Tatil yerleri konusunda herkesin kendi zevklerine göre tercihleri söz konusu. Türkiye’nin en gözde tatil yerleri arasında yer alan Antalya, Bodrum, Marmaris ve bunların çevresinde sıralanmış denizin kıyısındaki tatil beldeleri yerli ve yabancı tatilcilerin önde gelen tercihleri arasında yer alıyor. Ancak popüler tatil yerlerini tercih etmeyen ve alternatif tatil yerleri arayan bir kitle var ki, işte onların işleri hiç de kolay değil.

Çünkü bir süre önce keşfedip nefis bir tatil geçirdikleri bu alternatif tatil beldeleri bir süre sonra onların bu beldeyle tanıştıkları zamana ait özelliğini kaybedip bambaşka bir hale gelebiliyor.

Örneğin yakın zamanda Selimiye, Olympos, Assos, Kelebekler Vadisi gibi birçok alternatif tatil yeri artık kalabalıkların adeta “hücum ettiği” beldeler haline geldi.

Yine de ülkemizde sayıları gitgide azalsa da hala popüler tatil yerleri dışında kalan alternatif kaçış noktaları dolu. Bunların bir kısmı denizi ile ön plana çıkıyor bir kısmı da doğa ve onun içerisinde nefis bir tatil geçirmeyi vaadediyor. Şimdi onlardan bir kaçını sizlere sıralayorum.

Alternatif Tatil Yerleri

1-

 

Küçükkuyu ve Kaz Dağları

Kaz Dağı eteklerinde bulunan köylerin içindeki eski taş evlerin restore edilip küçük ve butik oteller haline getirilmesiyle yukarıda bahsettiğim özelliklerden artık çıkmaya başlayan ve alternatif tatil yerleri özelliğinin son demlerini yaşamaya başlayan harika bir coğrafya.

Bölgenin bütün güzellikleri ve özelliklerini yaşamak için Kaz Dağı Milli Parkı gezilecek yerler arasında ilk sırada diyebilirim. Sarıkız tepesi ise adakların da adandığı bir türbeye sahip bir nokta. Zeytinlik köyünden yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Mitolojide de yer alan ve Zeus’un Truva savaşını seyrettiği yer olarak betimlenen Zeus Sunağı ise Adatepe köyü tarafında bulunuyor.

Küçükkuyu’ya ulaşım karayoluyla çok kolay. Aynı zamanda sürekli otobüs seferleri de bulunuyor.

Alternatif Tatil Yerleri

2-

Kabak Koyu

Babadağ dünyanın koruma altına alınmış yüz dağından biri. İşte Kabak Koyu’da bu dağın hemen eteğinde bulunan nefis bir koy. (evet Kabak Koyu’da bir bakıma eski Kabak Koyu değil artık)

Kabak Koyu Ölüdeniz’e yaklaşık 17 kilometre mesafede yer alıyor. Birinci derece sit alanı olan bölge aslında küçücük bir yer. Ancak 200 metreye varan nefis bir sahil şeridini içinde saklıyan Kabak koyu bu özelliği ile nefes kesici bir nokta.

Alternatif Tatil Yerleri rehberi

Kabak koyu’na ulaşım için Ölüdeniz’den tur tekneleri kalkıyor ama hepsi akşam olunca burayı terk ediyor. Karayoluyla ulaşım önce aracınız veya Fethiye’den kalkan dolmuşlar ile belirli bir yere kadar sağlanıyor. Sonra kısa bir yürüyüş yapmanız gerekiyor. Sonra cennetten bir köşedesiniz.

Koy çevresinde birkaç kamping alanı, bungalow’lar ve ağaç evler bulunuyor. Özellikle geceleri muhteşem bir yer burası.

3-

Amazon Koyu

Gökova Körfezi zaten ayrı bir cennet. İşte bu körfezin kıvrımlı nefis koylarından olan Amazon mutlaka görülmesi gereken alternatif tatil yerleri arasında yer alıyor.

Alternatif Tatil Yerleri club amazon

Koy zaman zaman gücük, günlük, maden olarak anılsa da daha çok Amazon koyu deniliyor. Bunun sebebi de bölgede uzun yıllardır yer alan harika bir tesis Club Amazon. Bölge birinci derece sit alanı. Rüzgarlı günlerde coğrafi konumdan dolayı deniz çalkantılı.

Datça-Marmaris yolu üzerinde bulunan Değirmenyanı Köyü sapağından sonra yaklaşık 14 kilometrelik bir yolun dört kilometresi toprak. Yıldızların altında geceler geçirmek için bundan daha güzel bir yer bu kadar yakınınızda bulunmayabilir!

4-

Cennet Koyu

Şimdi Kabak Koyu’nu yazınca Cennet Koyu’nu yazmamak onu öksüz bırakmak gibi olur.

Kabak koyuna göre bile göre daha bakir olan, isminin de neden verildiğini tahmin edebileceğiniz Cennet Koyu için fazla övgü dolu söz söylemeye gerek yok aslında. Denizin kıyısında arkası çamlarla kaplı sahilin hemen yukarısında bir köy bulunuyor. Nefis manzaralara sahip bu köy Alınca Köyü. Ancak koydan Alınca’ya çıkmak pek o kadar kolay değil.

Alternatif Tatil Yerleri cennet koyu kamp

Cennet koyu için ulaşım yine sınırlı. Gerçi iyi ki de böyle! Cennet koyuna ulaşmak için Kabak Koyu’ndan veya Kelebekler Vadisi’nden tutacağınız tekne ile gelebiliyorsunuz. Likya Yolu’da buralardan geçiyor ancak bölgede Likya Yolu dışında da yürüyüş yolları bulunuyor.

Alternatif Tatil Yerleri

5-

Karaloz Koyu ve Kaleköy

Kaş’a gidenler mutlaka günübirlik bir tekne gezisiyle Kekova Adası turuna çıkmışlardır.

Hani Kekova Adası karşısında bulunan masalsı antik kent simena üzerine tepelerde kurulu olan Kaleköy vardır. İşte konaklamayı burada yapın bu defa. Kaleköy’de tutacağınız bir pansiyon denize sıfır veya harika bir terasa sahip olacak. Denize merdivenlerden inip akşam yıldızları seyredeceksiniz.

Alternatif Tatil Yerleri kalekoy

Kaleköy’e ulaşmak için Kaş veya Üçağız’dan teknelerle gidebilirsiniz. İşte bu teknelerden biriyle gideceğiniz (Günübirlik tur tekneleri pek uğramaz) Karaloz Koyu öylesine sakin ve denizciler için öylesine güvenli ki.. Kaleköy’de kalıp Karaloz’un fiyord benzeri nefis koyunda denizin tadını çıkarın.

Alternatif Tatil Yerleri

Booking.com

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin..
Buraya adınızı girin..