Gezi Rehberi Seyahat Sitesi

İstanbul

Avcıkoru Tabiat Parkı İstanbul’a En Yakın Kahvaltı, Piknik, Kamp, Orman, Tabiat Parkı

Avcıkoru Tabiat Parkı İstanbul’a En Yakın Kahvaltı, Piknik, Kamp, Orman, Tabiat Parkı olarak çok yakınımızda!

Sıkıldık, bunaldık.. Tamam hepimiz haklıyız! Ama sosyal medya fenomeni(!) olarak takip ettiğiniz binlerce hesabın, “kontrollü normalleşme” adı altında mekanların açılacağı duyurulduğunda aldıkları halleri görünce dehşete düşmemek elde değil! Kalabalık ve kapalı mekanlara doluşan bir dolu influencer, sizleri de aldıkları servis karşılığında(!) bu mekanlara teşvik etmeye çalışıyor. Elbette, bu mekanları da ziyaret edelim ve hatta “eğlenelim coşalım!” ama “beni korumayı aklından bile geçirmeyen” bazı kendini kaybetmiş işletmelere karşı olumlu bir şey söylemek hiç içimden gelmiyor.

Avcı Koru'ya Nasıl Gidilir?

İstanbul’a Yakın Kahvaltı Alanları Arasında Bir Yıldız Avcıkoru

Elbette pandemi’nin yarattığı ve aldığımız önlemlere rağmen tedirginliğimizi zirveye ulaştıran dışarı çıkamama korkumuzu bir şekilde “güvenli alanlara yönelerek” yenmemiz gerekiyor! Bahar geldi çattı, arkasından yaz yaklaşıyor. Ancak binlerce insanın hayatını kaybetmesine yol açan virüs salgınından dolayı uygulamaya konan yasakların kalkması tek başına yetmiyor! Bu nedenle bizler de artık seçici olmak zorundayız. Evde sıkıldınız, dışarı çıkmak, bir yerlerde oturmak, yemek içmek ve nefes mi almak istiyorsunuz? O zaman İstanbul‘un kalabalık sokaklarından birazcık uzaklaşma zamanı gelmiş demektir!

Avcı Koru Ormanı

İstanbul’da yaşayanların en büyük yanılgılarından biri, dünyanın en kalabalık ve kaotik şehirlerinden biri haline gelen İstanbul’da yeşil alanların, ormanların kalmadığını düşünmeleri olabilir. Ancak durum hiç de sandığınız gibi değil!

Evet gittikçe üzerimize gelen betonlarla sıkışıp kaldığımız doğru. Ama burnumuzun dibinde öyle yerler var ki, gezerken kendinizi çok uzaklarda bir yere gelmiş kadar şaşırmış hissediyorsunuz. Bunlardan biri de İstanbul’un iki ilçesi olan Şile ve Çekmeköy sınırlarında yer alan ve 2011 tarihinde Tabiat Parkı ilan edilen Avcıkoru Tabiat Parkı.

Avcıkoru Tabiat Parkı

Avcıkoru Tabiat Parkı

İstanbul’a yakın piknik alanları, İstanbul ormanları, İstanbul gölleri, İstanbul’da kahvaltı mekanları, İstanbul’a yakın tabiat parkları vs şeklinde aramalar yaptığınızda karşınıza birçok öneri çıkıyor. Ancak dikkat ederseniz bu önerilerin neredeyse hepsi işletmelere ait reklamlar veya kendi yayınlarından oluşuyor.

Avcı Koru Göl

Avcıkoru içerisinde ise yine bazı servislerin verildiği işletmeler bulunuyor ama burası bütünüyle bir tabiat parkı! Yani buraya geldiğinizde; içeri girişte TC Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından da ilan edilen oldukça uygun giriş ücretini ödedikten sonra dilediğiniz gibi faydalanabileceğiniz bir dolu seçenek karşınıza çıkıyor.

İstanbul'a Yakın Kahvaltı Mekanları

Yürüyüş yolları, aktiviteler, çocuk oyun alanları, piknik servis masaları, restoran kahvaltı mekanları, orman içi nefis fotoğraf köşeleri yine Avcıkoru Tabiat Parkı’nın sunduğu imkanlar arasında.

Avcıkoru Erkut Özen

Doğanın Sunduğu Avcıkoru Flora ve Fauna

Geniş yapraklı ağaçlardan oluşan nefis bir doğanın ortasında kalacağınız tabiat parkı içerisinde ilgilenenler için; Saplı meşe (Quercus robur), Sapsız meşe (Quercus petraea) olup, Anadolu kestanesi (Castanea sativa), Kayın (Fagus orientalis), Gürgen (Carpinus betulus) gibi ağaçlar, Böğürtlen (Rubus spp.), Muşmula (Mespilus germanica), Kızılcık (Cornus mas), Alıç (Crataegus), Funda (Erica spp.), Tavşan Memesi (Ruscus aculeatus) Isırgan otu (Urtica spp.) ve Eğreltiler (Pteridium spp.) gibi de çalı ve otlar bulunduğunu belirtmeden geçmemek gerekir!

Kızıl Sincap (Sciurus vulgaris), Kirpi (Erinaceus concolor), Köstebek (Talpa europaea Linnaeus), gibi memeli türler ile Kafkas Sülünü (Phasianus colchicus), Ebabil (Apus apus), Yılan Kartalı (Circaetus gallicus) gibi kuş türleri de gözlemlenen fauna olarak dikkat çekiyor.

Avcıkoru Tabiat Parkı Nerede? ve Nasıl Gidilir?

İstanbul’a yakın tabiat parkları arasında bulunan, doğası ve konumu nedeniyle özellikle piknik yerleri, hafta sonu kahvaltı yerleri seçeneklerinden biri olan öne çıkan Avcıkoru Tabiat Parkı nerede? ve nasıl gidilir? gibi soruların cevaplarını da aşağıda belirttim. Avcıkoru’ya ulaşım gerçekten çok kolay!

Avcıkoru Logo

İETT ile ulaşım;

Üsküdar meydanından hareket eden 139 Üsküdar – Şile ve 139A Üsküdar – Şile, Ağva otobüsleri ile Ümraniye Tepeüstü durağından hareket eden 139T Tepeüstü – Şile ve 139D Bereket Sitesi – Darlık hatları Avcıkoru Tabiat Parkı önünde bulunan Kömürcüoda Sapağı Durağı’ndan geçmektedir.

Avcıkoru Tabiat Parkı’na Ortalama Ulaşım Süreleri
Taksim 45 DK YSS Köprüsü 25 DK
Mecidiyeköy 35 DK FSM Köprüsü 30 DK
Fatih 45 DK 15 Temmuz Şehitler Köprüsü 30 DK
Başakşehir 45 DK Kurtköy 20 DK
Maslak 35 DK Samandıra 20 DK
Kadıköy 35 DK Çekmeköy 15 DK
Üsküdar 30 DK Sancaktepe 10 DK
Kozyatağı 30 DK Şile 15 DK

Kendi aracınızla ise;

Avcıkoru Tabiat Parkı’na kendi aracınız ile gelmek için telefonunuzda bulunan harita uygulamasına veya aracınızdaki navigasyon cihazına Avcıkoru, Alemdağ Şile Yolu, 34980 Şile/İstanbul adresini girebilirsiniz veya buraya tıklayarak konumu kullanabilirsiniz.

Avcıkoru Çalışma Saatleri

Avcıkoru açık mı? Pandemi dolayısıyla Avcıkoru Tabiat Parkı hizmet veriyor mu? Avcıkoru Tabiat Parkı’nın açık olmadığını nasıl öğrenirim? diye sorarsanız, burayı tıklayabilir ve tabiat parkı hakkındaki güncel bilgileri takip edebilirsiniz.

Avcıkoru Nerede

Avcıkoru Tabiat Parkı Giriş Ücretleri

Avcıkoru Tabiat Parkı, Milli Parklar bünyesinde bulunan bir doğa harikası. Parkın giriş ücretleri şu şekilde belirlenmiş.

Şahıs 12 ₺
Otomobil 36 ₺
Bisiklet 12 ₺
Motosiklet 24 ₺
ATV 24 ₺
Kamyonet 36 ₺
Minibüs 108 ₺
Midibüs 180 ₺
Otobüs 360 ₺

İstanbul’a yakın kahvaltı mekanları arasında kalabalık olmayan bir alternatif aradığınızda Avcıkoru Tabiat Parkı’na bu oldukça uygun fiyatlarla giriş yapabilir ve sonrasında dilediğiniz gibi keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

İstanbul'a yakın kahvaltı mekanları

Yazar Hakkında

Articles

Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.
İlgili Yazılar
İstanbul

Pierre Loti Tepesi ve Hikayesi

Pierre Loti Tepesi ve HikayesiPierre Loti Kimdir?Türk Dostu Pierre LotiPierre Loti veya Piyer Loti…
Daha Fazla
İstanbul

Sultanahmet Meydanı: Tarih Kokan Bir Açık Hava Müzesi

1. Sultanahmet Camii2. Ayasofya Camii3. Topkapı Sarayı Müzesi4. Aya İrini Müzesi5. Türk ve…
Daha Fazla
İstanbul

Yedikule Zindanları - Tarihin Tozlu Sayfalarından 10 İlginç Hikaye

1. Yedikule Zindanları, aslında bir zindan değildi.2. Yedikule Zindanları, Fatih Sultan Mehmet…
Daha Fazla
Bize Katıl
Birlikte Dünyaları Gezelim!

Birlikte dünyaları gezmek ve seyahat gruplarımız için hemen bize katıl!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir