PAYLAŞ

Çok zamandır uğrarım Kaş’a. Bazen can sıkıntısından gelmişliklerim olur, bazen de yollar alır götürür beni. Kimi zaman kısa bir Kaş tatili çeker canımı, kimi zaman da şehir gürültüsünden uzaklaşmak ister ve uzanırım buralara doğru.

Kısa Bir Kaş Tatili Notları

Çok uzun bir zaman önce olmasa da, bundan bir süre önce hem ucuz hem romantik, hem de genç ve öğrenci kesimin en gözde yaz tatili yerleri arasında yer alıyordu Kaş. Ben de o dönemlerden beri bilirim buraları.

Kısa bir süre de olsa bir Kaş tatili için Akdeniz’in bu güzel kıyılarına indiğimde, sokaklara uzanan meydanın etrafını dolduran gençlerin sabaha kadar gitarı ile şarkı söylemesini dinlerdik. Bazen biz de çalar söyler eğlencenin dibine vururduk.

Peki böyle nostaljik bir şekilde anlatıp “Önceden buraları hep dutluktu” tadında bir başlangıç yaptım da artık böyle değil mi? Olmaz olur mu! Yine kalabalık Kaş. Yine her yerden melodiler yükseliyor. Eğlenen dinlenen kalabalıklarla dolu nefis bir yer hala. Ama artık sadece bir insan kalabalıklığı ile sınırlı değil buralar. Artık Kaş daha bir kalabalık. Binalar sarmış tepeleri. Sanki üzerinizden bakan ve nefesinizi kesecekmiş gibi duran beton yığınları dolmuş durmuş. Kaş’ın şöyle bir yerleşmeye çok da fazla müsaade etmeyen coğrafi yapısına bakıp “İyi ki kısıtlı bir alan vermiş Kaş onlara” diye içimden geçirmedim değil. Hele ki buralar düz ve inşaatlara müsait yerler olsaydı Kaş’ın hali ne olurdu tahmin etmek zor değil. Bodrum’a bakınca insanın aklına bir takım görüntüler geliyor zaten.

Ancak tüm bu coğrafi zorluklarına rağmen Kaş, yine de insanoğlunun yok ediciliğine çok da fazla dayanamamış gibi kimi anlarda. Dostum Kaş gerçekten çok kalabalık(!) olmuş.

kaş tatili

Antalya’dan Kaş’a Dünyanın En Güzel Manzaralı Yollarından Biri

Kaş tatili veya gezisi için Antalya tarafından geliyorsanız ve tercihiniz sahil yolu ise, dünyanın sayılı manzaralı yollarından birindesiniz demektir!

Deniz ile beraber uzanan sahile çizilmiş gibi duran nefis yollar sizi Kaş’a ulaştırırken tüm cömertliğini sergiliyor. Kaş’a kadar manzaradan etkilenip çok fazla duraklama yapmadan gelebilirseniz, Kaş girişinde son dönemlerde yapılan yol kenarındaki seyir teraslarından Kaş ve Meis manzarasına bakıp soluklanabilirsiniz.

Bu seyir teraslarında Meis’i, Çukurbağ yarımadasını ve yeni yapılan ve bence dünyanın en güzel doğal yat limanlarından olam marinayı izlemek ve fotoğraflamak bu yolu izleyenlerin vazgeçemediği bir etkinlik haline gelmiş.

Tabii biz de kısa bir molayla albümümüze onlarca Kaş, Meis ve yat limanı fotoğrafı ekliyoruz.

kaş tatili gezilecek yerler

Vazgeçemedeğim Soluk Alma Durağım Kaş

Yaz aylarında okulların tatile girmesiyle birlikte sahil şeridinde bulunan tüm tatil yerleri gibi Kaş’da kalabalıklardan nasibini alıyor.

Ben her ne kadar çok kısa bir zamana sıkıştırılmış bir Kaş tatili havası almak istesem de, bu kalabalıklar arasında hayalini kurduğum sadeliklere ulaşmam oldukça zor görünüyor. Küçücük bir ilçede bu kadar araba ve tatile gelmiş bir sürü insan suni bir tat bırakıyor damaklarda. Gerçekten bu düşünceyle bakınca bir karışıklık varmış gibi “sanki organizasyonda bir sıkıntı var” hisleri doğuyor insanın içine.. Ama her şeye rağmen Kaş’a ulaşmak ve Kaş’ta olmak elbette hala çok güzel!

Biraz Gerçekçi Bakalım mı?

Biraz gerçekçi bakmak gerekirse; Kaş aslında ne harika yapılardan kurulu bir yer, ne nefis bir örnek şehircilik çalışması yapılmış olan mimari düzenleme harikası bir tatil yeri ne de muhteşem eğlenceler sunan bir zevk kenti.. Doğrusunu söylemek gerekirse denizini de dünyada bulabileceğiniz bir çok yer var.

Ancak yıllardır “gezme eylemini” sürekli artırarak yaşayan benim gibi birini defalarca çekebilmesinin ana nedenlerinden biri, Kaş’ın o bozulmayan balıkçı kasabası görüntüsü olsa gerek. Yani gürültülü sesleriyle sabahın ilk ışıklarında denize açılan küçük balıkçı teknelerinin denizi bir makasla kesercesine ilerleyişlerini uzaktan seyretmek beni Kaş’ bağlamak için çok da yeterli bir sebep gibi geliyor.

Nostaljik ve romantik bir Kaş anlatımı yapıp “bozulan doğa, çevremiz” mesajları falan vermek istemiyorum aslında. Sadece insan kalabalıklarının genç yaşlarda çeşitli nedenlerden keşfettiği yerleri sonraki yıllarda -eğer ekonomik durumları da düzelmiş ise- o yerlere yerleşerek ve sürekli artan taleplerle tatile gelerek bir talep yarattıklarını ve hayal ettikleri o yerleri aslında kendilerinin bozduğundan bahsediyorum. Bilemiyorum anlatabildim mi?

Kaş ile ilgili detayları, neler yenilip neler içildiğini, nerelere gidildiğini ve neler yapılabileceğini her zaman bahsederim. Şimdi biz zaten onları biliyoruz demeyin! Herkesin deneyimi önemlidir ve bunun için de paylaşmak gerekir. Sizinkileri de alırsam ben de bir daha ki Kaş tatili için yeni noktalar keşfetmiş olurum belki de.

Bu nedenle “Kaş tatili ve Kaş’ın gezilecek yerleri” başlıkları atmadan, önce bir laf kalabalıklığı yapıp, Kaş balını dudaklara çalayım istedim.

Kaş’ın Tarihi

Arkeolojik buluntularla kanıtlanan Habesos adı burada bulunan antik kentin en eski ismi. Antik kent tarihte Antiphellos ismi ile anılmış.

Karia ve Likya Bölgeleri arasındaki bağlantıyı sağlayan yolların kesişme noktasında bulunan Antiphellos, aynı zamanda bir ticaret limanıymış.

Makedonya Kralı Büyük İskender’in Anadolu seferi sırasında Makedon Krallığının egemenliği altına girmiş. İskender’in genç yaşta ölümünden sonra bölge, Seleukoslar’la Ptolemaioslar arasında el değiştirmiş.

Antik kent, Roma Dönemi’nde önem kazanmış ve Bizans Dönemi’nde Piskoposluk merkezi olmuş. Bu dönemde Arap akınlarına uğramış daha sonra Anadolu Selçuklu topraklarına katılarak Andifli adını almış.

Anadolu Selçuklu Devleti’nin yıkılmasını takiben Tekeoğulları Beyliği yönetimi ele geçirmiş ve Osmanlı Devleti ilçeyi Yıldırım Beyazıt zamanında topraklarına katmış..

Booking.com

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin..
Buraya adınızı girin..