Ana Sayfa Marmara İstanbul İstanbul’un Manevi Simgesi Eyüp Sultan Nerede ve Nasıl Gidilir?

İstanbul’un Manevi Simgesi Eyüp Sultan Nerede ve Nasıl Gidilir?

0

Eyüp Sultan Cami başlığını atarken amacımız maneviyat ve inanç üzerine bir yazı yazmak değil. Sadece bir kaç fotoğrafı ve insan gerçeklerini, yansıdığı kadarıyla aktarırken bir de bilinmesi gereken bir hikayeyi paylaşmak istedik.

Çünkü İstanbul‘un manevi eserlerle dolu olan müthiş dokusunda en etkileyici noktalardan biri olma özelliğine sahip Eyüp Sultan Cami, kendisinden bahsedilmeyi oldukça hakediyor.

Eyüp Sultan Camii

Eyüp Sultan Camii Gezisi

Eyüp Sultan, Haliç kıyısında bulunan tarihi ve güzel bir semt. Günümüzdeki idari yapılanmada artık bir ilçe olan ve ismi de Eyüp’ten, Eyüp Sultan olarak değiştirilen bu tarihi ilçe, Fatih Sultan Mehmet‘in emriyle yapılan camii ve bu camiye ismini veren değerli bir şahsiyet ile anılıyor.

Yani Halid bin Zeyd Ebu Eyyüb el Ensari veya bilinen ismiyle Eyüp Sultan, sadece İstanbul’un tarihi ve önemli bir semtine ismini vermiyor. Aynı zamanda kentin en önemli manevi değerlerinden birini taşıyor.

Eyüp Sultan Cami, İstanbul’un fethinden hemen sonra, 1458 yılında inşa edilmiş. Zaman içerisinde padişahların burada kılıç kuşanması ile İstanbul’un en önemli merkezlerinden birisi olmuş.

Eyüp Sultan Camii

Sonraki yıllarda eskiyen ve harap olan Eyüp Sultan Camii, III. Selim tarafından minareleri ve temelleri hariç tamamen yıktırılmış ve yeniden yapılmış.

1798’de başlayıp iki sene süren inşaat sonunda, cami günümüzdeki halini almış.

Eyüp Sultan Camii’ne Nasıl Gidilir?

Eyüp Sultan Cami ve Eyüp Sultan Türbesi‘den dolayı ismini taşıdığı Eyüp (2017 yılında Eyüp Sultan oldu) ilçesi sınırları içerisinde bulunuyor.

Camiye ulaşmak için farklı birçok alternatif kullanılabiliyor.

Şehir içi İstanbul İETT Belediye otobüsleri ile Eyüp Sultan Camii’ne gitmek için;

39 AKŞEMSETTİN MAHALLESİ – YENİKAPI

39B İMAR BLOKLARI – VEZNECİLER

39D YEŞİLPINAR – YENİKAPI

39O YEŞİLPINAR – OTOGAR

39Y YEŞİLPINAR – VEZNECİLER

39Ç HAMİDİYE MAHALLESİ – AKSARAY

48A GÖKTÜRK – KAZLIÇEŞME MARMARAY

55EY EYÜP ÜÇŞEHİTLER-AKSARAY

86V EYÜPSULTAN-VEZNECİLER

94Y YEŞİLPINAR – BAKIRKÖY

hatlarını kullanabilirsiniz.

Bu hatların tamamı Eyüp Sultan Cami Durağı’na uğramıyor. Ancak hemen yanıbaşındaki Eyüp Sultan Bulvarı’ndan geçiyorlar. Bu bulvarda inip çok kısa bir yürüyüşle camiye varabilirsiniz.

Eyüp Sultan Camii

Eyüp Sultan Camii’ne kendi aracınız ile gelmek isterseniz; Edirnekapı’dan Gaziosmanpaşa yönünde ilerlerken, Eyüp çıkışından çıkıp tabelaları takip etmeniz yeterli. Yine Sirkeci’den Unkapanı yönüne giderken Unkapanı Köprüsü’nün altından geçip önce Feshane sonrasında ise Eyüp’e ulaşabilirsiniz.

Metro ile buraya gelmek için Yenikapı-Atatürk Havalimanı Metro Hattı’nı ya da Kirazlı-Yenikapı Hattı ile Bayrampaşa’ya gelmeniz gerekiyor.

Sonrasında  yaklaşık olarak 15-20 dakikalık bir yürüyüşle camiye ulaşılabiliyor. Ayrıca güzergah üzerinde minibüsler de işliyor.

Eyüp Sultan Camii

Ancak bir diğer -ve hatta en güzel- alternatif; Eyüp Sultan ile Üsküdar İskelesi arasındaki vapur seferleri. Çok sık yapılmayan bu seferler için saatlerini öğrenip yola çıkarsanız en keyifli yol olarak vapuru tercih edebilirsiniz..

İstanbul’un Fethi sırasında psikolojik harbin kazanılmasında büyük rol oynadığı anlatılan ve Sultan Mehmet Han’ın hocalarından Akşemseddin tarafından yeri gösterilerek bulunan Eyüp Sultan Hazretleri’nin mezarı, fetihten yüzlerce yıl sonra hala çok önemli manevi bir ziyaret noktası olarak halkın kalbinde yer alıyor.

Eyüp Sultan Camii

YORUM YOK

BİR YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz