Gezi Rehberi Seyahat Sitesi

Napoli Lezzet Rehberi

Askıda Kahve ve Napoli Kafeleri

Kahve, neredeyse her ülkede önemli bir yer tutuyor. Ancak bazı ülkeler için bambaşka bir noktada bulunuyor kahve ve kültürü! Onlardan biri de İtalya.. Oysa ki Osmanlı ordularının Viyana kuşatması sonrasında geride bıraktığı kahve çuvallarının, oradan İtalya’ya ulaştığı “kahve tarihi”nde hiç de azımsanmayacak oranda kabul gören bir gerçek. İtalya ve kahve denildiğinde, bütün dünyada uygulanan bir “gelenek” akla geliyor. Askıda Kahve.

Askıda Kahve Gambrinus Napoli

İtalya’nın güneyinde bulunan kafelerde yoğun olarak uygulanan bu geleneğin ilk uygulayıcıları arasında ise Napoli‘de bulunan ünlü Gran Caffe Gambrinus bulunuyor.


Booking.com

Askıda Kahve Nedir? 

Askıda kahve geleneği şöyle bir sistem; (normal şartlarda) kafeye yalnız başınıza girer ve garsondan iki kahve isteyerek eklersiniz “biri askıya”. Servis sırasında sadece sizin kahve gelir. Ancak hesabınızı öderken adisyonda iki kahve fiyatı yazar. Askıya verilen kahve listeye işlenir. Tahta vb. benzeri bir yerde (askıda kahve olarak) yazar.

Napoli kafeleri

Bir İtalyan Geleneği Askıda Kahve

Güney İtalya‘ya tam da bu kafelerden yayıldığına inanılan bu gelenek her dönem için harika bir davranış olarak kabul görmüş. İtalya’da ve özellikle Napoli’de bulunuyorsanız gönül rahatlığıyla askıda kahve sipariş edip yudumlayabilir veya siz de askıya bir kahve siparişi verebilirsiniz.

Askıda kahve Napoli Gambrinus

İşin en güzel taraflarından biri de, tanımadığınız ve hatta kahve parası olmayanlara bir kahve ısmarlamanın enfes bir metodu olan bu gelenek ile kahve siparişi verdiğinizde, kimse sizin ekonomik durumunuzla vs ilgilenmiyor. Yoldan geçen ve parası olup olmadığı sorulmayan bir kişi kafeye gelir ve (askıya baktıktan sonra eğer askıda kahve bulunuyorsa) “Bir kahve, askıdan olsun” der. Kahve gelir ve keyifle içip gider.

Napoli kahve

Yani sizin ısmarladığınız kahveyi içer, gider.. Caffe Gambrinus Napoli’de bu geleneğin sürdürüldüğü en önemli noktalardan biri. Napoli’ye gittiğinizde mutlaka askıda kahve hikayesine bulaşmalısınız!

Yazar Hakkında

Articles

Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.
Bize Katıl
Birlikte Dünyaları Gezelim!

Birlikte dünyaları gezmek ve seyahat gruplarımız için hemen bize katıl!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir