Aktüel

Türkiye’deki Uluslararası Okullar Hakkında Her Şey

Türkiye’de yaşamayı planlayan yabancı uyruklu ailelere dahil olan yabancı uyruklu öğrenciler, Türkiye’de bulunan uluslararası okullarda oldukça iyi bir eğitim, geniş kapsamlı bir içerik ve rahat bir öğrenim hayatı fırsatı yakalamaktadır. Uluslararası eğitim standartlarını kabul etmiş dünyanın her yerindeki uluslararası okulların müfredatının aynı olması nedeniyle Türkiye’de de öğrencilerin öğrenme süreci ve uyum sağlamaları kolay ve sorunsuz bir şekilde ilerlemektedir. Türkiye’deki uluslararası okullarda İngilizcenin yanı sıra dünyadaki benzer okullarda öğretilen diğer diller, öğrencilerin kariyerlerinde daha büyük hedeflere ulaşabilmeleri için hem avantaj sağlamakta hem de sağlam temeller hazırlamaktadır.

Türkiye’deki uluslararası okullar, standart sınıflarla karşılaştırıldığında daha küçük sınıflarda daha yüksek kalitede bir eğitim verildiği görülmektedir. Bu okullar kaliteli eğitim içeren dersleri ve ders dışı etkinlikler ile de öğrenci motivasyonunu yüksek seviyede tutarak, öğrencilerin iyi bir eğitim almalarını sağlamaktadır.

türkiye'deki uluslararası okullar

Yabancı bir ülkede yaşamayı planlarken çocuğunuz için yapacağınız okul seçiminde uluslararası akreditasyonlar oldukça önem taşımaktadır. Bahsettiğimiz uluslararası akreditasyonlar arasında yer alan iki tanesi Türkiye’deki okullar arasında yaygın olarak kullanılmaktadır.

1. Uluslarası Lisans Akreditasyonu

Uluslararası lisans akreditasyonu, belirlenen eğitim öğretim modeli üzerine inşa edilen bir programı oluşturmaktadır. Programın amaçları arasında ise:

  • Öğrencileri bağımsız düşünmeye teşvik etmek,
    • Kendi eğitimlerinden sorumlu olmak,
    • Daha fazla kültürel farkındalık ve gelişim için ikinci bir dil öğrenmek,
    • Dünyadaki en iyi okullara erişim hakkı için uluslararası sertifikalar elde etmek,

bulunmaktadır.

Bu akreditasyon, duygusal, sosyal ve akademik özellikler üzerine hassas çalışmalarla kurgulanmıştır. Bireysel düşüncelerin yanı sıra, kendi kültürel kimliklerini keşfedip şekillendirilmesine de izin veren uluslararası akreditasyon içeriğinde aşağıdaki programlarıı kapsar.

• 3-12 yaş arası çocuklar için; İlk Yıllar Programı
• 11-16 yaş arası öğrenciler için; Orta Yıllar Programı
• 16-19 yaş arası öğrenciler için; Diploma ve İlgili Kariyer Programı

Türkiye, 67 tane Uluslararası Lisans Akreditasyonu veren okula evsahipliği yapmaktadır. Uluslararası lisans akreditasyonuna sahip olan bu okullar başta İngilizce, Almanca, Türkçe olmak üzere birçok dilde eğitim vermektedir.

uluslararası okullar

Bahsedilen bu okullar için güncel bilgilere https://www.ibo.org/programmes/find-an-ib-school/ adresinden ulaşabilir ve konu hakkında daha birçok  detaya ulaşabilirsiniz.

2. Uluslararası Okullar Birliği (CIS)

Kar amacı olmayan Uluslarası Okullar Birliği, ilkokul ve orta öğretime bağlı olarak kurulmuş uluslararası okullarla ilgili kurulmuş en büyük birliktir. Bu birlik, öğrencilere, kültürlerarası anlayışla dünya vatandaşı olabilme yetenekleri kazandırmayı hedeflemiştir

Uluslararası Okullar Birliği, çatısı altındaki kurumlara ve kurumlarda bulunanlara toplumlar arasındaki çeşitliliğe olan saygının yanı sıra, yerel ve dünya konularının araştırılmasına, tartışılmasına ve kişisel eylemlere teşvik edici bir rol üstlenir.

Uluslararası Okullar Birliği, diğer dillerin öğrenilmesini destekleyen bir akreditasyondur ve sürdürülebilir yaşam biçimlerinin peşinde olmayı savunur. Günümüzde, dünya çapında 733 okul Uluslararası Okullar Birliği’ne dahildir. Global olarak yabancı ülkelerde yaşayan ailelerin öğrencilik hayatını sürdüren çocukları için daha kolay bir geçiş sağlarlar.

Bu okulların, 15i İstanbul’da, 1i Ankara’da, 5i İzmir’de ve 3ü Adana’da olmak üzere toplamda 27si Türkiye’de bulunmaktadır. Daha fazla okul bilgisi ve güncel detaylar için https://www.cois.org adresini kullanabilirsiniz.

Türkiye’deki En İyi Uluslararası Okullar

Antalya’daki Uluslarası Okullar

1. Antalya Uluslararası Koleji (ICCA)

Antalya Uluslararası Koleji, Antalya’daki en çok bilinen ve tercih okullar arasında yer almaktadır. Bölgede yer alan iki okulda, anaokul, ilkokul ve orta öğretim dersleri İngilizce ve Türkçe olarak işlenmektedir. Okul, 3-14 yaş arasındaki çocuklar için başarılı bir eğitim sunmaktadır.

2.Antalya TED Koleji

Antalya TED Koleji, 2006 yılında ilkokul eğitim hizmeti veren bir okul olarak Antalya’da da hizmete başlamıştır. Anaokul, ilkokul ve ortaöğretim öğrenimini Türkçe, Almanca ve İngilizce olmak üzere 3 dilde devam ettirmektedir. TED Koleji, Uluslararası Bakalorya Okulları (IBO), Uluslararası Okullar Birliği (CIS), Avrupa Uluslararası Okullar Birliği (ECIS) ve Eko-Okullar gibi uluslararası üyeliklere sahiptir.

3. Antalya İstek Okulları

İstek Vakfı Okulları Antalya’da 2008 yılında kurulmuştur. Türkçe, İngilizce ve Almanca eğitim vermektedir. İngilizce dersleri, Türk öğretmenler ve anadili İngilizce olan öğretmenler tarafında işlenmektedir. Okul eğitimi anadili İngilizce olan öğretmenler tarafından planlanmaktadır.

İstanbul’daki Uluslarası Okullar

1.Safir Koleji, Bağcılar

İstanbul Safir Koleji, İstanbul’da yaşayan Arap kökenli yabancı uyruklu aileler tarafından en çok tercih edilen uluslararası okullar arasındadır. Amerikan standartlarına dayalı uluslararası bir program sunan okulda, İslami konular Arapça ve İngilizce dillerinde öğretilmektedir. Aynı zamanda, Arapça, İngilizce ve Türkçe olmak üzere 3 dilde eğitim vermektedir.

2.Kazanım Okulları, Bağcılar

Kazanım Okulları (Alfayez International School in English) Temmuz 2015’te kurulmuş olup, T.C. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından resmen tanınan ilk Arapça da eğitim veren uluslararası okuludur. Kazanım Okulları’nda 24’ten fazla milliyet bulunmaktadır. Eğitim dili İngilizce ve Arapça’dır. Kazanım Okulları, Arap uyruklular tarafından en çok tercih edilen uluslararası bir okuldur.

3. İstanbul Uluslararası Okulu, Büyükçekmece

İstanbul Uluslararası Okulu, İstanbul’da bulunan en önemli uluslararası okullardan biridir. Okul, sadece yabancı uyruklu öğrencilere eğitim vermektedir. Okulun eğitim dili İngilizcedir. İstanbul Uluslararası Okulu’nun iki kampüsü vardır. Boğaziçi’nde yer alan Rumeli Hisarı’ndaki Hisar Kampüsü 3-9 yaş arası öğrencilere, Büyükçekmece Gölü’ne bakan Marmara Kampüsü ise 3-18 yaş arası öğrencilere eğitim vermektedir.

4. Alkev Özel Okulları, Büyükçekmece

Alkev Özel Okulları (Alman Liseliler Kültür ve Eğitim Vakfı), 1996 yılında Büyükçekmece’de kurulmuş bir Alman okuludur. Okulun ana dili Almanca’dır. Okulda aynı zamanda İngilizce eğitim de vermektedir.

türkiye'deki okullar

5. MEF Özel Okulları, Bahçeşehir

MEF Özel Okulları, okul öncesinden 12. sınıfa kadar eğitim veren bir okuldur. MEF, 57’den fazla milliyetten öğrenciye sahiptir. Aynı zamanda, 17 farklı milletten oluşan 74 öğretim üyesi vardır. MEF’in merkez okulu Ortaköy’de yer almaktadır. 40 dönümlük arsa üzerine inşa edilmiş olan kampüs, çok amaçlı birçok sosyal tesise sahiptir. Fransızca ve İspanyolca eğitim de vermektedir. Bahçeşehir ve Beşiktaş’ta birden fazla kampüsü vardır.

6. Manara Kanada Akademisi, Bahçeşehir

Manara Kanada Akademisi, Kanada’daki Olive Grove okulunun resmi bir şubesidir. Öğrencilerine iyi bir İngilizce ve Arapça öğrenip konuşabilmeleri için iyi ve güvenli bir ortam sunmaktadır. Hem Libya hem de Kanada müfredatına uygun bir eğitim sistemleri vardır. Manara Kanara Akademisi, Bahçeşehir’de yer almaktadır.

7.Tarabya İngiliz Okulları, Sarıyer

Tarabya İngiliz Okulları, Türkiye’de ulusal müfredat ile İngiliz ulusal müfredatını birleştiren öncü kuruluştur. Türk Dili ve Edebiyatı dışındaki bütün dersler İngilizce olarak işlenmektedir. Okulda, sınıflar en fazla 15 kişi olacak şekilde ayarlanmıştır. Tarabya İngiliz Okulları’nın 4 kampüsü vardır. Tarabya Kampüsü, Yeniköy Kampüsü, Çengelköy Kampüsü ve Etiler Dil Okulu Kampüsü.

8.Uluslararası İngiliz Okulları, Sarıyer

Uluslararası İngiliz Okulları, Türkiye’nin saygın ve önde gelen özel eğitim merkezlerinden biridir. Sarıyer, Zekeriyaköy’deki kampüsleri ingilizce müfredat sunmaktadır. Aynı zamanda, Almanca, İspanyolca ve Fransızca eğitim vermektedir.

9. Sainte-Pulchérie Fransız Lisesi, Beyoğlu

Beyoğlu’nda yer alan Sainte Pulchérie Fransız Lisesi, Taksim Fransız Kültür Merkezi yakınındadır. Eğitim kadrosu, %63’ü Fransızca konuşan %40’ı Fransız olmak üzere 50 öğretmenden oluşmaktadır. Fransızca, Türkçe ve İngilizce eğitimin olması, öğrencilere, hem yurt dışında hem yurt içinde istedikleri üniversitede eğitimlerine devam edebilme şansı verir.

10.Puşkin Rus Okulu, Sultangazi

Uluslararası Puşkin Rus Okulu, Sultangazi ilçesinde yer almaktadır. Okulun temel amacı, yurtdışında yaşayan ve Rusça konuşan çocuklar ile, Rus Dili ve Edebiyatı, Rus tarihi, kültürü, müziği, diğer bilgi ve sanat alanlarının mirasının korunmasıdır. Puşkin Rus Okulu’nda, Türkçe, İngilizce ve Rusça eğitim verilmektedir.

11. Notre-Dame de Sion Fransız Lisesi, Şişli

1856 yılında kurulmuş olan Notre-Dame de Sion Fransız Lisesi Harbiye, Şişli’de yer almaktadır. Fransız Liseleri’nde kabul edilen müfredat uygulanmaktadır. Eğitim dili Türkçe ve Fransızcadır. İngilizce ikinci yabancı dil olarak verilmektedir.

12.İstanbul Uluslarası Okulu, Üsküdar

İstanbul Uluslararası Okulu, Asya yakasında yeşilliklerle çevrili bir bölge olan Çamlıca semtinde yer almaktadır. Eğitim dili İngilizce olan okulun, 40’tan fazla milliyetten oluşan öğrencisi vardır.

Bursa’daki Uluslarası Okullar

1. Bursa TED Koleji

Bursa TED Koleji Bursa’da 2006 yılından beri eğitim vermektedir ve Uluslararası Lisans Akreditasyonuna sahiptir. Eğitim dili Türkçe, İngilizce ve Almanca olan TED Koleji, anaokulu, ilkokul ve lise öğrenim hizmeti vermektedir. TED Koleji, Uluslararası Bakalorya Okulları (IBO), Uluslararası Okullar Birliği (CIS), Avrupa Uluslararası Okullar Birliği (ECIS) ve Eko-Okullar gibi uluslararası üyeliklere sahiptir.

2.Özel Emine Örnek Okulları

İlkokul ve Ortaokul hizmeti veren Özel Emine Örnek Okulları, 1998 yılında Bademli’de kurulmuştur. Okul birden fazla yabancı dil eğitimi vermektedir. Emine Örnek Okulları, Uluslararası Okullar Konseyi (CIS) ve Avrupa Uluslararası Okullar Birliği (ECIS) gibi uluslararası üyeliklere sahiptir.

Yabancı uyruklular için okullar

Ankara’daki Uluslarası Okullar

1. Ankara Oasis Uluslararası Okulu

Oasis Uluslararası Okulu Ankara’daki uluslararası okullardan biridir. Okul Gölbaşı ilçesinde yer almaktadır. Oasis 2004’te kurulmuştur ve 4 yaştan 12. sınıfa kadar öğrencileri kabul etmektedir. Okulda ana eğitim dili İngilizce’dir, ancak okulda mevcut olan “İkinci dil olarak İngilizce” programı ile anadili İngilizce olmayan öğrenciler de kabul edilmektedir. Oasis Uluslararası Okulu’nun İlk ve Orta Okullarda Orta Devletler Birliği Komisyonları (MSA-CESS) üyeliği bulunmaktadır ve Türkiye Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanmıştır.

2. Bilkent Üniversitesi Laboratuvar Okulu – Ankara

Bilkent Üniversitesi Laboratuvar Okulu, Ankara’da en çok uluslararası birlik üyeliklerine sahip okullardan biridir. Bilkent Üniversitesi Laboratuvar Okulu’nun Uluslararası Bakalorya (IB), Uluslararası Okullar Birliği (CIS), ve New England Okullar ve Kolejler Birliği (NEASC) üyelikleri bulunmaktadır. Ayrıca Türkiye Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanmıştır. Okul 2 yaşından 18 yaşına kadar öğrenciler kabul etmektedir. Bilkent Laboratuvar Okulu’nda ana eğitim diil İngilizce’dir. Ayrıca ikinci dil olarak Fransızca, Almanca, İspanyolca ve Türkçe öğrenme imkanı sunmaktadır. Okul Çankaya’da yer almaktadır.

3. Ankara İngiliz Elçiliği Okulu

İngiliz Elçiliği Okulu, İngiliz müfredatını benimseyerek matematik ve İngilizce’nin birlikte öğretilmesini destekleyen bir okuldur. Okul Çankaya’da yer almaktadır ve 3 yaştan 14 yaşa kadar öğrencileri kabul etmektedir. İngiliz Elçiliği Okulu 1959’da kurulmuştur. Okul ayrıca Uluslararası İngiliz Okulları Konseyi (COBIS) ve Bağımsız Hazırlık Okulları Birliği (IAPS) üyesidir.

About author

Articles

Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.
Related posts
Aktüel

House of Superstep, Kapalı Kaykay Deneyim Alanı House İstiklal’de!

House of Superstep, Türkiye’nin En Kapsamlı Kapalı Kaykay Deneyim Alanını House…
Read more
Aktüel

Youtube'da Dünyaları Geziyoruz!

Keşfet TV (ya da bildiğiniz şekliyle kesfet.tv), isminin sonunda yer alan “domain…
Read more
Aktüel

İşte Vizesiz Seyahat Edebileceğiniz 5 Ülke!

Vizesiz Seyahat Edebileceğiniz 5 Ülke4 Mevsimi En Güzel Şekilde Yaşatan Destinasyon…
Read more
Bize Katıl
Birlikte Dünyaları Gezelim!

Birlikte dünyaları gezmek ve seyahat gruplarımız için hemen bize katıl!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir