PAYLAŞ

Yurtdışında hangi telefon hatları daha ucuz? Yurtdışında hangi hatla internet kullanımı daha ucuza yapılır? Yurtdışı konuşma ücretleri ne kadar? Yurtdışı telefon hatları data paketleri neler? Telefon hattımı yurtdışına açtırmalı mıyım? gibi, sonunda kötü bir sürprizle karşılaşmamak için sizinde aklınızı kurcalayan sorular mı var? Gelin öyleyse hep beraber bir daha güncel olarak yurtdışında telefon kullanımı için telefon operatörlerinin yurtdışı paketlerine bir bakıp, yurtdışında hangi hat daha ucuz diye kontrol edelim.

Yurtdışında Telefon Kullanımı

Önceki yıllarda yurtdışında telefon kullanımı başlıbaşına bir sorundu. Bilinçli bir kullanım yapılmadığında (Sunulan telefon tarifeleri ile bilinçli bir kullanım yapmak neredeyse imkansızdı) seyahatinizin ulaşım ve konaklama masraflarının çok üzerinde faturalarla karşılaşmak seyahatleri kabusa, seyahat edenleri de sinir hastasına(!) çeviriyordu. Akıllı telefonların 8-10 senede iyice yaygınlaşmasıyla birlikte telefon gereksiniminin önüne internet bağlantısı ihtiyacı geçti.

Yurtdışında Telefon ve İnternet Kullanmak için En Hesaplı Paketleri Hangi Operatör Sunuyor?

yurtdisinda telefon kullanimi hangi hat

Yurtdışı seyahatinizde gideceğiniz ülkede uzun süre kalacaksanız yapacağınız en doğru şey gidilen ülkeye ait bir operatörün uygun hatlarından birini almak. Birçok ülkede avantajlı paketler bulunuyor. Hatta turistik kısa kullanımlı paketlerde oldukça hesaplı fırsatlar sunuyor.

Yukarıda bahsettiğim konu aklınızın bir köşesinde kalsın tabii ama bizim konumuz bu değil. Biz Türkiye’de kullandığımız kendi hattımızı kullanarak, daha kısa bir süre için yurtdışına çıktığımızda ya da çok fazla ülke değiştirmemiz gerektiğinde ne yapmalıyız sorusuna güncel tarifelerle yanıt bulmaya çalışacağız.

Yani yurtdışında telefon kullanımı ile 2017 yılında en hesaplı yurtdışında telefon konuşması ve internet kullanımı için hangi hattı kullanmalıyım? Hangi cep telefonu operatörünün paket ve tarifeleri bana uygun? gibi sorulara yanıtlar.

Yurtdışında Kendi Hattımızı Nasıl Kullanırız?

Hattınızı yurtdışında kullanmak için öncelikle ülkemizde kullandığınız hattı “yurtdışı kullanımına” açtırmalısınız. Hattınızı, dilerseniz cep telefonu operatörlerinin internet siteleri veya uygulamalarından ya da çağrı merkezlerinden yurtdışı kullanımına açtırabilirsiniz. Bu işi hallettikten sonra işleyiş hakkında küçük bilgilerden haberdar olmanız gerekiyor.

Şöyle ki; Cep telefonu operatörleri hatlarını yurtdışında kullanıma açtıran abonelerine, bulundukları ülkenin kendileriyle anlaşmalı olan yerel operatörleri ile hizmet veriyor. Bu nedenle Türkiye’de aldığımız hizmetten farklı olarak “telefonumuz sadece arama yaparken değil arandığımızda da ücretlendiriliyor”

Bir diğer önemli konu da, hücresel veri bağlantısı-data iletişimi” ya da hadi hep beraber “internet bağlantısı” ücretlendirmeleri diyelim. Cep telefonu operatörlerinin akıllı telefonlarla birlikte en önemli gelir kalemlerinden biri olan bu konu, iyice dikkat edilmediği taktirde tatilinizin zehir olmasına yol açabilecek en tehlikeli fatura kabartma kalemi!

yurdisi telefon kullanimi

Bu önemli detayları gözardı etmeden, cep telefonu operatörlerinin güncel yurtdışı fiyatlandırmalarına bir göz gezdirelim. (Dikkate alıp karşılaştırma yaptığım paketler üst segment olan ve firmaların platinum, red v.s diye tanımladıkları faturalı hatlardır.) 

