Seyahat Rehberi

Dünyanın Dört Bir Yanında Aşk Kilitleri Asılan Köprüler

Bir gelenek ya da bir dilek şekli, bir inanç veya uğur davranışı veya belki de sadece turistik bir ilgi noktası oluşturmak için yapılan bir iş. Köprülere kilit asmak! Aşkları köprülere kilitlemek. Diğer bir tanımla Aşk Kilitleri.

Son dönemlerde benzer noktalar öylesine arttı ki, neredeyse her köprüde üzerinde isimler yazılı kilitler görüyorum her şehirde.

Bunlardan kuşkusuz en ünlüsü Paris‘de bulunuyor(du). Louvre Müzesi ile Instıtut de France’ı birbirine bağlayan Pont des Arts‘da yer alan binlerce kilit, üzerinde yazılı isimlerle aşkları birbirine bağlıyor ve sonsuza dek kilitliyor. Ya da kilitliyordu! demem gerekiyor.

Aşk Kilitleri Paris

Çünkü geçtiğimiz dönemde köprü üzerindeki kilitler köprüye zarar verdiği endişesiyle kaldırıldı ve bir daha asılmasın diye korkuluklara düz plakalar yerleştirildi. Sadece köprüye çıkış noktasında ana karaya bağlı bölümlerin parmaklıklarında duran kilitler var.

Bütün Köprülerde Aşk Kilitleri

Bunun dışında Floransa’daki Ponte Vecchio, Venedik’deki Ponte de l’Accademia ve diğer birçok şehirdeki köprüler ve kilitler birbirlerini tamamlayan öğeler oldu adeta.

Avrupa’nın küçücük şehirlerinde, parklarında veya bahçelerindeki birkaç metrelik köprülerinde bile aynı duruma rastlayabiliyorsunuz.

Aşıklar Köprüsü

Almanya‘nın Aşağı Saksonya eyaletinin sevimli ve güzel kenti Oldenburg‘da da benzer uygulamaya rastladım geçenlerde.

Sanırım bir köprüye ilk kilidi astıktan sonra ardı arkası kesilmiyor. Birkaç gün önce birkaç kilit asılı köprüde kısa bir süre sonra birçok kilidin eklendiğine şahit oldum. Bir de Kosova’nın sevimli kentlerinden Prizren‘de de aynı şeyleri gördüm.

aşk kilitleri

Beni rahatsız eden tek nokta, benzerlerin veya taklitlerinin yüzünden asıllarının özelliklerini kaybedeceğini düşünmem. Yoksa isteyen istediği yere kilidini assın, aşkını kilitlesin, dilediğine inansın.

Ne bileyim işte! Taklitler pek sevimli gelmiyor bana. Ama siz buralara gitmeden de aşkınızı kilitleyebilirsiniz. Yapacağınız şey www.lovemasterlock.eu adresine girip, sadece gösterilen yolu izlemek.

Aşk kilitleri bir süre daha olmaya devam edecek gibi.

About author

Articles

Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.
Related posts
Seyahat Rehberi

Online Seyahat Planı: Seyahat Planı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Online Seyahat PlanıProfesyonel(!) Gezi RehberleriSeyahatinizi PlanlayınHerkesin Gezmediği…
Read more
Seyahat Rehberi

Sabiha Gökçen Ulaşım: Sabiha Gökçen Taksi Ücreti

Sabiha Gökçen’e Metro ile UlaşımİETT otobüsleri İle Sabiha Gökçen Havaalanından…
Read more
Seyahat Rehberi

İçinde Seyyah Barındıranlara Teşekkürler

İçindeki SeyyahHaydi okuyalım öyleyse.. Keşfet TV her ne kadar son dönemde YouTube üzerinde…
Read more
Bize Katıl
Birlikte Dünyaları Gezelim!

Birlikte dünyaları gezmek ve seyahat gruplarımız için hemen bize katıl!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir