PAYLAŞ

Bir gelenek ya da bir dilek şekli, bir inanç veya uğur davranışı veya belki de sadece turistik bir ilgi noktası oluşturmak için yapılan bir iş. Köprülere kilit asmak! Aşkları köprülere kilitlemek. Diğer bir tanımla Aşk Kilitleri.

Son dönemlerde benzer noktalar öylesine arttı ki, neredeyse her köprüde üzerinde isimler yazılı kilitler görüyorum her şehirde.

Bunlardan kuşkusuz en ünlüsü Paris’de bulunuyordu. Louvre Müzesi ile Instıtut de France’ı birbirine bağlayan Pont des Arts’da binlerce kilit, üzerinde yazılı isimlerle aşkları birbirine bağlıyor ve sonsuza dek kilitliyor. Ya da kilitliyordu demem gerekiyor. Çünkü geçtiğimiz dönemde köprü üzerindeki kilitlerin köprüye zarar verdiği endişesiyle kaldırıldı ve bir daha asılmasın diye düz plakalar yerleştirildi. Sadece köprüye çıkış noktasında ana karaya bağlı bölümlerin parmaklıklarında duran kilitler var.

Aşk Kilitleri Köprülerde

Bunun dışında Floransa’daki Ponte Vecchio, Venedik’deki Ponte de l’Accademia ve diğer birçok şehirdeki köprüler ve kilitler birbirlerini tamamlayan öğeler oldu adeta.

Avrupa’nın küçücük şehirlerinde de, parklarındaki bahçelerindeki birkaç metrelik köprülerinde bile aynı duruma rastlayabiliyorsunuz.

Almanya’nın Aşağı Saksonya eyaletinin sevimli ve güzel kenti Oldenburg’da da benzer uygulamaya rastladım geçenlerde. Sanırım köprüye ilk kilidi astıktan sonra ardı arkası kesilmiyor. Birkaç gün önce birkaç kilit asılı köprüde kısa bir süre sonra birçok kilidin eklendiğine şahit oldum. Bir de Kosova’nın sevimli kentlerinden Prizren’de de aynı şeyleri gördüm.

aşk kilitleri

Beni rahatsız eden tek nokta benzerlerin veya taklitlerinin yüzünden asıllarının özelliklerini kaybedeceğini düşünmem. Yoksa isteyen istediği yere kilidini assın, aşkını kilitlesin, dilediğine inansın.

Ne bileyim işte! Taklitler pek sevimli gelmiyor bana. Ama siz buralara gitmeden de aşkınızı kilitleyebilirsiniz. Yapacağınız şey www.lovemasterlock.eu adresine girip, sadece gösterilen yolu izlemek. Aşk kilitleri olmaya devam edecek gibi.

Booking.com
PAYLAŞ
Önceki makaleNiş Gezisi Sırasında Bir Nazi Toplama Kampı
Sonraki makalePhuket Gezisi: Phuket Adalar Turu
Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Daha fazlasını www.erkutozen.com 'da, "Biyografi Tadında" sekmesinde anlatıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin..
Buraya adınızı girin..