Turkcell Yurtdışı Konuşma Paketleri ve Yurtdışı İnternet Ücretleri

Turkcell, güçlü altyapısı ve sağlam hamlelerine rağmen son üç dört yıla kadar en yetersiz bulduğum alanları olan yurtdışı konusunda en yakın rakibinin kullandığı avantajlı hamleyi aynen uygulayarak çok doğru bir atak yaptı.

yurtdisi turkcell

Turkcell Süper Yurtdışı kampanyası, aynı Vodafone‘da olduğu gibi Türkiye’de kullanmış olduğunuz paketinizi günlük 19,90 TL. ödeyerek kullanmanıza imkan veriyor. (Geçen yılın başında 9,90 TL. kısa bir süre sonra 12,90 TL. olan tarife 14,90 TL’ye çıktı. Şimdi de 19,90 TL)

Turkcell, tarifenin geçerli olduğu ülkeler kendi sitesinde şöyle belirtmiş ;

ABD, Almanya, Arnavutluk, Andora, Avusturya, Belçika, Beyaz Rusya, Birleşik Krallık (İngiltere, Kuzey İrlanda, İskoçya, Galler), Bosna Hersek, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Çin, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Guatemala, Güney Afrika, Hırvatistan, Hollanda, Hong Kong, İrlanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Kanada, Karadağ, Kosova, Lihtenştayn, Lüksemburg, Macaristan, Makao, Makedonya, Malta, Monako, Moldova, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Rusya, Slovakya, Slovenya, Sırbistan, San Marino, Suudi Arabistan, Ukrayna, Yunanistan, Katar, Ermenistan, Mısır, Nepal, Paraguay ve KKTC

Turkcell yurtdışı kampanyasının geçerli olduğu ülkeler bunlar. Ancak siz yine de yurtdışına çıkmadan önce Turkcell web sitesinden tekrar kontrol etmenizde fayda var. Çünkü zaman zaman operatörler anlaşmaları yüzünden değişiklikler yapabiliyorlar.

Turkcell aynı zamanda günlük ve aylık yurtdışı konuşma, sms ve internet paketleri sunuyor. Ancak yukarıdaki tarife kısa süreli yurtdışı seyahatlerinde çok avantajlı.

Türk Telekom Yurtdışı Konuşma Paketleri ve Yurtdışı İnternet Ücretleri

yurtdisinda telefon kullanimi turk telekom

Türk Telekom kullanıcılarına Türkiye içinde oldukça cazip kampanya ve paket sunan operatörlerden biri olmasına rağmen yurtdışı kampanya/paketleri en yetersiz cep telefonu operatörlerinden. Sanırım hedef kitle ve pazarlama stratejileri ile ilgili bir durum.

Türk Telekom’un yurtdışı konuşma ve internet paketleri standart olarak şu şekilde ücretlendiriliyor.

BÖLGE Çağrı Yapma
TL / Dk
SMS
TL / Adet
 Çağrı Alma
TL / Dk
 GPRS
TL / MB
AVRUPA, AMERİKA, RUSYA 6 1 2 11
PASİFİK BÖLGESİ ÜLKELERİ 7,7 1 2 25
DİĞER 6 1 2  25
UYDU OPERATÖRLERİ 18 1 2 25

Ülkeler sıralaması ise şöyle; AVRUPA, AMERİKA, RUSYA
Arnavutluk, Andorra, Avusturya, Beyaz Rusya, Belçika, Bosna Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, Kosova, İzlanda, İrlanda, İtalya, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Monako, Karadağ, Hollanda, KKTC, Norveç, Polonya, Portekiz, Moldova, Romanya, Rusya, San Marino, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre, Makedonya, Ukrayna, İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri

PASİFİK BÖLGESİ
Angola, Avustralya, Bangladeş, Benin, Bostvana, Bruney, Burkina Faso, Cape Verde, Cezayir, Cibuti, Comoros,Çad, Çin, Ekvator Gine, Endonezya, Etiyopya, Fas, Fiji, Fildişi Sahili, Filipinler, Filistin, Fransız Polinezyası, Gabon, Gambiya, Gana, Gine, Guam, Güney Afrika, Güney Kore, Hindistan, Hong Kong, Japonya, Kamboçya, Kamerun, Kenya, Kongo, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Laos, Liberya, Libya, Madagaskar, Makao, Malavi, Maldiv Adaları, Malezya, Mali, Moğolistan, Moritanya, Mozambik, Namibya, Nepal, Nijer, Nijerya, Orta Afrika Cumhuriyeti, Pakistan, Papua Yeni Gine, Senegal, Seyşel, Sierra Leone, Singapur, Sri Lanka, Sudan, Tanzanya, Tayland, Tayvan, Togo, Tunus, Uganda, Vietnam, Yeni Zelanda, Zambiya, Zimbabve

Yukarıda belirtilen ülkeler dışında kalanlar da “Diğer” olarak değerlendirilen tarifede yer alıyorlar.

Bunun dışında yurtdışında kullanmak üzere günlük, aylık, iki aylık v.s gibi paketler sunan Türk Telekom yurtdışı tarifelerinde, 15 TL fiyatla 30 Dk. günlük veya 45 TL fiyatla bir ay kullanımlı 90 Dk. gibi bence çok cazibesi olmayan paketler mevcut.

Türk Telekom ile yurdışında internet kullanılacak en en hesaplı paket ise yine ayrı olarak 19 TL’na satılan aylık 1 GB paketi!

Vodafone Yurtdışı Konuşma Paketleri ve Yurtdışı İnternet Ücretleri

Vodafone, cep telefonuyla yurtdışında telefon kullanımı ve yurtdışı konuşma ve internet paketlerinde bu konuda uzun bir süre en iddialı operatör olarak liderliğini sürdürdü. Hatta 17-18 yıllık bir abonelik süresi sonunda Vodafone‘a geçme kararımı, Vodafone’un bu konudaki iddiası ve sunduğu avantaj etkilemişti. Sonra avantajlardan kazandığım herşeyi bir faturayla Vodafone benden geri alınca(!) yeniden ayrıldım. O dönemde servis ve tarifelerinden memnun olmadığım Turkcell’de daha iyi bir servis vermeye başlayınca yeniden Turkcell kullanmaya başladım.

Vodafone’un “Red” ismi verilen tarifelerinde Turkcell’in benzer uygulaması şeklinde günlük sabit bir ücret karşılığı Türkiye’de kullanmış olduğunuz paketinizde bulunan dakika ve internetin tamamını dilediğiniz gibi kullanabiliyorsunuz. Vodafone bugün itibariyle bunu kendi web sitesinde 14,90 TL. olarak duyurmuş. Ancak Vodafone internet sitesinde bazı güncellemelerini geç yaptığından dolayı(!) herhangi bir değişiklik var mıdır bilemiyorum. Ben yine böyle bir internet sitesi bildirimi nedeniyle Vodafone’dan büyük bir fatura darbesi yemiştim. Bu nedenle siz eğer Vodafone kullanıcısı iseniz internet sitesi dışında çağrı merkezinden net sorularınızla konu hakkında bilgi alın.

Vodafone sitesinde geçerli ülkeleri şu şekilde duyurmuş;

Arjantin, Arnavutluk, Avustralya, Avusturya, Belçika, Bolivya, Brezilya, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Dominik Cumhuriyeti, El Salvador, Fransa, Gana, Guatemala, Guyana, Güney Afrika Cumhuriyeti, Hindistan, Hollanda, İngiltere, İrlanda, İspanya, İsviçre, İtalya, Jamaika, Kanada, Katar, KKTC, Kolombiya, Kosta Rika, Letonya, Litvanya, Macaristan, Malta, Meksika, Mısır, Nikaragua, Panama, Paraguay, Peru, Portekiz, Porto Riko, Romanya, Rusya, Suudi Arabistan, Surinam, Şili, Uruguay, Yeni Zelanda, Yunanistan ve ve 20 Aralık 2016’ya kadar Amerika Birleşik Devletleri’nde geçerli! (Bakın ne demiştim!!! Bugün 9 Ocak 2017)

yurtdisi telefon kullanmak

Vodafone bunun dışında diğer operatörler gibi günlük/aylık konuşma, sms, internet gibi hizmetler içeren 30 Dk.dan başlayan yurtdışında telefon kullanımı paketleri çeşitli fiyatlarla abonelerine sunuyor.

Yurtdışında Telefon Kullanımı İçin İyi Hesap Yapın!

Türkiye’de faaliyet gösteren cep telefonu operatörlerinin yurtdışı kullanımlar için sundukları avantajlı tarifeler bunlar.

Turkcell ve Vodafone’un benzer uygulaması olan günlük belirli bir ücret karşılığında, Türkiye’de geçerli olan paketinizi yurtdışında telefon kullanımı avantajı kısa sürelerde çok faydalı bir uygulama. Ancak örneğin; Turkcell ile bir ay gibi bir süre yurtdışında kalırsanız sadece pakete 19,90 X 30 Gün = 597 TL. ödemeniz anlamına geliyor ki buna eklenecek bir de Türkiye’deki paketinizin ücreti var. Anlayacağınız durumunuza kendinizin çok iyi hesaplar yaparak karar vermeniz gerekiyor.

Unutmamanız gereken en önemli hususlardan biri; az önce de dediğim gibi yurtdışına çıkmadan önce mutlaka son duruma kullandığınız operatörlerden bilgi almanız gerektiği olmalı. Aksi halde olumsuz bir durumda kalıp, yorulacağınız can sıkıcı gelişmeler yaşayabilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğim Vodafone’dan ayrılma sebebim olan yüksek faturalandırma ile yaşadığım durumu anlatan yazımı ve videosunu buradan okuyabilirsiniz. 

 

yurtdisi telefon kullanimi ucuz

Booking.com

3 YORUMLAR

  1. Yurtdışına çıktığım anda Türkiye hattımı kapatıyorum, gittiğim ülkeden bi hazır kart ve internet paketi alıyorum. Restoranlarda ve otellerde zaten ücretsiz wifi oluyor. Roaming’e son.

    • Gezi Tozu Burcu bu konuda biraz daha bilgi verebilir misin? Fiyatları ne kadar? Nerelerde bulabilirim? Aldığım hattı bütün Avrupa ülkelerinde kullanabilir miyim?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here