benzer uygulaması şeklinde günlük sabit bir ücret karşılığı Türkiye’de kullanmış olduğunuz paketinizde bulunan dakika ve internetin tamamını dilediğiniz gibi kullanabiliyorsunuz. Vodafone bugün itibariyle (Ağustos 2019) bunu kendi web sitesinde 24,90 TL. olarak duyurmuş. Ancak Vodafone internet sitesinde bazı güncellemelerini geç yaptığından dolayı(!) herhangi bir değişiklik var mıdır bilemiyorum! Ben yine böyle bir internet sitesi bildirimi nedeniyle Vodafone’dan büyük bir fatura darbesi yemiştim. Bu nedenle siz eğer Vodafone kullanıcısı iseniz internet sitesi dışında çağrı merkezinden net sorularınızla konu hakkında bilgi alın.

Vodafone sitesinde geçerli ülkeleri şu şekilde duyurmuş;

Almanya, Amerika Birleşik Devletleri*, Arnavutluk, Avustralya, Avusturya, Belçika, Birleşik Krallık, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Çin, Fransa, Gana, Güney Afrika, Gürcistan, Hırvatistan, Hindistan, Hollanda, İrlanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, Kanada, Katar, KKTC , Kosova, Lesoto Krallığı, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Macaristan, Makedonya, Malta, Mısır, Monako Prensliği, Polonya, Portekiz, Romanya, Rusya, San Marino Cumhuriyeti, Sırbistan, Slovenya, Yeni Zellanda, Yunanistan, Ukrayna.

* Amerika Birleşik Devletleri’nde 31.12.2018’a kadar geçerlidir.

Vodafone bunun dışında diğer operatörler gibi günlük/aylık konuşma, sms, internet gibi hizmetler içeren 30 Dk.dan başlayan yurtdışında telefon kullanımı paketleri çeşitli fiyatlarla abonelerine sunuyor.

Yurt Dışında Telefon Kullanımı İçin İyi Hesap Yapın!

Türkiye’de faaliyet gösteren cep telefonu operatörlerinin yurtdışı telefon hizmeti için sundukları avantajlı yurtdışı telefon paketleri ve tarifeleri bunlar.

Turkcell ve Vodafone’un benzer uygulaması olan günlük belirli bir ücret karşılığında, Türkiye’de geçerli olan paketinizi yurtdışında telefon kullanımı avantajı kısa sürelerde çok faydalı bir uygulama.

Ancak örneğin; Turkcell ile bir ay gibi bir süre yurtdışında kalırsanız sadece pakete 24,90 X 30 Gün = 747 TL. ödemeniz anlamına geliyor ki, buna eklenecek bir de Türkiye’deki paketinizin ücreti var. Anlayacağınız durumunuza kendinizin çok iyi hesaplar yaparak karar vermeniz gerekiyor.

Unutmamanız gereken en önemli hususlardan biri; az önce de dediğim gibi yurtdışına çıkmadan önce mutlaka son duruma kullandığınız operatörlerden bilgi almanız gerektiği olmalı. Aksi halde olumsuz bir durumda kalıp, yorulacağınız can sıkıcı gelişmeler yaşayabilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğim Vodafone’dan ayrılma sebebim olan yüksek faturalandırma ile yaşadığım durumu anlatan yazının detayları ve videosunu buradan okuyabilirsiniz. 

yurtdisi telefon kullanimi ucuz

4 YORUMLAR

  1. ARKADAŞLAR KESİNLİKLE TÜRKİYE’DE Kİ OPERATÖRLERDEN YURT DIŞI PAKETİ ALMAYIN. GİTTİĞİNİZ ÜLKEDEN HAZIR KART ALIN. DÜNYANINI EN KAZIK FİYATLARI TÜRKİYE’DE. ÇÜNKÜ VERGİLER ÇOK YÜKSEK. SİZ YURT DIŞINA ÇIKTIĞINIZDA SİZE GEREKLİ OLAN TEK ŞEY LİMİTSİZ İNTERNET. GİDİNCE ŞAŞIRACAKSINIZ. BU SADECE TÜRKİYE’DE VAR. YABANCI ÜLKELER İNTERNET KULLANIMINI ARTTIRMAK İÇİN FİYATLARI ÇOK DÜŞÜK TUTUYORLAR. ZATEN ÇOĞU ÜLKELERDE; 1 GB, 2 GB, 3 GB… VS. GİBİ BİR LİMİT YOK. 1 AYLIK İNTERNET ALIYORSUN İSTEDİĞİN GİBİ KULLANIYORSU. ADİL KULLANIM KOTASI (AKK) GİBİ SAÇMA BİR UYGULAMADA YOK. BU SADECE TÜRKİYE’DE VAR. MESELA BEN YILDA EN AZ 6 KEZ KIRGIZİSTAN’A GİDİYORUM. TÜRKİYE’DE KULLANDIĞIM HATTIM TURKCELL. BU HATTIMI ORADA KLLANMAYA KALKSAM TURKCELL’İN UYGULAMASINA GÖRE (UZAKLAR TARİFESİ) 1 GB 499 TL. BÖYLE BİR ŞEY VAR MI? BEN KIRGIZİSTAN’A GİTTİĞİMDE ORADAN SADECE İNTERNET İÇİN LİMİTSİZ HAT ALIYORUM. 1 AYLIK SADECE YAKLAŞIK 30 TL. CİVARINDA PARA ÖDÜYORUM. YURT DIŞINA ÇIKTIĞIMIZDA BİZE GEREKLİ OLAN SADECE WHATSAPP, FACEBOOK VS. DEĞİL Mİ? BUNLARDA İNTERNET İLE OLUYOR. HANGİMİZ NORMAL HAT ÜZERİNDEN ARAMA YAPARIZ Kİ? BUNUN İÇİN LÜTFEN ÇOK DİKKATLİ OLUN.

  2. Yurtdışına çıktığım anda Türkiye hattımı kapatıyorum, gittiğim ülkeden bi hazır kart ve internet paketi alıyorum. Restoranlarda ve otellerde zaten ücretsiz wifi oluyor. Roaming’e son.

    • Gezi Tozu Burcu bu konuda biraz daha bilgi verebilir misin? Fiyatları ne kadar? Nerelerde bulabilirim? Aldığım hattı bütün Avrupa ülkelerinde kullanabilir miyim?

BİR YORUM BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin..
Buraya adınızı girin..