Doğrusuna yanlışına fazla yorum yapmak istemiyorum ama her evlilik ve düğün sonunda sanki zorunlu bir hal gibi görülen bir durum var. Balayı tatili! Bu adeta görev haline gelmiş olan aktivite, yoğun ve telaşlı günlerin ardından gelen “oldukça sağlam” bir harcama kalemi olarak dikkat edilmesi gereken önemli detaylar içeriyor. Balayı tatili yapmayı düşünüyorsanız Balayı Tatil Rehberi yazısına göz atmanızda fayda olabilir.

Balayı Tatil Rehberi

Yıllarca turizm satış stratejileri ve programları ile uğraştığımdan dolayı balayı tatili konusunda da önerecek ve dikkat edilmeli diye belirtebileceğim naçizane bir kaç tavsiyem olacak! İşte balayı tatil rehberi..

İstatistiklere göre balayı tatilleri yorucu nikah, düğün hazırlıkları ve telaşlarından sonra gerçekleştirildiğinden ötürü, daha çok deniz, güneş, kum tarzında dinlenme üzerine kurulu tatiller oluyor. Yani ilk tercih eğlenceden çok, romantik, yavaş ve dingin bir tatil. Çoğunuzun tercihi de bu sanırım.

Balayı tatili tercih oranlarına göre deniz güneş kum odaklı balayı tatillerini, şehirlerde geçirilen balayı tatilleri ve sonrasında da macera içeren balayı tatilleri takip ediyor.  Sizler de istatistiklerde belirtildiği gibi bunlardan herhangi birini tercih edebilirsiniz. Ancak balayı tatilinize karar vermeden önce gelin beraberce birkaç küçük detaya göz atalım. Birkaçı işinize yararsa ne mutlu bana!

Balayı Tatil Rehberi

Balayı Önerileri Tatilinizi Düğün Yaptığınız Otelde Yapın

Balayı tatili için ayrılan bütçelerin -gönülden çok fazlası geçse de- genel olarak kısıtlı olduğunu biliyorum. Bunun asıl sebebi de, balayı tatili öncesinde yapılan bütün evlilik hazırlıklarının neredeyse hepsinin “olmazsa olmaz” statüsünde bulunmasından kaynaklanır.

Ancak yaşadığımız bu zamanlar sisteme bizi öyle bir yem ediyor ki; hem düğünleri daha şaşalı yapmaya çalışıyoruz hem de bunu fazlasıyla duyurmaya, reklamını yapmaya gayret ediyoruz (Üstelik bütün bunları da “Biz düğün istemiyoruz, milleti mi eğlendiricez! Zaten kimse memnun olmayacak” diye karar aldıktan sonra yapıyoruz!)

Neyse sistemi eleştirmek değil amacım. Sadece Balayı Tatil Rehberi notlarına alınacak bir küçük detay vermek. Madem evleniyorsunuz ve bir düğün yapmaya karar verdiniz. Örneğin bunu gerçekleştireceğiniz yer de bir otel. O zaman böyle bir durumda balayınızı, paket olarak düğünü de yaptığınız otelde gerçekleştirin. Böylece otelin özel paketlerinden faydalanabilir, birkaç özel promosyonu kullanabilir ve balayı tatiliniz için ayrıca yol ücreti ödememiş olursunuz.

Balayı Tatili Paketleri Sunan Otelleri Tercih Edin

Balayı tatilinizi planlamaya başladınız. Bunu yaparken balayı otelleri veya balayı tatil yerleri olarak adlandırılan yer ve tesislerden seçmeye çalışın. Kendini böyle konumlandıran tesisler, balayı çiftlerini kendilerine çekebilmek için çekici promosyonlar ve cazip balayı paketleri sunarlar. Dönem dönem diğer misafirlere sunulan paketlerin çok daha avantajlı olanları çoğu kez balayı çiftlerine sunulur. Bu nedenle bu tip otelleri araştırın ve tercih bu yönde olsun.

Nereye giderseniz gidin en önemli dikkat edeceğiniz konu; Gideceğiniz yerin fiyatları, Balayı çifti olarak size özel sunduğu koşul ve promosyonları ile otelin içerisinde kullandıracakları özel aktiviteler ve oda konseptinizin içeriği olsun. Bu sayede Balayı Tatil Rehberi listeleri arasında her zaman avantajınız olacaktır.

İki Gönül Bir Olunca Balayı Olmuyor!

Balayı tatiliniz sizin için çok özel mi olmalı yoksa tipik bir yaz tatili tadında da olsa idare eder mi? Önce buna karar verin. İki gönül bir olunca samanlık her zaman seyran olmuyor. Evliliğinizin ilk günlerinde almış olduğunuz kararlar nedeniyle birbirinizi kırmayın!

Bu konuya karar verdikten sonra internet üzerinde özellikle yorum sitelerinde yapacağınız araştırmalarda gideceğiniz yere ait tatilcilerin değil daha önce aynı yerde balayı tatili yapmış yeni evlenen çiftlerin yorumlarını bulup, okumaya çalışın.

Balayı Tatil Rehberi

Balayı tatili sizin için gerçekten dinlenmek ve günlük hayat ile son dönemde yaşamış olduğunuz telaşların dışında kalmak ise aklınızın bir köşesinde mutlaka Cruise gezileri de olsun. Valiz toplama, otele yerleşme, yemekler ve sonrasında çevre gezileriyle uğraşmak yerine, çok cazip şartlarda içinde eğlenceye de yer veren Cruise gemileri her zaman iyi bir alternatif olabilir.

İyi araştırın, doğru karar verin ve tatiliniz sırasında ne yapacağınızı iyi düşünün. Samanlık seyran bile olacaksa önceden karar verip önlem almakta fayda var!

Balayı Tatilinde Nereye Kaç Gün Gidilir?

Balayı Tatil Rehberi listemizde bir konu da balayı tatili süresi ile ilgili tatiline ayırdığınız süre çok önemli. Eğer bol bol yer görmek istiyor ve şehirlerde kaybolmayı arzuluyorsanız üç beş günlük balayı tatillerini kesinlikle tercih etmeyin. Bu tip tatiller çok yorucu olduğu gibi, tatilden döndüğünüzde “Hiçbir şey anlamadık” diye yorum yaptırır! Eğer en az yedi, on veya ondört gün gibi süreleriniz yoksa içerisinde bol seyahat içeren bir programı asla tercih etmeyin.

Romantik şehirler veya aşk kentleri olarak adlandırılan pazarlama harikası marka şehirlere gitmek zorunda değilsiniz. Aşk sizin aşkınız! Her şehirde romantik ortamları sağlayabilir mutlaka çok keyifli alterler bulabilirsiniz. Venedik, Prag, Paris gibi kentlerin albenisi bütçenizi normal zamanda etkilemese de, bu şehirlerin balayı tatiline özgü olan ve sizin de “Amaaan canım! Hayatta bir defa oluyor” diyeceğiniz etkinlikler bütçenizi oldukça zorlayabilir. (Ha bu arada çoğu kez hayatta bir defa falan olduğu da yok!)

Balayı Çifti Olma Avantajını Kullanın!

Balayı çiftleri dünyanın her yerinde sempatiyle karşılanır. Tatilinize bunun farkında olarak başlayın. Bu nedenle yolculuğunuza başladığınız araç dahil olmak üzere otellerden kafelere, restoranlardan gideceğiniz herhangi bir aktiviteye kadar heryerde balayı çifti olduğunuz belirtin. Rezervasyonlarınızı internetten yapıyorsanız mutlaka not düşün. Birçok yerde çeşitli ikramlar ve indirimler sizi bekliyor olacaktır. Haydi size denk geldi ve hiçbir avantaj yaratamadınız diyelim. Olsun! Siz de çok hoş dostlar edinmiş ve size gülümseyen yüzlerle karşılaşmış olursunuz.

Balayı Tatilinizi bir tur şirketi ile gerçekleştirecekseniz yine balayı çifti olduğunuzu özellikle belirterek balayı turlarında uzmanlanmış tur şirketlerini tercih edin. Bunu yapmıyor da herhangi bir seyahat acentası ile bir balayı tatili planlıyorsanız sürprizlere açık olun. Ya da iyisi mi otel ve ulaşım rezervasyonlarınızı web üzerinden kendiniz yapın ve tatilinize çıkın!

Balayı Tatil Rehberi

Bunlara da Dikkat Edin!

Her tatil ve seyahate çıkmadan önce olduğu gibi, balayı tatili öncesinde de mutlaka iyi bir araştırma yapın. Gideceğiniz yerleri, görmek istediğiniz her şeyin yerini ve durumunu belirleyin. Kısıtlı olan zamanınızı yolları arayarak veya görmek istediğiniz bir yere gidip de  kapalı olduğunu görerek tatsız sürprizler yaşamayın.

Eğer hayatınız boyunca tüm seyahatlerinizi kendiniz organize etmediyseniz, bu kez son defa da olsa bunu yine tur şirketinize yaptırın. Balayı tatilinizi herhangi şekilde bir riske atmayın. Hele ilk organize edeceğiniz seyahat balayı tatiliyse bundan mutlaka uzak durun. Eşinizle uzun yıllar boyunca “üç kuruş ucuz gideceğiz diye perişan olduk” sohbetlerini yapmak isteyeceğinizi sanmıyorum.

Yazacak belki çok daha fazla konu var ama aklıma gelenler şimdilik bunlar. Eğer mümkünse balayı tatili olarak isimlendirmediğiniz bir aktivite yapın diyeceğim ama nasıl olsa yapamayacaksınız. Madem balayına gideceksiniz kişisel olarak yapacağım son tavsiyem bence egzotik bölgeleri tercih edin!

Booking.com

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin..
Buraya adınızı girin..