Çıralı

Çıralı’yı Görmeden Antalya Gezilmez

Antalya’da gezilecek yerler arasında Çıralı, Olimpos, Adrasan daima ayrı bir yer tutar. Sadece kısa bir zaman öncesine kadar bile bu kadar bilinmeyen Çıralı ve Olimpos, sanki Tahtalı Dağı eteklerinde uyuyan tarihi, gizli bir hazine gibiydi.

Antalya’da tatil, hatta alternatif bir tatil denildiğinde ilk akla gelen yerler arasında işte bu birbirine çok yakın olan üç yer var. Yani az önce de belirttiğim gibi Olimpos Adrasan ve Çıralı. İşte Çıralı bu üçlemenin ilk durağı.

En Ateşli Tatil Yeri Çıralı

Çıralı, aslında hemen yanıbaşında bulunan Olimpos‘a benziyor. Çıralı sahilinde bulunan upuzun sahil şeridi aynı zamanda Olimpos’a da bir yol oluyor.

Çıralı’da en ilgi çekici şeylerden biri elbette harika denizi. Antalya’da birçok yerde sayısız plajda denize girme olanağı bulunsa da Çıralı, sadece kente dışardan gelen ziyaretçilerin değil, Antalyalıların da gözde tatil yerleri arasında.

Antalya plajları

Yanartaş ve Chimera Efsanesi

Çıralı, ismini aldığı Yanartaş (Chimera) nedeniyle Olimpos’un mitolojideki hikayelerine ev sahipliği yapmış bir yer.

Biraz yorucu da sayılsa, Çıralı’ya “Antalya’da gezilecek yerlerin en ateşlisi” ünvanını veren Yanartaş’a tırmanıp, sönmeyen bu ateşi görmelisiniz. Yaklaşık yarım saatte varacağınız Yanartaş’a -eğer yanınızda fenerleriniz varsa- akşam saatlerinde çıkmanız halinde nefis bir manzarayı da karşınıza sunacak.

Yanartaş Efsanesi

Çıralı’nın kendinden bile ünlü olan Yanartaş’ının mitolojideki hikayesinde ise; Poseidon soyundan gelen ve tanrısal bir güzelliği olan Bellerophontes’in sahip olduğu efsanevi kanatlı at Pegasus ile burada yaşayan ve ağzından alevler çıkaran, önü aslan arkası keçi görünümlü yaratığı öldürdüğü yer olarak bahsedilir.

Çıralı plajları

Çıralı’ya Nasıl Gidilir?

Çıralı’ya gitmek için önce Antalya’ya gelmişseniz işiniz çok daha kolay gibi! Peki Antalya‘dan Çıralı’ya nasıl gidilir? derseniz yapacağınız iş aslında basit.

Eğer kendi aracınızla seyahat ediyorsanız Antalya’dan Kumluca – Kaş istikametine doğru devam edin.

Deniz, orman ve dağ manzaraları ile nefis bir yolculuktan sonra Tekirova tabelasını göreceksiniz. Orayı da geçin ve sol tarafınızda “Çıralı 7” tabelasını görün. Tam oradan sola Çıralı’ya doğru dönün. Çam ağaçları arasında oldukça virajlı 7 kilometrelik iniş ağırlıklı yolculuğunuzu tamamlayınca Çıralı’ya ulaşacaksınız.

Önünüze çıkacak olan küçük köprüyü geçince merkezi de buldunuz demektir. Bu noktadan sonra Çıralı’da kalmak için çeşitli konaklama alternatiflerini de görebilirsiniz.

Çıralı’da Ne Yapılır?

Çıralı’da öncelikle tabii ki denize girilir! iki tarafı kayalık alanlarla çevrili doğal bir koy olan Çıralı’nın bir ucu Olympos sahiline kadar uzanan, yaklaşık 3 kilometrelik bir sahili bulunuyor.

Küçük çakıllar ve kumlarla kaplı denizi, özellikle çakıl ağırlıklı yerlerinde tertemiz bir görüntü veriyor.

Dilerseniz sahilde bulunan işletmelerden yiyecek içecek ve şezlong ile şemsiye anlamında faydalanabilir, isterseniz de havlunuzu boş bir yere sererek dilediğiniz gibi keyfini çıkarabilirsiniz.

Antalya‘nın betonlaşan turizm görüntüsünün dışında hala koruma alanları ve sit alanı içerisinde yer almasından dolayı bu şekilde kalmayı başarmış olması bile, Çıralı’ya gitmek için en önemli nedenlerden biri.

Çıralı gezi rehberi

Çıralı gezilecek yerler konusunda da az önce belirttiğim Yanartaş başta olmak üzere birçok yakın doğal ve tarihi hikayeleri de olan bir bölgeyle oldukça zengin alternatifler sunuyor.

Hemen yanıbaşında bulunan Olimpos, Çıralı sahilinden yürüyerek gidebileceğiniz mesafede yine korunabilmiş nefis tatil yerlerinden birisi.

Ayrıca burası, Olimpos Antik Kenti‘nin dokusu içerisinde denize girmenin, geceleri sahilde yakamozu seyretmenin de en güzel duraklarından biri..

Çıralı kamp gece

Çıralı’da Ne Yenir?

Çıralı yakınlarında bulunan Ulupınar’ı da mutlaka görmelisiniz. Sular içerisinde yer alan kahvaltı veya yemek sunan nefis köşeleri olan restoranların tadını çıkarmak iyi bir fikir olabilir.

Ulupınar’da Şelale Restoran oldukça iyi bir seçenek olabilir. Suların içinde yer alan köşklerde oturmayı unutmayın.

Çıralı Olimpos plajları

Çıralı’da sahilde sıralanmış olan özellikle restoranların bazıları çok başarılı. Küçük bir tatil beldesinde harika zaman geçirirken aynı zamanda nefis lezzetleri tatmak için oldukça fazla alternatifiniz var.

Çıralı merkezinin hemen girişinde bulunan Yörük Restoran‘da nefis pideler yiyebilirsiniz. Kahvaltıdan tutun çeşitli yemekleri bulabileceğiniz büyük ve lezzetli bir restoran.

Yörük restaurant

Kamp yemekleri

Sahilde ise bir çok alternatif bulunmasına rağmen özellikle 01 Nihat Restoran‘da oldukça keyifli insanlarla, hem plajda olduğunuz sırada hem de akşamları harika vakit geçirebilirsiniz.

Nihat restaurant Çıralı

Çıralı’da Nerede Kalınır?

Çıralı’da konaklama imkanları oldukça fazlasıyla mevcut. Ancak Çıralı’da öyle lüks oteller ve tatil köyleri beklemeyin.

Butik oteller, Ağaç evler, pansiyonlar ve çadır alanları Çıralı merkezi ve çevresinde yer alıyor. Neredeyse birçoğunda konaklama imkanı bulduğum Çıralı tesislerinde minimum ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Çıralı’da kendi çadırınızla kamp yapabileceğiniz kamp alanları da bulunuyor. Bunlar arasında yer alan Sahil Camping, konumu çok iyi olmasına rağmen temel ihtiyaçlar konusunda oldukça yeteriz bir hizmet veriyor. Böylesi nefis bir konumda başarılı bir işletme büyük keyif verirdi.

Çıralı hakkında sizin de önerileriniz varsa yorumlar kısmına mutlaka ekleyin.

About author

Articles

Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.
Bize Katıl
Birlikte Dünyaları Gezelim!

Birlikte dünyaları gezmek ve seyahat gruplarımız için hemen bize katıl!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir