Bolu, Türkiye’nin gezilecek yerleri bakımından en çekici şehirlerinden biri. Bir tarafta yemyeşil ormanlar, diğer bir tarafta küçüklü büyüklü göller ile her mevsim İstanbul’a yakın olmanın da avantajıyla ziyaretçilerle dolup taşıyor. Bolu’da ilk görülecek yerlerden biri tabii ki masal diyarı Abant. Ancak Abant’a kadar gitmişken yakınlarda bulunan Gölcük’e uğramamak olmaz. Hatta uğramazsanız bir yanı da eksik kalır derler! Bolu Gölcük gezisi yapmadan önce gelin detaylara bir bakalım.

Bolu Gölcük’e Nasıl Gidilir?

Hala gitmeyen var mı bilemiyorum ama ben yine de İstanbul’dan veya Ankara yönünden Bolu Gölcük’e nasıl gidilir konusundan kısaca bahsedeyim.

Eğer kendi aracınızla yola çıkacaksanız bu cennet köşesine gitmek için iki şehirden de TEM karayolunu tercih etmenizde fayda var. İstanbul’dan yola çıkıp otobana girip İzmit, Sapanca, Arifiye üzerinden Bolu otoban çıkışından çıkıp Bolu şehir merkezine doğru ilerlerken Seben-Kıbrısçık yönüne ve Gölcük tabelasını gördüğünüz kavşaktan sonra dümdüz devam ederek yaklaşık olarak 17 kilometre kadar sonra Gölcük’ varabiliyorsunuz.

Ankara’dan gidecekler de yine Tem üzerinden Bolu çıkışı ve sonrasında İstanbul’dan gelenlerle benzer yolu tabelaları takip ederek kullanabilirler.

bolu gölcük gezisibolu gölcük tabiat parkı

Bolu Gölcük, Milli park olduğundan dolayı giriş ücretli. Araç tipine göre ücret ödeniyor.

Bolu’ya bir şekilde geldiniz ve buradan Gölcük’e gitmek isterseniz Bolu Belediyesinin sefer sayısı çok az da olsa uyguladığı tarifeli otobüsler ile yaklaşık yarım saat gibi bir süre de Gölcük’e ulaşabiliyorsunuz. Ancak gün içerisinde sadece birkaç kez yapılan bu seferler için gitmeden önce mutlaka bilgi alın. Şehir içinden taksiler de yine Gölcük milli tabiat parkına gelmek için bir başka yöntem.

bolu gölcük gezilecek yerler

Bolu Gölcük Tabiat Parkı

Gölcük Tabiat Parkı, aslında birçoğunuzda göz aşinalığı olan bir fotoğrafın ana sahnesini barındırıyor. Ne zaman bir Bolu Abant fotoğrafı diye internette arama yapılsa, sonuçlarda en çok çıkan göl kenarında bulunan nefis bir ev oluyor. İşte bu fotoğrafta yer alan ev Abant’da değil Gölcük’de bulunuyor. Bu karışıklığın nedenini bilemiyorum ama birçok kişinin burayı Abant diye gezdiğinden kuşku duyuyorum.

Bolu Gölcük tabiat parkı gezisi

Gölcük yüksek bir noktada yer alıyor. Öyle ki burasının rakımı, yani denizden yüksekliği tam 1217 metre. Göknar, kayın, gürgen gibi karakterli ağaçların çevrelediği enfes bir göl ve çevresinde keyifle gezilecek harika bir yürüyüş yolu ile piknik alanları var. Tablo gibi, kartpostal gibi derler ya hani! işte burası gibi falan değil bildiğin kartpostalın içindesiniz.

Gölcük Tabiat Parkında Ne Yapılır?

Gölcük tabiat parkında elbette ilk yapacağınız şeylerden biri bol bol içinde bulunduğunuz kartpostalın resmini çekmek! Sonrasında gölün etrafını bir yürümeye başlayın. Öylesine keyifli bi yol ki bu! Aynı zamanda da sizi hiç yormayacak kadar kısa sadece 1,3 kilometrelik bir mesafe. Ama bu mesafede öyle güzel açılar yakalayacaksınız ki, Gölcük her taraftan sizi sarıverecek.

bolu gölcük hafta sonu gezisibolu gölcük gölüBolu Gölcük

Böylesine güzel bir yere yıllardır çok turist gelmesinden ötürü yürümek istemeyenler dilerlerse çeşitli araçlar ile gölün çevresini gezebiliyorlar. Golf aracı olarak bildiğimiz Buggy ile bir gezinti yapmak kişi başı 5 liraya maloluyor. Olmadı ginger ve benzeri 3 tekerlekli araçları da kiralayarak yine göl çevresinde keyifli maceralar yaşayabilirsiniz.

Gölcük Tabiat Parkına geldiğinizde ister çevrede bulunan iki restorandan birine uğrayabilir veya kendi piknik çantanızla göl kenarında belirtilen alanlarda piknik yapabilirsiniz.

Bolu Gölcükbolu gölcük gezi rehberi

Benim tavsiyem Pazar günü Gölcük Tabiat Parkına gitmemeniz yönünde. Çünkü öyle kalabalık yukardaki fotoğrafta görülen hatta “Mangal yapılmaz” diye yazan tabelaların altı öylesine duman oluyor ki, insanın pek bir keyfi kaçıyor. Sonbahar’da ve kış aylarında ayrı bir güzelliği olduğunu da özellikle hatırlatayım.

BİR YORUM BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin..
Buraya adınızı girin..