Gezi Rehberi Seyahat Sitesi

Barselona

Barselona’da Halkın Kilisesi Santa Maria del Mar – Denizlerin Meryemi

Barselona, gezilecek ve görülecek onlarca simge eseri barındıran bir kent. La Ribera Katedrali olarak da bilinen “Halkın Kilisesi” lakaplı Santa Maria del Mar Bazilikası (Denizlerin Meryemi Kilisesi – Denizin Aziz Meryem’i) bu eserlerden biri.

Barselona turu

Santa Maria del Mar Barselona’nın En Sade Görkemli Yapısı

Santa Maria del Mar Katedrali, yapının dış görünümünün aksine iç mimarisinde sade ve hatta özensiz ve neredeyse kabalık içeren bir görüntü sergiliyor.

Santa maria del mar Barselona

Barselona’nın Barri Gotik olarak tabir edilen “Gotik Mahalle” dışında yer alan ama yine dar sokakların ortasında bulunan Santa Maria del Mar, uzaktan bakıldığında bir bütün olarak görülmekte zorlanılan bir yapı.Booking.com


Sanki sokaklar arasında kaybolmuş gibi. Hatta içine girdiğinizde bu koca binayı buraya nasıl sığdırmışlar diye düşünüyorsunuz.

Santa maria Barselona

Santa Maria del Mar bütün bunlara rağmen, kentin dokusuna uyumu ve dinginliğiyle tüm gotik kiliseler arasında en mükemmel olanlardan biri olarak gösteriliyor.

Böylesi büyük kiliselerin inşaatlarının -yapıldığı dönemlerde- yüzyıllar sürdüğünü birçok örnekte görebilirsiniz. Ancak Santa Maria del Mar, 1329 – 1389 yılları arasında yani sadece 55 yılda tamamlanmış. Bu nedenle benzerleri gibi, birçok dönemin mimari tarzlarından etkilenmeden yalnızca Katalan gotik tarzına sahip olan tek büyük yapı olarak biliniyor.

Barselona barri gotik turu

İlham Veren Mimari

O dönemde Aragon Krallığı altında bulunan La Ribera’da yaşayan halk tarafından yaptırılan bu nedenle La Ribera (deniz kıyısı) olarak isimlendirilmesine rağmen halkın katedrali olarak da adlandırılan Santa Maria del Mar, biribirinden uzaklığı 13 metre olan yüksek ve zarif sütunlar üzerine oturtulmuş eşit yüksekliğe sahip üç adet neften oluşuyor.

Bu sütun açıklıkları sayesinde binanın içerisinde ferah ve görkemli bir atmosfer oluşturulmuş. La Sagrada Familia çalışmalarında Antoni Gaudi’nin bile Santa Maria del Mar’dan etkilendiği söylenir.

Barselona del mar vitray

Kilisenin tasarımını yapan mimar Berenguer de Montagut, ortaçağda inşa edilen hiçbir yapıya benzemeyen Santa Maria del Mar’ın mimari özellikleri ile yüzyıllar boyu konuşulmasını sağlamış.

Söylentilere göre katedralin içinin sade olmasının ana nedenlerinden biri; yapının inşası sırasında halktan gelen yardımlarla binanın yapıldığı, kraliyet hazinesinin ise boş olmasından dolayı içine fazla bir süsleme yapılamadığıdır.

Bunun ne kadar doğru olduğunu bilemesek de, 15. yüzyıl sonrasına ait olan renkli cam vitraylarındaki süslemeler hala göz kamaştırıyor.

Santa maria del mar Barselona gezisi

Santa Maria del Mar Katedrali, denizcilerin azizine adanmış olan ve denizciler için büyük önem taşıyan bir ibadet merkezi olarak yüzyıllarca önemini hiçbir zaman kaybetmemiş.

Santa Maria del Mar Nerede ve Nasıl Gidilir?

Plaça de Santa Maria 1, Barselona adresinde yer alan Santa Maria del Mar Katedrali’ne Barri Gotik mahallesi yürüyüşünüzde uğrayabilirsiniz.

Santa maria del mar

Bu noktaya gelmek için Jaume I metro durağında inerek yürümek, işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Pazartesi’de cumartesi gününe kadar 09:00-13:00 ve 17:00-20:30 saatleri arasında, pazar günü ise 10:00-14:00 ve 17:00-20:00 saatleri arasında açık olan kilise hakkında diğer detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Articles

Turizmci, gezgin, seyahat yazarı, hikaye anlatıcısı, tur lideri, kesfet.tv kurucusu ve hayalleri bitmeyen biri.. Profesyonel iş yaşamını çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yaparak sürdürürken, yıllardır devam ettiği yazılarına "seyahat kültürü"nü ana konu yapıyor. Halen gezi rehberi, seyahat notları, yolculuk ipuçları ve yaşam kültürü ile güncel gezi rehberi kesfet.tv kurucu editörü olarak keşfetmeye ve anlatmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarını, beraber gezdiği yol dostlarına anlatıyor.
Bize Katıl
Birlikte Dünyaları Gezelim!

Birlikte dünyaları gezmek ve seyahat gruplarımız için hemen bize katıl!

1 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir