Bir gelenek ya da bir dilek şekli, bir inanç veya uğur davranışı veya belki de sadece turistik bir ilgi noktası oluşturmak için yapılan bir iş. Köprülere kilit asmak! Aşkları köprülere kilitlemek. Diğer bir tanımla Aşk Kilitleri.

Son dönemlerde benzer noktalar öylesine arttı ki, neredeyse her köprüde üzerinde isimler yazılı kilitler görüyorum her şehirde.

Bunlardan kuşkusuz en ünlüsü Paris‘de bulunuyordu. Louvre Müzesi ile Instıtut de France’ı birbirine bağlayan Pont des Arts‘da binlerce kilit, üzerinde yazılı isimlerle aşkları birbirine bağlıyor ve sonsuza dek kilitliyor. Ya da kilitliyordu! demem gerekiyor. Çünkü geçtiğimiz dönemde köprü üzerindeki kilitlerin, köprüye zarar verdiği endişesiyle kaldırıldı ve bir daha asılmasın diye korkuluklara düz plakalar yerleştirildi. Sadece köprüye çıkış noktasında ana karaya bağlı bölümlerin parmaklıklarında duran kilitler var.

Bütün Köprülerde Aşk Kilitleri

Bunun dışında Floransa’daki Ponte Vecchio, Venedik’deki Ponte de l’Accademia ve diğer birçok şehirdeki köprüler ve kilitler birbirlerini tamamlayan öğeler oldu adeta.

Avrupa’nın küçücük şehirlerinde, parklarında veya bahçelerindeki birkaç metrelik köprülerinde bile aynı duruma rastlayabiliyorsunuz.

Almanya‘nın Aşağı Saksonya eyaletinin sevimli ve güzel kenti Oldenburg‘da da benzer uygulamaya rastladım geçenlerde.

Sanırım bir köprüye ilk kilidi astıktan sonra ardı arkası kesilmiyor. Birkaç gün önce birkaç kilit asılı köprüde kısa bir süre sonra birçok kilidin eklendiğine şahit oldum. Bir de Kosova’nın sevimli kentlerinden Prizren‘de de aynı şeyleri gördüm.

aşk kilitleri

Beni rahatsız eden tek nokta, benzerlerin veya taklitlerinin yüzünden asıllarının özelliklerini kaybedeceğini düşünmem. Yoksa isteyen istediği yere kilidini assın, aşkını kilitlesin, dilediğine inansın.

Ne bileyim işte! Taklitler pek sevimli gelmiyor bana. Ama siz buralara gitmeden de aşkınızı kilitleyebilirsiniz. Yapacağınız şey www.lovemasterlock.eu adresine girip, sadece gösterilen yolu izlemek.

Aşk kilitleri bir süre daha olmaya devam edecek gibi.

BİR YORUM BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin..
Buraya adınızı girin..